(14.10 hodin)
(pokračuje Němcová)

Paní poslankyně Schejbalová má náhradní kartu číslo 56.

To byly omluvy.

Přistoupíme ke stanovení pořadu 47. schůze. Návrh, jak již jsem řekla, byl uveden na pozvánce.

Nejprve bych vás chtěla seznámit s návrhy, na kterých se shodlo dnešní dopolední grémium Poslanecké sněmovny. Návrhů je celkem pět.

První - vyřadit z programu 47. schůze bod 93 návrhu pořadu, sněmovní tisk 721, v prvém čtení. Je to na žádost místopředsedkyně Senátu Aleny Palečkové.

Za druhé - vyřadit z programu schůze bod 131, sněmovní tisk 796, na žádost předsedy zemědělského výboru pana poslance Pavla Lukši.

Za třetí - zařadit pevně bod 133 návrhu pořadu, je to sněmovní tisk 806, na čtvrtek 1. listopadu v 11 hodin. Činíme tak na žádost místopředsedkyně petičního výboru paní poslankyně Hany Orgoníkové.

Čtvrtým návrhem je pevné zařazení bodu číslo 34, sněmovní tisk 823 v prvém čtení, na pátek 26. října po již pevně zařazených bodech Ministerstva dopravy, to je jako pátý bod. Je to vyhovění žádosti ministra dopravy Pavla Dobeše.

Posledním návrhem grémia je pevné zařazení bodu 88, sněmovní tisk 710 v prvém čtení, na dnes, na úterý 23. 10., před již pevně zařazený bod 89.

Dále bych vás chtěla informovat, že v neděli 28. října bude v prostorách Sněmovny probíhat den otevřených dveří, a proto si, prosím, všechny materiály, tak jak jindy, uschovejte. Jinak vás musím upozornit, že bude skartováno, co necháte na lavicích.

Teď se vracíme k pořadu schůze. Mám zde několik přihlášek. Nejprve s přednostním právem žádá o vystoupení paní poslankyně Kateřina Klasnová.

 

Poslankyně Kateřina Klasnová: Vážená paní předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych zde chtěla za Věci veřejné vystoupit s požadavkem na předložení nového bodu této schůze. Tento bod by se jmenoval Vysvětlení lživých veřejných výroků ministra práce a sociálních věcí Drábka a důvodů k uzavření smlouvy mezi Ministerstvem práce a sociálních věcí a Českou spořitelnou, jednoznačně znevýhodňující stát.

Ministr práce a sociálních věcí Drábek, který je sice v tuto chvíli v demisi, a jeho první náměstek, který je trestně stíhán, jsou plně zodpovědni za zcela nevýhodnou smlouvu, která byla uzavřena mezi Ministerstvem práce a sociálních věcí a Českou spořitelnou na dodávku sKaret. Tato smlouva de facto zavádí privatizaci veřejné moci. Ministerstvo práce a sociálních věcí se v ní zavazuje, že bude vyvíjet veškeré maximální úsilí pro to, aby byla učiněna i změna legislativy tak, aby Česká spořitelna se stala, dalo by se říci, dvorním dodavatelem všech dávek, včetně starobních důchodů, občanům České republiky.

Já bych chtěla zdůraznit, že ministr Drábek veřejně lhal, a veřejně lhal nejenom nám jako politickým partnerům, nejenom nám jako tehdejším koaličním partnerům, když ještě Věci veřejné byly součástí koalice, ale lhal celé veřejnosti, když říkal, že sKarty nebudou sloužit k výplatě starobních důchodů. Kdokoli se podívá na smlouvu, která je uveřejněna na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí, zjistí, že se Ministerstvo práce a sociálních věcí zavázalo k tomu, že přes sKarty půjde 98 % dávek včetně penzí. Jedinou výjimkou, která je učiněna v této smlouvě, jsou dávky, které by vznikly v případě nenadálých živelních pohrom.

Já bych chtěla zdůraznit, že v tuto chvíli přes sKarty má procházet zhruba 80 mld. korun, které budou vypláceny v souvislosti se sociálními dávkami. Pokud by bylo přikročeno k tomuto kroku, to znamená k tomu, aby byly přes sKarty vypláceny také důchody, znamenalo by to dalších zhruba 360 mld. korun, které by prošly přes Českou spořitelnu občanům České republiky. Jinými slovy, zhruba 440 mld. To je opravdu byznys, který by se jistě líbil mnoha jiným bankovním domům.

Víte, že v tuto chvíli tuto spornou smlouvu, toto celé výběrové řízení navíc šetří antimonopolní úřad. To znamená, že je vůbec ve hvězdách, jak dopadne. Pokud ale dopadne, je zcela jednoznačné, že zde je závazek, a to na dvanáct let, po tři po sobě jdoucí volební období, do roku 2024, že Ministerstvo práce a sociálních věcí, ať už v křesle ministra práce a sociálních věcí usedne kdokoli, nezmění podmínky této smlouvy. To znamená, že zde se Česká republika, zde se stát zavázal, že jednoznačně starobní důchody, veškeré dávky, 98 % výdajů, de facto veškeré mandatorní výdaje Ministerstva práce a sociálních věcí půjdou přes sKarty.

Ráda bych zdůraznila, že po prostudování této smlouvy navíc zjistíte, že de facto tuto smlouvu opravdu není možné vypovědět. Důvody, pro které by Ministerstvo práce a sociálních věcí mohlo tuto smlouvu vypovědět, nejsou explicitně a jasně v této smlouvě zakotveny. To znamená, není tam jasně řečeno, za jakých podmínek může Ministerstvo práce a sociálních věcí tuto smlouvu vypovědět. Je tam velmi vágně řečeno, že do měsíce po uzavření této smlouvy - připomeňme si, že tato smlouva už byla dávno podepsána, byla dávno signována, jak říkám, trestně stíhaným náměstkem Šiškou, ministrem práce v demisi - tak teprve měsíc po podepsání této smlouvy se jaksi ústně měli dohodnout, či nevím jak, protože to není součástí této smlouvy, zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí s Českou spořitelnou, za jakých případných podmínek by došlo k výpovědi této smlouvy.

Takže zdůrazňuji, jednostranně výhodná smlouva, zvýhodňující jeden soukromý subjekt, jeden bankovní dům.

Musíme si uvědomit, že pakliže Ministerstvo práce a sociálních věcí se zavázalo k tomu, že vyvine veškeré maximální úsilí, aby došlo ke změně legislativy, to znamená, aby se změnila legislativa tak, aby mohly být důchody vypláceny přes sKarty, tak se skutečně dostáváme do situace, kdy jsou popírány demokratické principy v této zemi. To znamená, že kdykoliv do budoucna se může stát, že jakékoliv ministerstvo, jakýkoliv resort, či dokonce snad jednotliví poslanci, zkrátka jakýkoliv zákonodárce, mohou za úplatu či bez úplaty uzavírat jakési smlouvy se soukromými subjekty, ve kterých se budou do budoucna zavazovat k tomu, že tak či onak změní či nezmění legislativu v České republice.

Za myšlenku privatizovat státní moc bankám musí nést vláda zodpovědnost. TOP 09 nese zvláště zodpovědnost za snahu podporovat monopolní bankovní subjekt, který zbohatne za zprivatizovaném systému sociální pomoci, a to navíc subjekt, u něhož má tato strana svůj účet.

Nikdo nemůže v tuto chvíli, dámy a pánové, vyloučit riziko arbitráže. Jak jsem říkala, tato smlouva je prakticky nevypověditelná. A co hůř - to, čím se tady ministr práce a sociálních věcí kasal a co tady vlastně před námi jako před zákonodárci uváděl jako největší klad sKaret, tedy to, že sKarty Česká spořitelna dělá pro Ministerstvo práce a sociálních věcí a služby s tím spojené zdarma, toto je také další lež. V této smlouvě je jednoznačně řečeno, že Česká spořitelna má nárok do budoucna si nárokovat u Ministerstva práce a sociálních věcí finanční kompenzaci za sKarty. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP