(16.00 hodin)

 

Poslanec David Rath: Děkuji. Dámy a pánové, já bych kolegům z řad pravice rád položil takovou otázku. Oni mně na ni neodpovědí, tak se pokusím na ni odpovědět já.

Myslím si, že každý má hledat poučení od úspěšnějších. Prosím řekněte, ve kterých zemích je vámi zavedená rovná daň a kde funguje. Vy jste se chodili učit zavádět rovnou daň v České republice od Ruska? Dále třeba od Rumunska? To jsou země, kde byla před námi rovná daň. Já jsem přesvědčen, že se máme chodit poučit tam, kde to dlouhodobě dobře funguje. Tam nikde nenajdete rovnou daň. Tu nenajdete v prosperujícím Německu, Rakousku, Švýcarsku, Francii, Velké Británii. Ani v jedné z těchto zavedených západních demokracií rovnou daň nenajdete. Já myslím, že to je ten nejsilnější argument. A já bych byl rád, aby naši občané pečlivě vnímali tento fakt - kde se poučovala pravice, odkud opisovala pravice a jaké recepty do naší země zatáhla.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, Prosím pana poslance Votavu, který je další přihlášený do rozpravy. Pak tady mám - poslanec Krátký, Dolejš, Stanjura, Paroubek, Seďa. Prosím pan poslanec Votava.

 

Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, já bych si nejdříve dovolil zareagovat na vystoupení pana poslance Šeicha. On řekl, že výnos z tohoto progresivního zdanění ve výši 1,5 mld. je směšný. Já si myslím, že směšný není. Já si myslím, že kdyby 1,5 mld. měly kraje na opravy komunikací po letošní zimě, tak že by jim to setsakramentsky pomohlo. Takže pane kolego prostřednictvím předsedajícího, 1,5 mld. je směšná částka možná pro vás, ale ne pro jiné.

Můj předřečník tady již vzpomenul, kde všude ve vyspělých západoevropských zemích je progresívní zdanění. Je i samozřejmě v zemích OECD. Je tam více sazeb daně z příjmu - někde 2, někde 5 nebo až 5, nejvyšší sazba je u nadprůměrných příjmů, jsou státy, kde např. vyšší zdanění je při příjmech dvojnásobných oproti průměrné mzdě v této zemi. Ve Švédsku je horní sazba 61 %. Například ve Spojených státech, zemi, ke které se často obracíme, je centrální sazba daně od 10 do 35 % - a je to tradiční zdanění ve Spojených státech. A myslím si, že bohatí Američané s tím nemají problém. Možná to teď bude úsměvné, ale řeknu, že řada z nich ráda platí vyšší daně, chápou to jako výraz solidarity. - Ano, někteří platí rádi vyšší daně, aspoň se k tomu hlásí (na poznámku z pléna mimo mikrofon.)

Rovná sazba daně, která tady také byla již vzpomenuta, je především na Východě - Bulharsko, Černá Hora, Rumunsko, Rusko, Ukrajina. My přece nechceme jít na Východ nebo se zhlížet ve Východě, my chceme samozřejmě směřovat k západním demokraciím.

Na Slovensku také zavedli 19procentní rovnou daň, ale nemají ten nesmysl - superhrubou mzdu. Možná, že by bylo dobré se zastavit u superhrubé mzdy. To je naprostý a unikátní nesmysl, zdaňovat něco, co není vaším příjmem. Ono to asi vzniklo takhle. Já si pamatuji kolegu Tlustého, který tady běhal tehdy s kolečkem. Také to jedno kolečko mám, nechal jsem si to jako relikvii a vzpomínku na pana Tlustého a jeho 15procentní rovnou daň. Nakonec, když se to přepočítalo, přišlo se na to, že by to byla už moc velká díra do rozpočtu. Proto se přišlo na tzv. superhrubou mzdu, kdy se k tomu ještě připočítalo sociální a zdravotní pojištění, které za vás platí zaměstnavatel, a to všechno se v tom guláši zamíchalo a zdaňovalo. Naprostý evidentní nesmysl. Já jsem také slyšel tehdy argumentaci, že superhrubá mzda je dobrá, aby zaměstnanec viděl, co vůbec za něho ta firma platí. Že to je takový argument, aby viděl, kolik musí ta firma za něho ještě vynaložit. No, geniální záležitost.

Já jsem se díval na výzkum firmy SANEP, která provedla výzkum, jak to vypadá v názorech občanů na progresivní zdanění. A je třeba říci, že většina Čechů si přeje progresivní zdanění. Celkem 65 % občanů České republiky se domnívá, že by mělo být zavedeno progresívní zdanění. Naopak 31 % dotázaných progresívní zdanění odmítá. Celkem 64 % Čechů je přesvědčeno, že míra daňové solidarity u nás v současné době není spravedlivá. Mírně nadpoloviční většina, celkem 55 % dotázaných, se domnívá, že by tuzemské ekonomice pomohlo vyšší zdanění bohatých. To naopak odmítá 36 % respondentů. Takže vidíte názory obyvatel České republiky, samozřejmě můžete o nich diskutovat, takový je výzkum SANEPu, zúčastnilo se 14 000 respondentů, což určitý názor našich občanů vyjadřuje.

A závěrem. Pokud si dobře pamatuji, tak i Věci veřejné se hlásily k progresivnímu zdanění. Já jsem zaregistroval v diskusním pořadu České televize u pana redaktora Moravce pana ministra vnitra, předsedu Věcí veřejných Radka Johna, který řekl: Ano, je to hotovo. - Mluvil o progresivním zdanění. - Je to hotovo. Jsme s koaličními partnery domluveni, že v souvislosti s důchodovou reformou bude progresivní zdanění těch nejbohatších - uvedl John. Tvrdil, že tento krok nastane příští rok, jeho vyjádření bylo loni. Připomněl, že Věci veřejné měly ve volebním programu slib prosazení progresivního zdanění. A zdůraznil, že peníze získané z progresivního zdanění musí jít na důchodovou reformu.

Takže přátelé z Věcí veřejných, je třeba také, abyste dali do souladu svá slova se svými činy. A předpokládám, že budete hlasovat a podporovat návrh poslanců sociální demokracie. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, domluvil pan poslanec Votava. Pan poslanec Krátký je další přihlášený do rozpravy. Pak poslanec Jiří Dolejš. Prosím, pan poslanec Krátký.

 

Poslanec Jiří Krátký: Děkuji, pane předsedající. Já mám dva drobné dotazy vaším prostřednictvím a jeden takový menší komentář.

V úvodním slově pan kolega Doktor zmiňoval, jak se podařilo snížit daně nám, občanům. Já jsem se ho chtěl zeptat, když byla sociální demokracie u vlády, bylo takovým evergreenem, že jsme se každý rok dozvěděli 14 dní před, pak den svobody, pak 14 dní po, jaká je to hrůza, kolik platíme daní. A přiznám se, co máme ty pravicové daně, tak jsem ten den daňové svobody v novinách nějak nezachytil. O kolik dní se posunul k začátku roku den daňové svobody? O kolik jsme tedy ušetřili? Nebo je to obráceně, že to máme o pár týdnů posunuté ke konci roku? To byl jeden dotaz prostřednictvím pana předsedajícího. Já si vážím pana Doktora, já vím, že je to expert, já jsem laik, ale penězům celkem obecně, jejich hodnotě, rozumím.

Pak jsem se chtěl zeptat kolegů z pravého spektra. Padlo tady několikrát, že trestáme bohaté. Moje první cesta po 90. roce, na kterou jsem se dostal, byla do Švýcarska, už jsem to několikrát zmínil. Přišel jsem tam na obec, přišel jsem tam na ten region, přišel jsem tam k různým debatám a uměl jsem se ptát. Prosím vás, jediná odpověď, když se padlo na daně, byla: No přece daně platí bohatí. Co si na chudým vezmu? Ten bohatý potřebuje servis státu, ten vyžaduje všechno ostatní, co ti v té hierarchii směrem dolů nepotřebují.

Teď zůstaneme doma. Ten, co je v azyláku, potřebuje 10 korun na čůčo a 10 korun na přespání. Větší náklady jaksi nevyžaduje. Ani sociálku žádnou nebere, on se umí o sebe postarat. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP