(14.50 hodin)
(pokračuje Bojko)
Protože už jsem o tom mluvil, když jsem interpeloval pana ministra zdravotnictví Prymulu. Když si vezmete tu covidovou mapu, tak každý, kdo se na to podívá, musí pochopit, že je něco špatně, když v zemích, kde je nulová hygiena, v miliardových destinacích, jako je Pákistán, Afghánistán, Indonésie, Afrika - a tam jako by covid nebyl? Už osm týdnů se nedozvíte ze statistického úřadu počet mrtvých, kdysi to každý týden bylo zveřejněno. A ty statistiky předtím ukazovaly, že ten počet mrtvých, i když někteří umřeli s covidem, byl menší než loni. Takže kdo záměrně tají ty informace a proč? Dneska mně připadá, že CNN, Prima NEWS, to je hlásná trouba vlády, protože to je každý den - rekord, rekord, rekord, počet mrtvých - rekord, ten herec zemřel s covidem, přitom měl tři infarkty, dvě mozkové mrtvice, ale zemřel, podlehl koronaviru. Takže za mě to je jenom taková špinavá propaganda, co se týče tady toho.
A interpeloval jsem i ohledně Běloruska. Pan ministr mi řekl, že zřejmě ty informace do toho systému nejsou pravdivé. Ale já jsem přesvědčen, že kdyby někdo tajil počty zemřelých a nemocných, že by to určitě vyšlo najevo, protože i v tom Bělorusku operuje naše tajná služba.
A co mě úplně nejvíc vytáčí a lidi mi kvůli tomu volají a píšou, je počet - deset lidí na pohřbech. Já si to nedovedu představit. Můj tatínek zemřel v únoru, byl z deseti sourozenců, my máme pět dětí, sedm vnoučat. Jak bych to asi řešil, koho bych vybral na ten pohřeb, koho bych odsunul? To je prostě špatné rozhodnutí. Přitom máme plné supermarkety lidí. Další špatné rozhodnutí - zavřít v neděli obchody. Já osobně bych zavřel klidně i v sobotu, ale v dnešní době to je špatné rozhodnutí, protože běžte dneska v sobotu dopoledne do supermarketu, tak do sebe narážíte košíkama. Já osobně nakupuju večer v osm hodin, to je nejlepší a nejjednodušší. Ale zavřít neděle je špatně. Tak to je jedna věc.
A ještě bych chtěl říct, že ty odklady těch operací jsou taky špatně. Protože když to vezmu jenom ze svého hlediska, když jsem čekal na tu první operaci s artrózou čtvrtého stupně, ten, kdo to zažil, tak ví, jaká je to neskutečná bolest, a teď si vezměte, že kdybych měl tu operaci naplánovanou na březen a oni by mi řekli bohužel, pane Bojko, musíme to odložit, za půl roku. To už fakt nemůžete chodit, chodíte o berlích, trpíte i přes den, půlroku budete trpět dále, a zas vám tu operaci odloží. A to nemluvím o tom, že jsou zakázané návštěvy v těch nemocnicích, předtím to byly tři měsíce. Ti starouškové, seniorové, neskutečně strádají psychicky. A stoupá počet sebevražd. Takže za mě takhle úplně uzavřít, nemoci navštívit ty svoje nejbližší, je opravdu špatně.
Takže my to nepodpoříme. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Dovolím si podotknout, že nouzový stav bychom měli projednávat v pátek. A pan poslanec Válek chce reagovat s faktickou poznámkou.
Poslanec Vlastimil Válek: Já se omlouvám a jenom velice stručně. Strašně děkuji kolegům, že sem přijdou pomoct. Já jsem připraven kdykoli přijít pomoct jim.
A prostřednictvím pana předsedajícího k panu poslanci - mlčeti zlato. (Ozývá se smích a potlesk zprava.)
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A nyní budeme pokračovat v rozpravě. Pan poslanec Pawlas, připraví se pan poslanec Luzar. Prosím.
Poslanec Daniel Pawlas: Vážený pane předsedající, kolegyně a kolegové, dovolte mi, abych se také vyjádřil k tomuto vyslovení souhlasu s pobytem vojenských zdravotníků Severoatlantické aliance a Evropské unie na území České republiky.
Jak poslouchám své předřečníky, tak se to opět posunuje spíš k politikaření, neboť ta podstatná myšlenka, že jde o lidské životy, jako by se pomalu z tohoto sálu vytrácela, což je špatně. Určitě je potřeba poprosit o pomoc naše spoluobčany v zahraničí, jak už bylo řečeno, zdravotníky, kteří vystudovali v České republice. A byla ta výzva učiněna, bohužel s malým ohlasem. Možná by stálo za to znovu vyzvat české zdravotníky, kteří v současné době pracují po světě, aby se vrátili pomoct v nelehké situaci České republice. Na druhou stranu chápu, že se musíme obrátit i na okolní země a požádat je o pomoc, protože skutečně stav v České republice není dobrý, je tristní, je zoufalý a jsme prakticky nejhorší na světě.
Můj dotaz spíš směřuje k tomu, že pokud chceme využít členských zemí Severoatlantické aliance a Evropské unie, proč si zavíráme dveře u dalších zemí. Proč nevyužijeme zemí, které jsou členy Rady bezpečnosti nebo jsou přímo členy OSN, protože je spousta zemí, které můžou nabídnout pomoc České republice a nejsou členy Evropské unie a Severoatlantické aliance. Budu jmenovat např. ruské zdravotníky, kteří pomáhali v Itálii, nebo kubánské zdravotníky, kteří přímo mají dobré zkušenosti s plicními chorobami, a ať se nám to může líbit, nebo nelíbit, tak patří v tomto oboru ke špičce ve světě. A určitě lékaři v tomto sále budou se mnou souhlasit, byť se to někomu nemusí líbit, že i na Kubě jsou úspěšní ve vývoji vakcín a přímo plicní obor je na Kubě na vysoké úrovni, mají preparáty na léčbu rakoviny plicních nemocí, takže jsou v tomto oboru na špičce ve světě. A proto si myslím, že bychom měli tento mandát rozšířit nejen na země Severoatlantické aliance a Evropské unie, ale také na země OSN, protože, znovu opakuji, nebraňme se pomoci, kterou nám nabízejí i země, které nejsou členy těchto dvou uskupení.
Myslím si, že můj kolega Luzar bude v tomto smyslu navrhovat i usnesení, a já bych se přimlouval, abychom tento mandát rozšířili, nebáli se toho a využili té nabídky, která ze světa přichází. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A jako poslední je v obecné rozpravě přihlášen pan poslanec Luzar. Já požádám sál o větší klid. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Leo Luzar: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, dámy a pánové, vážení členové vlády, dovolte mi, abych navázal na slova svého předřečníka a zmínil dva okruhy věcí, které považuji za podstatné, a tím vůbec nechci zpochybňovat iniciativu, která tady je předložena.
Předkladatelka, nebo zástupce předkladatele, ctěná kolegyně paní Černochová, vaším prostřednictvím, tady zmínila tu iniciativu, jak vznikla, jak byla inspirována. A upozornila na to, že to bylo hlavně osobním jednáním a vztahy, které jsou vytvořeny mezi členy české armády a americké národní gardy, které vedly k tomu, že se tady objevila tato žádost. Usnesení, které je nám předkládáno, ale hovoří o vojenském pobytu zdravotníků členských států organizace Severoatlantické smlouvy anebo Evropské unie.
Když se zaměřím na organizaci Severoatlantické smlouvy, chtěl bych upozornit, a teď to není, že bych byl třeba i proti, ale upozornit na to, že zmiňovaná v úvodním slově domobrana není z pohledu našeho práva vojenským zdravotníkem. Národní garda, národní domobrana, oni to mají rozděleno a podléhají podle výkladu, který používáte. Když se podíváte do Wikipedie, najdete tam jasnou definici, že obě dvě možnosti jsou možné. Co je tam ale také důležité, je, že podléhají dvojímu velení. Velení guvernéra státu a potom federálních orgánů. Jestli tito lékaři vyjedou z té Nebrasky, zmiňované jako příklad, jako civilisté i se souhlasem guvernéra, tak přiletí tady, ale nebudou vojenskou jednotkou Severoatlantické aliance, budou pouze národním svazkem toho státu, který je vyslal. Aby mohli de iure být uplatněni, měli by být vysláni prezidentem Spojených států amerických, který je druhou osobou, která může velet národní gardě. Na to chci upozornit, že to není standardní vojenská jednotka, tak jak bychom ji vnímali v kterémkoli jiném státě. ***