(11.30 hodin)
(pokračuje Svoboda)

Druhý návrh, který jsem měl, byl sněmovní tisk číslo 115, o kterém zde hovořil kolega Holeček, což je zákon o regulaci prostituce. Je to zákon, kde bych chtěl podotknout jako bývalý primátor, že to nebyla volební rétorika. To byl zákon, který byl připravován a projednáván v průběhu volebního období. Je to zákon, který je pro Prahu velmi důležitý, protože celý ten obraz prostituce vytváří určitou image hlavního města Prahy ve smyslu negativním - nebo možná pozitivním pro ty, které tato oblast zajímá. Myslím, že všechny ty otázky regulace, reglementace, evidence, zdanění jsou otázky, na které je potřeba hledat odpověď, i když je to odpověď těžká a pravděpodobně ji nenajdeme, ale neměla by být hledána tím, že ten zákon odkládáme. Měla by být hledána jeho projednáním. K těm termínům, které navrhl kolega Holeček, bych doporučoval ještě použít pro jeho projednání pátek 6. 5. po pevně zařazených bodech.

Poslední věc, o které bych chtěl hovořit, je sněmovní tisk 715, což je zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Velmi krátce. V současné době víte, že máme před sebou určitou hrozbu problémů ve zdravotnictví, jde o aktivitu České lékařské komory a odborových aktivit. Já opakovaně říkám, že ten problém se pohybuje v něčem jiném, že se pohybuje v tom, že naše financování zdravotnictví je nedokonalé a že musíme hledat způsoby, jak dosáhnout toho, aby ve zdravotnictví bylo více peněz. Jiným způsobem. Tento sněmovní tisk je o tom, že pojistné ve veřejném zdravotním pojištění je přerozdělováno pouze podle věku a pohlaví pacientů, tzn. závažnost onemocnění, tíže léčených problémů není vůbec v pojistném plánu zvažována. Tento návrh zákona by měl tedy řešit tu otázku, že financování nemocnic a zdravotnických zařízení se také odvíjí od toho, jaká je skladba jejich pacientů z hlediska zdravotního, a pro ty těžké, staré, chronicky nemocné pacienty by měl být jiný přesun, jiný transfer pojistných částek k jednotlivým zařízením. Ono totiž není pravda, že všechny nemocnice mají být financovány stejně. Nemocnice mají být financovány podle toho, jakou činnost vykonávají, v jakém rozsahu ji vykonávají a jaké mají léčebné výsledky. Přijali jsme velmi kontroverzní zákon o centrální evidenci všech údajů o zdravotním stavu. Využijme to, když už jsme to tedy přijali, a všechny tyto aspekty začleňme do toho, jakým způsobem bude přerozdělováno zdravotní pojištění tak, aby financování zdravotnických zařízení skutečně více odpovídalo realitě činnosti, kterou vykonávají. Chtěl bych tento návrh zařadit na čtvrtek 21. po písemných interpelacích nebo na úterý 3. 5. jako první pevně zařazený. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji, pane poslanče, a nyní prosím k mikrofonu pana poslance Horáčka, připraví se pan poslanec Volný a po něm pan poslanec Vácha. Prosím, máte slovo .

 

Poslanec Václav Horáček: Děkuji, paní místopředsedkyně. Kolegyně a kolegové, nebojte, bude to velmi stručné. Já navrhuji předřazení sněmovního tisku 539, což je bod 109 a jmenuje se novela zákona o soudech a soudcích, na úterý 3. května po pevně zařazených bodech, popř. jako variantu čtvrtek 4. května odpoledne jako druhý bod po kolegovi Zahradníkovi. Jenom pro všechny připomínám, že se to týká Krajského soudu v Liberci. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji, pane poslanče, a nyní prosím k mikrofonu pana poslance Volného. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Volný: Děkuji, paní předsedající. Vážení kolegové a kolegyně, já bych chtěl požádat tímto o zařazení bodu 62, sněmovní tisk 683, na dnes odpoledne po bodu 56, sněmovní tisk 653. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Ano, já děkuji a nyní prosím k mikrofonu pana poslance Váchu. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec František Vácha: Děkuji za slovo. Já jsem tam měl tři přihlášky, pokusím být stručný a stihnout to v té jedné přihlášce. Já bych chtěl bod 17, zákon o ochraně přírody 114/1999, přeřadit na - mám tam myslím pátek, ale chtěl bych to změnit, ne na pátek, to byla chyba, ale na středu, na dnešek, jako první bod našeho odpoledního jednání. Pak bych chtěl změnit nebo přeřadit bod 155, zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, sněmovní tisk 508, tj. třetí čtení. Chtěl jsem to zařadit dnes jako první bod. Můžeme to zkusit, ale nevím, jestli se k tomu dostaneme. Pak tady mám bod 122, což je zákon, poslanecká iniciativa, pod kterou je podepsán kolega Korte a další, zákon o ochraně práv osob při nakládání s genetickými vzorky, tzv. zákon o DNA. Je to sněmovní tisk 635 a ten jsem chtěl zařadit na dnešek, na středu, mám tam 15. hodinu, takže na 15. hodinu a variantně jako první bod po pevně zařazených bodech.

Tímto bych vás poprosil, abyste zrušila ty dvě moje další přihlášky. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Ano, takže to byl pan poslanec Vácha. Teď posledním přihlášeným je pan poslanec Kučera, který zde není přítomen, tudíž jeho přihláška propadá. To byly zatím všechny návrhy. Nebo zatím - to jsou všechny návrhy ke změně pořadu schůze. Když dovolíte v tuto chvíli vyhlásím přestávku. Pane poslanče.

 

Poslanec František Vácha: Já mám pocit, že jste zapomněla na kolegu Koubka, protože ten tu nebyl, nevystupoval a ta přihláška se měla dostat dolů, takže minimálně jste ho měla vyzvat.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já ho tady nemám, podívám se, jestli tady někde. Ano, hledám ho.

 

Poslanec František Vácha: Musel se tam tedy někde ztratit, ale Koubek měl přihlášku.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Poprosím sněmovnu o klid. Je tady přihláška pana poslance, omlouvám se, byla zařazena jako mezi projednané, asi tak neproběhlo. Tak jestli tady pan poslanec Koubek je? On tady už vystupoval, ale stejně tady není, takže tím je to vyřešeno. Já i tak vyhlašuji přestávku do 11.45 hodin. Poprosím legislativu, aby dala dohromady všechny návrhy, abychom potom mohli hlasovat o změně pořadu schůze.

Já vám děkuji a sejdeme se zde v 11.45 hodin.

 

(Jednání přerušeno v 11.38 hodin.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP