(Jednání pokračovalo v 14.30 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, je 14.30, budeme tedy pokračovat. Než otevřeme bod, seznámím vás s omluvami. Paní poslankyně Válková se omlouvá od 14.30 do 19 hodin, tedy do konce jednacího dne, z pracovních důvodů. Pan poslanec Bělobrádek se omlouvá z dnešního odpoledního jednání z pracovních důvodů. Pan poslanec a předseda vlády Andrej Babiš se omlouvá do konce jednacího dne z pracovních důvodů. Pan poslanec Výborný se omlouvá od 14 hodin do 15.30 z pracovních důvodů. Pan poslanec Vyzula se omlouvá od 14.30 do půlnoci z rodinných důvodů. Pan poslanec Schiller se omlouvá od 14.30 do 21. hodiny z pracovních důvodů. Pan místopředseda Sněmovny Petr Fiala se omlouvá mezi 14.30 a tři čtvrtě na půlnoc z pracovních důvodů. Pan poslanec Beitl se omlouvá z dnešního odpoledního jednání až do konce jednacího dne z pracovních důvodů. A pan poslanec Michálek se omlouvá dnes mezi 14.30 a 15.30 z pracovních důvodů.

Já poprosím o klid a mám za to, že pan poslanec Černohorský chce vystoupit mezi body. Prosím.

 

Poslanec Lukáš Černohorský: Vážený pane předsedající, já bych se chtěl ještě vrátit k hlasování v posledním bodě, to byl bod číslo 2, sněmovní tisk 680. Já jsem procházel podle audiozáznamu a v tomto případě musím zpochybnit postup pana předsedajícího, protože pan zpravodaj sice ve svém úvodním slově velmi razantně pronesl, že chce dát hlasovat o zamítnutí, ale v obecné rozpravě, ve které to musí navrhnout podle § 63 odst. 1, toto nevznesl. To znamená, my jsme hlasovali o něčem, co v obecné rozpravě nebylo vůbec vzneseno. Takže bych v tomto případě zpochybnil postup pana předsedající, a pokud by toto prošlo, což samozřejmě je podmínka, abychom o tom mohli hlasovat, to je ze zákona, tak v tom případě bude muset pan zpravodaj toto zopakovat ve druhém čtení, protože jediné, o čem můžeme hlasovat, je, do kterého garančního výboru my to následně umístíme. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já děkuji. Nebudu úplně souhlasit s tím výkladem, nicméně je pravda, že návrh na zamítnutí musí být přednesen v rozpravě, což nebyl. Takže zde máme zpochybnění předchozího hlasování a já bych o tom nechal hlasovat, o této námitce. Je zde žádost o odhlášení, já vás všechny odhlásím.

 

Prosím, přihlaste se znovu svými hlasovacími kartami a poté budeme hlasovat o námitce proti předchozímu hlasování, což bylo hlasování číslo 3, kterým jsme zamítli předchozí tisk.

Já myslím, že jsou všichni přihlášeni, takže zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro námitku. Kdo je proti námitce? Já vám děkuji.

hlasování číslo 4 je přihlášeno 98 poslanců a poslankyň, pro 85, proti 2. Konstatuji, že námitka byla přijata, takže předchozí hlasování o zamítnutí nebylo platné a nemůžeme ho tedy opakovat.

 

Dostal jsem ještě jednu omluvu, pan poslanec Hájek se omlouvá mezi 16. a 18. hodinou z pracovních důvodů.

 

Nyní jsme zpět v předchozím bodě, což je bod

 

2.
Návrh poslanců Jany Krutákové, Jana Farského, Věry Kovářové,
Víta Rakušana, Petra Gazdíka a Petra Pávka na vydání zákona,
kterým se mění zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně
některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 680/ - prvé čtení

Nebyl načten návrh na zamítnutí, takže nyní bychom se měli zabývat návrhy na přikázání výborům k projednání. Nicméně pokud je zde buď návrh na otevření rozpravy, nebo vystoupí pan ministr, tak se znovu otevře rozprava. Prosím, pane ministře.

 

Ministr zemědělství ČR Miroslav Toman Dámy a pánové, vážený pane předsedající, já jenom chci říct, že je nesouhlasné stanovisko vlády k tomuto bodu. Myslím si, že návrh je nadbytečný, neboť omezení vlastnického práva k výše uvedenému účelu lze provést podle stávající právní úpravy obsažené v zákoně o vyvlastnění a důvodová zpráva neobsahuje žádné důvody, pro které je současná právní úprava nedostatečná. Takže to jsou důvody, proč já navrhuji zamítnutí, chtěl jsem se k tomu vyjádřit. A třetí věc je, že venku prší, prosím vás. Děkuji. (Ohlas v sále.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A nyní se hlásí do rozpravy, která je tímto znovu otevřena, pan zpravodaj. Prosím.

 

Poslanec Karel Tureček: Děkuji za slovo. Pane předsedající, dámy a pánové, jak už jsem řekl ve svém úvodním slově, navrhuji zamítnutí tohoto sněmovního tisku hned v prvním čtení. K tomu důvodu, který už jsem tady podrobně popsal, ještě uvádím jeden důvod, že navrhovatelka totožné, úplně totožné znění podala ve druhém čtení předchozího, prvního sněmovního tisku, který jsme projednávali, takže o tom obsahu budeme hlasovat. Takhle bychom hlasovali dvakrát o stejném návrhu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Já ten návrh na zamítnutí tentokrát řádně zaznamenávám, a pokud se již nikdo další nehlásí do rozpravy, protože mám za to, že pan poslanec Klaus vystoupil předtím, tak rozpravu v tuto chvíli končím a nyní se zeptám, jestli je znovu zájem o závěrečná slova ze strany navrhovatelky nebo zpravodaje. Není tomu tak. V tom případě nyní budeme hlasovat o těch návrzích a návrh na zamítnutí tentokrát zazněl v rozpravě. Takže já ještě svolám kolegy do sálu a budeme hlasovat o návrhu na zamítnutí. Vypadá to, že jsou přítomni všichni, kteří by tu chtěli být.

 

Já zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro zamítnutí tohoto návrhu. Kdo je proti? Já vám děkuji.

hlasování číslo 5 je přihlášeno 103 poslanců a poslankyň, pro 56, proti 31. Návrh byl zamítnut.

 

Já tedy jeho projednávání ukončím. Děkuji navrhovatelce, děkuji zpravodaji.

 

A posuneme se k dalšímu návrhu. Tím je bod 3 pořadu této schůze, což je

 

3.
Návrh poslanců Jany Krutákové, Jana Farského, Věry Kovářové,
Víta Rakušana, Petra Gazdíka a Petra Pávka na vydání zákona,
kterým se mění zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně
některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 681/ - prvé čtení

Jedná se o sněmovní tisk 681, začínáme prvé čtení. Stanovisko vlády nám bylo doručeno jako sněmovní tisk 681/1. Prosím, aby předložený návrh uvedla za navrhovatele poslankyně Jana Krutáková. Prosím o klid v sále.

 

Poslankyně Jana Krutáková: Dobré odpoledne. Dámy a pánové, dovolte mi, abych vás seznámila s návrhem poslanců klubu hnutí Starostové a nezávislí na změnu zákona 254/2001 Sb., zákon o vodách, ve znění pozdějších předpisů.

V tomto návrhu Starostové reagují na koncepci na ochranu před následky sucha pro území České republiky schválenou vládou už v červenci 2017. Mezi opatření na ochranu před následky sucha zahrnuje tato koncepce... (Hluk v sále, paní poslankyně vyčkává.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Paní poslankyně, já vám velmi rozumím a požádám kolegy poslance, aby své diskuse přesunuli jinam, aby se případně usadili v lavicích a aby nerušili přednášené projevy. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP