(17.50 hodin)
(pokračuje Ferjenčík)

Jeden z důvodů, proč je nemají, je jeden z důvodů, proč je pan Babiš v politice. Tohle je vývoj dotací, které dostává Agrofert od té doby, co je pan Babiš v politice. Za každou korunu, za každou korunu, kterou dá teď důchodcům, dostal dva miliony od vás, od občanů, na dotacích. Vám dá jednu korunu a sám si vezme dva miliony. A myslí si, že to mu bude stačit k tomu, aby mohl ty dotace čerpat furt, aby mohl jezdit na summity Evropské unie a vyjednávat si, že se mu hlavně ty dotace nesmí nikdy snížit. A snaží se vás za tu jednu korunu koupit, aby mohl dostávat ty své dva miliony. A podle nás to je nehoráznost.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Ferjenčík byl zatím poslední přihlášený do rozpravy. Hlásí se prosím ještě někdo do rozpravy? Do rozpravy se nikdo nehlásí, rozpravu končím. Budeme pokračovat návrhem na přikázání výborům k projednání. Ještě se zeptám na závěrečné slovo, pokud je zájem. (Hlásí se ministryně Maláčová.) Paní ministryně má zájem. Prosím máte slovo.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Děkuji, pane předsedající. Když se mám vyjádřit k té diskuzi, tak musím říct, že v podstatě mě velmi mrzí, že tady neustále zpochybňujeme peníze navíc pro seniory, nebo pro všechny důchodce. Zároveň, když si přehrávám v hlavě tu diskuzi, tak musím konstatovat, že nikdo nepopřel to, že důchody jsou u nás nízké, nikdo nepopřel fakt, že potřebujeme důchodovou reformu. Myslím si, že ta debata k důchodové reformě nás čeká. Ale zároveň jsem nezaznamenala žádný jiný koncept než ten, který byl připraven Komisí pro spravedlivé důchody, a pevně doufám, že ta diskuze nad tím systémovým řešením nás čeká, že si ji všichni poctivě, tak jak tady jsme, odpracujeme. Protože si to za prvé zasloužíme úplně všichni a za druhé si myslím, že je to naše povinnost.

Takže ještě jednou říkám, děkuji, že souhlasíte s tím, že důchody jsou nízké. Myslím si, že tady vlastně nikdo nepopřel to, že důchodci si ty peníze zaslouží, a pevně doufám, že se nám podaří co nejrychleji v příštích týdnech tento návrh zákona schválit tak, aby Ministerstvo práce a sociálních věcí těch 5 tisíc těm 3 milionům lidí mohlo vyplatit v prosinci. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Přihlásil se s přednostním právem pan místopředseda Sněmovny Tomio Okamura. Prosím máte slovo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážená paní ministryně, my jsme se asi neposlouchali, nebo tady neříkáte pravdu. Vy jste přece řekli, že nechcete zvyšovat nízké a nejnižší důchody. Protože právě vaše vláda, hnutí ANO a ČSSD, hlasovala proti návrhu zákona SPD, proto to má negativní stanovisko, kde my jsme chtěli právě lidem s nejnižším důchodem uzákonit nejnižší minimální důstojný důchod ve výši hranice chudoby, což je teď něco kolem 12 tisíc. Jsme ochotni diskutovat i o tom, aby to bylo ve výši hranice minimální mzdy, což je 14 600. Ale hlavně vy jste na to dali negativní stanovisko. Tak neříkejte, že nikdo tady neříká, že jsou nízké důchody. Jediní, kdo tady řekli, že nechtějí zvyšovat nejnižší důchody, je právě hnutí ANO a ČSSD a vaše vláda, která nám dala negativní stanovisko. Vždyť je to černý na bílým, vždyť je to i na stránkách Sněmovny. Tak proč jste hlasovali proti? Tak neříkejte prosím vás, nemluvte tady za ostatní, že nikdo, nikdo. Vždyť vy sami jste ukázali v hlasování... Takže ne slova, ale činy.

Takže znova říkám, podpořte zákon SPD o minimálním důstojném důchodu, nebudu už se opakovat, a ne slova, ale činy, a skutečně zajistěte těm lidem s nejnižšími důchody, to jsou ty důchody do 15 tisíc korun, aby žádný důchodce neměl... už tady nebyly ty důchody osm, devět, deset, tisíc. Tady jediný návrh, který leží ve Sněmovně, který to mění a uzákoňuje ten minimální důstojný důchod, aby nikdo neměl méně, tak je návrh SPD. Z vaší strany tady není vůbec nic, a ani ta důchodová reforma. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nyní se tedy budeme zabývat přikázáním výboru k projednání. Rozhodneme o přikázání garančnímu výboru.

 

Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru pro sociální politiku jako výboru garančnímu. Navrhuje prosím někdo jiný výbor jako výbor garanční? Ne, budeme tedy hlasovat.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 25, přihlášeno 103 poslanců, pro 95, proti nikdo. Konstatuji, že jsme návrh přikázali k projednání výboru pro sociální politiku jako garančnímu výboru.

 

Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Navrhuje někdo přikázání dalšímu výboru? Nenavrhuje.

Ještě se musíme vyrovnat hlasováním s jedním návrhem. V obecné rozpravě zazněl návrh na zkrácení lhůty o 30 dní, který předložila paní poslankyně Pastuchová. Je zde žádost o odhlášení, všechny jsem vás odhlásil. Přihlaste se prosím znovu svými kartami.

 

Hlasujeme tedy o zkrácení lhůty.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 26, přihlášeno je 96 poslanců, pro 83, proti nikdo. Lhůta byla zkrácena.

 

Končím prvé čtení projednávání tohoto návrhu. Děkuji paní ministryni, paní zpravodajce.

 

Přikročíme k dalšímu bodu. Jde o

 

2.
Návrh zákona, kterým se zrušuje zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb.,
o dani z nabytí nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů,
a mění a zrušují další související právní předpisy
/sněmovní tisk 866/4/ - vrácený Senátem

Senát vrátil návrh zákona s pozměňovacími návrhy. Informace o pozměňovacích návrzích máme rozdány do pošty. Vítám mezi námi pana senátora Vladislava Vilímce a prosím, aby se za navrhovatele k usnesení Senátu k předloženým pozměňovacím návrhům vyjádřila místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová. Paní ministryně, prosím máte slovo.

 

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dámy a pánové, dovolte mi, abych stručně zopakovala obsah návrhu zákona, kterým se zrušuje zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, a zrušují další související právní předpisy, a následně se stručně vyjádřila k senátnímu pozměňovacímu návrhu, se kterým byl tento návrh vrácen zpět do Poslanecké sněmovny.

Návrh zákona spočívá ve zrušení daně z nabytí nemovitých věcí v navazujících úpravách zákona o dani z příjmů, v důsledku čehož dojde ke zjednodušení a zpřehlednění daňového systému. K faktickému zrušení daně z nabytí nemovitých věcí dojde podle přechodných ustanovení tohoto návrhu zákona zpětně k 31. březnu 2020. Z takto stanoveného rozhodného dne vyplývá následující: Daňové povinnosti, u kterých lhůta pro podání daňového přiznání uplynula v tento rozhodný den nebo později, zaniknou ze zákona.

Jedná se tedy o nabytí vlastnického práva k těm nemovitým věcem, u nichž provedení vkladu do katastru nemovitostí došlo v prosinci 2019 a později, nebo pokud nemovitá věc není evidována v katastru nemovitostí, k nabytí vlastnického práva došlo v prosinci 2019, později. V současné době je účinný takzvaný generální pardon ministra financí, takže poplatníci, kteří ze zrušení budou benefitovat, již dnes daň z nabytí nemovitých věcí nemuseli platit. Pokud ji však přesto zaplatili, bude jim vrácena standardním postupem pro vrácení vratitelného přeplatku.

Jako přínos zrušení daně z nabytí nemovitých věcí se předpokládá růst investic do nemovitých věcí z důvodu snížení pořizovacích nákladů, což povede k oživení trhu. Upozorňuji vás, že jsme dnes publikovali makroekonomickou predikci, a přestože jsme v bezprecedentní hospodářské krizi, tak investice do nemovitostí vzrostly o 6,5 %. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP