(Jednání zahájeno v 14.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den přerušené 58. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.

Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a prosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci a poslankyně: poslanci Vondráček Radek do 18.00 hodin - pracovní důvody, Elfmark František - osobní důvody, Holomčík Radek - zdravotní důvody, Jiránek Martin do 16.45 hodin - pracovní důvody.

Tak ještě s hlasovací kartou, s náhradní hlasovací kartou číslo 17 bude hlasovat pan poslanec Farhan. A pan poslanec Kolářík bude hlasovat s náhradní kartou číslo 18.

Takže ty omluvy: Holomčík Radek - zdravotní důvody, Jiránek Martin do 16.45 hodin - pracovní důvody, Kozlová Lenka - zdravotní důvody, Krutáková Jana - zdravotní důvody, Levová Jana - zdravotní důvody, Okleštěk Ladislav - pracovní důvody, Pávek Petr - dle dohody poslaneckého klubu, PK, poslanecký klub asi. Podal Zdeněk od 18.00 hodin - pracovní důvody, Rakušan Vít - pracovní důvody, Schwarzenberg Karel - zdravotní důvody, Vondrák Ivo - pracovní důvody. (Hovor mimo mikrofon.) Tak pan poslanec Pávek Petr mi oznámil, že je zde, takže ruší omluvu, co mám poznamenanou. Dále pan poslanec Votava Václav - zdravotní důvody.

Dále se omlouvají členové vlády a je to Babiš Andrej - pracovní důvody, Benešová Marie - pracovní důvody, Brabec Richard - pracovní důvody, Hamáček Jan - pracovní důvody, Metnar Lubomír do 17.00 hodin - pracovní důvody, Petříček Tomáš do 17.30 hodin - pracovní důvody, Plaga Robert - pracovní důvody, Prymula Roman do 17.00 hodin - pracovní důvody.

Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, nyní vás chci seznámit s návrhy, na kterých se shodlo dnešní grémium.

Navrhujeme posunout volební body dnes v úterý pevně na 17.30 hodin - tj. body 388, 389, 390 a 492.

Dále navrhujeme zařadit projednávání dvou návrhů zákonů ve třetím čtení - bod 342, sněmovní tisk 909, a bod 343, sněmovní tisk 567 - schváleného pořadu na čtvrtek 1. října od 11.00 hodin. Poté by se jako bod 3 projednával bod 452, sněmovní tisk 843 - státní závěrečný účet. V této souvislosti je nutné hlasovat podle § 54 odst. 4 o zařazení třetího čtení na jiný jednací den a podle § 95a o vyčlenění jiných hodin pro třetí čtení.

Na závěr vás informuji, že se dnešní politické grémium shodlo na zařazení nového bodu s názvem Informace vlády k zamýšlenému vyhlášení nouzového stavu, a to do 60. schůze Poslanecké sněmovny, která bude zahájena zítra v 9.00 hodin. V této souvislosti vás jménem grémia žádáme, abyste zvážili zařazování obsahově podobných bodů do této schůze.

Dnešní jednání bychom zahájili pevně zařazenými body 1, 442, 454, 210 a poté bychom pokračovali projednáváním bodů z bloku prvního čtení - zákony. Přehled zbývajících bodů k projednání vám byl rozeslán elektronickou poštou.

A nyní tedy vyzývám poslance, aby se hlásili, respektive mám tady už přihlášky, kteří by chtěli navrhnout změnu odsouhlaseného pořadu schůze Poslanecké sněmovny. Jako první s přednostním právem vystoupí pan předseda Marian Jurečka, následně s přednostním právem pan předseda Jaroslav Faltýnek. A pak tady mám pana poslance Stanislava Blahu a pana poslance Dominika Feriho. Takže vyzvu pana předsedu Mariána Jurečku. Máte návrhy změny k pořadu schůze ke dvěma bodům, respektive dva body. Prosím. (Hluk v sále.) A já vás poprosím o klid v jednacím sále, protože když jsem hovořil já, to je v pořádku, ale poslancům už umožněme, aby byli slyšet. Takže já vás prosím ještě jednou o klid v jednacím sále. Prosím. (Hluk nepolevuje.)

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Vážený pane předsedající, členové vlády, dva, dobré odpoledne, milé kolegyně, kolegové. Já jsem velmi rád, že nakonec grémium přichází s návrhem k projednávání té otázky covidu, otázce vyhlášení stavu nouze jako bod zítřejšího ranního jednání Sněmovny. To kvituji, proto v této věci už dále nic navrhovat nebudu.

Ale chtěl bych navrhnout dva body. Ten jeden se týká aktuální situace, která je na části Moravy, a sice bod s názvem Ekologická havárie na řece Bečvě, informace ministra životního prostředí. Proč ten bod navrhuji? Protože to, co se odehrává minulý týden, od minulé neděle na řece Bečvě a v jejím okolí, je... (Odmlka pro silný hluk v sále.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak já vás poprosím ještě jednou o klid, vážené paní poslankyně a poslanci, protože ani neslyším, kam přesně to chce pan poslanec zařadit. Tak prosím.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Je to ekologická havárie, která tady nebyla minimálně v posledních deseti letech. Týká se přímo území dvou krajů, nepřímo kraje třetího. A myslím si, že by bylo dobré, protože dostáváme i my jako poslanci z této části země spoustu dotazů od veřejnosti, kdyby pan ministr životního prostředí v té věci vystoupil a shrnul základní fakta. A především také, jak to bude řešeno z hlediska postihu. Osobně si myslím, že ten postih by měl být ve výši nákladů na zarybnění. Měla by být jasně řečena otázka dalšího postupu, jak to zarybnění bude podpořeno, jak to ty rybářské svazy zvládnou, a tak dále a tak dále. Takže toto je jeden bod. Myslím si, že může být velmi stručný. A navrhuji ho zařadit jako bod následující po zítřejším projednání kurzarbeitu během zítřejšího dopoledního jednání Sněmovny.

Následující bod, který bych chtěl za tento bod zařadit, je otázka odvolání Petra Rafaje z čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Byl bych rád, kdyby Sněmovna - já bych v tom bodu chtěl navrhnout usnesení, že Sněmovna vyzývá pana prezidenta ČR Miloše Zemana, aby neodkládal ten návrh vlády, se kterým za ním přišel jak premiér, tak vicepremiér Hamáček, kdy vláda se shodla na tom, že chce, aby se tato změna odehrála, aby byl šéf ÚOHS odvolán. Takže bych byl rád, aby i Sněmovna k tomu vyjádřila svůj souhlas a podporu toho, aby pan prezident už tuto záležitost neodkládal, protože je dlouhodobě neudržitelná a je potřeba, aby přišel nový šéf tohoto úřadu, který dá šanci, aby v ČR klíčový orgán pro kontrolu nad tím, jak probíhají veřejné zakázky v ČR, aby měl kompetentního šéfa, důvěryhodného šéfa. Že takový předseda, který tam je v současnosti, ukazuje minimálně v posledním roce a půl, že nemůže být tím, kdo je důvěryhodný a kompetentní.

Děkuji za vyhovění k těmto dvěma bodům.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Ale já jsem se, pane předsedo, chtěl ještě k tomu zeptat, protože ty ranní body, ten nouzový stav a kurzarbeit, jestli se nemýlím, tak je 60. schůze a potom následně navazuje 58. schůzí. Takže vy navrhujete do té, řekl bych, mimořádné schůze to navrhnout po tom kurzarbeitu?

 

Poslanec Marian Jurečka: Tak děkuji, děkuji, pane předsedající, za upozornění. Takže si to dovolím navrhnout potom v rámci řádné schůze, po skončení té mimořádné, aby toto následovalo, tyto dva body. (Předsedající: Dobře.) Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP