(15.30 hodin)

 

Poslanec Vojtěch Filip: Děkuji. Pane předsedající, vážený pane premiére, členové vlády, paní a pánové, proč tady dneska jsme. Jsme tady proto, abychom se pokusili řešit politickou krizi v České republice. Jeden bod, který řešíme právě nyní, otázku důvěry vládě Jiřího Rusnoka, to je jednom jedna z možností, jak politickou krizi řešit. Jednu možnost jsme si před nedávnem zavřeli zcela zbytečně. Když tedy tady jsme kvůli řešení politické krizi v České republice, je potřeba si položit otázku, kdo politickou krizi vyvolal, a odpovědět si na ni. Vyvolala ji snad KSČM? Určitě ne. Politickou krizi vyvolala bývalá vláda Petra Nečase a jeho souputníků.

Za prvé, nebyla nikdy schopna reagovat na potřeby občanů a už v roce 2011 a 2012 se rozpory mezi vládou a občany České republiky vyhrotily. Oznámení o tom, že více než 100 tisíc občanů na Václavském náměstí je věc, kterou se vláda nebude zabývat, jenom rozšířilo řady politického hnutí Stop vládě. Ale my jsme nebyli součástí tohoto hnutí. My jsme tady poctivě v Poslanecké sněmovně pracovali a říkali názory našich voličů a snažili se na ně upozornit.

Arogance bývalé vládní koalice trvá i dodnes. Jak si jinak vysvětlit, co se tady odehrálo při hlasování o programu této schůze? Tady dva roky i více leží návrhy zákonů z opozice, ale vy si takzvanou stojedničkou prosadíte svůj vlastní návrh do pořadu této schůze a návrh, který tady byl na obranu učitelů, potopíte a myslíte si, že to je vládnutí. To je pouze výraz arogance moci! Jestli si opravdu myslíte, že občané si přejí, abyste ani nejednali o problémech, které opozice naznačuje, tak to jste na velikém omylu. Kdysi vládní koalice, ať byly sociálnědemokratické s Unií svobody, lidovci nebo bývalá koalice Mirka Topolánka se Stranou zelených, samozřejmě alespoň připustila jednání o návrzích a měla buď tolik síly, že je zamítla, anebo připustila, aby byly projednány a schváleny. Vy se vůbec bojíte toho tématu, které tady opozice předloží. A divíte se, že jste skončili v politické krizi, pádem vlády, vlády ostudy České republiky. Zneužití Vojenského zpravodajství, jak tady bylo několikrát řečeno, je ostuda České republiky na mezinárodní scéně největšího kalibru od vzniku samostatné Československé a České republiky. To je realita. Ale vy jste si jenom říkali, že jste to špatně zkomunikovali. No, možná, že jste to špatně zkomunikovali, ale hlavně jste nezvládli vlastní roli.

Když se tedy ptáme, kdo vyvolal politickou krizi, tak si musíme říci, že je to bývalá vládní koalice. A teď se ptám, kdo ji chce, nebo nechce řešit. Ale vy jste právě ukázali, a proto jsem říkal příklad z dnešního hlasování o programu schůze, že ji řešit nechcete, že chcete pokračovat stejným způsobem, a myslíte si, že to je řešení krize. Ano, občas je velmi důležité, aby ten, kdo co zkazil, také napravil. Ale vy nejste schopni to, co jste zkazili, napravovat, protože se chováte pořád stejně jako do doby pádu vlády Petra Nečase.

Co je tedy a co není řešení této politické krize? Řešení této politické krize je návrat důvěry v ústavní instituce České republiky. Ale to není otázka důvěry hlasování ve vládu České republiky pod vedením Jiřího Rusnoka. To je otázka důvěry občanů, jestli funguje Poslanecká sněmovna, jestli funguje Senát, soudy, státní zastupitelství a policie. A vy děláte všechno pro to, aby nám nikdo nevěřil. Ale věřte mi, nebo ne, já bych si velmi přál, aby Poslanecká sněmovna získala zpátky důvěru občanů a byla tím místem, kde se vedou politické diskuse, ale korektní politické diskuse. Vy té korektnosti nejste schopni. Vy to každý den ukazujete každým svým konáním!

Myslíte si, že to je možné donekonečna předvádět a že to tato parlamentní demokracie, které se tady zastával například ve svém projevu Karel Schwarzenberg, unese? Ano, hovořil o tom, jakým způsobem naplňovat odkaz Tomáše Garrigua Masaryka. Nezlobte se na mě, ale Tomáš Garrigua Masaryk měl právo jmenovat úřednickou vládu a úřednickou vládu také několikrát jmenoval. A promiňte mi, ten parlament neobcházel, protože samozřejmě ústava z roku 1920 mu to umožňovala. My jsme si řekli, že to bude jinak. A vy říkáte, že došlo ke zneužití prezidentské moci a že jsme na křižovatce. Ano, jsme na křižovatce. Buď tady bude parlamentní demokracie se vším všudy, že budete také respektovat, že tady existuje kromě nějaké většiny také menšina, jejíž práva podle Ústavy České republiky máte ctít jako politická většina, tak je alespoň respektujte a nechte projednat zákony, které tady leží dva roky a které vedou k tomu, že se tady vytvářejí bílí koně. Jak dlouho tady leží zákon o občanských průkazech, který jsme předložili v klubu KSČM? Ano, leží tady dva roky. Už ho máme dokonce schválený ve výborech, ale nikdy na něj nepřijde řada, protože bílé koně přes ty vymydlené občanské průkazy, kde není uvedeno, jestli je člověk způsobilý, nebo nezpůsobilý k právním úkonům, si chcete vytvořit na ty vaše tunely, které tady předvádíte. Myslíte si, že někdo chce důvěřovat takovým lidem, jako byl například pan kolega Drábek a jeho náměstek Šiška, když se prokázalo, co se tady odehrávalo? Nebo si opravdu myslíte, že nikdo netuší, co je za tím návrhem zákona, který tady budeme projednávat v průběhu této schůze o značení lihu? Opravdu si vážně myslíte, že nikdo nehledí na to, kolik má státní zakázka stát a proč nebyla učiněna dřív?

A jestli něco lidem opravdu vadí, je to, že zakrýváte své skutečné zájmy. A řešení, které tady dnes předkládáme, to znamená otázku vyslovení důvěry, zase je řešením, které je až sekundární po tom, abychom mohli obnovit důvěru. Obnovení důvěry je dáno jedině tím, že občanům umožníme, aby hlasovali ve volbách o novém složení Poslanecké sněmovny a o vytvoření normální politické vlády. O době trvání této vlády, která tady za mnou sedí, rozhodujete vy, nikoliv ti, kteří podpoří hlasování o důvěře. Protože vy jste se rozhodli, že politickou krizi chcete prohloubit. Ano, rozumím tomu, že TOP 09 musí náramně vyhovovat, když vidí, v jakém stavu, a jak řekl bývalý předseda ODS Mirek Topolánek ve Volném pádu, a říká si, že voliči ODS přejdou k nám, TOP 09, a proto TOP 09 náramně trvá na tom a lže prezidentu republiky, jak tady bylo jasně řečeno, když jste mu v sobotu nebo v neděli říkali při návštěvě v Lánech, že budete pro předčasné volby, a pak jste v úterý obrátili. A v tomto ohledu já tedy vidím řešení jenom v tom, že se přikloníte k tomu, aby tento parlament byl rozpuštěn a byly vypsány nové volby, protože pak se prokáže, jestli máte strach o svoje poslanecké posty nebo o imunitu, nebo o výsledek ve volbách, anebo jestli si skutečně stojíte za tím, co jste tady říkali, že jste to dělali tak dobře a náramně jedinou cestou, kterou jste tady uváděli, že je vyvedením České republiky z krize. Místo toho jste republiku přivedli do mnohem hlubší krize, než tady kdy byla.

Položím si další otázku. Co jsou principy parlamentní demokracie a kdo je podkopává? Podkopáváte je vy, protože zase mluvíte o tom, že jsme na křižovatce a že prezidentu dáváme obrovskou moc. Co vám prosím bránilo v minulém hlasování o rozpuštění parlamentu, abyste mu tu moc ubrali a řekli ne, pane prezidente, můžete si jmenovat vládu, ale na 60 dnů a do 60 dnů tady budou volby a z voleb vzejde nový parlament a vy, pane prezidente, dneska to říkal, pověřte předsedu vítězné strany nebo představitele vítězné strany funkcí předsedy vlády. Ale vy to nechcete! Vy chcete svým hlasováním jednoznačně prohloubit politickou krizi. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP