(10.30 hodin)

 

Ministr životního prostředí ČR Tomáš Chalupa Vážená paní předsedkyně, vážené dámy, vážení pánové, dovolte mi, abych vám jménem vlády předložil návrh novely zákony o ochraně ovzduší, která se zabývá problematikou udržitelného využívání biopaliv, zejména v dopravě. Česká republika tímto návrhem transponuje příslušnou část směrnice Evropského parlamentu a Rady, která se týká snižování emisí skleníkových plynů z pohonných hmot a kritérií udržitelnosti biopaliv.

Hlavním cílem této novely zákona je zajistit systém sledování a prokazování původu biomasy určené k výrobě paliv pro dopravní účely. V návaznosti na to novela stanoví tato základní pravidla:

1. Povinnost dodavatelů pohonných hmot postupně stanoveným zákonným způsobem snižovat emise skleníkových plynů z jimi dodaných pohonných hmot, a tím spojenou povinnost množství emisí skleníkových plynů prokazovat a sledovat.

2. Zároveň novela doplňuje již existující povinnost uvádět na trh minimální podíl biopaliv o požadavek, aby tato biopaliva splňovala tzv. kritéria udržitelnosti, která jsou zaměřena především na ochranu biologické rozmanitosti a jsou stanovena Evropskou směrnicí.

Konkrétní požadavky na udržitelná biopaliva, zejména podrobnosti ohledně způsobu pěstování biomasy na jejich výrobu, stanoví prováděcí nařízení vlády.

Směrnice nestanoví konkrétní způsob, jak by měly členské státy plnění kritérií udržitelnosti sledovat a kontrolovat. Předložený návrh volí cestu časově omezené certifikace hospodářských subjektů, které tvoří řetězec výroby a prodeje.

Směrnice Evropského parlamentu o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů dále vyžaduje, aby splnění kritérií udržitelnosti bylo také nutnou podmínkou pro způsobilost k finanční podpoře pro spotřebu biopaliv a biokapalin. Z toho důvodu předkládaný návrh mění i zákon o spotřebních daních.

Děkuji pěkně.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu ministrovi. Prosím zpravodajku pro prvé čtení paní poslankyni Kateřinu Konečnou nyní o slovo.

 

Poslankyně Kateřina Konečná: Děkuji, paní předsedající. Vážené kolegyně a kolegové, dovolte mi uvést zpravodajskou zprávu k této novele zákona.

Jistě vás nepřekvapím, že nejsem velkým příznivcem salámových metod rozdělování zákona, protože všichni dlouhodobě čekáme na velký zákon o ochraně ovzduší, na velkou novelu. Na druhou stranu musím říct, že tak jak tady bylo řečeno od pana ministra, je nutné, abychom tuto novelu týkající se jednoho konkrétního problému, v tomto případě biopaliv, schválili samostatně, protože jinak České republice hrozí sankce ze strany Evropské unie. Jsem tedy ráda, že byla předložena ve verzi, kdy jsme, řekněme, nedělali víc, než se po nás žádá, udělali jsme to, co je opravdu třeba. A troufnu si říct, že takto je to správně.

Zásadním problémem řešeným předmětnou novelou je zajištění systému certifikace osob, a to výrobců biopaliv a dalších osob uvádějících biopaliva na trh, osob uvádějících na trh kapalné nebo plynové produkty určené k výrobě biopaliv, osob obchodujících s plodinami, biomasou a dalšími kapalnými nebo plynnými produkty určenými k výrobě biopaliv.

Certifikaci zde zmiňuji především proto, že je to právě ten důvod, proč budu navrhovat i zkrácení projednávání - po dohodě s panem ministrem - předmětného tisku, protože abychom toto všechno stihli a aby naši zemědělci, zpracovatelé a vývozci nebyli postihováni tím, že v Německu již certifikace fungují a v České republice ještě nejsou zavedeny, měli bychom dojít v nejkratší možné době k tomu, aby tato novela byla schválena a následně aby mohlo být vydáno nařízení vlády, které tuto certifikaci bude upravovat tak, abychom od 1. 1. 2012 našim zemědělcům usnadnili situaci, zbytečně je finančně nezatěžovali, protože certifikace v Německu jsou poměrně dražší, než jsou certifikace u nás. Prostě tak, abychom vyšli vstříc nejen Evropské unii, ale i České republice resp. občanům České republiky, kteří s předmětnou novelou mají co společného.

Proto mi dovolte, abych navrhla zkrácení lhůty jako zpravodajka na 30 dnů a abych kromě toho, že bude přidělen tisk výboru pro životní prostředí, byl tisk přidělen také zemědělskému výboru. Biopaliva jsou ve své podstatě spíše tematikou zemědělského výboru. Pan exministr Bursík, který tady byl v předchozí Sněmovně, zařídil, že se nám dostaly do novely zákona o ovzduší, ale já si myslím, že právě zemědělci by se k tomuto měli vyjadřovat daleko fundovaněji než my na životním prostředí.

Děkuji za pozornost a ode mě zatím vše.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji paní zpravodajce. Prosím pouze návrhy potom přednést ještě v obecné rozpravě.

Otevírám nyní obecnou rozpravu. Zeptám se, zda se někdo hlásí. Paní zpravodajka prosím tedy dostane slovo jako první v obecné rozpravě k návrhům, které avizovala.

 

Poslankyně Kateřina Konečná: Jak již jsem avizovala, ještě jednou zopakuji. Jako zpravodajka tisku a jako poslankyně si dovolím navrhnout, aby novela zákona, lhůta pro projednání mezi prvním a druhým čtením byla zkrácena o 30 dnů, je to po dohodě s předkladatelem, tedy ministrem životního prostředí, a aby návrh byl přikázán nejen výboru pro životní prostředí, ale i výboru zemědělskému.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji. Ptám se na další přihlášku. Prosím pan kolega Josef Šenfeld má slovo, prosím.

 

Poslanec Josef Šenfeld: Vážená paní předsedkyně, vážení kolegové, já jsem si přečetl návrh novely zákona o ochraně ovzduší. Trošku se v tom nevyznám, a proto bych poprosil pana ministra, jestli by tady mohl na mikrofon, pokud je to možné, deklarovat, jaké dopady to bude mít pro české zemědělce, jestli tato novela nějakým způsobem nezasáhne do již platných limitů podílu biosložky v palivech. To je velmi důležitá věc. Já vím, že se jí budeme zabývat na zemědělském výboru, ale já bych rád to slyšel nyní. Děkuji předem za odpověď.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu poslanci Šenfeldovi. Prosím o další přihlášku. Pan ministr Tomáš Chalupa chce reagovat na tento dotaz. Prosím, pane ministře.

 

Ministr životního prostředí ČR Tomáš Chalupa Já děkuji za ten dotaz. Musím říct, že otázek tohoto typu jsme uvedli i u nás na ministerstvu, co to bude znamenat nejen pro producenty, ale v celé té škále procesu biopaliv. Je to norma, kterou nám nařizuje Evropská směrnice. Osobně si myslím, že velmi platí teze, kterou říkala paní zpravodajka, že se přistupuje k aplikaci této směrnice v tom nejmenším nutném rozsahu, který musí být. A doporučuji, aby konkrétní záležitosti byly probírány na obou výborech, zejména pak zemědělském. A určitě bude prostor se k tomu vyjádřit přímo na jednání zemědělského výboru - konkrétní dopady na konkrétní producenty i z hlediska podílů.

Je to dílčí novela, kterou musíme učinit v tomto čase. Jak víte, připravujeme velkou novelu zákona o ovzduší, ale její čas bude delší, než je nutnost transpozice této jedné směrnice.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu ministrovi. Ptám se ještě na další přihlášku do obecné rozpravy. Pan kolega Tomáš Úlehla, prosím.

 

Poslanec Tomáš Úlehla: Vážená paní předsedající, vážený pane ministře, vážená paní zpravodajko, já bych chtěl podpořit návrh do druhého čtení a zareagovat také na předchozí otázku. Já jsem se tím zabýval, protože samozřejmě tato směrnice umožní České republice implementovat zákon i ve smyslu biopaliv použitých v leteckém průmyslu a jinde. Otázka je na místě ohledně dopadu na naše zemědělství. Nicméně tady je jednoznačné vyhodnocení, které pan ministr naznačil, já jsem měl možnost ho vidět, že vlastně stanovené veškeré kvóty a limity pro zemědělce i z hlediska využití zemědělských ploch jsou v současné době tak, řekl bych, ošetřeny, že využití těchto plodin pro výrobu biopaliv a biomasy je naprosto v souladu s představami zemědělců, takže to žádnou jejich činnost neohrozí.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu poslanci Úlehlovi. Ptám se na další přihlášku do obecné rozpravy. Není-li, obecnou rozpravu končím.

Budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhuje přikázat předložený návrh k projednání výboru pro životní prostředí, paní zpravodajka navrhuje přikázání též výboru zemědělskému. Má někdo ještě další návrh na přikázání? Nemá.

 

Zahajuji hlasování pořadové číslo 44. Nejprve rozhodneme o přikázání výboru pro životní prostředí. Kdo je pro tento návrh na přikázání? Proti?

Hlasování pořadové číslo 44, přítomno 177, pro 133, proti 1. Tomuto výboru bylo přikázáno projednání.

 

Nyní rozhodneme o výboru zemědělském. Zahajuji hlasování pořadové číslo 45. Kdo souhlasí s přikázání výboru zemědělskému? Kdo je proti?

Hlasování pořadové číslo 45, přítomno 178, pro 130, proti 3. Také s tímto výborem vyslovila Sněmovna souhlas.***




Přihlásit/registrovat se do ISP