(14.40 hodin)
(pokračuje Kolovratník)

A nyní rekapitulace. V prvním kole této volby jsme zvolili dva nové členy Rady Českého rozhlasu. Jsou to Hana Dohnálková se 117 hlasy a Jiří Vejvoda se 105 hlasy. Do druhého kola postupují Václav Chalupa a Miloš Rejchrt. Tolik zhodnocení těchto voleb.

Nyní po dohodě s panem předsedajícím vyhlásíme zmíněná druhá kola. Bude to - ještě jednou zopakuji - druhé kolo volby Dozorčí rady Státního fondu rozvoje bydlení, druhé kolo volby do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a druhé kolo volby do Rady Českého rozhlasu. Všechna tato tři druhá kola proběhnou společně s volbou předsedy vyšetřovací komise Opencard dnes v 17 hodin. Pro tuto chvíli děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji předsedovi volební komise panu poslanci Kolovratníkovi. A u těch bodů, kde bude potřeba, aby se uskutečnilo druhé kolo, v tento moment tyto body přerušuji až do 17 hodiny, kdy proběhne volba společně s pevně zařazeným volebním bodem 62, což je volba předsedy vyšetřovací komise Opencard.

 

Nyní přistoupíme k dalšímu bodu, kterým je

 

51.
Informace o vojenských cvičeních jednotek a štábů Armády České republiky
se zahraničními partnery na území České republiky i mimo ně v roce 2014
/sněmovní tisk 95/

Tuto informaci uvede ministr obrany Martin Stropnický. Prosím vás, pane ministře, ujměte se slova. (Velký hluk v jednacím sále.)

 

Ministr obrany ČR Martin Stropnický Děkuji, pane předsedající. Vážené paní kolegyně, vážení kolegové, předkládám materiál s názvem Informace o vojenských cvičeních jednotek a štábů Armády České republiky se zahraničními partnery na území České republiky i mimo ně v roce 2014, který byl schválen usnesením vlády č. 32 ze dne 8. ledna 2014.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Omlouvám se, pane ministře. Poprosím kolegy a kolegyně, aby se ztišili, abychom se nemuseli navzájem překřikovat. Děkuji vám.

 

Ministr obrany ČR Martin Stropnický Tento materiál obsahuje přehled o účasti na vojenských cvičeních jednotek a štábů Armády České republiky se zahraničními partnery na území České republiky i mimo ně plánovaných v roce 2014.

Vojenská cvičení plánovaná Ministerstvem obrany na období roku 2014 vycházejí z našeho členství v NATO a Evropské unii. Účast jednotek a štábů Armády České republiky na plánovaných cvičeních je naplněním základních požadavků řídicích orgánů NATO a EU k dosažení nezbytné míry jejich interoperability s jednotkami dalších členských států NATO a EU při plnění společných úkolů. Plánovaná účast Armády České republiky na cvičeních se zahraničními partnery je hrazena z rozpočtu resortu Ministerstva obrany.

Prioritní pozornost je věnována jednotkám a útvarům předurčeným pro působení v zahraničních misích, NRF - Síly rychlé reakce NATO, a BG EU - Bojové uskupení EU.

Ministerstvo obrany, operační velitelství, svazky a útvary Armády České republiky se v roce 2014 zúčastní celkem 106 cvičení a společných výcviků mimo území České republiky a 33 cvičení na našem území. Finanční objem prostředků vyčleněných na zabezpečení účasti na těchto cvičeních je 66,7 mil. Kč. Zvláštním případem jsou pak cvičení vzdušných sil, u kterých dojde k využití vzdušného prostoru partnerských států bez přistání na letecké základně v cizině, přičemž náklady na taková cvičení jdou na vrub výcviku v České republice.

Mezi nejdůležitější vojenská cvičení plánovaná mimo území ČR patří například cvičení Air-To-Air Refueling zaměřené na zdokonalení, případně obnovení dovednosti doplňování paliva za letu a taktické řízení aktivit v vzdušném prostoru ČR, dále pak cvičení BALT 2014, jehož cílem je prověřit bojeschopnost protiletadlové raketové brigády a připravit útvar k posílení tzv. NATINAMDS v rámci skutečných bojových střeleb uskutečněných na střelnici v zahraničí, nebo cvičení Viszegrad Storm pořádané ve spolupráci se štáby útvarů Polska, Slovenska a Maďarska ke sladění operačních postupů štábu kombinovaného svazku v rámci přípravy EU Battle Group 2016, kterou vytvoří ozbrojené síly zemí Visegrádské čtyřky.

Na našem území lze pak mezi nejdůležitější výcvikové aktivity zařadit zejména výcvikové lety letounů členských států NATO ve vzdušném prostoru ČR. Účelem těchto výcvikových letů je praktické ověřování připravenosti pilotů členských států NATO, vyčleněných pro úkoly NATINAMDS, plnit zmíněné úkoly ve vzdušném prostoru a na území jiných členský států NATO.

Zvláštními výcvikovými aktivitami na území ČR bude pobyt jednotek ozbrojených sil Nizozemí a Belgie ve vojenských výcvikových prostorech Boletice a Hradiště za účelem výcviku. Jedná se o komerční využití výcvikových prostorů bez účasti naší armády.

Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, děkuji za pozornost a žádám o projednání tohoto materiálu.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane ministře. Tento sněmovní tisk projednal výbor pro obranu, jehož usnesení bylo doručeno jako sněmovní tisk 95/1. Nyní prosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru pan poslanec Bohuslav Chalupa a informoval nás o jednání výboru a přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Bohuslav Chalupa: Děkuji za slovo. Dobré odpoledne, vážené kolegyně a kolegové. Dovolím si ještě předtím, než vás seznámím s usnesením výboru pro obranu a návrhem usnesení Poslanecké sněmovny, několik málo vět k tomu, co tato ctihodná instituce projednávala v souvislosti s událostmi na Ukrajině v minulých dnech. (Velký hluk v sále.)

V zásadě chci z tohoto místa vyjádřit svůj souhlas s postojem kolegy pana poslance Gabala, který se vyjádřil k návrhu usnesení v podrobné rozpravě v pátek 21. března k bodu 55, tedy k navýšení výdajů na obranu, s tím, že konkrétní výše nárůstu výdajů by měla být předmětem další odborné diskuse. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP