Středa 6. listopadu 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Pikal)
Sloučená rozprava k bodům 41 a 42
/sněmovní tisky 516 a 479/
Nyní tedy jsme ve sloučené rozpravě, a pokud pan poslanec Kaňkovský nebude trvat na svém přednostním právu v tuto chvíli, tak pan poslanec Farhan.
Poslanec Kamal Farhan: Děkuji za slovo. Já mám tedy dva návrhy, které bych chtěl přednést. První návrh se týká novely zákona o zdravotním pojištění, sněmovní tisk 479, a navrhuji jeho zamítnutí v prvním čtení.
Co se týká druhého mého návrhu, týká se sněmovního tisku 516, novely o zaměstnaneckých zdravotních pojišťovnách, a zde navrhuji zkrácení lhůt na projednání na 30 dní. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Ano, děkuji za ty návrhy. A nyní pan poslanec Kaňkovský a připraví se pan poslanec Janulík. Než pan poslanec Kaňkovský dorazí k mikrofonu, tak pan poslanec Kupka se z dnešního jednání od 19.30 do konce jednacího dne omlouvá z pracovních důvodů. Prosím.
Poslanec Vít Kaňkovský: Ještě jednou dobrý večer. Vážený pane předsedající, vážení členové vlády, milé kolegyně, kolegové, dovolte mi, abych se tentokrát již ne jako zpravodaj, ale jako zástupce klubu KDU-ČSL vyjádřil k té vládní novele, tedy ke sněmovnímu tisku 516. Jak už jsem řekl, vlastně i k tomu tisku poslaneckému. My v tuto chvíli máme právní vakuum, pokud se týká voleb členů klíčových orgánů zaměstnaneckých a oborových zdravotních pojišťoven. K tomu jsme dospěli tím, že Ústavní soud, jak už zde bylo zmíněno, v září loňského roku zrušil některá ustanovení stávajícího zákona a dále kompletně zrušil vyhlášku, která stanoví způsob volby a volební řád pro volby do správních a dozorčích rad pojišťoven.
Nedělám to rád, nicméně musím se tady zeptat pana ministra, co způsobilo, že vláda, respektive ministerstvo předložilo svůj vládní návrh teprve devět měsíců po rozhodnutí Ústavního soudu, když bylo zřejmé, že od 1. října tohoto roku, respektive k 30. září, tedy potom od 1. října, nebudeme mít právně ošetřené volby do klíčových orgánů zdravotních pojišťoven. Je potřeba říci, že přestože v tuto chvíli je máme naplněny, tak může nastat situace, kdy některý z členů správních či dozorčích rad odstoupí, zemře nebo z nějakého jiného důvodu nebude moci vykonávat funkci. Pokud víme, jak dlouho trvá legislativní proces tady ve Sněmovně, a i kdyby prošlo zkrácení mezi jednotlivými čteními, tak nejsme schopni poté, co to půjde ještě do Senátu, dostat tento návrh do Sbírky dříve než někdy v únoru, možná březnu příštího roku. To znamená, uvrhli jsme zaměstnanecké zdravotní pojišťovny tímto postupem i tím, že tady ve Sněmovně ten návrh je od června a dostáváme se k jeho projednání až dnes, 6. listopadu, tak tím uvrhujeme zdravotní rezortní pojišťovny do určitého rizika, do právního vakua.
A já se chci zeptat, pane ministře, co způsobilo, že vy s legislativním aparátem, který máte na ministerstvu, jste byli až druzí v předložení legislativního návrhu. Piráti a další kolegové poslanci vás v tomto směru předběhli a je potřeba říci, že novela, kterou připravili, byť podle mého názoru jsou v ní některé parametry, které jsou problematické, tak přesto, že nemají v zádech takový legislativní aparát, tak jejich novela tady byla o měsíc dříve.
Tolik ke genezi zákona. Pokud se týká zákona jako takového, klub KDU-ČSL cítí nutnost, aby tato záležitost byla co nejdříve projednána. Předpokládám, že ve výboru, nebo ve výborech, bude k tomuto poměrně široká diskuse, protože to není úplně jednoduchá problematika. Klub KDU-ČSL podpoří vládní návrh k projednání ve výborech. Budu i tady navrhovat projednání v hospodářském výboru, protože se to netýká jenom výboru pro zdravotnictví, a pevně věřím, že se nám podaří schválit dobrou novelu, která bude řešit volby do klíčových orgánů zdravotních pojišťoven co nejlépe.
Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Návrh jsem si poznamenal. Nyní pan poslanec Janulík je přihlášen do obecné rozpravy.
Poslanec Miloslav Janulík: Dobrý večer, kolegyně, kolegové. Děkuji za slovo, pane předsedající. Já nebudu asi tak konkrétní, budu spíš tak trošku možná filozofovat.
Podívejte, tady došlo k takovému sémantickému omylu. My se bavíme pořád o zdravotních pojišťovnách a zdravotním pojištění. Ono to vlastně žádné pojištění není. Pojištění vypadá úplně jinak. Já si platím pojistku v případě, že to je pojišťovna, která mi kryje nějaká rizika a ta mně potom jako plní. Tady tyto instituce se sice nazývají pojišťovny, ale žádné pojišťovny to už několik desítek let nejsou. Ony nám jenom přerozdělují prostě peníze, které od nás buď tedy přímo, nebo nepřímo vyberou. Takže to je první moment.
Druhý moment, který mě nutí tady něco říct, je to, že hlavně kolega Okamura tady předestíral úplně nějaký jako katastrofický stav, který vládne snad v pojišťovnách, nebo dokonce i v té největší pojišťovně a obecně v tom systému. Ale chci vás ujistit, a samozřejmě i občany a voliče, že to vůbec takhle není. To není tak, že dneska jsou ty zdravotní pojišťovny - víme, že jsme zažili dokonce nucené správy, a tak jsou kontrolovány ze všech stran, všemožně, a toky těch financí jsou opravdu velmi pečlivě rozebírány jak ze strany ministerstva a já nevím, jiných kontrolních orgánů. Ale hlavně, pokud já mám zkušenost, a mám už šestiletou zkušenost ze Správní rady VZP, jako mnoho mých kolegů, a víme, jak to opravdu v těchto kontrolních nebo v těch správních orgánech chodí, že se tam poctivě debatuje. A my, protože většinou jsme - všimněte si, že většinou jsme tam lékaři. Čím to asi tak bude? Protože mnozí jsme opravdu poskytovatelé té zdravotní péče a mnozí jsme už natolik staří, žili jsme bez institucí zdravotních pojišťoven, pracovali jsme, vykonávali jsme svoji práci, svoje praxe od roku 1992, tuším, kdy vznikla Všeobecná zdravotní pojišťovna, tak prostě pracujeme v tom systému - v uvozovkách - toho kvazizdravotního pojištění, byť to v tom pravém slova smyslu pojištění není. A ono opravdu nic strašného se za ta léta nestalo a ujišťuji vás, že se ani nestane, protože jak říkám, je to podrobováno velmi přísné kontrole, ale právě proto, že v těch dozorčích orgánech, nebo v těch správních orgánech jsou lidé z praxe.
A tady se horuje, mluví o lidech z ulice a já si opravdu nemyslím v tomto případě, že lidi z ulice, jak tady kolega Okamura říká, by dokázali cokoliv do toho systému vnést. Prostě to nejde. Ten systém je sám o sobě tak složitý, že my, kteří jsme v tom desítky let, opravdu těžko dokážeme během několika málo minut nebo i desítek minut sdělit kolegům, kteří přicházejí do těch orgánů, přišedší jako nominanti některé z politických stran, konkrétně třeba té strany, kterou reprezentuje kolega Okamura, a neomylně - a neomylně vždycky šlápnou na tu nášlapnou minu, která tam dřímá. Kolegové ze Správní rady VZP dobře vědí, o čem hovořím, nechci být dál konkrétní.
Myslím si, že opravdu kolega Kaňkovský tady vykresluje - samozřejmě to jsou ty právní věci a ty právní rámce, které, chraň pánbůh že bych s tím chtěl polemizovat, prostě to má ten Ústavní soud nějaké konsekvence atd., atd.
Ale řekněme si na rovinu, ono se opravdu nic nestane. Ty pojišťovny prostě musí ty peníze podle současných rámců nějakým způsobem rozdělit. Prostě musí pokračovat dál. Mě při této příležitosti napadá, že jsme se tady dlouze bavili, a pořád se všichni dlouze bavíme, o tom, jak Všeobecná zdravotní pojišťovna bude rozdělovat peníze atd., atd. Všimněte si, že zaměstnanecké pojišťovny nám zůstaly trošičku za bukem. O těch se vůbec nemluvilo. Takže pokud vím, ve středu to budeme mít, na zdravotním výboru se budeme ptát, jak rozdělí peníze na zdravotní pojišťovny ostatní, ty zaměstnanecké, protože tu Všeobecnou jsme vysvlékli do naha a na ty zaměstnanecké jsme trošičku pozapomněli, a ony byly rády, vůbec se k tomu nijak nepřihlásily, takže tam si to ve středu rozebereme. Ale znovu, chápu, že to má nějaké ty právní rámce atd., ale neděsme se, prostě nic strašného se nestane a ten systém, tak jak je - jak říkám, je to kvazipojištění, není to pojištění v tom slova smyslu - pojede dál.
Ale všimněte si, že zase za tím poslaneckým návrhem jsou nelékaři. Zase jsou to nezdravotníci. A já opravdu, promiňte mi to, musím to říct tady, jako každý, kdo chodil do školy, rozumí školství, tak každý, kdo měl angínu, rozumí zdravotnictví atd., atd.
Takže já bych trošičku byl v tomto spíš skeptický, pak bych asi počkal na ty vládní věci, nechal bych to na tom, protože oni přece jenom mají aparát odborníků. Mně to připadá opravdu takové - pořád cizelování toho, nebo otáčení se ve slepé uličce. Znovu říkám, pojďme trošičku po smyslu té věci, aby to opravdu bylo pojištění, a neztrácejme čas tím, že budeme cizelovat nějaké přerozdělovny peněz. Pravda je, to si objektivně musíme říct, že žádný z nás asi - já tedy nemám ty informace - moc do řízení a chodu těch zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven nevidí. Ale zase z druhé strany jako poskytovatel musím říci, že oni poměrně přísně kontrolují, nebo kopírují to, co provádí, nebo co dělá Všeobecná zdravotní pojišťovna, a nějakým způsobem to nevybočuje. Takže já nevidím žádnou tragédii v tom, když se nic nestane a bude zachován stávající systém, protože prostě říkám, za ty už v podstatě tři desítky let, co už to budou, je to tak sešněrované a vycizelované, že tam žádné prostory jiné nejsou, a nevím, co by se ještě dalo víc kontrolovat, než se kontroluje, co by to vlastně přineslo, nebo co to má vlastně donést. Co to má donést pojištěncům, co to má donést poskytovatelům, těm samotným pojišťovnám. Ten smysl toho mi jaksi uniká, když, tak jak znovu to opakuji, asi potřetí, vraťme tomu ten původní záměr a smysl, který to má, který je obsažen v tom slově pojišťovna, aby to opravu bylo pojištění. Aby to nebyla daň zdravotní, kde to každý z nás odvede a potom se to nějakým způsobem v uvozovkách přerozdělí.
To je asi všechno, děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Také děkuji. Je tady s faktickou poznámkou přihlášen pan poslanec Třešňák ještě do rozpravy. A jinak o jiných přihláškách v tuto chvíli nevím. Prosím.
Poslanec Petr Třešňák: Jenom v rychlosti. Doufám, že nevyvolám vlnu dalších faktických. S mnoha věcmi, co zde řekl kolega Janulík, by se dalo souhlasit. Skutečně dneska ty pojišťovny, tak jak jsou nastaveny, já to opakuji často, jsou skutečně pouze všechny stejné trubky na teplou vodu.
Ale k čemu bych se skutečně rád vyhradil, bylo to, jak tu použil ten pejorativní výraz, jako že lidi z ulice budou rozhodovat o zdravotnictví. No, budou rozhodovat o 130 miliardách ze svého zdravotního pojištění, které odvedou, stejně tak, jako odvádějí daně a volí si své zástupce do Poslanecké sněmovny. A stejně tak, když jste zmínil, že předkladatelé nejsou ze zdravotnictví, já bych teď mohl namátkou vybrat kohokoliv z Poslanecké sněmovny, nějaký jeho návrh novely nebo pozměňovacího návrhu, a zeptat se ho, jestli má odbornost na tu danou problematiku.
Pokusil jsem se to říct nějakým způsobem stručně, takže děkuji. Snad to nevyvolá další vlnu.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Tak děkuji. Čas byl dodržen více než dostatečně. V tuto chvíli nemám žádných dalších přihlášek do této sloučené rozpravy, takže ji končím.
A nyní vás seznámím s omluvenkami. Omlouvá se nám paní poslankyně Válková mezi 19.15 a půlnocí z důvodu jednání a paní poslankyně Majerová Zahradníková od 19 hodin zhruba do konce jednání z pracovních důvodů.
Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:48.