(15.20 hodin)
(pokračuje Terelmešová)
Poslanecký tisk č. 487 jsem obdržela jako zpravodaj pod senátním číslem tisku 205 a po porovnání stanovisek legislativy vlády a senátní legislativy jsme se s navrhovatelem novely dohodli na dvou menších změnách a při projednání ve výboru jsme se shodli na třech změnách obsažených v pozměňovacím návrhu, který máte v písemné formě spolu s odůvodněním k dispozici.
Krátký komentář k jednotlivým změnám. Jsou tedy, jak bylo řečeno, již tři. V novele předložené na Senátu byl mimo zákona č. 329/2011 o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a související zákony měněn navrhovatelem i občanský zákoník, a to první novelizací. Tímto pozměňovacím návrhem dochází ke změně pouze zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, a to odkazem na občanský zákoník přímo v textu § 4 odst. 2 tohoto zákona. Tím je vyhověno námitce vládní i senátní legislativy, která nedoporučila z důvodu této novely přistupovat k první novelizaci civilního kodexu.
Ve zdravotním výboru Senátu došlo dále v uvedeném odstavci 2 ještě k vložení textu "nebo osoba s omezenou svéprávností". Tím se doplňuje legislativní mezera v případě dosažení dospělosti dítěte, které má z důvodu kombinovaného postižení omezenou způsobilost vykonávat právní úkony. V tomto případě za něj i po dosažení dospělosti rozhodují rodiče nebo jemu přidělený opatrovník. A touto změnou se usnadní dosažení kompenzační pomůcky obdobně, jako je tomu u nezletilého dítěte, bez souhlasu soudu.
Třetí námitkou byla legisvakanční lhůta. Ta se navrhuje tímto pozměňovacím návrhem stanovit v běžném trvání 15 dnů podle zákona o Sbírce zákonů a Sbírce mezinárodních smluv. V původním návrhu byla stanovena účinnost zákona dnem vyhlášení, což je možné pouze výjimečně a pouze, vyžaduje-li to naléhavý obecný zájem. V tomto případě je také nutné uvést odpovídající odůvodnění.
Ještě k legislativnímu procesu v Senátu. Návrh novely byl projednáván ve výboru pro zdravotnictví a sociální politiku v Senátu 15. 3., kde byl předložený pozměňovací návrh rozšířen a schválen všemi členy. Na plénu Senátu 16. 3. byl tento již výborový pozměňovací návrh po krátké rozpravě schválen a plénum doporučilo vrátit tisk do Poslanecké sněmovny spolu s pozměňovacím návrhem.
Na závěr mi dovolte, vážené dámy poslankyně, páni poslanci, zdůraznit, že nebylo mojí snahou ani snahou Senátu zdržovat účinnost této důležité novely. Určitě nám všem záleží na tom, abychom pomohli rychleji získat zdravotně postiženým pomůcky, které k tomu, aby jejich žití bylo snadnější, potřebují. Věřím proto, že pochopíte postup Senátu, aby tato novela byla legislativně čistější. Velice si vážím postoje navrhovatele, pana místopředsedy Bartoška, který tuto snahu okamžitě pochopil a podpořil ji. Nyní doufám, vážené dámy poslankyně, páni poslanci, že nebudete považovat tyto jednoduché pozměňovací návrhy za dehonestaci vaší práce, ale jako naši oboustrannou snahu, aby každý zákon, který nabývá účinnosti, mohl začít fungovat bezproblémově a sloužil těm, kteří jej potřebují.
Děkuji vám za pozornost.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Dále do rozpravy? Pokud se nikdo nehlásí, tak prosím pana poslance Bendu.
Poslanec Marek Benda: Vážený pane předsedo, vážená paní senátorko, vážené dámy, vážení pánové, nedělám to často, ale jdu pochválit Senát v tuto chvíli. Jdu pochválit Senát. Myslím, že se nám tady stalo, že jsme nedostatečnou pozorností přistoupili k tomu, že novelou zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením jsme poprvé od jeho účinnosti novelizovali nový občanský zákoník. Senát se v tuto chvíli opravdu projevil jako ta konzervativní, rozumná a moudrá instituce, která říká "nový občanský zákoník neměňte, pokud to není nezbytně nutné", a vrací nám to s tím, abychom do nového občanského zákoníku nesahali. Pokládám to za správný postup a opravdu z hlediska přístupu k tomu, jak se má zacházet s kodexy, bych chtěl Senátu vyslovit velké poděkování.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane poslanče. Dále do rozpravy? Nikdo se nehlásí, v tom případě rozpravu končím. Zeptám se pana navrhovatele, popřípadě paní zpravodajky - nemají zájem o závěrečná slova. Budeme tedy hlasovat. Přistoupíme k hlasování podle § 97 odst. 4 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. K přijetí následujícího usnesení je zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny přítomných poslanců.
Návrh usnesení zní: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, podle sněmovního tisku 487/2, ve znění schváleném Senátem, podle sněmovního tisku 487/3."
Všechny vás odhlásím. Prosím o novou registraci.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo souhlasí s návrhem usnesení, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování má číslo 33, přihlášeno je 138, pro 136, proti nikdo. Tento návrh byl přijat a já konstatuji, že jsme návrh zákona ve znění schváleném Senátem, přijali. Děkuji.
Pokud si přeje paní senátorka ještě vystoupit, prosím.
Senátorka Dagmar Terelmešová: Dovolím si poděkovat. Děkuji vám, vážené dámy, vážení pánové, za vstřícnost. Vidím, že obavy mých kolegů ze Senátu ve vztahu Poslanecké sněmovny versus pozměňovací návrhy od nás ze Senátu, že ty obavy jsou zcela zbytečné. Děkuju vám a přeji vám hezký zbytek dne.
Předseda PSP Jan Hamáček: Také děkuji. Končím bod číslo 1.
Budeme pokračovat bodem číslo
6.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém
pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 582/1991 Sb.,
o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 654/ - druhé čtení
Prosím paní ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou, aby z pověření vlády tento návrh uvedla. Paní ministryně, máte slovo.
Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Děkuji za slovo. Vážený pane předsedo, poslankyně a poslanci, já tady ve druhém čtení předkládám návrh zákona, který se týká jedné speciální problematiky, a to důchodového věku horníků. Ráda bych jenom připomněla, že obsahem této novely je stanovit důchodový věk pro horníky v hlubinných a uranových dolech, kteří pod zemí odpracovali stanovený počet směn, a to o pět let níž než obecný důchodový věk. Tento návrh rozšiřuje skupinu horníků, kteří na tento dřívější odchod do důchodu mají nárok. A já se domnívám, že vzhledem k útlumu těžby především v Moravskoslezském kraji, k situaci v OKD, ale v neposlední řadě také vzhledem k situaci v kraji Ústeckém, vás prosím o podporu. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Tento tisk jsme v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro sociální politiku jako výboru garančnímu. Usnesení výboru bylo doručeno jako tisk 564/1. Prosím, aby se slova v zastoupení pana zpravodaje Zavadila ujal pan poslanec Opálka, informoval nás o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnil. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Miroslav Opálka: Děkuji, pane předsedo. Vážení členové vlády, kolegyně, kolegové, dovolte mi, abych se zhostil v zastoupení funkce zpravodaje. Chtěl bych předtím ještě říci, že vláda rozeslala poslancům tento tisk ještě v závěru minulého roku 11. 11. První čtení proběhlo 20. ledna a výbor, jak už zde bylo řečeno, přijal usnesení po projednání 4. února. Problém, který vidím, je, že účinnost tohoto zákona je předpokládána v návrhu 1. 8. 2016, a dneska máme 12. dubna. ***