(18.20 hodin)
(pokračuje Kalousek)
Tak jako to bude vláda každého poslance, který jí dá svůj hlas a dá jí vlastně kus legitimity svého mandátu, který při svém ustanovení neměla žádný. Je to první vláda v historii českého parlamentarismu od roku 1918, která byla jmenována prezidentem republiky bez jakékoli spolupráce s jakoukoli parlamentní silou a následně pak byla Poslanecké sněmovně různými ideovými či jinými argumenty vnucována. Záleží pouze na každém z nás, zda svým mandátem v tuhle chvíli ještě zcela nelegitimní vládu budeme legitimizovat, a tím pádem řekneme: Ano, cokoli tato vláda činí či učiní, je na naši odpovědnost, protože my jí tu legitimitu dáváme. Nemůžete být v opozici, protože to bude vláda Strany práv občanů Zemanovci, strany, která sice neuspěla ve volbách, ale ve které se v tuto chvíli spojuje česká levice, ve které se v tuto chvíli spojují komunisté i sociální demokraté, a faktickým lídrem této spojené levice bude prezident republiky Miloš Zeman. Bude to vaše vláda, vláda spojené levice, jejímž lídrem bude Miloš Zeman, a vy za ni ponesete odpovědnost. Ponesete odpovědnost za každý její krok od dnešního dne.
Domníváte se snad, že kdyby nezískala legitimitu, kdyby nezískala podporu vašich hlasů, že by mohl pan prezident naplňovat to, co nám tady řekl ráno, že klidně nechá tu vládu vládnout ještě mnoho dalších týdnů, i když důvěru mít nebude? Ne. Bez legitimity vašich hlasů by si to snad nemohl dovolit ani Miloš Zeman. S legitimitou vašich hlasů bude právě na vaši podporu poukazovat a říkat: Tato vláda klidně může vládnout ještě několik týdnů, neboť získala významnou podporu více než 90 hlasů v Poslanecké sněmovně.
Bude to vaše vláda, pane předsedo Sobotko. A říkat, že sociální demokracie zůstane v opozici... No, to říkat můžete. Ale prostě nebude to pravda. Bude to vaše vláda a vy za ni budete odpovědní.
Dámy a pánové, dnešní hlasování by se po 23 letech moderního českého parlamentarismu dalo v podstatě nazvat hlasováním standardním. 23 let předstupovaly různé vlády, levicové, či pravicové, před Poslaneckou sněmovnu se svým programovým prohlášením a Poslanecká sněmovna zvažovala, zda programové prohlášení vyhovuje prioritám politických stran, které uspěly ve volbách. Programové prohlášení vlády tak vždy bylo vlastně potvrzením smlouvy s voliči, které přednášela vláda jako reprezentant parlamentních stran, které uspěly ve volbách. To, co prožíváme dnes, je ovšem naprostý precedens. Ve volbách neúspěšná Strana práv občanů Zemanovci předstupuje se svým programovým prohlášením, žádá o podporu, kterou získává od dvou významných levicových stran, které se touto podporou v této straně setkávají a slučují. A není pochyb o tom, kdo je tady faktickým lídrem této sjednocené levice. Je to čestný předseda Strany práv občanů Zemanovci a v této chvíli prezident republiky. A není snad pochyb o tom, kdo budou faktickými mluvčími prováděné politiky této spojené levice. Ti prosím pěkně nesedí tamhle ani tamhle, ti sedí za mnou. On je sice nikdo nevolil, ale prezident republiky je jmenoval a vy jim propůjčíte významnou část své vlastní legitimity a oni budou mluvčími levice. Vy můžete něco říkat, ano. Ale mluvčími té sjednocené levice budou oni.
Svým ustanovením i svými praktickými kroky tato vláda zpochybňuje systém sám. Diskuse o programovém prohlášení má být diskusí o jednotlivých prioritách a jemných detailech v rámci stabilního mechanismu, v rámci stabilního systému, na který jsme tady za 23 let zvyklí, v rámci stabilního systému liberální parlamentní demokracie. O tom však dnes hlasovat nebudeme. My nebudeme hlasovat o prioritách v rámci systému liberální parlamentní demokracie. My budeme hlasovat o změně režimu. My budeme hlasovat o tom, zda liberální parlamentní demokracii chceme, či nechceme změnit na autokratický poloprezidentský systém, anebo ji chceme zachovat. O tom bude dnešní hlasování. Ne o programovém prohlášení vlády. Neboť vláda svým vznikem i svými praktickými kroky je zosobněním totálního zpochybnění onoho systému liberální parlamentní demokracie, který tady vznikl s osobou pana prezidenta Masaryka, na který navázal pan prezident Havel a rozvíjel ho a který prosím pěkně respektoval i pan prezident Klaus.
Často v té veřejné diskusi zaznívá námitka, že i pan prezident Klaus nechal vládnout v demisi vládu, která nedostala důvěru čtyři měsíce. A o co tedy prosím pěkně jde? Jenže to byla situace absolutního patu. To byla situace, kdy ve Sněmovně bylo složení 100 na 100 a pan prezident Klaus hledal řešení. Hledal ho poctivě. Nehledal řešení, které by vyhovovalo jemu. Hledal řešení, kde by aspoň na jedné straně bylo 101. A v okamžiku, kdy to řešení existovalo, můžeme si o něm myslet cokoli, tak také tu vládu najmenoval. Kdyby existovalo řešení 101, nečekal čtyři měsíce, ale jmenoval by druhý den. I pan prezident Klaus respektoval tento systém. Systém, kterým zjevně opovrhuje svými výroky i svými praktickými kroky pan prezident Zeman. Systém, o kterém tady hovořil - a hovořil o něm způsobem více než úctyhodným - pan předseda Schwarzenberg. Systém, který jeho strana bude vždycky hájit - a hájit do posledního dechu. A protože dnes nehlasujeme o ničem jiném než o zachování tohoto systému a nebo jeho destrukci, je pro nás naprosto vyloučené podpořit Rusnokovu vládu a budeme všemi 42 hlasy, kterými disponuje TOP 09, hlasovat proti.
Děkuji. (Výrazný potlesk poslanců na pravé straně sněmovny.)
Místopředseda PSP Jiří Pospíšil: Teď tu mám několik faktických. Nejprve byla přihlášena paní poslankyně Fischerová s faktickou... Nikoliv. Pak mám přihlášeného pana poslance Sobotku, pana poslance Opálku. Pane poslanče, prosím máte slovo. A pana poslance Dolejše jsem ještě viděl? Dobře, děkuji.
Poslanec Bohuslav Sobotka: Děkuji, vážený pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, Českou stranu sociálně demokratickou volilo v roce 2010 1 150 tisíc voličů a voliček. To je zdroj naší legitimity. Když se ptáte na zdroj naší legitimity a na to, že ten zdroj naší legitimity použijeme zčásti pro to, abychom dnes hlasovali pro vyjádření důvěry vládě Jiřího Rusnoka, pak chci říci, že ten zdroj naší legitimity, ty hlasy, které jsme dostali, jsou hlasy od důchodců, kterým vy jste snížili valorizaci penzí. Jsou to hlasy od samoživitelek, kterým vy jste sebrali sociální příplatek a uvrhli jste je do chudoby. Samoživitelkám s dětmi, často se zdravotně postiženými dětmi. Ten mandát a ta legitimita, kterou my máme, je od lidí, kteří se živí vlastní prací, a vy jste jim sedm let odmítali zvýšit minimální mzdu. Naše legitimita je od těch lidí, kterým vaše reformy ztrpčovaly a ztěžovaly život v uplynulých letech. Ano, to je legitimita sociální demokracie. Odvíjí se od lidí s nižšími a středními příjmy, odvíjí se od těch, vůči kterým byly velmi agresivně zaměřeny vaše reformy a vaše politika. ***