(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, přeji pěkné dopoledne, vážení členové vlády, zahajuji třetí den 25. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás na ní vítám.
Prosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty. V tento moment eviduji jednu náhradní kartu s číslem 1, kterou si vyzvedl pan poslanec Tejc.
Sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci a poslankyně. Pan poslanec Jiří Běhounek ze zdravotních důvodů, pan poslanec Karel Černý ze zdravotních důvodů, pan poslanec René Číp ze zdravotních důvodů, paní poslankyně Ivana Dobešová ze zdravotních důvodů, pan poslanec Karel Fiedler od 14.30 z pracovních důvodů, pan poslanec Matej Fichtner z dopoledního jednání ze zdravotních důvodů, pan poslanec Vlastimil Gabrhel z pracovních důvodů, pan poslanec Václav Horáček z pracovních důvodů, paní poslankyně Jana Hnyková z pracovních důvodů, pan poslanec David Kádner ze zdravotních důvodů, pan poslanec Daniel Korte do 13 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Jiří Koskuba do 10 hodin ze zdravotních důvodů, pan poslanec Jiří Koubek z osobních důvodů, paní poslankyně Jana Lorencová ze zdravotních důvodů, paní poslankyně Květa Matušovská do 11 hodin ze zdravotních důvodů, pan poslanec Igor Nykl od 12.15 do 16 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Miroslav Opálka ze zdravotních důvodů, paní poslankyně Jana Pastuchová z pracovních důvodů, pan poslanec Stanislav Pfléger od 15 do 23 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Ivan Pilný z osobních a pracovních důvodů, pan poslanec Lukáš Pleticha z pracovních důvodů, pan poslanec Zdeněk Soukup z rodinných důvodů, pan poslanec Zbyněk Stanjura ze zdravotních důvodů, pan poslanec Milan Urban ze zdravotních důvodů, pan poslanec Pavel Volčík z rodinných důvodů, pan poslanec Radek Vondráček z pracovních důvodů, pan poslanec Josef Vozdecký ze zdravotních důvodů, paní poslankyně Kristýna Zelienková ze zdravotních důvodů, pan poslanec Jiří Zemánek od 12 hodin z pracovních důvodů.
Z členů vlády se dnes omlouvá pan ministr Jiří Dienstbier z pracovních důvodů, paní ministryně Michaela Marksová z dopoledního jednání z pracovních důvodů, pan ministr Jan Mládek z odpoledního jednání z pracovních důvodů, pan ministr Martin Stropnický z dopoledního jednání z pracovních důvodů, do 14.30 se z pracovních důvodů omlouvá pan ministr Dan Ťok a paní ministryně Helena Válková od 14.30 hodin z pracovních důvodů.
Ještě ke mně doputovala jedna omluvenka, dnes od 9 do 13 hodin z pracovních důvodů se omlouvá paní poslankyně Marta Semelová.
Dnešní jednání zahájíme bodem 139, což jsou odpovědi členů vlády na písemné interpelace. Upozorňuji, že nejpozději do 11 hodin je možno podat přihlášky k ústním interpelacím a v 11.30 proběhne jejich losování.
Přistoupíme tedy k projednání bodu
139.
Odpovědi členů vlády na písemné interpelace
Na pořad jednání 25. schůze Poslanecké sněmovny byly předloženy celkem tři odpovědi na vznesené interpelace, s nimiž poslanci nebyli spokojeni, a z toho důvodu požádali o zařazení na pořad schůze Poslanecké sněmovny.
Upozorňuji všechny poslance na ustanovení § 112 odst. 6 jednacího řádu Poslanecké sněmovny, které zní: Není-li interpelující poslanec na schůzi Sněmovny přítomen, nekoná se o odpovědi na jeho interpelaci rozprava a Sněmovna k ní nezaujme stanovisko ani o ní dále nejedná.
Nyní tedy přistoupíme k projednávání odpovědí na písemné interpelace. První je ministryně spravedlnosti Helena Válková, která odpověděla na interpelaci poslance Zdeňka Ondráčka ve věci stanoviska k poskytování kopií z trestního spisu poškozenému. Interpelace se spolu s odpověďmi předkládá jako tisk 381.
Otevírám rozpravu a dávám slovo paní ministryni.
Ministryně spravedlnosti ČR Helena Válková Děkuji, pane předsedající. Milé kolegyně, milí kolegové, tady opravdu není namístě mít úsměv na tváři, protože jde o smutnou odpověď na ještě smutnější otázku, kterou opakovaně zodpovídám. Tento případ mě provází od mého nástupu do funkce. Sama osobně jsem přesvědčena o tom, stejně jako pan interpelující poslanec Ondráček, že v této věci od samého začátku bylo všechno špatně, a celkem si za tím stojím.
Bohužel, důkazy, které byly shromážděny, jsou naprosto nedostatečné, vyhodnocené, byť opakovaně, nenabízejí dostatečný objektivní obraz o celé velmi tragické události. Rozhodně rodiče zesnulého chápu a vím, že se budou stále snažit zjistit pravdu, i když to bude s odstupem času stále obtížnější.
Abych pro rekapitulaci pro méně zasvěcené ještě jednou celý příběh představila. Písemně se na mě obrátil 27. srpna 2014 pan poslanec Ondráček, který se mě dotazoval na postup státní zástupkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6 paní doktorky Matesové v řízení spočívajícím v neposkytnutí kopie videozáznamu z ohledání místa činu, kde byl nalezen zesnulý Petr Stráník, mladý muž, nebyl to tedy žádný muž zralého věku, ale kolem třiceti let.
V odpovědi ze dne 18. 9. 2014 jsem pana poslance informovala, že Městské státní zastupitelství v Praze námitku k postupu dozorové státní zástupkyně vyhodnotilo jako podnět k výkonu dohledu nad činností nižšího státního zastupitelství a bude se jí zabývat až poté, co bude spisový materiál vrácen Nejvyšším státním zastupitelstvím po provedení kontroly skončené věci. Tam jsem požádala o provedení kontroly skončené věci v souvislosti s žádostí rodičů zesnulého.
Městská státní zástupkyně paní doktorka Hercegová na mé vyžádání zaslala doplňující podklady, na jejichž základě jsem panu poslanci sdělila, že postup paní doktorky Matesové byl přezkoumán v rámci provedeného dohledu podle stávajícího, podle mě ne zcela optimálního zákona o státním zastupitelství - i v tomto bodě tedy ne dobře upravený dohled - se závěrem, že v něm nebylo shledáno pochybení a že z tohoto důvodu byl podnět manželů Stráníkových, rodičů zesnulého, odložen jako nedůvodný. To už opakovaně.
Veškerý spisový materiál týkající se úmrtí Petra Stráníka byl přezkoumán Nejvyšším státním zastupitelstvím, a to v rámci provedené prověrky skončené věci - o to jsem je požádala -, opět se závěrem, že nebyly zjištěny žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že úmrtí Petra Stráníka ve smyslu trestního zákoníku lze kvalifikovat jako trestný čin, čili opět se závěrem, že se jednalo o sebevraždu. O to tady totiž jde. Ten spor je veden - rodiče zesnulého upozorňují na veškeré okolnosti případu, které nasvědčují tomu, že zde cizí zavinění bylo. Závěry policie a státního zastupitelství opakovaně tvrdí, že takové pochybnosti zde neexistují a že provedené důkazy dostatečně umožňují závěr, že zde žádné cizí zavinění nebylo a že se jedná skutečně o sebevraždu. Nejvyšší státní zastupitelství se tedy ztotožnilo se závěrem Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6 i Městského státního zastupitelství v Praze. ***