Úterý 29. října 2024, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Věra Kovářová)
128.
Návrh poslanců Toma Philippa, Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Michaely Šebelové, Martiny Ochodnické, Kláry Kocmanové, Róberta Telekyho a Věry Adámkové na vydání zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti veřejného zdravotního pojištění
/sněmovní tisk 680/ - prvé čtení
Stanovisko vlády bylo doručeno jako sněmovní tisk 680/1. Prosím, aby předložený návrh uvedl za navrhovatele poslanec Tom Philipp, a poprosím ho o slovo. Poprosila bych zástupce navrhovatele, aby předložený návrh uvedl. Buď to může být pan poslanec Tom Philipp, případně další. Pane poslanče, jste na řadě. Prosím. Máte slovo.
Poslanec Tom Philipp: Děkuji. Vážená paní předsedající, dámy a pánové, dovolte mi, abych představil sněmovní tisk 680. Jedná se o změnu zákona, kterou se mění některé zákony v oblasti veřejného zdravotního pojištění, a to zejména změna zákona o Všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky a změna zákona o rezortních, oborových, podnikových a dalších zdravotních pojišťovnách. Navrhovaná změna zákona si klade za cíl vyrovnat podmínky na trhu pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu a ostatní zaměstnanecké zdravotní pojišťovny při nakládání s majetkem při jejich účasti v komerčních dceřiných pojišťovnách. Novela jim umožní používat prostředky z provozního fondu na zvýšení základního kapitálu dceřiných společností s cílem dosažení optimální solventnosti, což přispěje k vyšší stabilitě těchto společností.
Hlavním důvodem této úpravy je potřeba odstranit diskriminační omezení, která aktuálně neumožňují pojišťovnám efektivně plnit roli akcionářů ve svých dceřiných společnostech, například u VZP ve společnosti PVZP.
Novela nijak nezasahuje do prostředků základního fondu, z něhož jsou financovány zdravotní služby, takže zůstává zachována ochrana práv pojištěnců. Tímto způsobem dojde ke zvýšení právní jistoty v oblasti nakládání s prostředky pojišťoven a posílení jejich schopnosti zajistit stabilitu majetkových účastí. Děkuji vám za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní prosím, aby se slova ujal zpravodaj a pro prvé čtení poslanec Kamal Farhan. (Zpravodaj gestikuluje.) Ano, jste zpravodajem.
Poslanec Kamal Farhan: Dobrý den, dámy a pánové. Děkuji. Já si myslím, že kolega Tom Philipp to řekl jasně. Myslím, že tam bylo spousta důležitých věcí řečeno. Já jsem přesvědčen o tom, že tato novela je důležitá nejen pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu a myslím si, že nemá v tuto chvíli smysl, abych to opakoval. Tento poslanecký návrh, který jde napříč Sněmovnou, podporuji jako poslanec. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane zpravodaji. Prosím, abyste zaujal místo u stolku zpravodajů.
Otevírám obecnou rozpravu, do které se přihlásila jako první paní poslankyně Věra Adámková, připraví se dále paní poslankyně Štefanová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Dámy a pánové, dovolte mi pouze několika dalšími větami vysvětlit celou situaci, protože chápu, že ne všichni mají na zřeteli zejména PVZP, její situaci a problémy.
Jedná se o to, že tady je letitá diskriminace pro komerční pojišťovnu PVZP jako dceřinou společnost Všeobecné zdravotní pojišťovny, která je jedinou pojišťovnou, kde tím hlavním majitelem, akcionářem a tak dále, je stát a máme k ní určité povinnosti. Jedná se o to, že zatím není v předmětných zákonech umožněno v případě potřeby navýšit základní kapitál - v těch dceřiných společnostech pro solventní účely - a jsou v porovnání s ostatními pojišťovnami ve velmi nerovném postavení, přitom my od nich vyžadujeme výkony. Takže je stavíme do takové role, jakože vám nedám tu školu a budu chtít napsat celé vyjádření.
Přitom komerční pojišťovny těchto zdravotních pojišťoven, pak je tam ještě pojišťovna OZP Vitalitas, jsou dnes již velmi významnými na trhu pojištění, prakticky bez nich by opravdu to spektrum bylo velmi omezené a v případě, že by tam nebyla možnost tento kapitál navýšit, došlo by potom víceméně k ohrožení dividendového (toku) nebo jejich dividendových (toků), takže dceřiné společnosti potom by byly nutné - nebo povinné, respektive nucené, navyšovat základní kapitály pouze ze zisku. Navýšení základního kapitálu ze strany zdravotních pojišťoven pro komerční dceřiné společnosti by bylo možné potom pouze z provozního fondu, čili nikdy se nedotýká fondu na úhradu zdravotní péče, to tedy opakujeme všichni. Nejedná se o peníze na úhradu zdravotní péče, což je velmi důležité, aby tady zaznělo pro kolegy, kteří se tím úplně nezabývají.
Domníváme se, že tím opravdu bude napravena letitá diskriminace, která znemožňovala těmto pojišťovnám se potom řádně chovat. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní s faktickou se přihlásil pan poslanec Milan Brázdil. Prosím, máte slovo.
Poslanec Milan Brázdil: Já děkuji za slovo. Chtěl bych se zeptat pana předkladatele, popřípadě pana ministra, jestli je to všechno, nebo to je nosič pro něco jiného, ještě dalšího? Jestli to je všechno, tak jasně, tomu rozumím, ale jestli to je nosič a otevírá se tím něco, co by se ještě dál mělo - taky nic proti ničemu. Každý si tady může předložit co chce, ale chtěl jsem se zeptat, jestli to je tedy - jestli je tam takový záměr z vaší strany, nebo z Ministerstva zdravotnictví?
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní se přihlásila do rozpravy paní poslankyně Štefanová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Iveta Štefanová: Já děkuji za slovo. Vážená paní předsedající, vážené kolegyně a vážení kolegové. Já to za sebe krátce shrnu, byť paní profesorka Adámková přede mnou řekla v podstatě úplně všechno.
Jediným cílem tohoto návrhu je odstranit letitou diskriminaci pro komerční pojišťovny s akcionářem VZP a které jsou dneska v nerovném postavení s ostatními komerčními pojišťovnami tak, aby měli možnost navyšovat základní kapitál a nečinili tak pouze ze svého zisku, tak jak to stojí dneska, a to že navýšení základního kapitálu ze strany zdravotních pojišťoven bude možné jenom z provozního fondu, nikoliv z fondu na úhradu zdravotní péče. To je to podstatné. Jedná se tedy o potřebnou a v podstatě jednoduchou technickou úpravu, která odstraňuje diskriminaci pro VZP a takový návrh my jsme ochotni podpořit. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do obecné rozpravy? Není tomu tak. Končím obecnou rozpravu.
Táži se, zda je zájem o závěrečná slova? Pan navrhovatel - není, pan zpravodaj také nemá zájem. Konstatuji, že nezazněl návrh ani na vrácení, ani na zamítnutí předloženého návrhu.
Nyní se tedy budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru pro zdravotnictví jako výboru garančnímu. Táži se, zda navrhuje někdo přikázání jinému výboru jako garančnímu? Není tomu tak, přistoupíme tedy k hlasování.
Zaznamenala jsem žádost o odhlášení. Odhlásím vás a poprosím vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami.
Než se nám ustálí počet přihlášených, přečtu omluvu, omlouvá se Michaela Opltová po celý jednací den ze zdravotních důvodů.
Jenom zopakuji, že budeme hlasovat o přikázání předloženého návrhu k projednání výboru pro zdravotnictví jako výboru garančnímu.
Já zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 166, přihlášeno 142 poslanců a poslankyň, pro 141, proti žádný. Návrh byl přijat a já konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání výboru pro zdravotnictví jako garančnímu výboru.
Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Má někdo návrh na přikázání dalšímu výboru k projednání? Není tomu tak a já končím projednávání tohoto bodu. Děkuji panu navrhovateli, děkuji panu zpravodaji.
Nyní přistoupíme k projednávání bodu
Aktualizováno 31. 10. 2024 v 13:06.