Úterý 24. června 1986

Kandidáti, čo sa uchádzali o dôveru voličov po prvý raz - a tých je v tomto zhromaždení 138 - sa predstavovali. My, ktorých vo volebnom obvode už poznajú, skladali sme svoje poslanecké účty. Ozajstný dialóg - bez diplomacie.

Jednako však prevládal záujem o budúce usporiadanie vecí v dedine, meste, na pracovisku, v školách či zdravotníckych zariadeniach, v okrese alebo v štáte. Myslím, že nikto z nás poslancov nestretol sa s prípadom, že by budúcnosť svojho pracoviska, bydliska či tejto krajiny voľakto bol videl inak, než cez prizmu programu vypracovaného a schváleného XVII. zjazdom KSČ. Cez tento program nás naši spoluobčania volili; tento program v nich upevnil dôveru, že strana, ktorá činmi dokazuje váhu svojich slov, ktorá takýto program vypracovala, bude a je schopná zorganízovať aj jeho splnenie.

Nemôžem v tejto súvislosti necitovať z vystúpenia generálneho tajomníka KSČ súdruha Husáka slová, ktorá povedal na poslednom zasadnutí jej ústredného výboru: "Môžeme povedať, že voľby sa stali svojho druhu plebiscitom, v ktorom náš ľud vyjadril plnú podporu politike a programu Komunistickej strany Československa a Národného frontu. To je spoľahlivý základ, z ktorého môžeme vychádzať v ďalšej práci. Súčasne nás to však zaväzuje vynaložiť všetky sily, aby sa táto politika dôsledne uvádzala do života."

Súdružky a súdruhovia poslanci, po svojom ustanovení zišiel sa náš 350 členný kolektív po prvýkrát k dôležitej pracovnej schôdzke: máme posúdiť programové vyhlásenie vlády ČSSR, prednesené jej predsedom súdruhom Štrougalom, ktoré sme vypočuli s veľkým záujmom a uspokojením, a máme sa tiež vysloviť o dôvere federálnej vláde.

Dnes už máme všetci mandát našich voličov a ten nám dáva plné právo i povinnosť vyjadriť sa k tak závažnému dokumentu, akým je programové vyhlásenie vlády Československej socialistickej republiky. To nás súčasne vedie k pocitu spoluzodpovednosti za jeho uskutočňovanie. Nazdávam sa preto, že budeme konať v súlade s vôľou a záujmami svojich voličov, keď toto vládne vyhlásenie budeme posudzovať vo svetle záverov XVII. zjazdu Komunistickej strany Československa.

Zjazd za kľúčovú otázku, pred ktorú nás stavia súčasná etapa, považuje nevyhnutnosť urýchliť sociálno-ekonomický rozvoj našej spoločnosti. V programovom vyhlásení vlády je táto strategická línia XVII. zjazdu, myslím, dôkladne rozvedená, správne vystihuje súčasný stav nášho vývoja. Vláda právom sa chce oprieť o aktívnu účasť občanov pri realizácii vládneho vyhlásenia, právom ráta s morálnou a politickou jednotou nášho ľudu. Občania chcú priložiť ruku k dielu a sú ochotní podieľať sa na ďalšom rozvoji našej spoločnosti. K tomu zameráme i politickú prácu nás, poslancov, vo volebných obvodoch, kde je ťažisko našej činnosti.

Inak tomu ani nemôže byť. Úspech realizácie vychádza z predpokladu, že čím náročnejšie úlohy si pred seba staviame, tým viac občanov sa má do ich uskutočňovania aktívne zapojiť, tým viac je nevyhnutný dokonalejší spôsob riadenia spoločnosti, tým účinnejšie musí pracovať celý náš politický systém a všetky jeho články. Preto tiež XVII. zjazd zdôraznil potrebu zdokonaľovania štruktúry a fungovania socialistického štátu, všetkých jeho orgánov, využívania všetkých predností socialistickej demokracie, dodržiavania socialistickej zákonnosti a zdokonaľovania právneho poriadku. Do celého tohoto konceptu organicky sa začleňuje aj úloha zastupiteľských zborov, ich zákonodarná a kontrolná činnosť.

Z toho vyplýva, že nároky na štát a jeho orgány budú ďalej vzrastať. Atívna účasť pracujúcich na riadení a správe spoločnosti - to všetko bude ovplyvňovať či modifikovať funkcie štátu, pričom však rozvíjanie a prehlbovanie samosprávy v leninskom pojatí nebude sa uskutočňovať na úkor, ale v rámci upevňovania socialistického štátu, ktorého chrbticou sú práve zastupiteľské zbory našich občanov.

Vláda vyhlasuje, že otázky upevňovania socialistickej štátnosti, rozvoja socialistickej demokracie, skvalitňovania nášho právneho poriadku a prísne dodržiavanie zákonnosti bude patriť medzi základné úlohy federálnej vlády. Som presvedčený, že vláda v tomto úsilí môže rátať s plnou podporou poslancov Federálneho zhromaždenia a celej našej verejnosti vôbec.

Súdružky a súdruhovia, strategická línia XVII. zjazdu Komunistickej strany Československa kladie kvalitatívne nové nároky na činnosť všetkých zastupiteľských zborov, predovšetkým zákonodarných zborov a ich poslancov. V politickej správe Ústredného výboru sa k práci týchto orgánov zdôrazňuje, že "vo Federálnom zhromaždení, v Českej a Slovenskej národnej rade je žiadúce skvalitňovať zákonodarnú činnosť, dbať, aby sa dôsledne uplatňovala najvyššia zásada našej ústavy, že všetka moc pochádza z ľudu. Náš právny poriadok musí účinne chrániť socialistické zriadenie, spoločenské vlastníctvo, plne zaručovať právne istoty občanov. Zákonodarné zbory musia viac prispievať ku kontrole výkonných orgánov a dodržiavaniu zákonov."

Klub komunistických poslancov sa včera zaoberal otázkami, ktoré pre Federálne zhromaždenie a jeho poslancov vyplývajú práve z citovaných úloh.

Konštatovali sme, že v uplynulom volebnom období zlepšila sa informovanosť orgánov i poslancov Federálneho zhromaždenia o legislatívnej činnosti vlády a o vecných problémoch, ktoré v priebehu prípravy návrhov zákonov vznikajú. Poslancom to umožňovalo uplatňovať svoju mienku, ako aj pripomienky voličov. Väčšina pripomienok bola prijatá alebo inak zužitkovaná. V tejto praxi nám treba ďalej pokračovať.

Ukazuje sa však potreba väčšej koncepčnosti v legislatívnej činnosti. Dlhodobejšie plánovanie či program legislatívnych prác podľa nášho názoru - by mal vyplývať tak z legislatívnych zámerov vlády, ako aj z vlastných rozborov orgánov Federálneho zhromaždenia. Rozbory by mali vychádzať z prieskumu jednotlivých oblastí právneho poriadku a mali by dať odpoveď na to, ako sa jednotlivé zákony osvedčujú v praxi.

Život - popri potrebnej stabilite právneho poriadku - si vyžaduje také právne normy, ktoré podnecujú, aktivizujú a včas upravujú spoločenské vzťahy a procesy, pomáhajú tak riešiť problémy, poskytujú takrečeno návod na správne, hospodárskej a štátnej politike vyhovujúce rozhodovanie príslušných subjektov. Vítame skutočnosť, že vo vládnom vyhlásení sa týmto otázkam venuje patričná pozornosť. Náročné kritéria na kvalitu našich výrobkov si istotne vynútia prísnejšie hodnotenie, čo sa premietne do novej právnej úpravy. Život nalieha riešiť niektoré aktuálne otázky bývania, to sa tiež neobíde bez novej právnej úpravy. V sociálnej oblasti vytýčil XVII. zjazd celý rad nových úloh, ktoré si takisto vyžadujú zmeny v právnej úprave. Ochranu nášho spoločenského zriadenia, socialistického vlastníctva, práv, slobôd a osobného majetku občanov a ochranu občanov pred tými, ktorí ohrozujú ich bezpečnosť, stíhanie kriminálnych živlov a každého, kto narušuje socialistické zákony, a ďalšie - to všetko bude vyžadovať premyslené opatrenia a náležitý zákonný postih pre tých, ktorí zákon nerešpektujú. Na predvolebných schôdzach voliči sa naliehavo dožadovali zabezpečiť účinnú ochranu statočných občanov voči nenapraviteľným recidivistom. Sledujeme preto starostlivo pripravovanú novelizáciu trestných predpisov.

V zákonodarnej činnosti nás v budúcom období čakajú teda nemalé úlohy. Pri jej uskutočňovaní veľmi nám bude záležať na tom, aby Federálnemu zhromaždeniu návrhy zásad a osnov zákonov boli predkladané tak, aby výbory a poslanci mali dosť času na ich prerokúvanie so svojimi voličmi, s kolektívmi pracujúcich v hospodárskych podnikoch, národných výboroch a spoločenských organizáciách a tiež, aby mali čas na prípravu pre ich prerokovanie v orgánoch Federálneho zhromaždenia.

Federálne zhromaždenie bude vytvárať organizačno-politické podmienky, aby sa prehĺbila účasť výborov jeho snemovní a poslancov na legislatívnom procese a spoločenskej kontrole. Netreba mi osobitne zdôrazňovať, že úspech zákonodarnej činnosti pri vzájomnej náročnosti predpokladá našu dobrú spoluprácu s vládou ČSSR a že nám všetkým vo Federálnom zhromaždení na tejto spolupráci záleží; podľa toho chceme aj konať a som presvedčený, že navzájom si s porozumením budeme vychádzať v ústrety.

Vážené Federálne zhromaždenie, dovoľte, aby som z dôvodov, ktoré som uviedol vo svojom vystúpení, v mene Klubu komunistických poslancov vyjadril programovému vyhláseniu vlády plnú podporu a odporučil vám vysloviť jej dôveru Federálneho zhromaždenia. (Potlesk.)

Předseda FS A. Indra: Děkuji prvnímu místopředsedovi Federálního shromáždění s. Markovi. Slovo má poslankyně Vávrová.

Poslankyně SL D. Vávrová: Vážený soudruhu prezidente, vážený soudruhu předsedo, soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, vážení hosté!

Důraz závěrů XVII. sjezdu Komunistické strany Československa, konkretizovaný dnes v prohlášení federální vlády, je položen na intenzifikaci národního hospodářství a znamená nutnost značných strukturálních změn. Přínosy rozvoje pouze nejefektivnějších výrob uvnitř výrobních hospodářských jednotek jsou přitom rychleji dosažitelné a méně investičně náročné v porovnání se změnami proporcí v národohospodářském měřítku. Jedním z nejdůležitějích momentů pro plnění této linie je faktor času. Z minulých období je rozpracováno množství záměrů hospodářských organizací v investiční a neinvestiční oblasti, které neprošly náročností danou sjezdovými závěry, nejsou podřízeny přísným kritériím skutečně intenzívního, koncepčního a perspektivního postupu. Tato kritéria nejsou dosti jasně formulována a důrazně posuzována. Je třeba si uvědomit, že realizace každého investičního záměru - rekonstrukce, modernizace, rozšíření výroby - dnes nadlouho rozhoduje o budoucích proporcích výroby a její efektivnosti. Bude proto třeba urychleně vypracovat perspektivní koncepce rozvoje výrob na základě celospolečenských kritérií efektivnosti a pro jejich uskutečnění důsledně vytvářet podmínky v oblasti investiční, sociální, v pohledu odvětvovém, ale i územním.

Kriticky je třeba hodnotit množství závazných ukazatelů plánu a jejich různosměrné působení, které často brání rychlé orientaci hospodářských organizací na intenzívní faktory rozvoje. Ukazatelé plánu stále do značné míry podporují extenzívní rozvoj, i když toto působení je patrné teprve při důkladně provedených analýzách. Příkladem může být ukazatel upravených vlastních výkonů, který sice vytváří tlak na snižování nákladů a růst výkonů, nepůsobí však dostatečně důsledně, a to právě u organizací exportně zaměřených. Růstu upravených vlastních výkonů lze dosahovat i snižováním těch nákladů, které podporují exportní výkonnost a konkurenceschopnost podniku, např. nákladů v oblasti přípravy výroby, nákladů plynoucích z krátkých sérií ve výrobě, z dodavatelského servisu apod., tj. nákladů postupně ovlivňujících úroveň docilovaných zahraničních cen a zvyšujících efektivnost vývozu. Těmito náklady docílené výkony, vyjádřené navíc v devizách, však upravené vlastní výkony nijak neovlivňují a tak tento ukazatel zvyšování efektivnosti vývozu nejen nenapomáhá, ale v uvedeném smyslu mu brání. A protože plnění produktivity a upravených vlastních výrobků má přímou vazbu na mzdové prostředky, musí dávat hospodářská organizace zelenou všem cestám k plnění upravených vlastních výkonů, i když znamenají podkopání skutečné intenzity v efektivnosti vývozu. Podporuji slova s. Štrougala o nutnosti vypracování spolehlivějšího ukazatele.

Uplatňování plánu jako nástroje prosazení potřebných změn mikrostruktur není doposud v hospodářské praxi patrné. Zatím plán důsledně stanoví nárůst ukazatelů běžného období proti období minulému, a to každé organizaci zvláště bez srovnání úrovně docilovaných výsledků jednotlivých podniků. Obdobné indexy i podmínky pro hospodářskou činnost tak mají organizace s odlišnými parametry v náročnosti výroby, v míře zapojení do mezinárodní směny, apod. Uplatněním stejných kritérií na výrobně a technologicky příbuzné hospodářské organizace jednoho resortu by byly rozlišeny efektivní a neefektivní programy. byť v dílčí podobě. Zkvalitnění a tvůrčí uplatnění plánovacího mechanismu, vytvoření ekonomických pák a odpovídajících motivací pro intenzifikaci podnikových ekonomik, zdůrazněných XVII. sjezdem, není doposud v praxi pociťováno.

Nezbytností plánu se musí stát těsná vazba vývozních úkolů výrobních podniků a výrobních hospodářských jednotek s plány vývozních obchodních skupin a podniků zahraničního obchodu. Bez této vazby, doposud značně volné, jsou veškeré úvahy a prorůstání výrobní a zahraničně obchodní sféry - ať ekonomické či organizační - pouhým přáním. Pokud se v 7. pětiletce podařilo tyto plány sladit na začátku roku, pak změnovými řízeními v obou sférách, vytvořením kategorie cílových úkolů apod., byla tato vazba opět vážně narušována.

Vyšší angažovanost vývozních organizací je důležitá i při rozhodování o investicích včetně jejich případného spolufinancování a kontroly, zda a jak slouží účelu stanovenému investičním záměrem.

Soudružky a soudruzi, v konkrétních podmínkách textilního průmyslu je zřejmé, že jej vzhledem k množství problémů nelze v plné šíři rozvíjet tak, jak dosud je jeho struktura. Je proto nezbytné stanovit prioritu výrob a programů, které se opírají o vysokou kvalifikační úroveň pracovníků. Programy jsou značně specializované a některé dosahují vysoké výrobní ziskovosti i špičkové efektivnosti vývozu v oblasti volných měn s okamžitou devizovou návratností. Část našich textilních výrob však představují programy jednoduchého, laciného, málo efektivního a problematicky prodejného sortimentu, které blokují kapacitní, lidské, surovinové, energetické i investiční zdroje. Linie XVII. sjezdu přímo ukládá urychlené stanovení cest k zefektivnění takovýchto mikrostruktur. Podniky samé je však nemohou realizovat, protože by se jich měly týkat rozvojové nebo útlumové záměry, ale ony žijí pod tlakem přežité indexové metody plánování. Svoji rozhodující roli ve stanovení postupu musí sehrát příslušná ministerstva na základě komplexních informací VHJ, PZO, výzkumných ústavů, ale i územních orgánů a dalších informačních zdrojů, které jsou k dispozici zatím - zdá se - bez hlubšího praktického využití.

Federální vláda svým usnesením č. 240/1985 přijala program modernizace vybraných oborů spotřebního průmyslu. Opakuje se však, co se už stávalo - správné rozhodnutí při své realizaci pokulhává od samého počátku. Uvedená modernizace nebude součástí 8. pětiletky, ale má být řešena ročními plány nad její úroveň. Že to modernizačním záměrům nepřidá, je zřejmé. Přitom jde většinou o oblasti, kde nelze spoléhat na dodávky čs. textilního strojírenství.

To sice v minulých letech ukázalo světu slavné novinky ve tkací technice i bezvřetenovém předení, ale na příkladu přádelnických strojů BDE 10 v n. p. Veba či stavů v n. p. Mileta bych mohla dokázat množstvím jejich nedostatků i to, jak je dlouhý cyklus výzkum-výroba-užití proti vyspělé konkurenci světa.

Dovoz z ostatních socialistických zemí je problematický pro vysoké ceny a nízké parametry strojů.

Skutečností zůstává, že těžiště modernizace se přesouvá do druhé poloviny 8. pětiletky. Část předpokládaných přínosů se tedy projeví až v 9. pětiletce, i když bylo původně všemi orgány stanoveno, že se modernizační akce boudou realizovat v letech 1986 až 1988, aby svými výstupy mohly výrazně přispět k intenzifikaci odvětví ještě v 8. pětiletce.

Otázkou zůstává i přístup k zabezpečení tohoto, pro celé odvětví tak závažného úkolu. Předpokládá se totiž, že modernizace se musí stát především záležitostí podniků, které mají své návrhy předkládat přímo resortům - mimo vliv VHJ. K jejich motivaci se má vytvořit potřebné proexportní a proinovační klima změnou ekonomických nástrojů. Konkrétní návrh pravidel však má být připraven až koncem letošního roku. Dochází tak v samotném řídícím systému ke zpoždění. Každý odklad řešení požadavků intenzifikace má za následek konzervování stávajících nedostatků uvnitř resortů a VHJ a tedy zpoždění v realizaci sjezdových závěrů.

Podpora rychlejšího rozvoje nejefektivnějších výrob, ať v textilním průmyslu či v jiném odvětví průmyslu se neobejde bez podstatně tvořivějšího a náročnějšího způsobu řízení hospodářských organizací plánem z úrovně VHJ a ministerstev. Jde o odstranění paradoxů v působení stávající metodiky plánu a jeho jednotlivých ukazatelů. Je skutečností, že podnik s vysokým podílem výrobků vysoké technickoekonomické úrovně a ziskem z cenových nadtržků je metodikou plánu vlastně postihován za zvyšování a překračování vývozních úkolů, a tak čím více vyváží, tím více ztrácí ve výrobě zboží, upravených vlastních výkonech a zisku. Příčina je v tom, že nemůže realizovat cenové zvýhodnění přiznané jeho výrobkům.

Podniková ekonomika a zájem vyvážet jsou tak současnou metodikou plánu doslova postaveny proti sobě. Tento rozpor existuje v celém národním hospodářství a z pohledu celospolečenského nemá opodstatnění. Vnucuje se otázka, zda je rozumné rozhodnutí oddělit cenovou úroveň dodávek pro tuzemsko a pro vývoz, které má za důsledek zhoršení ekonomiky vývozců proti podnikům, které nevyvážejí?

K podpoření efektivních výrob modernizací, rekonstrukcí a uplatněním vědeckotechnického rozvoje se jeví nezbytné změnit současné způsoby financování investic, případně jejich podmínek. V textilním průmyslu platilo a platí, že při naprostém nedostatku investičních zdrojů, je jedinou možností jak získat skutečně výkonnou novou techniku dovozem z nesocialistických zemí, vyhovět podmínkám devizově návratného úvěru. To však při nutnosti rychlé návratnosti vložených prostředků znamená takřka vždy třísměnný provoz techniky, kterou obsluhují ženy. Noční práce žen na rizikových pracovištích v hlučném a prašném prostředí, práce velice intenzívní je zákonem zakázána. Špičková technika pro textil je tedy získávána za cenu opakovaně vyžadované výjimky ze zákona, za cenu vysoké nemocnosti, za cenu nespokojenosti v rodinách. Třísměnný provoz totiž netrvá pouze po dobu splátek devizově návratného úvěru, ale při indexové metodice plánování zůstává trvalým jevem v organizacích, které bez těchto investic nemohou modernizovat. Že perspektiva třísměnného pracovního režimu není lákavá pro rodiče, textiláky, přihlásit své dcery na základní profese přadlena a tkadlena, nemusím rozvádět. Jsou problémy s náborem mládeže do odborných učilišť.

Trvalé úbytky pracovnic v produktivním věku nestačí pokrýt zvyšování produktivity práce. Důsledky ústí ve vysoký podíl přesčasů, přetěžování jednicových pracovníků, v problémy s plněním plánovaných úkolů a tím k fluktuaci a zhoršování struktury pracovníků v textilním průmyslu vůbec.

Plánování rozvoje textilu na podkladě třísměnného režimu práce žen je neúnosné. Zde se prolínají ekonomické aspekty intenzifikace s jejími aspekty sociálněpolitickými. Jedině komplexní, promyšlený postup při jejím řešení odpovídá náročnosti sjezdových dokumentů a závěrů. Polovičatost dosavadních postupů se negativně projevuje v současném nedobrém stavu textilu v českých zemích.

Soudružky a soudruzi, výpočetní technika zaujímá stále důležitější místo v dění našeho státu. K jejímu pořizování jsou třeba mnohamiliónové investiční částky a její provoz váže množství kvalifikovaných pracovníků. O využití se ale někdy hovoří s oprávněnými pochybnostmi.

V našem Východočeském kraji pracuje racionalizační komise KNV pro hospodárné rozmisťování výpočetní techniky, schválená Vládním výborem pro plánovité řízení národního hospodářství. Její zkušenosti ukazují rozdílné přístupy ministerstev. Některá suverénně vybavují svůj resort bez ohledu na využití a celospolečenský přínos, jiná upravují své nabídky po projednání v komisi.

Za příkladný bych chtěla označit přístup Státní i České komise pro vědu a techniku a ministerstva elektrotechnického průmyslu. Společně daly impuls, podporují a konkrétními opatřeními přispívají k činnosti krajské komise i schváleného státního cílového programu 08-Východočeský experiment elektronizace, který má vést k vybudování experimentální terminálové a později počítačové sítě.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP