(15.30 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Ještě jedna faktická poznámka pana poslance Válka. Pokud nebude žádný další přihlášený, budu mít ambici uzavřít rozpravu. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Vlastimil Válek: Dámy a pánové, já bych ústy pana předsedajícího chtěl kolegovi, a fakt je to kolega, oba jsme doktoři, Kasalovi poděkovat za vysvětlení. Nicméně trochu mě děsí, že se připravuje něco deset let. Já tady v parlamentu minule neseděl, ani jsem nebyl ve vládě. A my pořád ještě nevíme, co od toho chceme. Já bych si myslel, že se první vymýšlí, co od toho chceme, a pak je zákon, a ne že je zákon platný tři měsíce nebo kolik, a pak se zjišťuje, co od něho budeme chtít. (Potlesk z řad poslanců TOP 09.) Já myslím, že to byla nadsázka, že to takhle úplně není, ale i proto mám trošičku obavy. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času. Protože nemám žádnou písemnou přihlášku, tak se ptám, jestli se někdo hlásí z místa. Nikdo se nehlásí, takže mohu uzavřít rozpravu. Ptám se na závěrečná slova. Pane senátore? Vaše závěrečné slovo. Prosím. (V sále je veliký hluk.)

 

Senátor Vladimír Plaček: Vážený pane předsedající, vážená vládo, vážené kolegyně a kolegové, já jsem velice rád, že jste vyslechli to, co senátní návrh zákona chtěl, aby bylo projednáno zde ve vaší Sněmovně. Děkuji za vaše vystoupení, která byla samozřejmě podnětná. Jak vidíte, zkušenosti mají všichni své vlastní. Někteří mají maximálně pozitivní, někteří maximálně negativní, někteří mají zkušenosti někde uprostřed. Jinak to samozřejmě ukazuje to, že bohužel systém připraven dokonale nebyl, ačkoliv už fungoval delší dobu, ale využívalo ho strašně málo lékařů.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane senátore, já vás přeruším a požádám sněmovnu o klid! Blížíme se k závěru jednání, prosím vyslechněte závěrečná slova navrhovatele a zpravodaje, ať můžete rozhodnout podle návrhů, které tady padly. Děkuji. Můžete pokračovat.

 

Senátor Vladimír Plaček: Děkuji. Už budu opravdu stručný. Chtěl jsem jenom říci, že ti, kteří ho využívali v minulosti, si ho většinou chválili, protože věděli, proč ho využívají, a něco jim přinášel. Ale těch bohužel negativních zpráv je více než těch pozitivních. Proto byl právě návrh na oddálení všeobecné povinnosti, aby se všechny chyby vychytaly a opravily, a pak by případně systém byl použitelný přesně tak, jak bylo na začátku předpokládáno.

Ještě jednou děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu senátorovi Plačkovi. Ptám se pana zpravodaje, jestli má zájem o závěrečné slovo. Nemá zájem. V rozpravě a od zpravodaje padl návrh na zamítnutí návrhu v prvním čtení. Je tomu tak, pane zpravodaji?

 

O tomto návrhu rozhodneme v hlasování pořadové číslo 58. Já vás nejdřív všechny odhlásím, požádám vás o novou registraci. Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami. Zagonguji, aby se kolegové a kolegyně, které jsem požádal, aby diskuse na jiné téma vedli v předsálí, mohli vrátit. Jakmile se ustálí počet přihlášených, zahájíme hlasování o návrhu na zamítnutí tohoto návrhu v prvém čtení.

Je to hlasování pořadové číslo 58 a ptám se, kdo je pro návrh na zamítnutí. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 58 z přítomných 148 pro 81 poslanec, proti 39. Návrh byl přijat.

 

Návrh je tedy zamítnut a nebudeme tedy pokračovat přikázání tohoto tisku. Děkuji panu senátorovi Plačkovi, děkuji panu zpravodaji. Končím bod č. 5.

 

Pokračovat budeme bodem

 

43.
Žádost o vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny
k trestnímu stíhání poslance Bohuslava Svobody

Na 2. schůzi Poslanecké sněmovny dne 30. listopadu loňského roku jsme usnesením č. 34 přerušili projednávání tohoto bodu a odročili jej do doby projednání mandátovým a imunitním výborem. (V sále je stále neklid a hluk!)

Mandátový a imunitní výbor žádost o vyslovení souhlasu projednal a dnes vám bylo doručeno na lavice jeho usnesení č. 43 ze dne 23. ledna letošního roku. Žádám předsedu mandátového a imunitního výboru pana poslance Stanislava Grospiče, aby nám podal zprávu o projednání žádosti Městského soudu v Praze o vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny k trestnímu stíhání poslance Bohuslava Svobody. Pan kolega Gazdík jako zpravodaj už zaujal místo u stolku zpravodajů. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Stanislav Grospič: Děkuji, pane místopředsedo. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, dovolte, abych vás seznámil s průběhem projednávání žádosti Městského soudu v Praze o vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny k trestnímu stíhání poslance Bohuslava Svobody, která byla dne 24. listopadu 2017 doručena předsedovi Poslanecké sněmovny a téhož dne byla předána mandátovému a imunitnímu výboru za účelem zjištění, zda jsou imunitní věci dány podmínky pro trestní stíhání výše uvedeného poslance.

Žádost Městského soudu v Praze obsahuje v souladu s příslušným ustanovením jednacího řádu Poslanecké sněmovny vymezení skutků, o které jde, a jejich předpokládanou právní kvalifikaci. Současně s touto žádostí byl doručen i dosud nepravomocný rozsudek Městského soudu v Praze ze dne 8. září 2016. Projednávání žádosti výbor zahájil na 3. schůzi konané dne 30. listopadu 2017, na které byl určen zpravodajem výboru poslanec Petr Gazdík, a usnesením č. 18 bylo projednávání přerušeno z důvodu vyžádání si kompletního trestního spisu a pozvání dalších osob na jednání výboru. Trestní spis byl výboru doručen a členové měli možnost do něj nahlížet v prostorách sekretariátu mandátového a imunitního výboru. V souladu s jednacím řádem Poslanecké sněmovny byla žádost Městského soudu v Praze zařazena na pořad 2. schůze Poslanecké sněmovny jako bod č. 32, usnesením č. 34 pak Sněmovna projednávání tohoto bodu přerušila do doby projednávání věci mandátovým a imunitním výborem.

Na 6. schůzi konané dne 9. ledna 2018 mandátový a imunitní výbor stanovil postup projednávání žádosti a jednání ve věci přerušil usnesením č. 34. Včera, tedy 23. ledna 2018 výbor pak vyslechl vyjádření státního zástupce Městského státního zastupitelství v Praze Mgr. Tomáše Lejnara jako zástupce obžaloby a vyjádření pana poslance Bohuslava Svobody i jeho právního zástupce, kteří zodpověděli otázky položené členy výboru. Po přednesení poslanecké zprávy poslance Petra Gazdíka a po rozpravě pak výbor projednávání žádosti Městského soudu v Praze ukončil a jednomyslně přijal usnesení č. 43, které vám jako podklad bylo rozdáno na lavice.

První poslanecký mandát Bohuslava Svobody pak vzešel z voleb konaných ve dnech 25. a 26. října 2013 a první žádost policejního orgánu o vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny k trestnímu stíhání poslance Bohuslava Svobody byla předsedovi Poslanecké sněmovny doručena dne 28. listopadu 2013. O této žádosti rozhodla Poslanecká sněmovna 5. února 2014 a vyslovila souhlas s vydáním poslance Bohuslava Svobody k trestnímu stíhání. Mandát poslance 8. volebního období Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nabyl poslanec Bohuslav Svoboda ve volbách konaných 20. a 21. října 2017. (V sále je stále velký hluk!) Trestní stíhání bylo přerušeno pro zákonnou překážku zakotvenou v článku 27 odst. 4 Ústavy České republiky a z tohoto důvodu byla podána výše uvedená žádost Městským soudem v Praze, o které dnes jednáme.

Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny pak svým usnesením č. 44 zaujal stanovisko k výše uvedené žádosti a s tímto stanoviskem vás seznámím.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane předsedo, já vás přeruším a znovu požádám sněmovnu o klid! Je tady nesmírný hluk. Přestože tady mám odposlech na reproduktoru, tak neslyším předsedu mandátového a imunitního výboru. Pokud diskutujete něco jiného, než je tento tisk, tak prosím v předsálí. Děkuji. Pokračujte.

 

Poslanec Stanislav Grospič: Já už budu jenom stručný. Mandátový a imunitní výbor k usnesení č. 43, které vám bylo rozdáno na lavice, zaujal své stanovisko, stanovisko výboru č. 44. S tímto stanoviskem mandátového a imunitního výboru vás potom k této žádosti Městského soudu v Praze seznámí zpravodaj výboru pan poslanec Petr Gazdík. To je z mé strany všechno, pane místopředsedo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP