(20.00 hodin)
(pokračuje Hamáček)

A poslední poznámka. Mě trošku zaráží, jak se tady v čase proměňují perspektivy. Tak já si pamatuji, když Jana Maláčová s tou svou odbornou skupinou přišla s návrhem důchodové reformy, tak byla odmítnuta s tím, že je to strašně drahé, že ta cena za důchodovou reformu v prvních šesti letech je 12 miliard ročně. No tak já nevím, ale když devadesát vydělím dvanácti, to je nějakých sedm důchodových reforem. Takže jenom takový povzdech, že to, co před půl rokem bylo drahé, tak dneska bledne v porovnání s tím, co jsme schopni ze státního rozpočtu vydat na něco, co z mého pohledu ten kýžený efekt nepřinese a pouze u některé politické strany to bude naplněním snu, u některé politické strany nebo hnutí pravděpodobně výsledku průzkumu veřejného mínění.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan poslanec Juříček, poté paní ministryně - faktické poznámky.

 

Poslanec Pavel Juříček: Dobrý den. Děkuji. Dámy a pánové, já s vámi určitě nechci polemizovat, padají tady desítky a stovky milionů korun a nakonec miliardy, že patnáctiprocentní daň bude stát, řekněme, 79,4 mld. do státního rozpočtu. Já bych vás chtěl jenom přivést k myšlence, která je obecně známá, a ekonomika je behaviorální věda, jinými slovy věda o jakémsi chování společnosti a jednotlivých lidí. Obecně platí, a to si můžete přečíst v každé ekonomické knížce slavných lidí, že se snížením daní, protože vy zatím hovoříte o jakémsi statickém pojetí, dochází často k vyššímu výběru daní, a to je ten dynamický pohled, který tady ještě nikdo neuvedl. Já si myslím, že je to první věc, která je na zamyšlení. A druhá věc je, že možná pak už následně dojde i k tomu volání dnešní opozice, možná do budoucna vládních stran, že konečně začneme aj šetřit na té výdajové stránce. Ale zkuste zvážit tu myšlenku, o které jsem říkal, že se dívejme na svět v tom dynamickém pojetí, a možná že se budeme divit, že ten propad ve státním rozpočtu nebude tak velký.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Hezký večer. Děkuji panu poslanci Juříčkovi za dodržení času k faktické poznámce. Nyní s faktickou poznámkou paní ministryně financí a vicepremiérka Alena Schillerová. Připraví se kolega Adamec k faktické poznámce. Máte slovo.

 

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Děkuji za slovo. Já jsem, paní poslankyně Kovářová, pouze chtěla říct, že vy jste podpořila 15 a 23 bez fiskálních pravidel, což jsem vysvětlovala, jaké by mělo devastující dopady na všechny, hlavně na investice a na tuto oblast.

Ale chci říct jednu věc. V letošním roce jsme to obcím kompenzovali tak, že, srovnání 20 a 19, jsou obce nějak malinko, asi 2 % v plusu, na veškerých příjmech, ne jenom na daňových. Posuzujte kompenzační bonus, posuzujte navýšené dotační programy, jsou tam asi zhruba plus 2 %. Teď ještě nemám úplně přesná čísla. To znamená, že jsou oproti roku, přestože jsme v takovéto krizi, v plusu. Kraje jsou, ano, v mírném deficitu, to připouštím. A já už jsem hovořila včera a dnes s jediným místopředsedou Asociace krajů, s panem hejtmanem Půtou, před chvílí jsme si psali. On mi říká, že teď už může za asociaci jednat. Já bych ráda, kdybych mohla už tedy jednat s novým vedením Asociace krajů, a chci se o tom začít bavit, chci se bavit o formě, pokud to dneska projde. Já nevím, co projde. Já nevím, o čem se mám bavit.

Vy jste prostě vystřelila pozměňovací návrh na změnu rozpočtového určení daní za nějakých 34 mld. plus minus, když vezmu kraje, města a obce. Podle čeho? Vy víte, co dneska všechno projde? To znamená, že až budu vědět jasně, ještě je tady Poslanecká sněmovna, pak je zpátky Senát, finální částku, budeme taky vědět, jak jsme na tom s restrikcemi, jak se odvíjí ekonomika, a chci se o tom bavit, chci se bavit o nějaké formě kompenzace, ale ne o změně RUD. To, že to tam není napsáno explicitně, v tom návrhu Andreje Babiše, že je to na dva roky, to legislativně nejde. My jsme to probírali, my nemůžeme do legislativy napsat, že je to na dva roky. My bychom mohli udělat jedinou věc, že bychom tam dali od roku 2022 jiné sazby. A jaké? My budeme diktovat budoucí vládní reprezentaci, budoucí Poslanecké sněmovně, jaké tam dát? Takže to je napsané pouze v důvodové zprávě. Prostě legislativně technicky to jinak nešlo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Paní ministryně, došel čas k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Ivana Adamce, připraví se kolega Dolínek, také s faktickou poznámkou.

 

Poslanec Ivan Adamec: Děkuji, pane místopředsedo. Kolegyně a kolegové, paní ministryně, páni ministři, pane místopředsedo vlády, já si myslím, že tohle je klasický příklad symbolického střetu, to si tady budeme hodiny a hodiny vysvětlovat, jak to vlastně má vypadat. My od začátku říkáme, kandidovali jsme s tím do Sněmovny, že chceme snížit daně, chceme zrušit superhrubou mzdu, takže od nás nemůžeme čekat, že teď, v tuto chvíli, otočíme. A já musím říct, že jsem také starosta, také vím, že propady rozpočtu tam přijdou. To je prostě realita. Ale podívejte se za posledních sedm let, jak se vyvíjely příjmy obcí. Ať si každý sáhne do svědomí, kam peníze na obcích dal, jak je schopen si s tím poradit. To je potřeba si říct.

Paní ministryně má pravdu s tím růstem, s tím vyrovnávacím bonusem. Já to sleduji, já jsem dokonce říkal na začátku této krize, že ty propady nebudou tak obrovské. A je pravda to, teď jsem taky zaslechl kolegu, kterého si vážím - proč to dáváte těm bohatým. Ale my jim nic nedáváme. Daně přece lidé nedávají. My jim je jako stát bereme, a bereme samozřejmě teď míň, chceme brát míň a říkáme si, že to bude dobře, protože lidi budou mít peníze, budou utrácet, nakupovat.

A to, co říkal kolega Juříček, já s tím souhlasím, třeba to nebude vidět hned, ale podle mě se postupně ta společnost na ten stupeň dostane. Nemysleme si, že peněženky těch druhých jsou bezedné. To přece není pravda. To není pravda, takhle to nefunguje a nemůžeme pořád zvyšovat daňové zátěže. Pravda je, že máme jednu z nejvyšších daňových zátěží. Tak v klidu, vždyť to zas není tak velká částka. A jen tak mimochodem, těm bohatým pořád zůstává solidární daň, která byla taky původně na tři roky.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Petr Dolínek s faktickou poznámkou. Připraví se Věra Kovářová, také s faktickou poznámkou. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Petr Dolínek: Děkuji. Já se nechci dnes moc stavět na stranu paní vicepremiérky, protože máme velký rozpor o stravenkách, tak ji nechci dnes chválit nebo podporovat, ale v jedné věci ji musím podpořit, a velmi rád. Víte, tady ta falešná hra na to, kdo vezme peníze které obci, kterým krajům, a nebohá Praha přijde o tři čtyři miliardy. Já jsem poslanec za Prahu a byl jsem radní v Praze, který se musel potýkat s rozhodnutím od pana Stanjury - doprava - této skupiny lidí, kteří Praze v době, kdy to Praha nejvíc potřebovala, vzali miliardy, které nikdy nenahradili! A teď tady budou křičet, že dneska někdo škodí. Ne, když tato skupinka potřebovala, tak si to prostě normálně vzala a použila a nikoho to nezajímalo. A dneska nás budou učit! Myslím, že to je hanba. A pojďme se bavit o tom, jak prohlasovat tento balíček tak, aby pomohl lidem, a ne tak, aby někomu zahojil jeho bolístky. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka paní poslankyně Věry Kovářové, připraví se Roman Onderka k faktické poznámce. Máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Jenom krátce na pana poslance Dolínka. Nevím, ke komu hovořil, rozhodně ne ke mně. Jenom připomínám, že samozřejmě vždycky říkáme, že Praha se má dobře, ale teď na tom bude opravdu hodně špatně celkově.

A ještě, jestli mohu, k paní ministryni. Jsem ráda, paní ministryně, že říkáte, že se budete bavit pokorně s kraji, a doufám, že i s obcemi, o určité kompenzaci. Ale to je přesně ten špatný styl. Osočila jste mě, že jsem vystřelila nějaký pozměňovací návrh. No bodejť by ne, protože pan premiér vystřelil svůj pozměňovací návrh k takovéto změně asi 24 hodin předtím, než začalo druhé čtení, a my jsme na to museli okamžitě reagovat. Takže pokud jsme dali nějaká pravidla o tom, aby se dodržovala rozpočtová odpovědnost, tak si myslím, že to není nic špatného. Ale pokud vy říkáte, že se budete pokorně bavit, já to vítám, ale to jste se měli bavit předtím, než jste takovýto návrh podali. A s tím návrhem souhlasíte, takže je jasné, že když vy souhlasíte, tak to pravděpodobně v této Sněmovně i v situaci, v jaké jsme, samozřejmě projde. Tak prosím, pokud ještě budete dávat nějaké takové návrhy, které vystřelíte těsně před druhým čtením, a bude to mít dopady na obce a kraje, tak se prosím snažte s nimi jednat předtím, ne až potom.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka poslance Romana Onderky, připraví se Jan Hrnčíř také k faktické poznámce. Máte slovo, pane poslanče. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP