(Schůze zahájena ve 14.00 hodin.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji 58. schůzi Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.

Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a požádám vás, abyste se přihlásili identifikačními kartami, případně mi sdělili, kdo hlasuje s kartou náhradní. S náhradní kartou číslo 17 hlasuji já - Radek Vondráček.

Organizační výbor Poslanecké sněmovny stanovil návrh pořadu 58. schůze dne 3. září tohoto roku. Pozvánka vám byla rozeslána elektronickou poštou téhož dne.

Dnes máme 15. září, narozeniny slaví kolega František Navrkal, takže do karantény přejeme všechno nejlepší. (Potlesk.) A narozeniny slaví naše vzácná kolegyně Kateřina Valachová. Všechno nejlepší. (Výkřik, potlesk.)

 

Nyní přistoupíme k určení dvou ověřovatelů této schůze. Navrhuji, abychom určili poslance Leo Luzara a poslance Jiřího Miholu. Ptám se, zda má někdo jiný návrh. Nikoho nevidím. Přivolal jsem i kolegy z předsálí, ale je nás dostatečné množství.

Já zahajuji hlasování o osobách ověřovatelů. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 1, přihlášeno je 84, pro 81, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Konstatuji, že poslanci, kteří nejsou přítomni ani nejsou omluveni písemně, se považují za omluvené, a to na základě dohody předsedů všech poslaneckých klubů.

Nyní bychom tedy přistoupili ke stanovení pořadu 58. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Nejprve vás seznámím s návrhy grémia, bude to trochu delší. Navrhujeme

za prvé vyřadit z návrhu pořadu body 31 a 373 návrhu pořadu - sněmovní tisk 58, vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, druhé a třetí čtení.

Dále vyřadit body 22 a 364 návrhu pořadu - sněmovní tisk 756, vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s další elektronizací postupů orgánů veřejné moci, druhé a třetí čtení.

Dále vyřadit body 48 a 390 návrhu pořadu - tisk 652, návrh poslanců Lucie Šafránkové, Tomia Okamury, Radima Fialy a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů, druhé a třetí čtení.

Dále vyřadit bod 52 - sněmovní tisk 890, vládní návrh zákona o zmírnění dopadu poklesu daňových příjmů obcí v roce 2020 v souvislosti s epidemií koronaviru označovaného jako SARS CoV-2, prvé čtení podle § 90 odst. 2.

Dále grémium navrhuje zařadit na konec bloku druhých čtení zákony: bod 3 návrhu pořadu, tisk 92, střelné zbraně, bod 4 návrhu pořadu - tisk 669, nakládání se zbraněmi, a bod 9 návrhu pořadu - sněmovní tisk 910 - to je tisk z oblasti daní.

Dále grémium navrhuje zařadit do návrhu pořadu nový bod - podpora soukromých subjektů v živé kultuře.

Za čtvrté. pevně zařadit bod 1 - sněmovní tisk 673/5, návrh zákona, kterým se mění zákon č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, vrácený Senátem - na úterý 29. září jako první bod jednání.

Dále bod 447 - sněmovní tisk 782, Návrh na prodloužení doby působení Britského vojenského poradního a výcvikového týmu v České republice na území České republiky;

bod 459 - tisk 876, Návrh na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva vnitra (správně obrany) v zahraničních operacích v letech 2021 a 2022 s výhledem na rok 2023.

A nový bod, bude-li zařazen, Podpora soukromých subjektů v živé kultuře - na čtvrtek 17. jako první tři body po písemných interpelacích.

Grémium dále navrhuje zařadit bod 288 - tisk 943, Návrh poslanců Vlastimila Válka, Zbyňka Stanjury, Jana Farského, Jana Lipavského, Jana Bartoška, Jana Chvojky, Romana Kubíčka, Radima Fialy a dalších na vydání zákona o odškodnění některých obětí potlačení demonstrací k prvnímu výročí okupace Československa, prvé čtení podle § 90 odst. 2 - na středu 30 září jako první bod ve 14.30.

Dále grémium navrhuje zařadit bod 457 - tisk 843, Návrh státního závěrečného účtu České republiky za rok 2019 - na čtvrtek 1. října jako první bod v 11 hodin.

To je ze strany grémia v tuto chvíli vše. Já jenom, pane předsedo... (Hlásí se Radim Fiala.) Mám tady několik s přednostním právem. Mohu vám dát hlas... Bohužel, mám přednostní práva, takže... Ale někteří se přihlásili dříve, takže... Eviduji vaši přihlášku a dám vám slovo.

Tak. Nyní s přednostním právem jako první je přihlášena paní předsedkyně Pekarová Adamová.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Vážená vládo, nebo její torzo, vážené kolegyně, vážení kolegové. Předstupuji před vás se dvěma konkrétními novými body, které bych chtěla nechat zařadit na schůzi, která dneškem začíná.

Ten první bod je nasnadě. Vývoj situace nákazy koronavirem a vývoj v tom, jak epidemie nabývá, ten trend nabývá na nelichotivých číslech v České republice, je natolik alarmující, že si neumím představit, že bychom se mu nezačali věnovat i tady v Poslanecké sněmovně. Proto vás žádám o to, abychom zařadili nový bod na schůzi této Sněmovny, a žádám, abychom tak učinili jako druhý bod tohoto jednání hned dnes, až poté, co tedy vyřešíme vratku ze Senátu, a totiž pod názvem Aktuální situace vývoje epidemie COVID-19 v České republice. Z premiantů jsme se stali zemí, která má v současné době jedna z nejhorších čísel - a to zdaleka nejenom v počtu nově infikovaných, tedy potvrzených případů, ale i v počtu lidí, kteří postupně potřebují i další pomoc - na přepočet na sto tisíc obyvatel. (V sále je hlučno.)***




Přihlásit/registrovat se do ISP