Středa 20. listopadu 2024, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Olga Richterová)

162.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony /sněmovní tisk 660/ - třetí čtení

Projednávání tohoto bodu jsme přerušili v rozpravě dne 30. října na 115. schůzi. Já už vidím, že místo u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele pan ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek a zpravodaj garančního výboru, pan poslanec Karel Rais.

Připomínám, že pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 660/3. Ten byl doručen 26. září 2024 a usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 660/4.

My tedy nyní budeme pokračovat v přerušené rozpravě, a protože pan poslanec Kohajda je omluven, odmazávám pana poslance a jeho přihlášku.

Ještě načtu omluvy, které v mezičase dorazily, a sice omlouvá se pan předseda Tomio Okamura do 10.30 hodin z pracovních důvodů a paní poslankyně Marie Pošarová do 9.30 hodin z pracovních důvodů.

A já se ještě táži, zda někdo má zájem vystoupit v rozpravě k tomuto tisku? V rozpravě ještě? Prosím, pan ministr a poté pan zpravodaj. Prosím.

 

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Mikuláš Bek: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, tomuto návrhu změny vysokoškolského zákona jsme už věnovali rozsáhlou pozornost v předchozích diskusích, tak nechci prodlužovat rozpravu, jen vás chci požádat o podporu tohoto návrhu a zároveň ocenit tu rozsáhlou debatu, která prostě ukazuje, že současná právní úprava pocházející z roku 1998 se blíží horizontu své životnosti. Je zřejmé, že se blížíme chvíli, kdy budeme muset připravit nový vysokoškolský zákon, a já bych rád pozval celé politické spektrum zastoupené ve Sněmovně k tomu, abychom společně po Novém roce začali takové práce, které by mohla příští vláda úspěšně zakončit. Děkuju vám ještě jednou za to, že jste věnovali tomu návrhu takovou pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Také děkuji pěkně a nyní pan zpravodaj, pan poslanec Karel Rais, taktéž vystoupí s přednostním právem a potom máme řádně přihlášeného. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Děkuji, vážená paní místopředsedkyně. Vážení páni ministři a ministryně, kolegyně a kolegové poslanci, dovolte mi, abych se vyjádřil jako zpravodaj k organizaci obsahu projednávaného tisku 660.

Návrh zákona byl rozeslán 28. března, první čtení proběhlo 16. dubna. Výstupem prvního čtení a v podstatě jednání výboru bylo usnesení, což je sněmovní tisk 660/2. 3. září proběhl k dané problematice kulatý stůl za účasti zástupců prakticky všech stakeholderů. Byli tam rektoři, kteří reprezentují Českou konferenci rektorů, zástupci Akademie věd a reprezentace Rady vysokých škol, odborářů, zástupci Úřadu vlády pro vědu a výzkum a samozřejmě zástupci studentů, kteří byli v uvedeném procesu úprav ministerstvem předloženého textu tvorby velmi aktivní.

Byl navržen a projednán pozměňovací návrh skupiny poslanců napříč politickým spektrem. V době mezi prvním a druhým čtením návrhu se objevilo několik dalších návrhů, které nebyly projednány na příslušném podvýboru, některé z původních pozměňovacích návrhů byly upraveny na základě připomínek rektorů z vysokoškolského prostředí.

Sněmovna se také musela vyjádřit k původním, z dnešního pohledu nedokonalým návrhům, které byly vloženy do informačního systému těsně před druhým čtením a které nebyly projednány na podvýboru a na výboru. Možná si vzpomenete, proběhla kolem toho relativně bouřlivá diskuse.

Z hlediska obsahu předloženého sněmovního tisku bych rád zdůraznil několik skutečností. Jednak oceňuji, že předložený tisk reaguje na řadu praktických problémů, před kterými univerzity stojí a které se snaží řešit. Tím mám na mysli například právní ukotvení pozice zahraničních univerzitních poboček v českém univerzitním prostředí, což, pokud čtete média, tak vidíte, že je to dokonce i teď pořád potřeba tu změnu udělat.

Za plus předloženého vládního návrhu považuji definování akademických souborů učitelů a studentů univerzit, posílení nejenom sociálního statutu doktorandského studia a řadu dalších změn. Někdy však poměrně kvalitní návrh ministerských úředníků zůstal na půli cesty, například otázka kvality a jeho řízení na univerzitách také mohla být lépe zakotvena legislativně a podobně.

Možná že nejenom limitované finanční prostředky, které dostávají univerzity od státu, ale i systém řízení s malou pravomocí rektorů nás odlišuje od zahraničních univerzit. Je nutné si uvědomit, že stát, který vkládá miliardové prostředky do výzkumu a výuky univerzit, musí mít prostřednictvím rektora, jeho managementu, prostřednictvím správních rad vliv na chod a řízení škol. Toto není omezování akademických svobod, toto je o vlivu státu na řídící systém univerzity.

Domnívám se, že je načase vytvořit robustní systém v čele s rektorem univerzit, tak jak známe ze západoevropských univerzit. O tomto problému proběhla prakticky na všech jednáních bohatá diskuse. V některých částech návrhu novely, zejména ve zmiňované oblasti definování systému univerzit, je zřejmé, že návrh není dotažen. Z tohoto pohledu Sněmovna nevyužila podle mne příležitosti vytvořit západním univerzitám konkurenceschopný systém řízení v čele s lídrem. Jednou bude nutné posílit roli rektora jako generálního manažera univerzity a posílit úlohu jeho týmu v řízení školy. Dále je nutné posílit roli správní rady, kde mají zasedat nejzkušenější, nejlepší manažeři a reprezentanti dnešní společnosti.

Překvapuje mě, že pravicoví představitelé akademické veřejnosti v minulosti bojovali za to, co jsme jim dneska naservírovali na stříbrném podnose, a představitelé v uvozovkách dnešní pravice se tváří, jako kdybychom chtěli zničit či poškodit stávající univerzitní systém.

Jsem skutečně zvědav, zda se podaří alespoň zmenšit manažerskou platovou vzdálenost mezi průměrným, například německým a českým učitelem, tak, jak to stávající předseda vlády v souvislosti s dorovnáním průměrných mezd českých pracovníků s německými firmami v neděli myslím slíbil. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji panu zpravodaji a v obecné rozpravě mám nyní přihlášeného pana poslance Zdeňka Kettnera. Jen upozorňuji, že to je poslední přihláška do rozpravy. Prosím.

 

Poslanec Zdeněk Kettner: Děkuji za slovo, dámy a pánové. Tak jsme to probírali, jsme ve třetím čtení, vše důležité a podstatné jsem již řekl v prvním a druhém čtení, takže jenom takové krátké shrnutí a jedna malá novinka, která se ke mně dostala.

Tato novela je skutečně potřebná, je tam spousta pozitivních prvků, které si akademické prostředí a vysoké školy zaslouží. Jsou tam ale zároveň i některé body řekněme mírně sporné. Akademické prostředí je nevítá příliš s nadšením, někdy přímo i s odporem.

Ale já, co se týká akademického prostředí, tak jsem se v něm pohyboval pouze při mých studiích, takže samozřejmě vždy si nechám v tomto směru poradit od lidí, které se v tomto prostředí pohybují, a dostal jsem jeden podnět, který mě nějakým způsobem zaujal. Nemám důvod to dotyčnému nevěřit.

Jde o to, že mi vlastně na vysokých školách zavádíme inkluzi se všemi negativy i pozitivy, které to přináší jak na základních, tak na středních školách. Chtěl bych upozornit, že aktuální zákonná úprava se zvláštními podmínkami studentů se specifickými potřebami zabývá obecně v ustanovení § 21 odst. 1 písm. e) zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách, kde je upravena povinnost veřejné vysoké školy činit všechna dostupná opatření pro vyrovnání příležitostí studovat na vysoké škole, což je v pořádku, protože to je ta aktuální úprava, to znamená osoby se specifickými potřebami, jako jsou zraková, sluchová, pohybová postižení, tak těm je umožněno studovat a je to tak správné.

Ovšem tato novela prakticky nařídí vysokým školám, aby například i osoby se specifickými poruchami učení, s vážnou poruchou autistického spektra nebo s jinými obtížemi, pro které dané studium nemusí být příliš vhodné, aby jim takové studium umožnila - třeba s pomocí asistenta, který tedy bude skládat zkoušky a zápočty za toho daného svěřence? Takže mám to chápat tedy tak, že doktor půjde na operační sál a vedle něj bude stát asistent, který mu bude něco předčítat, nějaké postupy, nebo bude mu pomáhat? To znamená, že v průběhu studia bude poskytnuta specifická individuální podpora a nastaveny takové specifické podmínky, které jim umožní studium v plném rozsahu a odpovídající kvalitě. Je sice hezké, že tedy s takovou pomocí takový student vystuduje, ale já si dost dobře nedokážu představit, jak potom takový absolvent bude fungovat v profesním životě.

Takže to je jenom taková vsuvka, takový podnět, který jsem dostal z akademického prostředí, jestli by mi k tomu mohli kolegové z akademického prostředí říci, jestli to je skutečně pravda, zda tomu tak skutečně je, jak to bude ošetřeno nebo zda se jedná jenom o neporozumění nějaké části té novely. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Taktéž děkuji a ještě zde s faktickou vystoupí pan poslanec Ivo Vondrák. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Ivo Vondrák: Dobré dopoledne, dámy a pánové. John Nash byl jeden z nejlepších amerických matematiků, který trpěl těžkou schizofrenií, těžkou duševní chorobou. Já si myslím, že bychom měli vnímat to, že jsou lidé, kteří sice mají nějaké poruchy, ale neznamená to, že nemůžou studovat vysokou školu.

Je to můj životní příběh, když jsem je měl jednoho studenta, který byl kvadruplegik, který neměl šanci se nikam dostat, a ukázalo se, že je velmi nadaný, jen byl handicapovaný v tom, že byl kvadruplegik. Takže prosím, zkusme být tolerantní k tomu, abychom neomezovali těmto lidem studium na vysoké škole. Děkuji. (Potlesk zprava.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, a pokud se již nikdo nehlásí, tak rozpravu končím.

Požádám, zda je zájem o závěrečná slova? Pan ministr má zájem, prosím.

 

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Mikuláš Bek: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, znovu jenom apeluji na to, abychom dnes podpořili tu novelu, která řeší doktorské studium a celou řadu dalších souvisejících i méně souvisejících agend, na které vysoké školy netrpělivě čekají. Takže si vážím vaší podpory, děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuju pěkně a táži se pana zpravodaje, zda má zájem vystoupit se závěrečným slovem? Nikoliv.

My tedy můžeme přikročit k hlasování. Přivolám kolegyně, kolegy z předsálí a poprosím nyní pana zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování - rovnou říkám, že poměrně dlouhá, aby poté přednášel jednotlivé návrhy a před hlasováním k nim sdělil stanovisko. A také budeme hlasovat o stažení některých pozměňovacích návrhů. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Karel Rais: Ano, děkuji. Já se jenom přihlásím, s dovolením. (Hlasovací kartou.)

Procedura je relativně dlouhá a během doby, tak jak jsem to říkal nakonec v tom projevu, došlo ke změnám, některé pozměňovací návrhy musíme stáhnout. Teď jenom řeknu, teď ty pozměňovací návrhy označím písmeny a pak řeknu při konkrétním projednávání, o co jde a koho je to pozměňovací návrh. Takže procedura je následující.

Jednak jsme slyšeli za prvé návrh legislativně technické úpravy podané podle § 95 odst. 2 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny ve třetím čtení od kolegy Birkeho, tak to budeme muset projednat.

Jako další bude pozměňovací návrh A1.

Pak bude A2, což jsou výborové pozměňovací návrhy.

Následně G3, který je nehlasovatelný, protože je totožný se zněním A2.

Pak budou následovat zase výborové pozměňovací návrhy A3, A4, A5, A6, A7. Nebude-li přijat A6, je nehlasovatelný B4, protože jsou prakticky identické. A8 je další v pořadí.

Pak je to B1 jako celek, B2 taky jako celek, B3. Nebude-li přijat A6, bude se hlasovat o B4.

Pak bude C1, C2.1 a C2.2, to jsou ty, o kterých bychom měli diskutovat, že budou staženy, a to od kolegy Michálka.

Pak bude pozměňovací návrh D.

Další následuje E.

F1, F2.

G1, G2. G3 je nehlasovatelný, je totožný se zněním s výborovým pozměňovacím návrhem A2. Pak bude G4.

H.

Pak je I2, což je celek, I2.1 až I2.3, ale ten také bude návrh na stažení. Pak je I3. U I4, to je následující a taky se uvažuje, že ho budeme stahovat. Pak je I5, I6, I7, I8.

Další je J.

Pak je K1, K2, K3.

A dostáváme se k L, což je pozměňovací návrh kolegy Haase, který to také stáhl nebo chce stáhnout.

Pak je M, N, tím to skončí a budeme hlasovat návrh zákona jako celek. Děkuji. (Hluk v sále.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Poprosím kolegyně, kolegy o ztišení. Máme tady návrh procedury, který je dlouhý a jsou v něm jasně avizovaná stažení. Já se ptám, zda je nějaký protinávrh? Není.

Takže nejprve budeme hlasovat o návrhu procedury, potom o návrzích na stažení. Pane zpravodaji, nejprve bychom hlasovali o návrhu procedury a poté o návrzích na stažení.

Já tedy zahájím hlasování o přednesené navržené proceduře.

Již jsem ho zahájila. Kdo je pro tento návrh procedury? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu procedury?

Hlasování číslo 44 se účastnilo 179 hlasujících, pro 172, proti 0. Procedura byla schválena.

 

A nyní k návrhům na stažení pozměňovacích návrhů. Poprosím jednotlivě, pane zpravodaji.

 

Poslanec Karel Rais: Dobře, takže první v pořadí, který by měl být stažený, je C2.2 od kolegy Michálka.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Takže jde o návrh C2.2 Jakuba Michálka. Toto je návrh, který budeme nyní hlasovat - návrh na stažení.

Já jsem zahájila hlasování. Kdo je pro tento návrh na stažení? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování číslo 45 se účastnilo 180 hlasujících, pro 177, proti 0. Tento návrh byl stažen. Další prosím - návrh ke stažení.

 

Poslanec Karel Rais: Pak další návrh, který navrhuje kolega Berki, stáhnout celý I2. Já ho nebudu číst.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Nemusíte. Takže návrh pod písmenem I s číslicí 2, návrh kolegy Berkiho.

Zahájila jsem hlasování o stažení. Kdo je pro stažení tohoto pozměňovacího návrhu? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování číslo 46 se vyjádřilo 181 hlasujících, pro 178, proti 0. I tento návrh byl stažen. Prosím, další ke stažení.

 

Poslanec Karel Rais: Jako další je zase návrh od kolegy Berkiho a máme ho pod označením I4.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, takže I4.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro stažení tohoto pozměňovacího návrhu? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

hlasování číslo 47 se účastnilo 182 hlasujících, pro 177, proti 0. Tento návrh byl taktéž stažen. A poslední, prosím.

 

 

Poslanec Karel Rais: Poslední návrh je od kolegy Haase, je veden pod písmenem L.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji.

Zahajuji hlasování o stažení pozměňovacího návrhu vedeného pod písmenem L. Kdo je pro stažení? Nechť se vyjádří zmáčknutím tlačítka a zvednutím ruky. Kdo je proti stažení?

V hlasování číslo 48 se účastnilo 182 hlasujících, pro 175, proti 2. Konstatuji, že i tento návrh byl stažen.

 

Tím jsme se vypořádali se všemi žádostmi o stažení. Je to tak, pane zpravodaji?

 

Poslanec Karel Rais: Ano, podle mě ano.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Skvělé. Můžeme tedy přikročit k legislativně technickým úpravám, je tomu tak?

 

Poslanec Karel Rais: Ano. Ten návrh podal pan kolega Berki, týká se v podstatě formální úpravy - přečíslování odstavců.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro návrh legislativně technických úprav? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování číslo 49 se účastnilo 182 hlasujících, pro 179, proti 0. Tento návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Potom následuje návrh A1, což je výborový návrh. Změna řeší případnou nečinnost akademického senátu fakulty veřejné vysoké školy v procesu odvolávání děkana. Zažíváte to všichni na jedné univerzitě v Praze.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Stanovisko výboru, prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Názor výboru je doporučení.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A stanovisko pana ministra? (Ministr: Kladné.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování číslo 50 se účastnilo 179 hlasujících, pro 175, proti 0. Návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Další návrh v tom pořadí je A2, kdy se mění původně navržený princip, aby jedním jediným disertačním výstupem byl pouze výstup praktický. Názor výboru je kladný, doporučující.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A pan ministr? (Ministr: Kladný postoj.)

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování číslo 51 se účastnilo 182 poslankyň a poslanců, pro 180, proti 0. Tento návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Další návrh je A3 a A4, opět výborový návrh. Všichni uchazeči mají mít možnost prokázat dosažení předchozího vzdělání podle shodných kritérií bez ohledu na to, na jakou vysokou školu se hlásí. Názor výboru je doporučující.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pan ministr, prosím? (Ministr: Souhlas.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování číslo 52 se účastnilo 182 hlasujících, pro 178, proti 0. Návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Další návrh je A5, opět výborový. Ve vládním návrhu zákona bylo proto navrženo v § 68 odst. 1 písm. f) zrušit text A4, aby znění bylo uvedeno do souladu s dřívější úpravou, kdy mohl být poplatek za cizojazyčné studium stanovován smluvně. V pozměňovacím návrhu se navrhuje návrat k  původní úpravě zrušit, neboť vysoké školy se využití režimu správního řádu již dávno přizpůsobily, čili utíkáme za realitou. Názor výboru je kladný.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Takže výbor doporučující, a pan ministr? (Ministr: Doporučující.) Děkuji pěkně.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování číslo 53 se účastnilo 182 hlasujících, pro 179, proti 0. Návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Další je A6 a A7, opět výborové návrhy.

A6: pozměňovací návrh upravuje, že pro výši mzdy bude relevantní nejenom pracovní poměr doktoranda k vysoké škole přiznávající doktorské studium, ale i pracovní poměr k subjektu spolupracujícímu na základě smlouvy s vysokou školou, třeba akademie - ústavy Akademie věd, pokud bude student v rámci pracovního poměru konat tvůrčí činnost související se vznikem jeho disertační práce. To je A6.

A7 se týká výše platu - mzdy - plynoucího doktorandovi z pracovního poměru spolupracující právnické osoby: bude vysoké škole oznamovat zaměstnavatel. Výbor doporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A pan ministr? (Ministr: Souhlas.) Děkuji pěkně.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování číslo 54 se vyjádřilo 182 poslankyň a poslanců, pro 179, proti 0. Návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Pak je poslední výborový návrh vedený pod číslem A8, který se týká poměrně široké problematiky bezpečnosti na vysokých školách - reaguje na stav na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. Jedná se víceméně o definování mimořádného školního stavu. Závěr výboru je doporučující.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A pan ministr? Stanovisko pana ministra? (Ministr: Souhlas). Děkuji pěkně.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 55 se účastnilo 184 hlasujících, pro 180, proti 0. Konstatuji, i tento návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: B1 je další v pořadí, je to pozměňovací návrh Raise a jeho kolegů - přenesení pravomocí akademického senátu veřejné vysoké školy: schválit rozpočet, střednědobý výhled vysoké školy předložený rektorem a kontrolovat využívání finančních prostředků vysoké školy, jakož i schvalovat výroční zprávy o činnosti a výroční zprávu o hospodaření vysoké školy se převádí na správní radu veřejné vysoké školy. Názor výboru je: bez stanoviska.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A stanovisko pana ministra? (Ministr: Nesouhlas.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

hlasování číslo 56 se vyjádřilo 185 hlasujících, pro 86, proti 88. Tento návrh nebyl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Další návrh je B2 jako celek, je to návrh Raise a kolegů a týká se rozšíření volby rektora i na správní radu - vytvoření většího orgánu, který by volil rektora. Stanovisko výboru je negativní, nedoporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A stanovisko pana ministra? (Ministr: Záporné.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu, ten se vyjádří nyní.

hlasování číslo 57 se účastnilo 185 hlasujících, pro 84, proti 93. Návrh nebyl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Další návrh je B3, Rais a kolegové - zavedení možnosti ucházet se o třetí funkční období v řadě pro ty rektory, kteří ke dni nabytí účinnosti novely budou vykonávat své druhé funkční období. Stanovisko výboru: nedoporučující.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A pana ministra? (Ministr: Záporné.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

V hlasování číslo 58 se vyjádřilo 185 hlasujících, pro 82, proti 93. Návrh nebyl přijat. Prosím.

 

 

Poslanec Karel Rais: Teď jenom - jedenáctý náš krok je: nebude-li přijat A6, bude se hlasovat o V4, ale A6 byla přijata, takže B4 se hlasovat nebude.

Dvanáctý krok je C1, je to kolega Michálek, odebírání akademických titulů až deset let po studiu. Výbor: bez stanoviska.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pan ministr? (Ministr: Kladné stanovisko.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

hlasování 59. se účastnilo 185 hlasujících, pro 98, proti 79. Návrh byl přijat.

 

(Poslankyně Schillerová gestikuluje z prostoru u řečnického pultu: Paní místopředsedkyně!)

Prosím? Kontrola hlasování. Ještě chviličku posečkáme, probíhá kontrola hlasování. (Předsedající se odmlčí. O slovo se hlásí poslanec Novák.)

Pan poslanec Novák. (Zpravodaj hledá v materiálech u pultíku, nereaguje na příchozího.) Poprosím, aby mu pan zpravodaj... (Zpravodaj uvolňuje řečniště: Promiň.) Děkuji.

 

Poslanec Marek Novák: Já se omlouvám. Hlasoval jsem jednoznačně proti, na záznamovém zařízení mám pro a zpochybňuji tímto hlasování. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, takže je tady žádost o zpochybnění hlasování. Nejprve budeme hlasovat o této žádosti.

Takže já jsem zahájila hlasování, jde o žádost o zpochybnění hlasování od pana poslance Marka Nováka. Kdo je pro? Kdo je proti této žádosti o zpochybnění?

hlasování 60. se vyjádřilo 185 hlasujících, pro 180, proti 1. Konstatuji tedy, že návrh na zpochybnění byl přijat.

 

A my budeme opět znovu hlasovat o tom návrhu. (Ťukání karet do lavic.)

Slyším žádost o odhlášení všech, já tedy všechny odhlásím. Prosím, opět se přihlaste svými identifikačními kartami.

Požádám pana zpravodaje, aby nám zopakoval, o čem budeme opětovně hlasovat. (Zpravodaj listuje materiály.) Je to návrh pana poslance Jakuba Michálka C1.

 

Poslanec Karel Rais: C1, ano... C1... pardon. (Zpravodaj listuje materiály.) C1, odebírání akademických titulů až deset let po studiu, doposud je myslím sedm.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a stanovisko výboru bylo?

 

Poslanec Karel Rais: Stanovisko výboru k tomu bylo: bez stanoviska.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně, a stanovisko pana ministra? (Ministr: Kladné.) Já děkuji.

Zahájila jsem opakované hlasování o tomto návrhu C1. Kdo je pro? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

hlasování 61. se účastnilo 183 hlasujících, pro 75, proti 80. Tento návrh nebyl přijat.

 

Jenom posečkám, poněvadž se táži: nebude žádost o kontrolu hlasování? (Poslanec Michálek mimo mikrofon: Já se podívám.)

Bude. (Předsedající se odmlčí, poslanec Benešík žádá o slovo.)

Pan poslanec Benešík k hlasování. Prosím.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Děkuji za slovo. Hlasoval jsem pro v posledním hlasování, ale evidentně mně nešla karta, takže jenom pro stenozáznam, ano? (Ruch v sále, poslanec Benešík odchází od pultíku.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Takže - pane poslanče, buď chcete zopakovat hlasování, protože vám nefungovalo hlasovací zařízení, což je automatické, to prostě děláme... (Poslanec Benešík se vrací.)

 

Poslanec Ondřej Benešík: Takže ano, zpochybňuji hlasování. Prostě hlasoval jsem pro, nešla mně karta.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Máte na sjetině "zdržel se"? (Hluk v sále.) Zpochybnění hlasování je jasné.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Ano, takže zpochybňuji hlasování, ano. (Smích v sále.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Takže tady máme druhé zpochybnění hlasování v této věci. (Hluk v sále přetrvává.) A já tady nejprve dám hlasovat o této námitce a... (Poslankyně Schillerová z prostoru před stolkem stenografů: O námitce? Já nerozumím vůbec.)

 

O tom zpochybnění hlasování, o té námitce, ano, opětovně.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro tuto námitku, pro zpochybnění hlasování? Ten zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je případně proti této námitce?

hlasování 62. se vyjádřilo 183 hlasujících, pro 176, proti 0. Konstatuji tedy, že zpochybnění bylo přijato.

 

A my se již potřetí vyjádříme k témuž návrhu. Já to už zopakuji sama, s dovolením, pane zpravodaji - jde o návrh C1 pana poslance Michálka, prodloužení lhůty na deset let, je to tak? A prosím, abychom se s ním už opravdu vypořádali hlasováním. Stanovisko pana ministra? (Kladné.) A stanovisko výboru? (Bez stanoviska.) Děkuji pěkně.

Zahájila jsem hlasování a prosím, vyjádřete se, kdo jste pro tento návrh? Zmáčkněte tlačítko a zvedněte ruku. Kdo jste proti tomuto návrhu?

hlasování 63 se účastnilo 182 hlasujících, pro 89, proti 81. Nicméně konstatuji, že tento návrh nebyl přijat.

 

(Zpravodaj se otáčí k předsedající: Můžeme dál?) Už nevnímám žádnou žádost o kontrolu hlasování. (Zpravodaj: Dobře.) Můžeme postoupit k dalšímu návrhu. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Karel Rais: Pak by tady měl být pozměňovací návrh C2 pana Michálka, který je stažený. Je to tak?

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Ne, C2.1 mám v poznámkách.

 

Poslanec Karel Rais: C2.1, no ano, ale C2.1 podle mě byl stažen. Dobře, tak já... (Hlas mimo mikrofon.) Co? (Zpravodaj se otáčí vpravo do vládních lavic.) Tak C2.2, dobře, takže... (Zpravodaj hledá v materiálech.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Zkontrolujeme s legislativou. (Hluk v sále.)

 

Poslanec Karel Rais: Takže C2.1 je návrh: vysoké školy by měly zveřejňovat závěrečné práce svých absolventů v databázi, která bude přístupná na internetových stránkách školy... (Poslankyně Schillerová z prostoru před stolkem stenografů k předsedající: Není slyšet!) Aha.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pane zpravodaji, sklopte si, prosím mikrofon, děkuji, aby bylo slyšet.

 

Poslanec Karel Rais: Dobře. (Poslanec Nacher pomáhá upravit mikrofon u pultíku.) Je tady návrh, aby vysoké školy zveřejňovaly závěrečné práce svých absolventů v databázi, která bude přístupná na internetových stránkách školy. Výbor se vyjadřuje negativně k C2.2 i k C2.1, čili záporné stanovisko.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, ale hlasovat máme pouze C2.1. (Poslanec Rais: Ano, ano.)

 

Takže výbor: negativní, a stanovisko pana ministra? (Kladné.) Děkuji.

A zahajuji hlasování k C2.1. Kdo je pro? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

hlasování 64. se účastnilo 184 hlasujících, pro 97, proti 84. Tento návrh byl přijat.

 

(Poslankyně Schillerová gestikuluje z prostoru před stolkem stenografů: Paní místopředsedkyně, já se omlouvám.)

Kontrola hlasování. (Předsedající se odmlčí, probíhá kontrola hlasování.) Poprosím paní poslankyni Peštovou. (Poslanec Rais: Už jde.)

 

Poslankyně Berenika Peštová: Já se omlouvám, mně se to skoro vůbec nestává, ale hlasovala jsem proti, na sjetině mám pro. Zpochybňuji hlasování.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nejprve tedy budeme klasicky hlasovat o této námitce.

Kdo je pro zpochybnění hlasování? Nyní zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je případně proti námitce?

hlasování 65. bylo účastno 184 hlasujících, pro 175, proti 2. Takže hlasování bylo zpochybněno a my ho zopakujeme.

 

Poprosím, pane zpravodaji - je to C2.1.

 

Poslanec Karel Rais: Ano, čili je to pozměňovací návrh kolegy Michálka: vysoké školy by měly zveřejňovat závěrečné práce svých absolventů v databázi, která bude přístupná na internetových stránkách. Názor výboru je negativní.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A pana ministra? (Ministr: Stanovisko kladné.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro? Ten zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Konstatuji, že v hlasování 66. se účastnilo 184 hlasujících, pro 91, proti 84. Tento návrh nebyl přijat.

 

Opět chvilinku posečkám, zda je žádost o kontrolu... Vypadá to tak. (Velký hluk v sále.) Probíhá kontrola hlasování. Ještě maličko strpení, stále probíhá kontrola hlasování. Ano, pan poslanec Beitl. Prosím.

Poprosím o klid v sále, kolegyně, kolegové.

Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Petr Beitl: Vážení kolegové, na sjetině mám zdržel se, hlasoval jsem pro. Zpochybňuji hlasování.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Takže máme situaci jako v předešlém hlasování. Slyším žádost o odhlášení, všechny odhlásím. Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami.

 

Budeme opětovně hlasovat námitku proti tomuto hlasování.

Já jsem zahájila hlasování o zpochybnění. Kdo je pro námitku pana poslance Beitla? Ten zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti námitce?

V hlasování 67. se vyjádřilo 180 hlasujících, pro 172, proti 0. Takže námitka byla přijata.

 

A my si opětovně zopakujeme hlasování o návrhu C2.1, zpřístupňování závěrečných prací na internetových stránkách školy. Jen poprosím pana zpravodaje - stanovisko výboru?

 

Poslanec Karel Rais: Čili opět pan kolega Michálek, vysoké školy zveřejňují závěrečné práce svých absolventů v databázi, která bude přístupná na internetových stránkách školy. Názor výboru je negativní. Nedoporučujeme.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A pana ministra? (Ministr: Kladné stanovisko.)

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro? Tak se, doufám, již definitivně vyjádří tím, že zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování 68. se účastnilo 182 hlasujících, pro 94, proti 85. Konstatuji: tento návrh byl přijat.

 

A my můžeme přistoupit k návrhu následujícímu, kde ten čtrnáctý krok byl stažen. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Karel Rais: Ano, čtrnáctý krok byl stažen a patnáctý krok je D, což je návrh kolegy Kettnera - úprava doby pro uzpůsobení s akreditací zahraničních vysokých škol českému prostředí. Nově navrhuje tři roky namísto navržených sedm měsíců ze strany Ministerstva školství. Výbor doporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A pan ministr? (Ministr: Kladné stanovisko.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování 69. se účastnilo 182 poslankyň a poslanců, pro 176, proti 1. Tento návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Další je návrh pod písmenem E, kolega Zuna v rámci zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem dává vysoké škole možnost pověřené osoby na vysokou školu kromě rektora, která zajistí kontinuitu. Jde o to, že rektor je na čtyři roky a pak je mezera - aby tam byl člověk, který má možnost pracovat s vojenským materiálem. Názor výboru kladný, výbor doporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A pan ministr? (Ministr: Kladné stanovisko.) Děkuji.

Nyní zahajuji hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování 70. se účastnilo 182 hlasujících, pro 178, proti 0. Návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Další je F1, kolegyně Hanzlíková. Pozměňovací návrh zavádí povinnost akademického senátu navrhnout rektorovi alespoň dva kandidáty na děkana, z nichž rektor vybere toho nejvhodnějšího. Názor výboru: negativní.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A pana ministra? (Ministr: Negativní.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování 71 se účastnilo 182 hlasujících, pro 81, proti 91. Návrh nebyl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Další je F2, opět kolegyně Hanzlíková a skupina lidí kolem ní. Pozměňovací návrh zavádí povinnost akademického senátu navrhnout rektorovi alespoň dva kandidáty na děkana... Promiňte, zachování stávající právní úpravy týkající se ukončení magisterských studijních programů. Povinnou součástí ukončení studia by i nadále měla být státní závěrečná zkouška. Názor výboru je nedoporučující.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A pana ministra? (Ministr: Negativní.) Děkuji.

A zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování 72. se vyjádřilo 183 hlasujících, pro 85, proti 97. Návrh nebyl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Další je G1, kolegyně Berkovcová a její skupina - vypuštění pravomocí akademického senátu veřejné vysoké školy vyjadřovat se k záměru rektora jmenovat nebo odvolávat projektory. Výbor: bez stanoviska.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A pan ministr? (Ministr: Negativní.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

V hlasování 73. se vyjádřilo 183 poslankyň a poslanců, pro 87, proti 92. Návrh nebyl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Další je G2, kolegyně Berkovcová a já. Pozměňovací návrh prodlužuje lhůtu pro provedení záznamů do matriky studenta, které mohou činit pouze zaměstnanci vysoké školy zvlášť k tomu pověření, a to ze tří pracovních dnů na sedm. Názor výboru bez stanoviska.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A pan ministr? (Ministr: Negativní.) Děkuji.

A zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Vyjádří se zmáčknutím tlačítka, zvednutím ruky. Kdo je proti tomuto návrhu?

V hlasování 74. se účastnilo 183 hlasujících, pro 85, proti 91. Návrh nebyl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Pak je G3, ten je nehlasovatelný, protože je to totožné znění s A2, kolegyně Berkovcová.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Přejdeme ke G4.

 

Poslanec Karel Rais: G4, kolegyně Berkovcová - zavedení možnosti rektora vydat metodiku, metodický pokyn, podle níž jsou dotace a příspěvky v rámci veřejné vysoké školy použity. Na základě této metodiky by pak měly být přidělovány příspěvky a dotace jednotlivým součástem vysoké školy, fakultám, ústavům, dalším součástem. Názor výboru je negativní.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A pan ministr? (Ministr: Kladné stanovisko.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování 75. se účastnilo 184 hlasujících, pro 173, proti 5. Tento návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Další je H, kolegyně Bělohlávková - povinně přiznávat stipendia studentům pobírající rodičovský příspěvek, a to v pevné výši poloviny minimální mzdy, zaokrouhlené na desetiny desetikoruny nahoru. Výbor: bez stanoviska.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A pan ministr? (Ministr: Negativní.)

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

hlasování číslo 76 se vyjádřilo 184 hlasujících, pro 101, proti 16. Návrh byl přijat a postoupíme k dalšímu. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Další je I1, Berki - zavedení studentského úvěru poskytovaného bezúročně nebo se zápůjční úrokovou sazbou nižší, než je na trhu obvyklá. Názor výboru je bez stanoviska.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A pan ministr? (Ministr: Kladné stanovisko.)

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

hlasování číslo 77 se účastnilo 184 hlasujících, pro 181, proti 0. Návrh byl přijat.

 

Další návrh byl stažen.

 

Poslanec Karel Rais: Ano, I2 je staženo.

Pak je I3, to je od kolegy Berkiho, použití cizího jazyka při akreditačním řízení. Názor výboru je doporučující.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pan ministr? (Ministr: Kladné stanovisko.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Kdo je případně proti?

V hlasování číslo 78 se účastnilo 184 poslankyň a poslanců, pro 99, proti 1. Návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Další návrh je I4, ten je stažen, podle mě. (Předsedající: Ano.)

Takže jdeme k I5, kolega Berki, umožnění spolupráce při uskutečňování studijních programů s dalšími českými a zahraničními vysokými školami, Akademií věd a dalšími veřejnými výzkumnými institucemi bez nutnosti procházet akreditačním řízením. Výbor doporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A pan ministr? (Ministr: Kladné stanovisko.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Vyjádří se zmáčknutím tlačítka a zvednutím ruky. Kdo je proti?

V hlasování číslo 79 se vyjádřilo 184 hlasujících, pro 183, proti 0. Návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Další je I6, kolega Berki, akreditace studijních programů na vyšších odborných školách mají podléhat stejné instituci jako ty vysokoškolské, to znamená Národnímu akreditačnímu úřadu. Výbor: bez stanoviska.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji panu zpravodaji. Ale poprosím k hlasování, asi předchozímu. Pan kolega Berki se chce vyjádřit.

 

Poslanec Jan Berki: Pardon, jenom pro stenozáznam: hlasoval jsem pro, na sjetině mám "zdržel se". Nezpochybňuji hlasování. Je to k předchozímu hlasování.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Bylo to tedy k hlasování ohledně návrhu I5 pana poslance Berkiho.

 

Poslanec Karel Rais: Takže I5, kolega Berki, už jsem to říkal, že nemusí procházet - pokud spolupracují vysoké školy s Akademií věd, s veřejnými výzkumnými institucemi, není nutné procházet akreditačním řízením.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A to je I6.

 

Poslanec Karel Rais: Jo, to už je hotové - pardon, teď jsou ty vošky, ano, ano: I6, akreditace studijních programů na vyšších odborných školách mají podléhat stejné instituci jako ty vysokoškolské, to znamená NAÚ. Stanovisko výboru je bez stanoviska.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A pan ministr? (Ministr: Stanovisko kladné.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování, kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování číslo 80 se účastnilo 184 hlasujících, pro 97, proti 85. Návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Další je I7, Berki - zákonné ukončení mandátu současným členům NAÚ, jeho přeobsazení k 1. 7. 2025, předseda NAÚ vybrán ministrem, a nikoliv celou vládou. Návrh nese název Nezávislost NAÚ. Výbor: bez stanoviska.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pan ministr? (Ministr: Kladné stanovisko.)

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování číslo 81 skončilo následovně: účastnilo se 183 hlasujících, pro 93, proti 67. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Karel Rais: Teď další je I8, taky kolega Berki, úprava využívání titulu Dipl. Ing. v zahraničí. Názor výboru negativní, nedoporučující.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pan ministr? (Ministr: Negativní.)

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování číslo 82 se účastnilo 184 hlasujících, pro 21, proti 133. Návrh nebyl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Další je pod s písmenem J kolegy Brože a je to vložení podmínky, že do přijetí do doktorského studijního programu je nutné absolvování stejného či příbuzného magisterského programu. Výbor nedoporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pan ministr? (Ministr: Záporné stanovisko.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Zmáčkne nyní tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Vyjádří se nyní.

V hlasování číslo 83 se účastnilo 184 hlasujících, pro 86, proti 93. Návrh nebyl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: K1, kolegyně Zajíčková, zařazení těhotných studentek do skupiny studentů, kteří mají právo na prodloužení lhůt pro splnění studijních povinností. Dále je navrhováno, aby těhotná studentka nebo studentka či student pečující o dítě měli právo na změnu termínu zkoušky, a to i opakovaně. Názor výboru je bez stanoviska.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A pan ministr? (Ministr: Kladné stanovisko.)

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování číslo 84, bylo přihlášeno 183 hlasujících, pro 181, proti 0. Návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: Teď je K2, kolegyně Zajíčková, omezení přijímání cizinců na Univerzitu obrany podmíněno souhlasem Ministerstva obrany. Výbor doporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A pan ministr? (Ministr: Kladné stanovisko.)

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

hlasování číslo 85 se účastnilo 184 poslankyň a poslanců, pro 183, proti 0. Návrh byl přijat. Prosím.

 

Poslanec Karel Rais: K3, kolegyně Zajíčková a faktický konec nostrifikací založených na podobnosti studia v České republice, srovnání s českým studijním programem. Výbor: bez stanoviska.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pan ministr? (Ministr: Kladné.)

Zahajuji hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. (Předsedkyně Schillerová se ptá, zda jsou pro.)

 

Poslanec Karel Rais: Ne, ne, my jsme proti. (Smích v sále. Poslankyně Schillerová žádá, aby se hlasovalo o tomto znovu.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Ještě jednou? (Poslankyně Schillerová: Ano.)

Prohlásím hlasování (číslo 86) za zmatečné. (Zpravodaj: K3? K3 - záporné.)

 

Poslanec Karel Rais: Takže je to od kolegyně Zajíčkové, je to K3 a je to faktický konec nostrifikací založených na podobnosti studia v České republice, srovnání s českým studijním programem. Jde o to, že studijní program je schválen ze zahraničí a teď ještě vysokou školou, a teď by to bylo jenom na srovnání na úrovni fakulty. Názor výboru je bez stanoviska.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A pana ministra? (Ministr: Kladné stanovisko.) Děkuji pěkně.

Zahajuji hlasování k tomuto návrhu K3. Kdo je pro? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

hlasování 87. Se účastnilo 184 hlasujících, pro 95, proti 84. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Karel Rais: Teď následuje pozměňovací návrh pod písmenem L kolegy Haase, který byl stažen, takže k tomu se nevyjadřujeme.

Pak je pozměňovací návrh pod písmenem M, kolega Philipp, uzákonění dvojího pracovního poměru pro zaměstnance nemocnic, kteří konají praktickou nebo klinickou výuku, to, co je na školách. Výbor doporučuje.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A pan ministr? (Kladné.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování o tomto návrhu pod písmenem M. Kdo je pro? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

hlasování 88. Se vyjádřilo 184 hlasujících, pro 183, proti 0. Návrh byl přijat.

 

Myslím, že je před námi poslední pozměňovací návrh.

 

Poslanec Karel Rais: Je pod písmenem N, kolega Balaš, úprava vymezení akademických pracovníků, aby mohli mezi akademické pracovníky být řazeni i vědečtí pracovníci a lektoři, kteří dělají jen jednu činnost, pedagogickou nebo tvůrčí. Názor výboru je negativní.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A pana ministra? (Ministr: Negativní.) Děkuji.

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh? Vyjádří se nyní zvednutím ruky a zmáčknutím tlačítka "ano". Kdo je proti tomuto návrhu?

hlasování číslo 89 se účastnilo 184 poslankyň a poslanců, pro 7, proti 167. Tento návrh nebyl přijat.

O všech návrzích bylo hlasováno?

 

Poslanec Karel Rais: Ano, já se domnívám, že bylo o všech pozměňovacích návrzích hlasováno.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Takže přikročíme k hlasování o celém návrhu zákona. Přednesu návrh usnesení, kolegyně, kolegové: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách, a o změně a doplnění dalších zákonů, zákon o vysokých školách, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, podle sněmovního tisku 660, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."

Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro takto navržené usnesení? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování číslo 90 se účastnilo 183 hlasujících, pro 98, proti 0. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas.

 

Chci srdečně poděkovat panu zpravodaji i panu ministrovi. (O slovo se hlásí poslanec Rais.)

Ještě něco k hlasování?

 

Poslanec Karel Rais: Já bych jenom zdůvodnil, proč jsme hlasovali negativně, tedy proč jsme se zdrželi jako celku. (Ministr Stanjura vyjadřuje nesouhlas.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Ještě není uzavřen bod, je to samozřejmě možné.

 

Poslanec Karel Rais: Tak já nevím. Jde o to, že tam jsou dva pozměňovací návrhy, s kterými ANO nesoucítí, je ostře proti. To se týkalo NAÚ a VOŠ.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A pan ministr.

 

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Mikuláš Bek: Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Tímto končíme tedy projednávání tohoto bodu a celé projednávání tohoto tisku. Dostáváme se k bodu následujícímu.

My se vystřídáme při řízení schůze, takže se s vámi loučím.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Vážené kolegyně, vážení kolegové, my jsme se vystřídali při řízení schůze.

V tuto chvíli je před námi další bod. Já ho otevírám. Je to bod

Aktualizováno 15. 1. 2025 v 14:36.




Přihlásit/registrovat se do ISP