Začátek schůze Poslanecké sněmovny
18. března 2014 ve 14.00 hodin
Přítomno: 188 poslanců

 

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji 7. schůzi Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.

Organizační výbor Poslanecké sněmovny stanovil návrh pořadu 7. schůze dne 6. března tohoto roku a pozvánka vám byla rozeslána v pátek 7. března.

Prosím vás, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty. Do této chvíle mám informaci, že pan poslanec Kalousek hlasuje s kartou číslo 1 a pan poslanec Rykala s kartou číslo 2.

Nyní bychom přistoupili k určení dvou ověřovatelů této schůze - pan poslanec Hašek, karta číslo 8. Navrhuji, abychom určili paní poslankyni Janu Černochovou a pana poslance Jaroslava Klašku. Zeptám se, zda má někdo jiný návrh. Není tomu tak. Budeme hlasovat.

Prosím vás, abyste před hlasováním zaujali svá místa v sále tak, abychom mohli určit ověřovatele této schůze. (Odmlčuje se a čeká na zklidnění hluku v sále.) Lepší už to asi nebude.

 

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí, aby ověřovateli této schůze byla paní poslankyně Černochová a poslanec Klaška. Prosím, stiskněte tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování má číslo 1. Přihlášeno je 139, pro 133, proti nebyl nikdo. Konstatuji, že jsme ověřovateli 7. schůze určili poslankyni Černochovou a poslance Klašku.

 

Chtěl bych vám sdělit, že do zahájení schůze požádali o omluvení své neúčasti tito poslanci: pan poslanec Adámek - zahraniční cesta, pan poslanec Farský - pracovní důvody, paní poslankyně Konečná - zahraniční cesta, paní poslankyně Kovářová od dvou do tří hodin - pracovní důvody, pan poslanec Lobkowicz - zahraniční cesta, paní poslankyně Maxová - zahraniční cesta, paní poslankyně Nytrová - zdravotní důvody, pan poslanec Šincl - pracovní důvody, paní poslankyně Váhalová - zahraniční cesta, pan poslanec Zlatuška - zahraniční cesta.

Ale já opravdu prosím o klid, jinak nebudete vědět, kdo se omlouvá, a budete tady své kolegy marně hledat. (Opět čeká na snížení hladiny hluku v sále.)

Z členů vlády: pan ministr Chovanec - zdravotní důvody, pan ministr Němeček - pracovní důvody a pan ministr Zaorálek - zahraniční cesta.

Pan poslanec Kostřica - náhradní karta číslo 10, pan poslanec Korte - karta číslo 9. Pan poslanec Volný - karta číslo 11.

Nyní bychom přistoupili ke stanovení pořadu 7. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Nejprve mi dovolte, abych vás seznámil s návrhem grémia.

Za prvé grémium doporučuje vyhovět žádosti pana ministra zemědělství Mariana Jurečky pevně zařadit bod číslo 49, což je tisk 64, na středu 19. března jako třetí bod.

Současně doporučuje vyhovět návrhu pana ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka pevně zařadit body 22 a 54 návrhu pořadu, což je tisk 101 a tisk 113, na čtvrtek 20. března po již pevně zařazených bodech, to znamená jako body 4 a 5.

Dále grémium navrhuje pevně zařadit bod 10, což je tisk 82 v prvém čtení, na středu 26. března jako první bod.

Dále, vyřadit bod číslo 20 návrhu pořadu, což je sněmovní tisk 115.

A pokud by se nenaplnil bod Odpovědi členů vlády na písemné interpelace, projednávali bychom ve čtvrtek 20. března pevně zařazené body a poté bychom se věnovali bodům z bloku mezinárodní smlouvy a bodům z bloku zprávy, návrhy a další.

To je vše z mé strany. (V sále trvá velmi hlučná atmosféra.)

Nyní zde mám mnoho přihlášek do rozpravy. Nejdříve vyřídíme přednostní práva. Prvního jsem viděl pana poslance Faltýnka, předsedu klubu ANO, potom pana předsedu klubu KSČM. Prosím, pane poslanče.

Znovu prosím o klid. Jedná se o stanovení pořadu. Já si musím dělat poznámky, abychom všichni věděli, o čem hlasujeme, a v této atmosféře to nelze. Pokud neklesne hladina hluku, budu nucen přerušit schůzi Sněmovny.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Dámy a pánové, hezké odpoledne.

Vážený pane předsedo, paní poslankyně, páni poslanci, dovolte, abych požádal o pevné zařazení těchto bodů: bod číslo 50, Rozhodnutí vlády o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných států přes území České republiky v roce 2014, sněmovní tisk číslo 89, a bod číslo 51 Informace o vojenských cvičeních jednotek a štábů Armády České republiky se zahraničními partnery na území České republiky i mimo ně v roce 2014, sněmovní tisk číslo 95, na příští čtvrtek 27. března dopoledne po bloku písemných interpelací.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Pan předseda Kováčik.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Pane předsedo, vážená vládo, paní a pánové, dovolte mi, abych vám popřál hezké dobré odpoledne. Rád bych obrátil vaši pozornost na návrh na zařazení nového bodu do našeho programu této schůze Poslanecké sněmovny. Vy si zajisté dobře pamatujete, že na minulé schůzi byl projednáván bod zpráva vlády, respektive informace vlády o postupech a možnostech řešení neobvykle vysoké nezaměstnanosti. Tehdy v souvislosti s tímto bodem jsem v rozpravě slíbil, že vzhledem k tomu, že problematika nezaměstnanosti, problematika rekordně vysoké míry nezaměstnanosti je natolik závažná, že budeme tento bod jako, řekněme, průběžnou kontrolu postupu vlády zařazovat nebo navrhovat na zařazení na každé schůzi Poslanecké sněmovny.

Dovolte mi, abych tento slib splnil. V této souvislosti tedy navrhuji zařazení nového bodu Informace vlády České republiky o možnostech a postupech řešení rekordní výše nezaměstnanosti v České republice. Současně vzhledem k vývoji situace do tohoto bodu navrhuji rovněž druhou část, a to informaci předsedy vlády o možných dopadech případných sankcí České republiky nebo Evropské unie vůči Rusku na nezaměstnanost v České republice a na českou ekonomiku. Navrhuji zařadit na čtvrtek dvacátého po pevně zařazených bodech. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. S přednostním právem nikoho nevidím, takže nejprve ti, kteří se přihlásili písemně. Pan poslanec Klučka, připraví se pan poslanec Grospič.

 

Poslanec Václav Klučka: Děkuji vám, pane předsedo. Kolegyně, kolegové, žádám o pevné zařazení sněmovního tisku pod číslem 134, což je Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o vzájemném uznávání dokladů o vzdělání vydávaných v České republice a ve Slovenské republice, podepsaná v Praze dne 28. listopadu 2013, a to jako další bod po pevně zařazených bodech dopoledního jednání 7. schůze ve středu 26. 3. 2014. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP