ČÁST PÁTÁ

Využívání nerostného bohatství

§ 20

Hospodaření se zásobami výhradních ložisek

(1) Ústřední orgány, do jejichž působnosti patří organizace, které dobývají výhradní ložiska, jsou povinny vytvářet podmínky pro ochranu a racionální využívání nerostného bohatství v jimi řízených organizacích; přitom musí pravidelně hodnotit dosažené výsledky průzkumu a dobývání, stav a pohyb zásob výhradních ložisek, které jsou ve správě popřípadě v trvalém užívání organizací, účinnost stanovených kondic, dosahovanou výrubnost a znečištění při dobývání a výtěžnost při úpravě.

(2) Ústřední orgány státní správy stanoví v dohodě s ústředním orgánem státní báňské správy republiky, ústředním geologickým orgánem republiky a s příslušným ústředním plánovacím orgánem zásady hospodaření se zásobami výhradních ložisek v jimi řízených odvětvích.

§ 21

Odpis zásob výhradních ložisek

(1) Odpisem zásob výhradních ložisek se rozumí jejich vynětí z evidence zásob nebo jejich převod ze zásob bilančních do zásob nebilančních.

(2) Zásoby výhradního ložiska je možno odepsat

a) z důvodů zvlášť složitých důlně technických, bezpečnostních nebo geologických poměrů souvisejících s přírodními podmínkami nebo vzniklých nepředvídanými událostmi,

b) jde-li o zásoby části výhradního ložiska, jejichž vydobytí není hospodářsky účelné,

c) jde-li o zásoby, jejichž dobývání by ohrozilo důležité celospolečenské zájmy a jejich význam převyšuje zájem na vydobytí těchto zásob,

d) jde-li o zásoby, které ztratily význam pro národní hospodářství.

(3) Návrh na odpis zásob výhradního ložiska předkládá správce popřípadě trvalý uživatel výhradního ložiska. O návrhu rozhoduje ústřední geologický orgán republiky v dohodě s příslušným ústředním orgánem, ústředním orgánem státní báňské správy republiky a příslušným ústředním plánovacím orgánem. O návrhu na odpis malého množství zásob výhradního ložiska rozhoduje příslušný ústřední orgán nebo jím pověřený orgán. O návrhu na odpis zásob výhradního ložiska rozhodnou uvedené orgány do 1 měsíce od předložení návrhu.

(4) Podrobnosti o odpisech zásob výhradních ložisek upraví a rozsah malého množství zásob vymezí obecně závazným právním předpisem ústřední geologický orgán republiky v dohodě s ústředním orgánem státní báňské správy republiky a ústředním plánovacím orgánem republiky.

§ 22

Evidence zásob výhradních ložisek

(1) Stav zásob výhradních ložisek a jeho změny evidují správci popřípadě trvalí uživatelé výhradních ložisek.

(2) Souhrnnou evidenci zásob výhradních ložisek vede ústřední geologický orgán republiky. Ustanovení § 16 odstavec 6 platí zde obdobně.

(3) Působnost na úseku odpisů a evidence zásob ložisek radioaktivních nerostů podle zvláštních předpisů [§ 57 zákona č. 133/1970 Sb., o působnosti federálních ministerstev, ve znění pozdějších předpisů.] zůstává nedotčena.

(4) Ústřední geologický orgán republiky podrobněji upraví obecně závazným právním předpisem vedení evidence zásob výhradních ložisek.

ČÁST ŠESTÁ

Výstavba dolů a lomů

§ 23

Projektování, výstavba a rekonstrukce dolů a lomů

(1) Na projektování, výstavbu, popřípadě rekonstrukci dolů a lomů včetně výsypek, odvalů a odkališť se vztahují obecné předpisy o investiční výstavbě, pokud tento zákon nestanoví jinak.

(2) Dokumentace staveb uvedených v odstavci 1 musí kromě náležitostí stanovených obecnými předpisy zajišťovat

a) racionální využívání výhradních ložisek,

b) optimální rozmístění povrchových a podzemních zařízení, staveb a důlních děl a použití nejvhodnějších dobývacích metod,

c) uskladňování a uchovávání vydobytých a dočasně nevyužívaných nerostů a ukládání odpadů (výsypky, odvaly a odkaliště),

d) ochranu před zničením nebo znehodnocením zásob sousedních výhradních ložisek,

e) bezpečnost provozu a bezpečnost a ochranu zdraví při práci, zajištění důlních děl, větrání, čerpání a odvádění důlních vod, ochranu proti výbuchům, průvalům, požárům a otřesům, jakož i proti průtržím hornin, uhlí a plynů,

f) omezení nepříznivých vlivů na životní prostředí,

g) řešení vztahů k jiným národohospodářským odvětvím a celospolečenským zájmům chráněným zvláštními předpisy [Například zákon č. 51/1964 Sb., o drahách a vyhláška ministerstva dopravy a Ústředního báňského úřadu č. 28/1967 Sb., kterou se stanoví pravidla pro styk drah s hornickou činností, zákon č. 110/1964 Sb., o telekomunikacích, zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, zákon č. 53/1966 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu ve znění zákona č. 75/1976 Sb. (úplné znění č. 124/1976 Sb.), zákon č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon), zákon č. 61/1977 Sb., o lesích, zákon č. 40/1956 Sb., o státní ochraně přírody ve znění pozdějších předpisů, zákon Slovenské národní rady č. 1/1965 Sb. SNR, o státní ochraně přírody ve znění pozdějších předpisů, zákon České národní rady č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, zákon Slovenské národní rady č. 27/1987 Sb., o státní památkové péči.], a to nejen z hlediska přímých následků připravované investiční výstavby, nýbrž i z hlediska následků spojených s dobýváním výhradního ložiska,

h) upřesňování zásob výhradního ložiska potřebným průzkumem.

(3) Důlní díla a důlní stavby pod povrchem povoluje orgán státní báňské správy republiky.

(4) Orgán státní báňské správy republiky povoluje též důlní stavby sloužící otvírce, přípravě nebo dobývání výhradního ložiska v lomech a skrývkách v hranicích vymezených čarou skutečné provedené skrývky nebo prováděné těžby, případně na území vystaveném přímým účinkům těžby, pokud nebyla provedena rekultivace pozemku.

(5) Důlní díla a stavby uvedené v odstavci 3 a 4 povoluje orgán státní báňské správy republiky zpravidla v rámci povolování otvírky, přípravy a dobývání výhradního ložiska [Zákon České národní rady č. .... Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě. Zákon Slovenské národní rady č. .... Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě.].

(6) Kolaudaci důlních děl a staveb uvedených v odstavcích 3 a 4 vykonává orgán nebo organizace pověřená ústředním orgánem investora; tento ústřední orgán upraví též postup při kolaudaci.

(7) Povolování staveb skladů výbušnin a jejich užívání upravují zvláštní předpisy [Zákon České národní rady č. .... Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě. Zákon Slovenské národní rady č. .... Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě.].

ČÁST SEDMÁ

Dobývání výhradních ložisek

§ 24

Oprávnění k dobývání výhradních ložisek

(1) Výhradní ložiska mohou dobývat státní organizace určené příslušným ústředním orgánem. Pokud je to v celospolečenském zájmu, může správce výhradního ložiska bezúplatně odevzdat ložisko do trvalého užívání jiné socialistické organizaci než státní, zejména družstevní. Odevzdání vyžaduje předchozí souhlas ústředních orgánů do jejichž působnosti tyto organizace patří a ústředního geologického orgánu republiky.

(2) Při odevzdání výhradního ložiska podle odstavce 1 se dohodne v hospodářské smlouvě výše úhrady nákladů za provedený geologický průzkum a výše úhrady za jiné materiálové hodnoty, které se současně převezmou. Při tom se odevzdají příslušné doklady a dokumentace.

(3) Správce výhradního ložiska odejme výhradní ložisko trvalému uživateli po předchozím souhlasu příslušných ústředních orgánů a ústředního geologického orgánu republiky, jestliže trvalý uživatel neplní své povinnosti podle tohoto zákona nebo stanovené hospodářskou smlouvou.

(4) V případech odůvodněných potřebou racionálnějšího využití nerostného bohatství, může ústřední orgán státní báňské správy republiky povolit vydobytí výhradního ložiska nebo jeho části organizaci, která provedla nebo provádí jeho průzkum. Povolení se vydává po předchozím souhlasu ústředního orgánu do jehož působnosti organizace patří a příslušného ústředního orgánu. Ustanovení o povinnosti stanovit dobývací prostor se na tento případ nevztahují.

§ 25

Dobývací prostor

(1) Pro dobývání výhradního ložiska se stanoví dobývací prostor.

(2) Dobývací prostor, se stanoví na základě výsledků průzkumu ložiska podle rozsahu, uložení, tvaru a mocnosti výhradního ložiska se zřetelem na jeho zásoby a úložní poměry tak, aby ložisko mohlo být racionálně vydobyto. Při stanovení dobývacího prostoru se vychází ze stanoveného chráněného ložiskového území a musí se přihlédnout i k dobývání sousedních ložisek a k vlivu dobývání.

(3) Dobývací prostor může zahrnovat jedno nebo více výhradních ložisek nebo, je-li to vzhledem k rozsahu ložiska účelné, jen část výhradního ložiska.

(4) Dobývací prostor se stanoví pro dobývání výhradního ložiska určitého nerostu nebo skupiny nerostů. Oprávnění dobývat však zahrnuje i ostatní druhy nerostů v dobývacím prostoru. Současně se stanoví, které nerosty výhradního ložiska budou dočasně ukládány. Je-li oddělené dobývání jiného nerostu nebo skupiny nerostů jinou organizací racionálnější, stanoví se pro jejich dobývání zvláštní dobývací prostor.

§ 26

Hranice dobývacího prostoru

(1) Hranice dobývacího prostoru na povrchu se stanoví uzavřeným geometrickým obrazcem s přímými stranami, jehož vrcholy se určují souřadnicemi, udanými v platném souřadnicovém systému. Jeho prostorové hranice pod povrchem se zpravidla stanoví svislými rovinami, které procházejí povrchovými hranicemi. Výjimečně se tyto prostorové hranice mohou stanovit podle přirozených hranic. Dobývací prostor může být vymezen i hloubkově.

(2) Ústřední orgán státní báňské správy republiky může nařídit, aby hranice dobývacího prostoru byly vyznačeny pomezními značkami na povrchu, popřípadě i v důlních dílech, zejména je-li to třeba v celospolečenském zájmu nebo z hlediska chráněných zájmů vlastníků (správců, uživatelů) nemovitostí, které leží v hranicích dobývacího prostoru, anebo z hlediska zájmů organizací, jejichž dobývací prostory sousedí.

(3) Hranice stanoveného dobývacího prostoru vyznačí orgán územního plánování v územně plánovací dokumentaci [§ 8,12 a 21 zákona č. 50/1976 Sb.].

§ 27

Stanovení, změny a zrušení dobývacího prostoru

(1) Dobývací prostor a jeho změny stanoví příslušný ústřední orgán se souhlasem ústředního orgánu státní báňské správy republiky a po dohodě s orgánem územního plánování a stavebním úřadem, a to na návrh organizace, která má výhradní ložisko dobývat. Má-li výhradní ložisko dobývat jiná socialistická organizace než státní, stanoví dobývací prostor na její návrh ústřední orgán státní správy, do jehož působnosti patří správce výhradního ložiska.

(2) Při stanovení zvláštního dobývacího prostoru (§ 25) musí být návrh na jeho stanovení doložen vyjádřením správce výhradního ložiska, pro které byl již stanoven dobývací prostor, a souhlasem příslušného ústředního orgánu. Pokud je to z hlediska racionálního dobývání a bezpečnosti provozu nutné, stanoví ústřední orgán státní báňské správy republiky v součinnosti s příslušnými ústředními orgány nezbytně opatření, zejména pořadí a způsob vydobytí výhradních ložisek.

(3) Jestliže se návrh na stanovení nebo změnu dobývacího prostoru dotýká zájmů chráněných podle zvláštních předpisů [Například zákon č. 51/1964 Sb., o drahách a vyhláška ministerstva dopravy a Ústředního báňského úřadu č. 28/1967 Sb., kterou se stanoví pravidla pro styk drah s hornickou činností, zákon č. 110/1964 Sb., o telekomunikacích, zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, zákon č. 53/1966 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu ve znění zákona č. 75/1976 Sb. (úplné znění č. 124/1976 Sb.), zákon č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon), zákon č. 61/1977 Sb., o lesích, zákon č. 40/1956 Sb., o státní ochraně přírody ve znění pozdějších předpisů, zákon Slovenské národní rady č. 1/1965 Sb. SNR, o státní ochraně přírody ve znění pozdějších předpisů, zákon České národní rady č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, zákon Slovenské národní rady č. 27/1987 Sb., o státní památkové péči.], projedná organizace, která má výhradní ložisko dobývat, podmínky stanovení dobývacího prostoru s orgány nebo organizacemi, jimž přísluší ochrana těchto zájmů, v souladu s těmito předpisy.

(4) V rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru se uvede též doba plánovaná pro zahájení dobývání výhradního ložiska.

(5) Dobývací prostor je možné změnit, přispěje-li taková změna k racionálnějšímu dobývání výhradního ložiska.

(6) Stanovení a změna dobývacího prostoru je rozhodnutím o využití území v rozsahu jeho vymezení na povrchu [§ 32 zákona č. 50/1976 Sb.]. Platnost rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru není časové omezena, pokud v rozhodnutí není stanoveno jinak.

(7) Ústřední orgány uvedené v odstavci 1 se souhlasem ústředního orgánu státní báňské správy republiky a po dohodě s orgány územního plánování a stavebním úřadem dobývací prostor zruší, bude-li dobývání výhradního ložiska trvale zastaveno.

(8) Podrobnosti o návrzích dobývacích prostorů a o postupu při jejich stanovení, změnách, zrušení a evidenci stanoví obecně závazným právním předpisem ústřední orgán státní báňské správy republiky.

§ 28

Řízení o stanovení, změnách a zrušení dobývacího prostoru

(1) Řízení o stanovení, změnách a zrušení dobývacího prostoru (dále jen "řízení o stanovení dobývacího prostoru") se zahajuje na návrh správce výhradního ložiska popřípadě jeho trvalého uživatele nebo z podnětu příslušného ústředního orgánu. Návrh se doloží rozhodnutím o stanovení chráněného ložiskového území a dokumentací stanovenou prováděcími předpisy k tomuto zákonu, popřípadě doklady stanovenými zvláštními předpisy [Například zákon č. 51/1964 Sb., o drahách a vyhláška ministerstva dopravy a Ústředního báňského úřadu č. 28/1967 Sb., kterou se stanoví pravidla pro styk drah s hornickou činností, zákon č. 110/1964 Sb., o telekomunikacích, zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, zákon č. 53/1966 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu ve znění zákona č. 75/1976 Sb. (úplné znění č. 124/1976 Sb.), zákon č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon), zákon č. 61/1977 Sb., o lesích, zákon č. 40/1956 Sb., o státní ochraně přírody ve znění pozdějších předpisů, zákon Slovenské národní rady č. 1/1965 Sb. SNR, o státní ochraně přírody ve znění pozdějších předpisů, zákon České národní rady č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, zákon Slovenské národní rady č. 27/1987 Sb., o státní památkové péči.]. Příslušný ústřední orgán může s ohledem na složitost území stanovit, že se k návrhu přiloží další podklady, nezbytné pro spolehlivé posouzení důsledku dobývání výhradního ložiska. V návrhu se uvede seznam organizací, které přicházejí v úvahu jako účastníci řízení a jsou navrhovateli známé.

(2) Účastníky řízení o stanovení dobývacího prostoru jsou navrhovatel, organizace, jejichž vlastnická a jiná práva k pozemkům nebo stavbám mohou být tímto rozhodnutím přímo dotčena, a národní výbor v jehož územním obvodu se nachází dobývací prostor.

(3) Příslušný ústřední orgán oznámí zahájení řízení o stanovení dobývacího prostoru dotčeným orgánům státní správy a všem známým účastníkům řízení nejpozději 7 dní před ústním jednáním a nařídí ústní jednání spojené zpravidla s místním šetřením. Současně upozorní účastníky, že své připomínky a návrhy mohou uplatnit nejpozději při ústním jednání, jinak k nim nemusí být přihlédnuto. Orgány, které se k návrhu na stanovení dobývacího prostoru vyjadřovaly podle zvláštních předpisů [Například zákon č. 51/1964 Sb., o drahách a vyhláška ministerstva dopravy a Ústředního báňského úřadu č. 28/1967 Sb., kterou se stanoví pravidla pro styk drah s hornickou činností, zákon č. 110/1964 Sb., o telekomunikacích, zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, zákon č. 53/1966 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu ve znění zákona č. 75/1976 Sb. (úplné znění č. 124/1976 Sb.), zákon č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon), zákon č. 61/1977 Sb., o lesích, zákon č. 40/1956 Sb., o státní ochraně přírody ve znění pozdějších předpisů, zákon Slovenské národní rady č. 1/1965 Sb. SNR, o státní ochraně přírody ve znění pozdějších předpisů, zákon České národní rady č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, zákon Slovenské národní rady č. 27/1987 Sb., o státní památkové péči.] se již k řízení nepřizvou.

(4) Dotčené orgány státní správy oznámí svá stanoviska ve lhůtě, kterou určí příslušný ústřední orgán a která nesmi být kratší než 15 dni, jinak k nim nemusí být přihlédnuto. Jestliže některý z orgánů státní správy potřebuje na řádné posouzení návrhu delší čas, příslušný ústřední orgán na jeho žádost stanovenou lhůtu před jejím uplynutím přiměřeně prodlouží.

(5) Zahájení řízení o stanovení dobývacího prostoru, jestliže se týká rozsáhlého území, oznámí příslušný ústřední orgán účastníkům řízení veřejnou vyhláškou nejméně 15 dní před ústním jednáním. Zahájení řízení oznámí příslušný ústřední orgán veřejnou vyhláškou i v případě, že mu účastníci řízení nejsou známi. Při oznámení zahájení řízení veřejnou vyhláškou se postupuje obdobně jako při územním řízení podle zvláštních předpisů [§ 58 vyhlášky federálního ministerstva pro technický a investiční rozvoj č. 85/1976 Sb., o podrobnější úpravě územního řízení a stavebním řádu, ve znění vyhlášky č. 155/1980 Sb.].

(6) Příslušný ústřední orgán v řízení o stanovení dobývacího prostoru posoudí návrh především z hlediska ochrany a využiti nerostného bohatství a jeho důsledků; při tom posoudí zda je návrh v souladu s rozhodnutím o stanovení chráněného ložiskového území a zda vyhovuje všeobecným technickým požadavkům pro výstavbu dolů nebo lomů a požadavkům, které stanoví zvláštní předpisy pro ochranu chráněných zájmů [Například zákon č. 51/1964 Sb., o drahách a vyhláška ministerstva dopravy a Ústředního báňského úřadu č. 28/1967 Sb., kterou se stanoví pravidla pro styk drah s hornickou činností, zákon č. 110/1964 Sb., o telekomunikacích, zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, zákon č. 53/1966 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu ve znění zákona č. 75/1976 Sb. (úplné znění č. 124/1976 Sb.), zákon č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon), zákon č. 61/1977 Sb., o lesích, zákon č. 40/1956 Sb., o státní ochraně přírody ve znění pozdějších předpisů, zákon Slovenské národní rady č. 1/1965 Sb. SNR, o státní ochraně přírody ve znění pozdějších předpisů, zákon České národní rady č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, zákon Slovenské národní rady č. 27/1987 Sb., o státní památkové péči.].

(7) Příslušný ústřední orgán v řízení o stanovení dobývacího prostoru zabezpečí stanoviska dotčených orgánů státní správy a posoudí připomínky a návrhy účastníků.

(8) V rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru vymezí příslušný ústřední orgán dobývací prostor a stanoví podmínky, kterými se zabezpečí celospolečenské zájmy v území, a rozhodne o námitkách účastníků řízení.

§ 29

Evidence dobývacích prostorů

Dobývací prostory a jejich změny eviduje ústřední orgán státní báňské správy republiky. K evidenci dobývacích prostorů a jejich změn vede ústřední orgán státní báňské správy republiky knihy dobývacích prostorů. Ustanovení § 16 odst. 6 platí zde obdobně.

§ 30

Racionální využívání výhradních ložisek

(1) Výhradní ložiska se musí využívat racionálně. Racionálním využíváním výhradních ložisek se rozumí jejich dobývání a úprava a zušlechťování vydobytých nerostů podle zásad uvedených v odstavci 2 s přihlédnutím k současným technickým a ekonomickým podmínkám; přitom musí být dodrženy zásady báňské technologie, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a bezpečnosti provozu [§ 6 zákona České národní rady č. ..... Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě. § 6 zákona Slovenské národní rady č. ..... Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě.] a vyloučeny neodůvodněné, nepříznivé vlivy na pracovní a životní prostředí.

(2) Při využívání výhradních ložisek je nutno zejména

a) vydobýt zásoby výhradních ložisek včetně průvodních nerostů co nejúplněji s co nejmenšími ztrátami a znečištěním; dobývání zaměřené výhradně na bohaté části ložiska není dovoleno,

b) řádně využít vydobyté nerosty při jejich úpravě a zušlechťování prováděných v souvislosti s jejich dobýváním,

c) vhodně ukládat průvodní nerosty současně dobývané, avšak dočasné nevyužívané a vést jejich evidenci,

d) vhodným způsobem ukládat skrývkové hmoty a hlušiny a podle možnosti je účelně využívat.

(3) Je-li z hlediska úložních poměrů ložiska, hospodárnosti nebo bezpečnosti provozu a technických a provozních poměrů organizace účelné, aby část ložiska v jejím dobývacím prostoru vydobyla jiná organizace nebo je-li třeba, aby si organizace zřídila důlní dílo v dobývacím prostoru jiné organizace, dohodnou se o tom obě organizace.

(4) Organizace může, přispěje-li to k racionálnějšímu a bezpečnějšímu vydobyti výhradního ložiska a připouští-li to její vlastní provoz, dovolit jiné organizaci společné užívání svých důlních děl a zařízení.

(5) Je-li některý z postupů podle odstavců 3 a 4 z hlediska racionálního využívání výhradního ložiska nebo bezpečnosti provozu nezbytné nutný, nařídí ho ústřední orgán státní báňské správy republiky po projednání s příslušnými ústředními orgány.

(6) Dobývání výhradního ložiska nesmi být zastaveno, aniž bylo zajištěno, že pozdější jeho dobývání bude technicky možné a hospodářsky účelné a bezpečné, leč by zastavení dobývání vyžadoval důležitý celospolečenský zájem, především bezpečnost života nebo ochrana zdraví lidi.

(7) Podrobnosti o racionálním využívání výhradních ložisek stanoví obecně závazným právním předpisem ústřední orgán státní báňské správy republiky.

§ 31

Povinnosti a oprávnění organizace při dobývání výhradních ložisek

(1) Organizace je povinna dobývat výhradní ložisko v dobývacím prostoru, který jí byl stanoven.

(2) Bude-li při dobývání v dobývacím prostoru zjištěno ložisko jiného vyhrazeného nerostu, než pro který byl stanoven dobývací prostor, je organizace povinna oznámit to neprodleně příslušnému ústřednímu orgánu, ústřednímu geologickému orgánu republiky a orgánu státní báňské správy republiky. Bude-li průzkumem ložiska ověřeno, že zjištěné ložisko lze dobývat a že jeho dobývání jinou organizací by nebylo racionální, může příslušný ústřední orgán organizací uložit povinnost dobývat i toto výhradní ložisko (§ 27). V případech, kdy dobývání tohoto výhradního ložiska by nebylo racionální, je organizace povinna učinit pro nově zjištěné ložisko přiměřená opatření k jeho ochraně.

(3) K upřesnění znalostí o množství a kvalitě zásob, o geologických a báňsko-technických podmínkách dobývání je organizace povinna v průběhu dobývání zabezpečit v nezbytném předstihu v hranicích svého dobývacího prostoru a v odůvodněných případech i mimo dobývací prostor další průzkum ložiska. Na tento průzkum se vztahují obdobně ustanovení § 11.

(4) Pro účely dobývání výhradního ložiska je organizace oprávněna

a) zřizovat v hranicích dobývacího prostoru a pokud je to nutné i mimo něj stavby a provozní zařízení, které jsou potřebné pro otvírku, přípravu a dobývání výhradního ložiska a pro úpravu nebo zušlechťování nerostů prováděné v souvislosti s jejich dobýváním a pro dopravu všech potřebných zařízení a hmot,

b) nabývat pro plnění úkolů stanovených tímto zákonem nemovitostí nebo práv k nemovitostem převodem správy a rozhodnutím o vyvlastnění, popřípadě zřízením užívacího práva, a to i pro účely rekultivace; o vyvlastňovacím řízení platí zvláštní předpisy [§ 108 až 116 zákona č. 50/1976 Sb.],

§ 32

Plány otvírky, přípravy a dobývání výhradních ložisek a plány zajištění a likvidace hlavních důlních děl a lomů

(1) Organizace určená k dobývání výhradních ložisek je povinna vypracovat plány otvírky, přípravy a dobývání těchto ložisek.

(2) Plány otvírky, přípravy a dobývání musí zajišťovat dostatečný předstih otvírky a přípravy výhradního ložiska před dobýváním a jeho racionální a plynulé dobývání při použití vhodných dobývacích metod a zajištění bezpečnosti provozu.

(3) Jestliže by otvírkou, přípravou a dobýváním byl ohrožen provoz nebo využití výhradního ložiska v dobývacím prostoru jiné organizace, stanoví ústřední orgán státní báňské správy republiky v součinností s příslušnými ústředními orgány nezbytná opatření, zejména pořadí a způsob vydobytí výhradních ložisek.

(4) Před zastavením provozu v hlavních důlních dílech nebo v lomech je organizace povinna vypracovat plány jejich zajištění nebo likvidace.

(5) Podrobnosti o plánech otvírky, přípravy a dobývání výhradních ložisek a o plánech zajištění a likvidace hlavních důlních děl a lomů stanoví ústřední orgán státní báňské správy republiky obecně závazným právním předpisem.

§ 33

Řešení střetů zájmů

(1) Jestliže jsou využitím výhradního ložiska ohroženy objekty a zájmy chráněné podle zvláštních předpisů [Například zákon č. 51/1964 Sb., o drahách a vyhláška ministerstva dopravy a Ústředního báňského úřadu č. 28/1967 Sb., kterou se stanoví pravidla pro styk drah s hornickou činností, zákon č. 110/1964 Sb., o telekomunikacích, zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, zákon č. 53/1966 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu ve znění zákona č. 75/1976 Sb. (úplné znění č. 124/1976 Sb.), zákon č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon), zákon č. 61/1977 Sb., o lesích, zákon č. 40/1956 Sb., o státní ochraně přírody ve znění pozdějších předpisů, zákon Slovenské národní rady č. 1/1965 Sb. SNR, o státní ochraně přírody ve znění pozdějších předpisů, zákon České národní rady č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, zákon Slovenské národní rady č. 27/1987 Sb., o státní památkové péči.], jsou správce výhradního ložiska, popřípadě trvalý uživatel a orgány a organizace, jimž přísluší ochrana těchto objektů, a zájmů povinni ve vzájemné součinnosti řešit tyto střety zájmů a navrhnout postup, který umožní využití výhradního ložiska pří zabezpečení nezbytné ochrany uvedených objektů a zájmů.

(2) Organizace je povinna před zařazením příslušných prací do plánu otvírky, přípravy a dobývání dohodnout se s orgány a organizacemi, kterým přísluší ochrana objektů a zájmů podle odstavce 1 o tom, zda ohrožený objekt nebo zájem se má chránit, v jakém rozsahu, popřípadě po jakou dobu a dohodu předložit národnímu výboru k zaujetí stanoviska. Dohoda je platná, jestliže národní výbor do 1 měsíce od jejího předložení nevyjádří s dohodou nesouhlas. Povinnost uzavřít dohodu se nevztahuje na případy, kdy střety zájmů byly vyřešeny pří stanovení chráněného ložiskového území, dobývacího prostoru, popřípadě při projektování, výstavbě, nebo rekonstrukci dolu a lomu a jestliže postup při jejich řešení stanoví zvláštní předpisy [Například zákon č. 51/1964 Sb., o drahách a vyhláška ministerstva dopravy a Ústředního báňského úřadu č. 28/1967 Sb., kterou se stanoví pravidla pro styk drah s hornickou činností, zákon č. 110/1964 Sb., o telekomunikacích, zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, zákon č. 53/1966 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu ve znění zákona č. 75/1976 Sb. (úplné znění č. 124/1976 Sb.), zákon č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon), zákon č. 61/1977 Sb., o lesích, zákon č. 40/1956 Sb., o státní ochraně přírody ve znění pozdějších předpisů, zákon Slovenské národní rady č. 1/1965 Sb. SNR, o státní ochraně přírody ve znění pozdějších předpisů, zákon České národní rady č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, zákon Slovenské národní rady č. 27/1987 Sb., o státní památkové péči.].

(3) Nedošlo-li k dohodě podle odstavce 2 nebo jestliže národní výbor nesouhlasí s dohodou, rozhodne o řešení střetů zájmů příslušný ústřední orgán a ústřední orgán, do jehož působnosti patří ochrana ohroženého zájmu, a to s přihlédnutím ke stanovisku národního výboru.

(4) Organizace, která žádá o povolení otvírky, přípravy a dobývání výhradního ložiska, je povinna doložit orgánu statní báňské správy republiky, že střety zájmů byly vyřešeny.

(5) Ochranná opatření, která musí být provedena na stavbách a zařízeních nesouvisejících s dobýváním výhradního ložiska, nařídí příslušný stavební úřad v dohodě s orgánem státní báňské správy republiky vlastníku (správci, uživateli) dotčených staveb a zařízení jako nezbytnou úpravu [§ 87 zákona č. 50/1976 Sb.].

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP