Úterý 19. listopadu 2024, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Jan Bartošek)

213.
Návrh na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany za účelem výcviku a poradenství v Mauritánii do roku 2026
/sněmovní tisk 820/

A materiál i v tomto případě poprosím, aby uvedla ministryně obrany Jana Černochová. Já vás... (Hlásí se poslanec Heller.).

Omlouvám se, patrně k hlasování. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Šimon Heller: U hlasování číslo 24, pro stenozáznam, jsem hlasoval pro návrh, na sjetině mám zdržel se. Nezpochybňuji hlasování. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Nyní tedy budeme pokračovat v projednávání tohoto bodu.

Já vás prosím, paní ministryně, abyste se ujala slova.

 

Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Děkuji vám, pane místopředsedo. Společně s ministrem zahraničních věcí vám předkládám k projednání a schválení návrh na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany za účelem výcviku a poradenství v Mauritánii do roku 2026, který vláda schválila dne 2. října 2024 usnesením číslo 675.

V regionu Sahelu operují ozbrojené teroristické skupiny včetně skupin hlásících se k radikálním islamistickým ideologiím napojeným na přeshraniční organizovaný zločin. Tato bezpečnostní hrozba se projevuje především nárůstem nelegální migrace a pronikáním radikálních teroristických skupin, což má rostoucí dopad na bezpečnost Evropy i České republiky. Sahel proto patří mezi zájmové regiony České republiky z hlediska bezpečnosti, přičemž zde máme i významné ekonomické zájmy. S ohledem na náš bezpečnostní i ekonomický zájem je mimořádně závažným faktorem rychlé šíření vlivu Ruska a Číny v této oblasti. Cílem Ruska je dále destabilizovat region, vytlačit z něj západní země a zesilovat hrozby, jako jsou terorismus a nelegální migrace, které ovlivňují bezpečnost Evropy. Ruské aktivity v Sahelu a severní Africe jsou úzce propojeny s jeho agresivní protizápadní politikou v dalších částech světa včetně Ukrajiny.

Česká republika se proto v regionu dlouhodobě angažuje. V letech 2013 až 2023 se významně zapojila v Mali. Byla to ta výcviková mise EUTM, operace Takuba, mise OSN MINUSMA. Vojenskou přítomnost České republiky v Mali bylo bohužel nutné ukončit v důsledku převratů s následným příklonem vojenské junty k Rusku.

Význam našeho angažmá v regionu tím ale neklesá, naopak alianční spojenci se shodují, že nyní je nutné maximálně podpořit stabilitu Mauritánie, a to i prostřednictvím vojenské spolupráce. Tato spolupráce spočívá především ve výcviku a poradenství pro příslušníky mauritánských ozbrojených sil. Angažmá České republiky bude mít jak bilaterální, tak alianční rozměr. Mauritánie se v roce 2022 stala po Tunisku druhou partnerskou zemí NATO v Africe. Na programu rozvoje ozbrojených sil Mauritánie se podílí například Velká Británie, Francie, Španělsko, Spojené státy. Česká republika se bude podílet na výstavbě, výcviku, poradenství jedné z jednotek mauritánských speciálních sil. NATO má o takové zapojení České republiky velký zájem. Výcvik a poradenství v Mauritánii bude zabezpečovat do 30 příslušníků Armády České republiky v termínu ode dne schválení Parlamentem České republiky do 31. prosince 2026.

Pokud bude vysloven souhlas s působením sil a prostředků Ministerstva obrany, jsou předpokládány výdaje v řádech nižších jednotek milionů v letošním roce. V letech 2025 a 2026 se předpokládají finanční výdaje ve výši cca 94 a 98 milionů korun. Financování bude zabezpečeno z rozpočtové kapitoly Ministerstva obrany.

Co se týká právního základu působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany, bude samozřejmě probíhat na pozvání mauritánské vlády. Ostatně i s ministrem obrany Mauritánie jsem v tomto duchu měla na jaře bilaterální jednání. Ten dopis jsme obdrželi 30. září 2024, v němž povoluje přítomnost příslušníků českých ozbrojených sil v Mauritánii. Na základě tohoto dopisu bude uzavřeno stručné memorandum of understanding mezi českým a mauritánským Ministerstvem obrany. Zatím děkuji za pozornost. Jsem připravena odpovídat na vaše otázky.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, paní ministryně. Tento sněmovní tisk projednal výbor pro obranu, jehož usnesení bylo doručené jako sněmovní tisk 820/1.

Prosím, aby se nyní ujal slova zpravodaj výboru, poslanec Michal Zuna, informoval nás o jednání výboru a přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny.

Než vám udělím slovo, tak poprosím, kolegyně, kolegové, o ztišení.

Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Michal Zuna: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážená paní ministryně, vážené kolegyně a kolegové, dovolte mi, abych vás seznámil s náležitostmi k projednávanému bodu, který byl již projednán zmíněným výborem pro obranu na jeho 44. schůzi dne 5. 11. a bylo k tomuto tisku přijato toto usnesení: "Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky po úvodním vystoupení vrchního ředitele sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany Jana Jireše, zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky Pavla Lipky, zpravodajské zprávě poslance Michala Zuny a po rozpravě:

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby přijala následující usnesení:

i. Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s působením sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany za účelem výcviku a poradenství v Mauritánii v celkovém počtu do 30 osob, a to na dobu ode dne schválení Parlamentem České republiky do 31. prosince 2026,

ii. žádá vládu, aby informovala Poslaneckou sněmovnu jedenkrát ročně, a to vždy do 30. června, o nasazení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany, podle bodu i tohoto usnesení, a to v rámci informace o nasazení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v zahraničních operacích a o pobytu ozbrojených sil jiných států na území České republiky za příslušný kalendářní rok;

II. pověřuje zpravodaje výboru, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky;

III. ukládá předsedovi výboru, aby předložil toto usnesení předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky."

Já si jen dovolím doplnit, že to první usnesení budeme hlasovat většinou 101 hlasů a to druhé prostou většinou. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Přesně tak. Já vám děkuji, pane zpravodaji, a poprosím, abyste v podrobné rozpravě odkázal na tento přednes.

Já tedy zahajuji všeobecnou rozpravu a eviduji přihlášku pana poslance Radovana Víchy. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Radovan Vích: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážená paní ministryně, jak je v materiálu konstatováno, v roce 2022 ukončila Česká republika své působení jak ve francouzské protiteroristické operaci Barkhane, úkolové uskupení Takuba, tak i ve výcvikové misi Evropské unie v Mali, tedy mise působící v oblasti afrického Sahelu. Tímto návrhem na působení armády České republiky v Mauretánii by se naši vojáci do této oblasti Sahelu vrátili, navíc v situaci, kdy by Česká republika poslala 30 vojáků ročně do té části Afriky, kde v uplynulých letech proběhla řada vojenských převratů. Situace v Mauretánii sice vypadá klidnější, ale hned vedle je Senegal, kde to vřelo letos na jaře během prezidentských voleb. Mauretánie také hraničí s Mali, odkud se naši vojáci stáhli předloni, a s ne zcela klidnou západní Saharou ovládanou Marokem. Jestliže má tato mise stát každý rok okolo 100 milionů korun, tak tyto peníze lze využít jiným způsobem. Armáda by to potřebovala. Připomeňme si, že okolní země jsou například Niger, tam byl převrat v roce 2023, dodnes tam vládne vojenská junta. Burkina Faso totéž, převrat proběhl v roce 2022. Gabon, to samé, převrat byl v roce 2023. V roce 2021 byly podobné převraty dokonce čtyři - Mali, Guinea, Čad a Súdán. Opravdu do takto rozbouřené situace chceme posílat naše vojáky? Tento návrh znamená potenciální další náklady a bezpečnosti České republiky a jejích občanů neprospěje, proto tento sněmovní tisk nemá naši podporu. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče. Následují dvě faktické poznámky. Jako první vystoupí pan poslanec Pavel Růžička, potom se připraví pan poslanec Foldyna. Prosím.

 

Poslanec Pavel Růžička: Děkuji, pane předsedající. Vážená paní ministryně, vážené kolegyně, kolegové, dovolte, abych se také vyjádřil za náš klub k tomuto tisku. Já jsem velice rád, že paní ministryně toto působení sil mimo území České republiky Poslanecké sněmovně předkládá. Náš poslanecký klub si je vědom toho, že situace v Africe je důležitá pro Českou republiku a samozřejmě se hlásíme k závazkům NATO, takže tento tisk podpoříme. S tím bych se chtěl vrátit ještě k té události v Keni v rámci výcviku, kdy mě tady předběhl pan kolega Mašek - tam, kde cvičí speciální síly. Paní ministryně se tady k tomu vyjádřila, že je třeba to překlopit na mandát, protože není dobré, aby nám vojáci na cizí území v rámci cvičení nekontrolovatelně vyjížděli.

Ale paní ministryně, já bych se vás přece jenom ještě zeptal na to, o čem jste tady hovořila, abych si udělal nějakou časovou osu, protože ty informace mám pouze z tisku. Kdy jste se o nehodě dozvěděla a kdy se vlastně stala? Jaký tam byl časový úsek, než jste začala konat a vyslala jste vojenskou policii, protože to jsem se nikde nedozvěděl. Zatím děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče. Než udělím další slovo - tak samozřejmě na otázku máte plné právo, jenom si kladu já otázku, do jaké míry to souvisí s projednávaným bodem. Pan poslanec Foldyna. Prosím.

 

Poslanec Jaroslav Foldyna: Pane předsedající, děkuji za slovo. Já nastupuji po svém kolegovi z ANO. Začnu úplně tím, čím on tady také říkal, že to hnutí ANO podpoří. Tak hnutí SPD, anebo strana SPD to nepodpoří, protože si myslíme, že rozdávat peníze 100 milionů korun v této době, kdy tento český stát opravdu neprosperuje, dáváme zase 100 milionů korun do nějaké expedice do Mauretánie. Já nevím, v čem by se nám to mělo vrátit, těch 100 milionů korun. My jsme nějaká neziskovka vojenského charakteru, nebo co jsme? Tady rozdáváme peníze jak na běžícím pásu a důchodcům vzkazujeme, že se mají uskromnit? Nezbláznili jsme se trochu? Vy to opravdu chcete podpořit? Vždyť lidi vás zvolili proto, že vás mají rádi. Vy chcete, aby vás neměli rádi? Já si přeji, abyste měli úspěch. A sám si přeji, aby těch 100 milionů korun dostali ti lidé, z kterých jsme je vytáhli. Vždyť jsme přeci zvedli daně, zavedli jsme daně ze stavebnictví, z obytných budov a další. Proč bychom to měli rozdávat? Takže to je poznámka, kterou jsem tady chtěl říct. My to za SPD nepodpoříme.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. S přednostním právem pan zpravodaj Zuna v obecné rozpravě. Prosím.

 

Poslanec Michal Zuna: Děkuji za slovo. Já si dovolím zareagovat na pana poslance Foldynu. Co se týče tohoto tisku, který tedy vyčleňuje vojenskou sílu a podporu, o které se bavíme - no, co nám to přinese. Přinese nám to to, že pokud v západní Africe, která je takovým způsobem destabilizovaná, jaká je, všichni víme, že zvlášť v oblasti Sahelu, tak právě Mauritánie, tak je jedním z těch posledních stabilních států. A není větším přáním nikoho z nás v rámci Evropy, v rámci České republiky, aby takových stabilních států v tomto regionu bylo co možná nejvíce právě z toho důvodu, aby problematika, která souvisí s migrací, byla řešena právě na tom místě, aby počet uprchlíků z tohoto regionu, ať už to je celá západní Afrika nebo Mauritánie jako taková, aby byl co nejnižší?

V momentě, kdy tento region je celý destabilizovaný a víme o operacích teroristických skupin, o operacích ozbrojených islamistických skupin, které jsou spojeny s přeshraničním organizovaným zločinem, tak pokud je nějaká země, kterou můžeme v rámci naší pomoci pomoct stabilizovat, aby se nestala stejně destabilizovanou jako třeba Mali nebo další ostatní země, tak je zcela na místě, že tyto vojenské prostředky tam posíláme.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Faktická poznámka, pan poslanec Foldyna, potom přednostní právo paní ministryně. Prosím.

 

Poslanec Jaroslav Foldyna: Děkuju. Já svému předřečníkovi děkuju za tu poznámku. To je v pořádku, samozřejmě od toho jsme tady, abychom na věci měli svůj názor. Tak, kolegové a kolegyně, kdybychom tady řekli číslo, kolik nás stála ta mise do Afghánistánu, z kterého jsme pak utekli a ze kterého k nám běhají ti utečenci - tak jaký to mělo efekt? Bude to mít v té Mauretánii podobný efekt, že tam zase narveme prachy a až se dvakrát otočíme, tak oni tam zabubnujou na bubny a zase to budou dělat jinam nebo se zase přidají k Rusům, jako tamti předchozí, jak jste tady diskutovali, kterým jsme pomáhali. Mně to připadá, že tady rozdáváme prachy opravdu jak na běžícím páse.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Tak děkuji. Nyní paní ministryně s přednostním právem. Prosím.

 

Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Děkuju, pane místopředsedo. Já jsem pochopila požadavek kolegů, členů výboru pro obranu, že by se chtěli tématem Keni zabývat na zasedání výboru pro obranu. Takže tady nechci zabíhat do nějakých detailů.

Ale k dotazu pana poslance Růžičky. Tak ta událost se měla stát 22. 10. v ranních hodinách. A já jsem se o této události dozvěděla 25. večer. (Hluk v sále se snížil.) Ano, významné ticho. Já myslím, že řada z vás si teď klade otázku, jak je možné, že se tady nesplnila takzvaná esoupíčka, která platí pro náš rezort, že o jakémkoliv incidentu nevyjímaje incident, který se odehrává ze zahraničí, tak je informován ministr obrany. Ministr obrany informován byl velmi opožděně. Bohužel nebyla informována ani Vojenská policie, nebylo informováno ani Vojenské zpravodajství, a to byl důvod, proč jsem prakticky druhý den svolala, přestože to byla sobota, na Ministerstvo obrany jednání za přítomnosti náčelníka Generálního štábu a ředitele speciálních sil, Vojenského zpravodajství, Vojenské policie, obou náměstků, šéfa inspekce, kde se ta záležitost probírala. Probírala se včetně toho, že jsem vyjádřila nesouhlas, aby tu událost vyšetřovali zástupci speciálních sil, protože to není standardní, aby někdo vyšetřoval sám sebe, a požádala jsem náčelníka Vojenské policie pana generála Ročka, který se tam také proti tomu postupu ze strany speciálních sil důrazně ohradil, tak aby vyslal vojenské policisty, kteří by to vyšetřili. Takže vojenští policisté tam odjeli ten následující týden, jakmile sehnali letenky. Zvažovali jsme i použití našeho Speciálu, bohužel nebyl k dispozici. K dispozici byla pouze Casa a ta by tam letěla opravdu hodně dlouho. Takže vyšetřovatelé na místě zajistili ještě nějaké důkazy, které zajistit mohli, a asi těch víc informací bych pak řekla členům výboru pro obranu. Ale ano, i mě překvapilo to, že jsem nebyla informovaná o takto závažné události, která se stala, a to ani náčelníkem generálního štábu, ani ředitelem speciálních sil.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Kolegové, jsou zde tři faktické poznámky. Jenom upozorňuji, že tato odpověď jde mimo rámec projednávaného bodu. Já vás poprosím, aby se ta diskuse dál nevětvila, protože mám zde dvě faktické poznámky, a poprosím, abychom potom hlasovali o usnesení výboru pro obranu. Jako první pan poslanec Josef Bělica, potom pan poslanec Hubert Lang - faktické poznámky. Prosím.

 

Poslanec Josef Bělica: Pane předsedající, děkuji za slovo. Paní ministryně, takže vy jste se to dozvěděla s třídenním zpožděním, speciální síly měly vyšetřovat incident speciálních sil a já myslím, že v tomto směru bychom se měli touto problematikou bezesporu zabývat na výboru pro obranu. A zpoždění Vojenské policie na tom místě bylo tedy podstatně více než tři dny. Devět dní, no, to je opravdu šílená zpráva. Já se tedy určitě na výboru budu ptát, jaký mandát mají speciální síly k tomu, aby vyšetřovali své vlastní incidenty. Kdo jim ho dal? Kdo to schválil? A myslím, že těch otázek se v tomto směru nabízí podstatně víc.

Pane předsedající, ona je to podobná mise jako ta Mauretánie. Takže já si myslím, že to s tím bodem souvisí, protože jsou to problémy, které se můžou vyskytnout i v souvislosti s bodem, který projednáváme. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Ano, bezesporu to s tím souvisí, nikoliv přímo, protože se zde jedná o vyslání mise, nikoliv o ten předchozí incident. Ale souhlasím.

Prosím, pane poslanče. Jako další pan poslanec Hubert Lang, prosím.

 

Poslanec Hubert Lang: Děkuju, pane předsedající. Já si myslím, že se vrátím k tomu, o čem se jedná, k tomu, co říkal tady zpravodaj, pan kolega Zuna, prostřednictvím vás, pane předsedající. Já s tím souhlasím. Pokud teda máme Africký roh, máme tam prostě jednu ze zemí, která je poslední stabilní, dáme tam 100 milionů korun prostě a zabráníme migraci. To je věc, kterou prostě nikdo nechceme ať zleva nebo zprava. Tak se domnívám, že jsou to účelně vynaložené finanční prostředky, abychom prostě stabilizovali tam dejme tomu tu armádu nebo ten policejní sbor a zabránili jsme nějaký migračním tokům nebo vzniku nějakých fundamentalistických skupin.

A zároveň bych tedy se trošičku jako otočil i na pana Foldynu z SPD, prostřednictvím vás, pane předsedající; mluvte sám za sebe, pane Foldyno. V tomto případě, já vás mám celkem rád, ale prostě nezatahujte do toho naše hnutí ANO. My budeme hlasovat tak, jak my jsme se rozhodli, a myslím si, že ta vaše poznámka k našemu hnutí v této věci byla nadbytečná. Já vím, že vy si to dáte na sítě, prostě vy si tam sestříháte půlminutový šot, zvednete si o tři procenta svoje preference, ale nezatahujte do toho hnutí ANO. V této věci my jsme konzistentní, podporujeme určitě věci týkající se finančních prostředků vynaložených prostě smysluplně, a domnívám se, že tady těch 100 milionů korun není až taková částka, abychom prostě pro to nemohli zvednout ruku. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče. Nyní pan poslanec Lubomír Wenzl, potom pan poslanec Foldyna - faktické poznámky. Prosím.

 

Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo, už s dovolením chci reagovat na paní ministryni k té události v Keni, protože souhlasím, vaším prostřednictvím, s kolegou Bělicou. Mauretánie je podobná zřejmě asi mise jak tady ta Keňa. Stát se může cokoliv. A já jsem přesvědčen, a jak nám tady řekla paní ministryně, takový ten časový sled, kdy k tomu mělo dojít, ale bereme za potvrzené, kdy se to dozvěděla ona. Já jsem přesvědčen, a mám prostě zkušenosti, byť už z před mnoha let, že o tomto se informuje opravdu ten ministr nebo cestou tedy SOCu bezprostředně. A mě by zajímalo, zda budou přijata nějaká opatření. Já nevím, zda dojde k nějakým upgradům esoupíček, protože ty standardní operační postupy, ty jsou jasně dané, platné, či tedy na základě této události dojde k nějakým změnám. A dál, jestli bude vyvozena odpovědnost vůči konkrétním osobám. Kdo prostě selhal? Kdo neinformoval?

A ještě tedy mě trošku zamrazilo, jak říkala paní ministryně, že na tom jednání vlastně, když budu volně parafrázovat, mělo zaznít něco ve smyslu, že speciální síly si to budou šetřit samy. Vždyť to je přece absolutní nesmysl. Tady podle našeho trestního řádu došlo k nějakému protiprávnímu - nebo je tady podezření z protiprávního jednání s následkem ublížení na zdraví. Není to o tom, že by Land Roverem někde narazili do palmy, když to zlehčím, nebo že by vznikla jenom škoda hmotná. Tady došlo k nějaké újmě na zdraví. Takže jestli opravdu budou vyvozeny nějaké důsledky vůči konkrétním osobám. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní faktická poznámka pana poslance Foldyny. Prosím.

 

Poslanec Jaroslav Foldyna: Děkuji. Já se vyznám z lásky k hnutí ANO. (Poslanec Foldyna se zasmál.) Pane kolego, podívejte se, já vaše hnutí respektuju a vás mám celkem rád. Já si jenom myslím, že tady chvílemi...

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Máte ho rád mým prostřednictvím, pane poslanče. (Smích, pobavení a potlesk v levé části sálu.)

 

Poslanec Jaroslav Foldyna: Já mám pana Langa a to hnutí ANO rád, prostřednictvím pana místopředsedy. (Doznívá pobavení.) To je krásné, přátelé.

Víte, ale když jste mluvil o podstatný věci, kolik teda těch peněz ještě do té Afriky musíme poslat, abychom tu migraci zastavili? Co myslíte, moji přátelé, když tady budeme takhle mávat a rozhazovat ty prachy? Kolik ještě těch prachů máme, abychom je poslali ve vagonech? Nebo kam je posíláme? Kolik máme těch vojáků? Helejte, já jsem teď viděl spot z Drážďan, kde bylo několik tisíc, několik tisíc přívrženců muslimského hnutí, skandovali tam, víte, kolik je z Drážďan do Děčína? 40 minut. A jakou armádu pošlete mně do Děčína, až se to pohne? Žádnou. Tomu rozumím, to já taky na to jsem připravený, proto jsem si koupil psa. (Pobavení v sále.)

Přátelé, rozhazujeme tady prachy těch lidí, kteří berou daleko méně než my. Proto jsem vystoupil, abychom byli opatrní v tom rozdávání, protože ten efekt je minimální.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Tak děkuji. Ještě paní ministryně s přednostním právem, prosím.

 

Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Já už tady nechci zdržovat. Ta záležitost bude projednávaná na výboru pro obranu, budu informovat kolegy z výboru pro obranu, jaké věci budeme následně upravovat, opravovat, řešit personálně tak, aby se podobná situace v budoucnosti ani v Mauretánii a nikde jinde neopakovala ze strany speciálních sil.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, paní ministryně. Nikdo další se do všeobecné rozpravy nehlásí, je tomu tak, v tom případě končím všeobecnou rozpravu.

Ptám se na závěrečná slova paní ministryně? Pan zpravodaj, chcete závěrečné slovo? Není tomu tak.

Otevírám tedy rozpravu podrobnou. Ptám se, kdo se hlásí o slovo? Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.

 

Poslanec Michal Zuna: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já už se v podrobné rozpravě pouze odkážu na usnesení, které jsem načetl ve všeobecné rozpravě.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Je to pod sněmovním tiskem 820/1. Tak ptám se, zda někdo další se hlásíte ještě v podrobné rozpravě o slovo? Nikoho takového nevidím, v tom případě končím podrobnou rozpravu.

I v tomto případě se ptám paní ministryně a pana zpravodaje, zda chcete závěrečné slovo? Není tomu tak.

Přivolám kolegyně a kolegy z předsálí.

A tak, jak dříve avizoval pan zpravodaj, budeme hlasovat dvakrát. Nejprve o tom, že Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas, a zde poprosím o nastavení kvora na 101 hlasů, a poté budeme hlasovat o tom, že Poslanecká sněmovna žádá vládu.

Já vás odhlásím, požádám vás, abyste se přihlásili. Počkám, až se počet přítomných v sále ustálí.

 

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo souhlasí s působením sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany tak, jak bylo načteno? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Je to hlasování s pořadovým číslem 25, přihlášeno je 158 poslankyň a poslanců, pro 139, proti 18. Konstatuji, že s tímto návrhem byl vysloven souhlas.

 

Nyní budeme hlasovat prostou většinou. Prosím o nastavení kvora. Děkuji.

 

S tím, že Poslanecká sněmovna žádá vládu a tak dále, jak bylo načteno panem zpravodajem.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování s pořadovým číslem 26, přihlášeno je 159 poslankyň a poslanců, pro 159, proti nikdo. Konstatuji, že i s tímto usnesením byl vysloven souhlas.

 

Usnesení byla schválena.

Já vám děkuji a končím projednávání tohoto bodu.

 

Já otevírám další bod dnešního jednání, a tím je

Aktualizováno 21. 11. 2024 v 13:06.




Přihlásit/registrovat se do ISP