(9.50 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane předsedo. Vážené paní a pánové, já budu poměrně stručný a věcný. Je pravda, že jak Česká republika, tak Ruská federace v tom seznamu válečných hrobů eviduje tu sochu maršála Koněva. Že požádal pan starosta z Prahy 6 o výmaz z toho seznamu na naší straně v roce 2018, to je pravda. Že takový krok byl na Ministerstvu obrany učiněn, to je také pravda. Ale existuje samozřejmě pro smluvní vztahy vždycky ten záznam, který je autentický, zároveň u té smlouvy. A to, že někdo ex post nechá vymazat konkrétní sochu, konkrétní památník ze seznamu, který je součástí smluvní dokumentace, smlouvy z roku 1993, je evidentní. Já jsem v podstatě tou otázkou směřoval jenom k tomu, aby Česká republika měla tu pozici rovného s rovným, jak tady pan ministr připomínal, protože nám přece jde o to, aby i na ruské straně byly dodrženy závazky, které se týkají památníků našich legionářů. A pokud budeme mít jaksi nedostatek na naší straně, tak budou říkat: tak si to odstraňte vy a budeme odstraňovat obě strany. To si myslím, že je potřeba.

Takže prosím nechte ty věci tak, aby byly zároveň k plnění té smlouvy. A jestli máme takový, nebo onaký názor, na to máme každý právo ze své rodinné anamnézy. Já tady také nepřipomínám, co se stalo mému dědečkovi jak na české, nebo na slovenské straně. Každý máme nějakou historickou zkušenost. Můj dědeček ze Slovenska byl rehabilitován v roce 1990, když byl odsouzen v politickém procesu v roce 1950. Já si dovedu představit některé věci na rozdíl od těch, kteří o tom tady hezky mluví, ale žel, nechtějí respektovat to, že abychom nedospěli zpátky do těch tragických momentů, tak se musíme právě chovat tak, abychom byli schopni kdykoliv zajišťovat ty závazky, které jsme kdy přijali, a plnit ty podmínky jak právního řádu České republiky, tak samozřejmě mezinárodní závazky, ke kterým jsme přistoupili a ratifikovali. Proto jsem o to žádal. A trvám si na tom, že pro úspěšné jednání pracovní skupiny je důležité, abychom byli schopni říct ano, ta socha je veřejně přístupná, protože ta smlouva to zahrnuje. Opravdu to není žádná výzdoba.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Slovo má pan ministr.

 

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček Vážený pane předsedající, poslankyně, poslanci, já bych jenom technicky chtěl doplnit, abychom tady nezaměňovali dvě smlouvy, které máme s ruskou stranou uzavřeny. Jedna smlouva je z roku 1993 o přátelských vztazích, na základě kterých chceme vést konzultace, druhá smlouva je právě o válečných hrobech z roku 1999. A tady bych právě požádal, nechme to možná nyní právníkům obou dvou stran, aby se o těchto tématech bavili. Já si myslím, že socha maršála Koněva není válečný hrob, fakticky to není pohřebiště, proto také argumentujeme tím, že to není součástí válečných hrobů. Ale je to součástí konzultací, které chceme vést s ruskou stranou, stejně tak jako chceme řešit s ruskou stranou otázku a budoucnost našich památníků padlým legionářům, ale i celou škálu dalších témat. Myslím, že v tuto chvíli, pokud bude vůle na obou stranách, bude vůle jednat na základě principu rovný s rovným, tak myslím, že se můžeme vrátit k nějaké standardní komunikaci s Ruskou federací, ale v tuto chvíli je to záležitost především pro diplomaty a pro členy odborných pracovních skupin, které se s jednotlivými tématy mají vypořádat. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Rozhlédnu se, zda má ještě někdo zájem o vystoupení v rozpravě. Nikoho nevidím, rozpravu končím. Ptám se pana poslance Dolejše, zda navrhuje nějaké usnesení ve věci této interpelace.

 

Poslanec Jiří Dolejš: Děkuji. Nevím, jestli tedy budeme schopni dneska ještě hlasovat, ale v každém případě bych procedurálně navrhl nesouhlas s odpovědí. Přestože pan ministr mluvil smířlivým tónem, tak mě nevybavil zrovna argumenty, které bych mohl sdělit voličům, takže to je zdůvodnění mého návrhu na usnesení - nesouhlas.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Takže pan poslanec navrhuje nesouhlasné usnesení. Návrh byl zaznamenán a stejně jako u ostatních interpelací pro tuto chvíli přerušuji projednávání do okamžiku, kdy budeme v této věci usnášeníschopní.

Předseda vlády Andrej Babiš odpověděl na interpelaci poslance Jiřího Dolejše ve věci řešení současné eskalace napětí ve vzájemných vztazích České republiky a Ruské federace. Pardon, otevřel jsem to znovu. Aha, to je stejná, ale na pana premiéra. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 926. Zahajuji rozpravu. Prosím pana poslance, zřejmě navrhne přerušení.

 

Poslanec Jiří Dolejš: Přesně tak. Jak už byl můj nepovedený pokus před tiskem 925, u tisku 926 bych pro nepřítomnost pana premiéra navrhl přerušení.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Budeme hlasovat, jakmile to bude možné.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová odpověděla na interpelaci poslance Zbyňka Stanjury ve věci novely exekučního řádu. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 931. Já v této věci zahajuji rozpravu. Ptám se pana poslance Stanjury - ano, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Navrhuji přerušit projednávání této interpelace do přítomnosti paní ministryně Benešové.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Ano, budeme hlasovat, jakmile to bude možné.

Pokračujeme dále. Další interpelací je interpelace na místopředsedkyni vlády a ministryni financí Alenu Schillerovou, která odpověděla na interpelaci poslance Zbyňka Stanjury ve věci novely exekučního řádu. V tomto případě se jedná o tisk 932 a interpelaci na paní ministryni financí. Zahajuji rozpravu. Ptám se pana poslance Stanjury. Opět exekuční řád, tentokrát paní ministryně financí. Prosím.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Navrhuji přerušit projednávání této interpelace do přítomnosti paní ministryně Schillerové.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odpověděl na interpelaci poslance Zbyňka Stanjury ve věci novely exekučního řádu. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 933, ať v tom máme pořádek. Pan poslanec Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Navrhuji přerušit projednávání této interpelace do přítomnosti pana ministra Prymuly.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Budeme hlasovat, jakmile bude dostatečné kvorum.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek odpověděl na interpelaci poslance Pavla Jelínka ve věci stavu kauzy miliardových defraudací a mezinárodního organizovaného zločinu - bezprecedentní devastace chrámu sv. Michaela Archanděla. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 935. Je pan poslanec přítomen? Není. Je mi to moc líto, ale musím dodržovat postup dle § 112 odst. 6. Jenom pro doplnění, já jsem takto postupoval už u jedné interpelace paní poslankyně Krutákové. Až v tom kole budeme znovu pokračovat a bude dostatečné kvorum, bude nutné stejný postup zkonstatovat i u interpelace pana poslance Kopřivy.

Ministr obrany Lubomír Metnar odpověděl na interpelaci poslance Miroslava Grebeníčka ve věci odpovědnosti Ministerstva obrany za nedostatečné a nedbalé plnění povinnosti a závazku péče o válečné hroby a památníky připomínající památku padlých a osvobození Československa a za nečinnost a rozpačité postoje k případům hanobení památníků a neetického nakládání s nimi, včetně pokusů o jejich odstraňování z veřejného prostoru. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 936. Pan poslanec Grebeníček není přítomen. Redukce počtu nám s tím projednáváním písemných interpelací zamávala, takže není možné tuto interpelaci projednávat.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová odpověděla na interpelaci poslance Zbyňka Stanjury ve věci novely exekučního řádu. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 940. Zahajuji rozpravu. Poprosím pana poslance Stanjuru, aby se ve věci interpelace na paní ministryni Maláčovou vyjádřil.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Navrhuji přerušit projednávání této interpelace do přítomnosti paní ministryně Maláčové. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP