(15.20 hodin)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času. Nyní faktická poznámka pana poslance Davida Kasala, poté pan poslanec Stanjura, potom pan ministr zdravotnictví. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec David Kasal: Děkuji, pane místopředsedo. Vaším prostřednictvím bych k panu kolegovi Klausovi. Asi měl zrovna smůlu, i když teď kolega Michálek říkal, že s tím měl taky problém. Nicméně bych chtěl říct, že ten elektronický recept už je podle zákona z roku 2008. A my ho zavádíme deset let. A povedlo se to v minulém období. Tak jsme byli rádi, že jsme to aspoň dotáhli tímhle způsobem.
Může to být kritizováno. Ale tady zaznívají dvě kritiky: na jednu stranu, že to není kompletní, a na druhou stranu, že to nefunguje. Já jsem z tohohle pohledu velmi rád, že prošla v uvozovkách ta jednoduchá verze, že to plní funkci toho připojení a monitorace receptů v tuto chvíli asi, a i to, že i řada lékařů, kteří psali ručně, budou tisknout na tiskárně nebo přes počítač. A jestliže to ještě nemá ty funkce na lékový záznam, tak si myslím, že to je dokonce i dobře, protože samozřejmě čím složitější systém, tím víc chyb a tím by ty doby prodloužení byly ještě delší. Takže naopak si myslím, že jestliže to bude zavedeno takhle ve dvou krocích, že první krok je vůbec plošné nasazení a zavedení a v druhém kroku tam přidávat jako puzzle jednotlivé záležitosti, tak to vůbec nebude špatně.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan předseda Stanjura s faktickou poznámkou. Stahuje. Dobře. Děkuji. Pan ministr zdravotnictví to nestahuje, ten řekne svoji faktickou poznámku. A mám přihlášku pana poslance Válka. Prosím, pane ministře, máte slovo k faktické poznámce.
Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch Myslím si, že se tady zobecňuje z nějakých jednotlivých zkušeností. Tak já tady taky můžu říct, můžu citovat z dopisu, který mi poslal pan prezident České lékařské komory, který mi poslal reakce lékařů, které přišly jemu, a kupodivu ne všechny byly negativní, byla tam i řada pozitivních. Můžu tady přečíst jednu z nich od jednoho gynekologa: "Elektronické recepty používám již druhým rokem bez jakýchkoli potíží. Sám jsem s tím nad míru spokojen. Ušetří mi to kromě jiného množství času, který tak mohu věnovat pacientkám. A ženy z ordinace si to velmi chválí. Divím se tedy, že je řada kolegů, kteří je odmítají." Tak jenom můžeme říci, můžeme se tady bavit o tom, kdo jakou má zkušenost. Ale skutečně není to černobílé s tím, že já říkám, že skutečně to možná má nějaké porodní bolesti.
My jsme potřebovali ten systém podle mého názoru spustit tak, abychom byli schopni ho zatížit a vidět, jestli bude fungovat. Musím říci, že před tím 1. 1. řada lékařů varovala, že to celé zkolabuje, a já bych to tady skutečně nechtěl srovnávat s registrem vozidel, který skutečně zkolaboval a nefungoval zásadním způsobem. Tady na těch číslech, která už jsem řekl několikrát - milion receptů týdně -, vidíme, že to není ten případ. Takže prosím nezobecňujme tady na základě nějakých jednotlivých zkušeností. Dejme tomu čas. Dejme tomu šanci skutečně těmi porodními bolestmi si projít, možná vychytat ty chyby. My jako ministerstvo a SÚKL jsme na to připraveni, budeme na tom tvrdě pracovat celý tento rok. A podívejme se na to třeba na podzim, jak to bude fungovat. A pak se můžeme třeba bavit dále. Ale prosím, dejte nám šanci, abychom měli možnost skutečně všechny ty chyby vychytat a ten systém byl funkční a byl ve prospěch jak pacientů, tak lékařů. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi za dodržení času k faktické poznámce. Ještě než dám slovo k další faktické poznámce panu poslanci Ferjenčíkovi, konstatuji omluvu došlou předsedovi Poslanecké sněmovny. Mezi 15 hodin a 15.45 se z důvodu jednání omlouvá pan poslanec Lukáš Kolářík.
Pan poslanec Ferjenčík - faktická poznámka. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo. Chtěl jsem se zeptat pana ministra, zda si je jistý, že ten dopis nepsal Marek Prchal.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan poslanec Válek v řádné přihlášce v rozpravě. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Vlastimil Válek: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, já jsem lékař na rozdíl od kolegy Klause, ale tak jako všichni, co jste tady, jsem taky pacient. Teď zrovna ne, ale před týdnem jsem byl a zase brzo budu, protože postupně, jak mi přibývají léta, tak je velmi pravděpodobné, že častěji budu pacient než lékař. Předpokládám, že každý z vás byl aspoň jednou v životě pacient. A myslím si, že není dobře, že se tady celou dobu bavíme o lékařích. Pevně věřím tomu, že žádný z ministrů, co se na tomto podivném zákonu podílel, ho nedělal kvůli lékařům, ale dělal ho kvůli pacientům. Ten zákon měl prospět pacientům, měl jim zjednodušit život, měl jim snížit komplikace s tím, že mají předepsané léky od různých lékařů, měl ten systém zjednodušit, měl umožnit nahlížet do centrální databáze. A nic z těch výhod, které by z něho pacienti měli mít, zatím nemá.
Teoretická výhoda, která by mohla být, že napíšu pacientovi recept elektronicky, nebo že já jako pacient dostanu recept elektronicky, ten mi bude zaslán na nějakou e-mailovou adresu nebo nějakým takovým postupem, pokud jsem chronický pacient, nebudu muset navštívit toho lékaře, zvlášť ty léky, které opakovaně dostávám předepisovány, a tuto výhodu tento systém zřejmě má. Ti, kteří z vás jsou tady praktici, ti, kteří z vás jsou tady specialisté, gynekologové, vědí, že antikoncepce a další takhle fungují. Byl bych rád, abychom se bavili především o tom, co s tím zákonem uděláme, aby byl opravdu co nejužitečnější pro naše pacienty, resp. pro nás všechny, protože my všichni jsme pacienti, buďto jsme, nebo budeme, nebo jsme byli.
Zadruhé bych velmi rád slyšel odpověď na svoji otázku, kterou jsem několikrát položil, jakým způsobem si bude moct lékař sobě a svým rodinným příslušníkům napsat elektronický recept. Já vím - písemně. Ale já bych chtěl slyšet, jestli si někdy budu moct napsat sám sobě elektronický recept. Já jsem se registroval, stejně jako dalších 52 radiologů na mé klinice, stejně jako dalších 170 lékařů SVL z Fakultní nemocnice Brno. A je to naprosto na nic, protože nemůžu nijak využít elektronický recept. Já si ho sám sobě nemohu napsat. Tak bych rád slyšel odpověď na tuto otázku, kdy to půjde, zda se o tom uvažuje.
A potom je třetí věc, která není nedůležitá. Ta třetí věc jsou lékárny. To znamená, chtěl bych dostat uklidnění a ujištění, že tak jak budeme myslet na tu první stranu, na ty, kteří recept předepisují, aby to předepisování bylo co nejjednodušší a aby to co nejvíc usnadnilo život pacientům, že také budeme myslet na tu druhou stranu, na ty, kteří ten lék vydávají, aby i tady to fungovalo dobře a aby i tady to fungovalo rychle. Moje představa je, pokud tedy dojde k plné elektronizaci receptu, všechno bude fungovat, tak že výdej léků v lékárnách se dramaticky zrychlí, zjednoduší. Ale ta realita je zatím opačná, naprosto opačná. Nevím, jestli někdo z vás má zkušenost s jakoukoli lékárnou a ta lékárnice nebo v té lékárně mu řekli ano, ano, u nás ten elektronický recept provoz zjednodušil, zkrátil fronty, všechno šlo snadněji, rychleji. Tak nezapomínejme na to, že toto je taky součást elektronického receptu.
Ten elektronický recept je jeden celek. Dobře. Pokud sankce nebudou platit, tak doufám, že bude ministerstvo teď konečně intenzivně pracovat na elektronickém receptu. Ale nevěřím úplně tomu, že se dá během roku všechno vyladit. Mně by se daleko víc líbilo, kdyby ten elektronický recept byl nepovinný. Pro mě může být povinný, jak chce, já si ho stejně nemůžu napsat, je to zbytečné, jsem doktor, fakt jsem medicínu studoval. A navíc by se mi daleko víc líbilo, kdybychom přece jenom ještě rok dva zjišťovali, kde jsou všechna tato slepá místa, o kterých zřejmě ti, co to řeší deset let, vůbec netušili, že existují. Tak prosím, jde nám hlavně o pacienty. Nejde nám o ty lékaře. Jde jenom hlavně o ty pacienty. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Válkovi. Ještě je tady faktická poznámka pana poslance Davida Kasala. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec David Kasal: Děkuji za slovo. Já se, pane předsedající, vaším slovem obrátím jednak na pana kolegu Ferjenčíka a odpověděl bych mu: Ne, určitě to nepsal Marek Prchal, protože to přišlo přímo z lékařské komory všem lékařům a patrně si pan prezident nepřečetl celý obsah, protože tam bylo několik dopisů za sebou. Na začátku byly negativní, v druhé půlce byly pozitivní. Takže proto to patrně přišlo - pozitivní i negativní.
A k panu kolegovi Válkovi prostřednictvím pana předsedajícího. My si musíme říct, co ten systém má dělat. Teď jsem o tom před chvilkou hovořil. Jestliže tam budeme mít lékový zápis a budou tam nějaké kontraindikace, tak určitě ten systém bude pomalejší, protože ve chvíli, kdy to ten lékárník zjistí, tak to tomu pacientovi sdělí a bude to muset sdělit tomu lékaři. Samozřejmě že tím, že budeme zjišťovat víc informací, tak se ten systém bude chovat trochu jinak. S tím musíme počítat. Takže nejenom že zavádíme bohapustou elektronizaci, ale ta elektronizace přinese nějaké informace, s kterými jak ta lékárna, tak i ten lékař budou muset pracovat. ***