(14.10 hodin)
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Dobře. Ano. Takže do té 58. schůze, po skončení kurzarbeitu.
Jinak s náhradní kartou číslo 10 hlasuje paní poslankyně Matušovská a s náhradní kartou číslo 21 hlasuje pan poslanec Skopeček.
Takže to máme pana poslance Jurečku. A další se hlásí s přednostním právem předseda klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Prosím.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezké odpoledne, vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové. Dovolte, abych přednesl návrh na změnu pořadu schůze, tak jak jsme diskutovali dneska ráno na grémiu Poslanecké sněmovny, kdy jsme se nakonec dohodli, že nepůjde tento návrh z grémia, ale že já ho tady přednesu.
Takže navrhuji zařadit body: bod č. 100, sněmovní tisk 966, první čtení, vládní návrh zákona o podporovaných zdrojích energie, předkládá MPO, pracovně řečeno Dukovany; dále bod č. 7, tisk 922, druhé čtení, vládní návrh o dani z příjmu, předkládá Ministerstvo financí; dále bod č. 46, tisk 669, druhé čtení, poslanecký návrh tzv. zbraňové novely; dále bod č. 45, tisk 92, druhé čtení, vládní návrh zákona o střelných zbraních a střelivu, předkládá Ministerstvo vnitra; dále bod č. 44, tisk 794, druhé čtení, vládní návrh zákona o hasičském záchranném sboru, předkládá Ministerstvo vnitra - a to na středu, zítra, za již pevně zařazený bod č. 285. Je to ten bod, který je zařazen zítra ve 14.30, na odškodnění lidí postižených v roce 1969. Čili toto je můj návrh, předám ho panu řídícímu.
A nyní mi ještě dovolte, abych se vyjádřil krátce k návrhům kolegy Mariana Jurečky. Dneska ráno, když se pan ministr Brabec omlouval z jednání Poslanecké sněmovny, tak jel na severní Moravu do těch dvou krajů řešit právě tuto otázku a žádal mě, abychom posečkali. Nicméně on se určitě, až tady bude, nebude bránit nějakému návrhu, ale bylo by dobře, aby tady u toho byl.
A pokud se týká odvolání pana Rafaje. Dneska na tiskové konferenci jsem měl pocit, že vlastně novináři a možná někteří další poprvé slyšeli, že vláda, jak tady říkal pan předseda Jurečka, neprojednala návrh na odvolání pana Rafaje. Neprojednala. Až ho projedná, tak potom se o tom bavme. A ten mechanismus je takový, že vláda navrhuje odvolání a prezident odvolává nebo neodvolává.
Takže z těchto dvou důvodů, ať už je to otázka ministra Brabce, i odvolání Rafaje, já vetuji zařazení těchto dvou nových bodů jménem klubů sociální demokracie a ANO. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Takže jsem zaznamenal veto těch bodů, které navrhuje pan předseda Jurečka. Já se omlouvám, my jsme tady řešili další podnět. Takže veto obou těch bodů, co navrhuje pan předseda Jurečka. Dobře.
Další tedy v pořadí máme pana poslance Stanislava Blahu, dále se připraví pan poslanec Dominik Feri, paní poslankyně Pavla Golasowská, paní poslankyně Balcarová - tady nemám napsáno, o jaký návrh bodu se jedná, kdyžtak přijďte říct. A pane poslanče, protože vy nejste s přednostním právem, tak budete omezen pěti minutami. Takže mačkám a prosím.
Poslanec Stanislav Blaha: Vážená vládo, kolegyně a kolegové, tak jak jsem již avizoval dopředu, chci vás požádat o podporu a zařazení mimořádného bodu, který navrhuji projednat na této schůzi, a to dnes po pevně zařazených bodech, ten bod má název Informace ministra životního prostředí o ekologické katastrofě na řece Bečvě.
V neděli 20. září se do Bečvy z dosud nezjištěných příčin dostal kyanid, který veškerý život nejen v řece, ale v celém říčním ekosystému usmrtil. Část řeky je teď bez nadsázky mrtvá. Hasiči z řeky vylovili přes 30 tun mrtvých ryb. Mluví se i o otrávených vydrách, bobrech, ledňáčcích nebo liškách a dalších druzích, které z té řeky těží. Navzdory tomu, že od události je to už deset dní, pořád nevíme, kdo ji způsobil. A to je také důvod, proč vás žádám o podporu zařazení tohoto bodu. Devět dní, nebo deset dní je nestandardně dlouhá doba. Když v roce 2006 unikl kyanid do Labe, Česká inspekce životního prostředí měla podezřelého už čtvrtý den a chemičku, ze které kyanid vytekl, usvědčili během dalších tří dnů. V případě Bečvy máme za sebou deset dní a jediný pokrok ve vyšetřování je ten, že policie po šesti dnech identifikovala vyústění kanálu, kterým kyanid do Bečvy vytekl. O označení viníka, nebo vůbec podezřelém, není ani zmínka, s odkazem na to, že - teď cituji: "Na kanál je napojeno mnoho společností a kriminalisté teď zjišťují, ze kterého mohla látka uniknout."
Pokračujeme ale dál. Ještě než inspekce životního prostředí stihla předat vyšetřování policii, už v úterý, tedy dva dny po, hlásili do světa, že DEZA únik nezavinila. V této době ještě ani nebylo jasné, jaká látka v Bečvě zabíjela! Pro ty z vás, kteří nejsou ve věci tak informováni - DEZA je chemička, která se nachází nejblíže místu, kde začaly umírat ryby. A DEZA je také chemička, která patří do koncernu Agrofert. Takže určitě chápete údiv lidí nad tím, že i přesto, že v kraji má chemický průmysl poměrně silné zastoupení, nikoho jiného inspekce nevyloučila. Pouze DEZU.
A abych byl fér, tak je potřeba také zmínit, že Česká inspekce životního prostředí není úřad, který by stál bokem státního aparátu. Zřizovatelem je Ministerstvo životního prostředí. Ředitele jmenuje ministr životního prostředí Brabec, dříve zaměstnanec Agrofertu a ředitel chemičky v Lovosicích.
S vlastním vyjádřením přispěchala i DEZA. Tomuto prosím věnujte náležitou pozornost. Cituji: "S kyanidy nemáme nic společného. Naše výrobní spektrum je zcela jiného charakteru." A z několika veřejně dostupných zdrojů je ale možné si ověřit, že DEZA má s kyanidem společného naopak velmi mnoho. V roce 2007 je zdokumentován únik 207 kilogramů kyanidu z Dezy do vody. V roce 2014 únik 192 kilogramů kyanidu. V roce 2016 únik 200 kilogramů. A čerstvě nedávno - předloni, v roce 2018 - únik 60 kilogramů kyanidu do vody. Když si k tomu přidáte i informaci z výroční zprávy Dezy z roku 2015, ve které se píše "zpřísnění legislativních limitů pro vypouštění zbytkových koncentrací kyanidů si vyžádalo instalaci zařízení na detoxikaci koncentrovaných odpadních vod procesem ozonizace", tak je jasné, že s kyanidem se v této chemičce prostě pracuje, a je to navíc empiricky ověřený fakt.
Během roku se tady u pultíku vystřídalo mnoho politiků nejen z řad ANO, kteří se stavěli do pozic bojovníků za ochranu životního prostředí. Vídali jsme fotky s kůrovcem, řešili jsme odpady, nedostatek vody i sucho. V tomto případě prolomil ministr životního prostředí ticho až po pěti dnech. A když policisté identifikovali kanál, odkud kyanid vytekl, uvedl, že najít původ otravy je otázkou hodin. A to bylo v pátek - a dnes máme úterý, a pořád nic.
Z projevů mnoha z vás vím, že vám na životním prostředí skutečně záleží. A u nás ve Zlínském kraji slyším silné volání lidí po tom, aby se toto neštěstí co nejrychleji vyšetřilo. Mlčení, prodlužování lhůt vzbuzuje pouze větší emoce a podezření, že se v tomto mimořádném případu děje něco prapodivného. Podpořte proto prosím zařazení tohoto mimořádného bodu. Ministr životního prostředí by měl otevřeně informovat o postupu vyšetřování v kauze a vysvětlit, proč už tak dlouho čekáme na jasnou zprávu o tom, kdo je viníkem této obrovské ekologické katastrofy.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji také za přesné dodržení času. Jinak přečtu omluvy. Od začátku jednání do 15.30 se z pracovních důvodů omlouvá pan poslanec Jiří Mihola, dále se omlouvá z celého dnešního jednání Sněmovny ze zdravotních důvodů pan poslanec Tomáš Vymazal. A mám tady omluvu ještě pana poslance Víta Rakušana, ale tu už jsem četl v úvodu schůze.
Takže nyní s přednostním právem Radim Fiala a potom následně pan poslanec Marian Jurečka. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Radim Fiala: Dobrý den, děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, chci vás požádat jednak o podporu zařazení bodu na zítřejší den za bod 92, kdy jsou ty střelné zbraně, tak bych chtěl zařadit tisk 895, to je senátní návrh ústavního zákona o právu na držení zbraně. To znamená, zítra za bod 92, to znamená za ty dva zákony, které se týkají držení střelných zbraní, tak za to bych chtěl navrhnout tuto novelu ústavního zákona. ***