(12.30 hodin)
(pokračuje Cienciala)

Tito lidé jsou dost těžce rekvalifikovatelní. Tito lidé pracují v těžkých podmínkách a ke své těžké práci nepotřebovali a ani nepotřebují nějaké speciální zkušenosti, vlastnosti, nadání a dovednosti. Čili rekvalifikovat je na vědce, na služby, na prodejce, na strojaře je velmi složitý proces a bude trvat prosím desítky let. Máme zkušenosti ze světa, z Pittsburghu v USA, z Francie, z Anglie, a tyto procesy trvaly desítky let a státy tam investovaly desítky milionů a v USA i stovky miliard dolarů v průběhu dvaceti let.

Situace je to tedy opravdu vážná. A chceme-li si zachovat tvář a zodpovědný přístup zodpovědného hospodáře z pozic členů Parlamentu České republiky, tak to pochopíme. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji panu ministru Ciencialovi za informaci a zprávu o situaci v těžkém průmyslu na Ostravsku. A prosím nyní pana poslance Vojtěcha Filipa. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Vojtěch Filip: Děkuji. Vážený pane předsedající, pane premiére, paní a pánové, děkuji panu ministrovi za jeho úvodní slovo, ale přece jen bych měl dotaz, jestli uvažuje vláda v rámci svých rozhodnutí o posílení finanční částky v České exportní bance a v EGAPu. To je první moment. A jestli při schůzce s panem premiérem majitelé firem alespoň oznámili, jaké mají zakázkové možnosti pro následující období, jestli se tam vůbec situace může zlepšovat a nakolik situace je řešitelná, nebo to bude jenom otázka jakési informovanosti o tom, jak špatně dopadneme. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, dám slovo panu premiéru Rusnokovi. Prosím, má slovo.

 

Předseda vlády ČR Jiří Rusnok: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, diskutujeme tady skutečně velmi závažné téma. Tak jak už nastínil pan ministr průmyslu a obchodu, situace a konfigurace stavu, který máme v Moravskoslezském kraji, konkrétně v průmyslové pánvi, je dramatická z mnoha důvodů. Vláda se tím opakovaně zabývala, zatím ve formě spíše přípravy a analyzování kroků, protože první moment dalšího vývoje musí přijít od vlastníků firem. Jsme dnes v poněkud jiné situaci, než jsme byli, řekněme, v podobných strukturálně postižených regionech před deseti, patnácti lety, kdy většinovým vlastníkem řady firem byl stát. Ale dnes všechny tyto firmy jsou soukromým podnikem. Všechny tyto firmy mají své akcionáře. Jak už řekl pan ministr obchodu a průmyslu připravujeme s nimi schůzky. Musím říct, že mě trochu udivuje jejich liknavost v tomto směru, protože bych očekával vzhledem k vážnosti situace, kterou my vidíme jako velmi vážnou, zejména v případě OKD, jejich větší aktivitu ve vztahu k vládě a hledání určitých synergií a kooperace s vládou, jak situaci zvládat s relativně co možná nejnižšími dopady. Dopady budou bezesporu. A budou významné, počítejme s tím. Situace OKD je komplikovaná nejen proto, o čem mluvil pan ministr, to znamená proto, že trh černého uhlí a koksovatelného uhlí zažívá nebývalý propad cen a poptávky. V podstatě produkt, který OKD produkuje, to znamená ať už energetické, tak koksovatelné uhlí, se hromadí na skládkách, hromadí se v zásobách této firmy. A ta situace je dramatická i proto, že se - pro mě poněkud záhadně - tato firma v posledních letech docela rozmáchla investičně, resp. spíše vydala celou řadu dluhových závazků ve vztahu zejména do zahraničí. Je třeba říct, že emise jejích dluhopisů, emise v eurech, některé možná v dolarech, jsou dnes v držení zahraničních finančních skupin. A toto zatížení podle mě bude komplikovat dramaticky bezbolestné, v uvozovkách, řešení situace kolem OKD. Já si myslím si, že bezbolestné ani už být nemůže.

Nicméně je třeba začít jednat. Je třeba se pokusit najít několik restrukturalizačních scénářů, které budou schopny zachovat alespoň zdravé části nebo přibližně zdravé části tohoto podniku. Myslím, že jeden dva tyto doly jsou schopny konkurence na mezinárodním trhu, stejně jako koksárenská část.

Řešíme situaci, která je výsledkem nějakého vývoje v minulých letech. Za vládu mohu říct, že je to jedna z klíčových agend, které se budeme v operativní správě země velmi věnovat, a budeme se snažit připravit pro vládu budoucí několik variant možných scénářů a angažování vlády v tomto procesu.

Neočekávejme prosím vás zázraky ze strany vlády. Jsme členy Evropské unie. Takovýchto postižených regionů a situací je všude po Evropě více. Jsme tady ve zvláštní situaci, kdy největší konkurenti jak zejména hornického byznysu, to znamená OKD, částečně i hutnického, jsou 50 až 100 km za hranicemi, v zemi, která má mnohem lepší vyjednávací podmínky v Evropské komisi, než máme my díky minulým vládám. A počítejte s tím, že tyto firmy a orgány našich partnerů na severu budou velmi bedlivě sledovat všechny naše kroky, takže budeme muset mít velmi dobře tyto kroky zdůvodněné a připravené po administrativně právní stránce ve vztahu k otázkám veřejné podpory, atd. Nicméně říkám, připravíme tyto věci, připravíme je alternativně. První krok, který teď musí následovat, je velmi vážné jednání s vlastníky firem. Musíme slyšet jejich záměry, jak oni se svými kapitálovými investicemi v této oblasti hodlají naložit.

Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Já jsem možná opomněl říci, že otevírám rozpravu, protože ti, co dosud hovořili, se prozatím mohli hlásit i bez toho, ale v této chvíli tedy otevírám rozpravu, aby se mohli samozřejmě mohli přihlásit poslanci z lavic. Nemám tady sice přihlášku, nevidím nikoho, kdo by se do obecné rozpravy hlásil. Jenom upozorňuji, že ještě bude podrobná rozprava. Do obecné rozpravy se tedy v této chvíli nehlásí nikdo. Ale přece jenom nyní do obecné rozpravy se hlásí pan poslanec Alfréd Michalík. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Alfréd Michalík: Vážený pane místopředsedo, vážené torzo Sněmovny, protože jak se na to dívám, tak levá strana je ucházející, pravá je prázdná. A to je bohužel výraz toho, že pravou stranu Sněmovny nezajímá problém, který může hýbat touto zemí a který hýbe Moravskoslezským krajem.

Když jsem se dozvěděl o existenci krizového štábu pro problémy našeho kraje, tak jsme se se svolením pana ministra s Břéťou Petrem zúčastnili jeho jednání jako pozorovatelé. A mohu vám říct, že tak jsem se už dlouho nestyděl, že jsem poslancem, jako na této schůzce, protože všechny podniky, které tam byly, hledaly samozřejmě vinu v nedokonalých a špatných zákonech v daňové oblasti, v podpoře energie atd. A byli jsme v jejich očích ti viníci, i když tady mohu potvrdit, že jsme vlastně celých pět let vždycky byli pro zákony, které by tomu pomohly, ale bohužel jsme byli arogantně smeteni, že jsme vlastně nikdy nebyli vyslyšeni. A právě to mě mrzí, že ti, kteří nás pět let válcovali, zájem o to, co se děje v Moravskoslezském kraji, zájem nemají. A to je to špatné. A já proto, i když možná už naposled, varuji a vyzývám všechny poslance, aby tento problém řešili rychle a v budoucnu efektivně. (Potlesk poslanců ČSSD.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP