Pátek 3. května 2024, stenozáznam zahájení jednacího dne schůze
Předcházející zahájení jednacího dne schůze
(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji druhý jednací den 101. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.
Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a prosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.
Sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci a poslankyně: Babiš Andrej celý jednací den z pracovních důvodů, Babišová Andrea celý jednací den ze zdravotních důvodů, Bačíková Jana celý jednací den z pracovních důvodů, Berkovec Stanislav celý jednací den z pracovních důvodů, Bžoch Jaroslav celý jednací den z pracovních důvodů, Carbol Jiří celý jednací den z osobních důvodů, Dvořák Jaroslav celý jednací den ze zdravotních důvodů, Faltýnek Jaroslav celý jednací den z rodinných důvodů, Hofmann Jan celý jednací den bez udání důvodu, Jílková Marie celý jednací den bez udání důvodu, Kašník Pavel celý jednací den z pracovních důvodů, Kott Josef celý jednací den z důvodu zahraniční cesty, Král Václav celý jednací den z pracovních důvodů, Králíček Robert od 10 hodin do 11 hodin z rodinných důvodů, Kubík Jan celý jednací den z pracovních důvodů, Letocha Petr celý jednací den z pracovních důvodů, Metnar Lubomír celý jednací den z rodinných důvodů, Munzar Vojtěch celý jednací den z důvodu zahraniční cesty, Nacher Patrik celý jednací den ze zdravotních důvodů, Navrátil Jiří celý jednací den ze zdravotních důvodů, Nováková Nina od 10 hodin z pracovních důvodů, Nový Miloš celý jednací den ze zdravotních důvodů, Okleštěk Ladislav celý jednací den z pracovních důvodů, Olšáková Eliška celý jednací den bez udání důvodu, Oulehlová Renata celý jednací den z rodinných důvodů, Pokorná Jermanová Jaroslava celý jednací den z pracovních důvodů, Potůčková Lucie celý jednací den bez udání důvodu, Rataj Michal celý jednací den z důvodu zahraniční cesty, Richter Jan celý jednací den z pracovních důvodů, Slavík Jiří celý jednací den z důvodu zahraniční cesty, Turek Libor celý jednací den z rodinných důvodů, Urbanová Barbora celý jednací den z pracovních důvodů, Válková Helena do 10 hodin ze zdravotních důvodů, Vrána Petr celý jednací den z pracovních důvodů.
Z členů vlády se omlouvají: pan ministr Bek celý jednací den z pracovních důvodů, pan ministr Blažek do 10 hodin z pracovních důvodů, pan ministr Dvořák celý jednací den z pracovních důvodů, pan ministr Kupka celý jednací den z pracovních důvodů, pan ministr Lipavský celý jednací den z pracovních důvodů, pan ministr Rakušan do 10 hodin z pracovních důvodů, pan ministr Stanjura celý jednací den z důvodu zahraniční cesty.
Nyní budeme pokračovat v jednání. S přednostním právem mám jako prvního přihlášeného pana předsedu Dufka.
Pan poslanec Berkovec ruší svou omluvu a s náhradní kartou - pan poslanec Štolpa s kartou 29.
Pan předseda Dufek ruší svoji přihlášku, takže další s přednostním právem je přihlášena paní předsedkyně Schillerová a já poprosím kolegy a kolegyně, aby se ztišili v sále. A vidím paní poslankyni Urbanovou, která také ruší svoji omluvu. Ještě prosím, paní předsedkyně, chviličku o strpení, než se ztiší sněmovna. Kolegyně, kolegové... Paní předsedkyně, prosím.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní předsedající. Ono se toho včera událo mnoho a bylo by asi velkou chybou, kdyby zapadla ještě jedna důležitá informace tohoto týdne. (Odmlka kvůli hluku v sále.)
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Já vám rozumím, paní předsedkyně, ale musím konstatovat, že jde zejména o levou část sálu. Děkuji. Prosím, paní předsedkyně.
Poslankyně Alena Schillerová: Vláda tento týden schválila zvyšování věku odchodu do důchodu a další parametrické změny v této oblasti, které mají za cíl udělat z České republiky ostrov pracujících starců uprostřed Evropy a které jsou nepřesně označovány důchodovou reformou. Tyto změny mají jedinou ambici a tou je co nejvíce zkrátit pobyt v důchodu silným ročníkům 70. let, takzvaným Husákovým dětem. Tyto změny pravděpodobně zamíří velmi brzy tady do Sněmovny. A to bude znamenat historicky nejtěžší a největší ránu pro peněženky jedné z generací, dokonce takovou, jakou dosud žádná jiná generace v novodobých dějinách této Sněmovny nezažila. Na základě technokratických predikcí prodlužování délky života totiž hodlá Fialova vláda zkrátit důchodový věk milionům Čechů, a tím v následujících 25 letech odklonit od budoucích důchodců do státního rozpočtu zhruba 185 miliard korun. 185 miliard korun, které sebere silným ročníkům sedmdesátých let, protože není schopna dělat kroky nezbytné k tomu, aby zajistila obyvatelům naší země zasloužený pracovní odpočinek po dosažení 65 let věku.
Vážené paní kolegyně, vážení páni kolegové, v této souvislosti považuji za mimořádně nutné vám připomenout fakt, na který vláda naprosto úmyslně zapomíná. Česká republika dnes vydává na důchody necelých 8 % HDP. Až půjdou dnešní padesátníci do důchodu, bude to asi 11,5 % HDP, tedy pořád méně, než dnes vydává například Rakousko, Finsko, Polsko nebo Francie. Asi se logicky ptáte, jak to ty ostatní země zvládají. No, zvládají to tak, že jejich vlády dbají na hospodářský růst, který je alfou a omegou penzijního systému. Zvládají to tak, že bojují s šedou ekonomikou, které je u nás okolo 10 % HDP. A zvládají to samozřejmě také tak, že nejsou za aktivní pomoci svého ministra financí zemí zatajených tržeb, cash only a výplat na ruku.
Hnutí ANO zásadně nesouhlasí s posunem věku odchodu do důchodu nad 65 let. Takový krok je v naprostém rozporu s praxí ve vyspělém světě a měl by být Sněmovnou včas a jednoznačně odmítnut. Podle demografických analýz rozhodně neplatí, že by se s prodlužováním života prodlužovala také délka života ve zdraví. Naopak délka zdravého života Čechů se za posledních 50 let prakticky nezvýšila a bohužel neexistuje žádný seriózní důvod, proč by to v následujících 50 letech mělo být jinak.
Co se týká let prožitých ve zdraví, nejsme na tom nijak lépe než v 60 letech. Jediné, co se prodlužuje, je život nemocných. Za těchto podmínek by Poslanecká sněmovna měla vládě vyslat jasný vzkaz, aby přestala vnímat otázku penzí izolovaně, pouze jako bilanci příjmů a výdajů z důchodového pojištění. Řešením krátkodobé dysbalance penzijního systému způsobené odchodem Husákových dětí do důchodu, která zatíží náš rozpočet 3,5 % HDP, je za prvé eliminace šedé ekonomiky, která je kolem 10 % HDP, za druhé trvalý ekonomický růst okolo 2 % HDP ročně a za třetí posílení důchodového systému dodatečným zdrojem v podobě strategického fondu státních investic.
Vláda by také měla splnit závazek ze svého programového prohlášení a začít pracovat na pilíři státních investic. Měla by přestat podporovat daňové úniky, výplaty na ruku a zaměstnávání načerno, o jehož boomu hovoří i generální ředitelka Finanční správy.
Ze všech těchto důvodů a vzhledem k mimořádné závažnosti a naléhavosti avizovaných penzijních změn, které mohou zničit život stovkám tisíc rodin, žádám, abychom jako Sněmovna odmítli důchodové experimenty na českém národu, které chce způsobit vláda Petra Fialy. Děkuji vám za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Já také děkuji, paní předsedkyně. Nikoho dalšího s přihláškou již neeviduji, dostáváme se tedy k pořadu schůze a otevírám bod
Následující zahájení jednacího dne schůze
Aktualizováno 21. 11. 2024 v 12:57.