(16.30 hodin)

 

Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vašim prostřednictvím ke kolegům, kteří se tázali, co se týká rodných čísel. Dále platí vize, že po roce 2020 bude rodné číslo nahrazeno jiným identifikátorem, z něhož nebude možné dovodit ani pohlaví, ani datum narození dotčené osoby. To znamená, toto dále platí.

Co se týká ohlašoven, v současné době k tomu zpracováváme rozsáhlejší analýzu. Chceme do toho zapojit Svaz měst a obcí a další subjekty, abychom se pokusili najít funkční řešení. Že to problém je, je zjevné z počtu lidí, kteří jsou v jednotlivých obcích přihlášeni. Dnes jsem hovořil se starostou jednoho středně velkého města, kde je přihlášeno na městském úřadě 800 lidí. To znamená, vnímáme to jako problém. A vedle toho samozřejmě i problém dneska, jak se pokusit dostat obce do registru cizinců, protože i to vnímám jako velký problém především ve vztahu např. plateb za odpad atd. atd. To znamená, touto otázkou se zabýváme.

Doufám, že zhruba do dvou měsíců budu schopen dát Poslanecké sněmovně nějaký ucelený pohled, v jakém časovém horizontu jsme to schopni v krocích řešit.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Ještě závěrečné slovo paní zpravodajka. Prosím.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte, abych shrnula průběh rozpravy. Pan poslanec Klán si posteskl, že před rokem na problematiku této novely upozorňoval již pana ministra. Nicméně pochválil vynikající analýzu dopadu v důvodové zprávě.

Pan poslanec Bendl a také pan poslanec Grospič a Adamec se zamýšleli nad problematikou ohlašoven a přihlašování na úřadech. A pan poslanec Bendl navrhl, aby v rámci výboru pro veřejnou správu tato problematika s Ministerstvem vnitra byla řešena.

Také zde zaznělo, že žádný klub nebude vetovat onu devadesátku. A já jako zpravodajka doporučuji, aby novela byla schválena již v prvním čtení. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Vzhledem k tomu, že nebyla podána námitka, nyní rozhodneme podle § 90 odst. 5 o pokračování k projednávání tohoto návrhu. Přednesu návrh usnesení. Předtím vás ještě odhlásím a požádám vás, abyste se opět přihlásili svými kartami.

 

Návrh usnesení zní: "Poslanecká sněmovna souhlasí s pokračováním jednání o sněmovním tisku 909 tak, aby s ním mohl být vysloven souhlas již v prvém čtení."

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 89. Přihlášeno je 138 poslankyň a poslanců, pro návrh 125, proti 3. S návrhem byl vysloven souhlas.

 

Zahajuji podrobnou rozpravu a táži se, kdo se do ní hlásí. Nikoho neeviduji, v tom případě končím podrobnou rozpravu. Táži se pana navrhovatele, paní zpravodajky, zda chcete závěrečné slovo. Není tomu tak. Nyní tedy přikročíme k hlasování o celém návrhu zákona.

 

Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů, tzv. zákon o evidenci obyvatel, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, podle sněmovního tisku 909."

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh usnesení, tak jak byl přečten, zmáčkněte tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti?

Je to hlasování s pořadovým číslem 90. Přihlášeno je 140 poslankyň a poslanců. Pro návrh 134, proti nikdo. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas.

 

Končím projednávání tohoto bodu. Ještě upřesním jednu omluvu. Dnes od 14.30 do 18 hodin se omlouvá pan ministr životního prostředí Richard Brabec, nikoliv Jiří Holík, kterého jsem původně přečetl.

 

Otevírám další bod jednání a tím je

 

30.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 328/1999 Sb., o občanských
průkazech, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 928/ - prvé čtení

Z pověření vlády předložený návrh uvede ministr vnitra Milan Chovanec. Prosím, ujměte se slova.

 

Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych stručně uvedl návrh zákona, kterým se mění zákon o občanských průkazech a další související zákony.

Podle platné právní úpravy existují tři typy občanských průkazů, a to občanský průkaz se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem, občanský průkaz se strojově čitelnými údaji bez tohoto čipu a občanský průkaz bez strojově čitelných údajů. Cílem předkládaného návrhu zákona je plošné zavedení občanských průkazů se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem. Občanské průkazy se strojově čitelnými údaji, ale bez kontaktního čipu,by se již v budoucnu nevydávaly.

Občanský průkaz s tímto elektronickým čipem bude povinným osobním dokladem občana. Měl by být nejen prostředkem pro prokázání totožnosti při prezenčním prokazování, ale také prostředkem pro jednoznačnou elektronickou identifikaci. Bude jej možné využít pro elektronické podání na portálech jednotlivých rezortů v rámci veřejné správy. K účinnosti návrhu zákona by tato možnost měla být zajištěna s využitím přístupu se zaručenou identitou u orgánů sociálního zabezpečení a nemocenského pojištění a pro elektronickou komunikaci s orgány Finanční a Celní správy.

Po nabytí účinnosti navrhovaného zákona by měl být tento typ občanského průkazu vydáván bez správního poplatku. V současné době je správní poplatek za tento typ dokladu ve výši 500 korun. Po tomto návrhu by tento občanský průkaz měl být zdarma.

Zákon nepředpokládá jednoznačnou plošnou výměnu dokladů, nebo jednorázovou. Občanské průkazy se budou nahrazovat postupně podle toho, jak bude končit dosavadní platnou příslušných dokladů.

Návrh zákona také nově upravuje informování občana prostřednictvím textové zprávy nebo e-mailu o možnosti převzít vyhotovený občanský průkaz nebo cestovní doklad.

Účinnost zákona je navržena s ročním odstupem od jeho vyhlášení. Důvodem je především potřeba vytvořit technické zázemí pro výrobu potřebného množství občanských průkazů s kontaktním elektronickým čipem.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Prosím, aby se i v tomto případě slova ujala zpravodajka pro prvé čtení poslankyně Věra Kovářová. Prosím.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Děkuji, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vládní návrh novely zákona, kterým se mění zákon č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, vychází z celospolečenské potřeby elektronické komunikace občana s veřejnoprávními institucemi a popř. i s privátním sektorem.

Stávající legislativní úprava již před delší dobou umožnila vydávání občanských průkazů s čipem, a to za 500 korun, ale na druhé straně nebyla státní správa schopna zajistit jejich využití při styku občana se státem. V souvislosti se zavedením nařízení eIDAS nám předkládá Ministerstvo vnitra výše zmíněnou novelu, která zavádí celoplošné vydávání občanského průkazu s kontaktním elektronickým čipem, kdy s vytvořením národní identitní autority bude stát garantovat maximální využití elektronické identifikace.

Účinnost zákona je stanovena uplynutím dvanácti měsíců ode dne jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP