(21.30 hodin)
(pokračuje Váňa)
České domácnosti nemají tedy život lehký a nemají z čeho si vytvářet zdroje a úspory na stáří. Česká populace je nespokojená se současnou penzijní situací. Naše země se v průzkumu zemí v rámci Evropské unie umístila bohužel na smutném 24. místě v žebříčku, když se zkoumala spokojenost občanů s penzijní situací. Už dnes je mnoho důchodců, kteří bohužel zůstali žít zcela sami, a tudíž žijí z jednoho jediného důchodu. A tam platit částky kolem desetitisícového nájemného je opravdu velký problém pro důchodce. Už dnes nemohou důchodci po zaplacení nájemného plnohodnotně uspokojit své další životní potřeby.
Co tedy řeší navrhovaná důchodová reforma vládou? Tato reforma řeší vyvedení 30 miliard ročně ze státního důchodového systému do rukou soukromých fondů. Rozboří se tím státem budovaný průběžný důchodový systém, který je tedy průběžně financován. Touto operací se nevyřeší důchodový systém jako celek. Touto operací se nevyřeší problém důchodů a touto operací se akorát rozboří to, co dnes funguje. Touto operací se nevyřeší důchody ani dnešních pracujících, kteří už nemají volnou kapacitu na to, aby si vytvářeli další úspory na své stáří. Většina rodin má bohužel starost o finanční zajištění běžného chodu své rodiny. Zkrátka nemají volné zdroje. Tato vládou navrhovaná reforma řeší tedy finanční situaci, nebo nabízí k řešení finanční situaci pro 10 % vysokopříjmových skupin obyvatel. Avšak dlužno ještě jednou podtrhnout, že vyvedením zhruba 30 miliard ročně do soukromých fondů ten systém státního penzijního fondu, státního penzijního důchodu a státního penzijního systému, ten důchodový systém se zcela rozboří, zcela rozboří, a budou muset do toho systému přispívat běžní občané v důsledku zvýšených sazeb DPH, kde vláda tiše, možná i hlasitě, počítá, že z kapes lidí vysaje 48 mld. ročně zvýšenou sazbou DPH.
Takže sociální demokracie s takovýmito plány v zásadě přece nemůže souhlasit.
Drábkova fantazie vysává starobní důchodový - státní důchodový pilíř. Vyvedení miliardových částek do soukromých fondů zásadně sníží důchody středním příjmovým skupinám a nízkopříjmovým skupinám. Ještě jednou to zopakuji: lidem s mírně podprůměrnými příjmy až mírně nadprůměrnými příjmy bude vyměřován nižší důchod, aby zkrátka zbylo na důchody pro lidi z vysokopříjmových skupin.
Celý tento teátr se hraje v době, kdy tento systém zkrachoval v řadě zemí. Bez úspěchu tento systém dopadl v Maďarsku, v Polsku a na Slovensku. Starost má mnoho Američanů, starost mají miliony Američanů, kteří s důvěrou posílali své peníze do soukromých fondů a teď je jim už jasné, že své peníze nikdy neuvidí, nikdy, protože fondy je prohospodařily. Někdy záměrně, někdy zkrátka se to tak stalo.
Takže dnešní vláda žene naše mladé vysokopříjmové skupiny občanů do rozevřené náruče dychtivých dravců, spekulantů s finančními deriváty a tito mladí lidé, vysokopříjmoví občané, kteří se tak stávají lukrativní kořistí, velmi atraktivní kořistí pro komerční fondové spekulanty, v důvěře budou spořit, spořit a spořit, ale hraje se zde o to, že budou jenom spořit. Ale někdy na konci jejich života se může stát, že peníze neuvidí. Kdo jim tedy zaručí, že když začnou v dobré víře v 35 letech a budou posílat své poctivě vydělané peníze do soukromých rukou, tak je někdy v důchodu uvidí? Zaručí jim to tato vláda? No nezaručí. Spekulanti s finančními deriváty budou operovat na trhu s penězi svých klientů. Vláda tak rozboří státní systém a otevře sféru privátnímu sektoru.
V České republice už dnes ti, co chtějí spořit na svůj důchod, tak tu možnost zkrátka mají. V České republice zhruba 4 miliony občanů spoří na svůj důchod částkou 400 Kč měsíčně. No pravda, není to málo, ale je to lepší pro ty, kteří si to mohou dovolit, než nic. Ti, co na to mají, tak prostor zde mají otevřený. Takže neexistuje žádný, žádný důvod, proč bourat průběžný státní důchodový systém, systém, který občanům nabízí vysokou míru jistoty, že svoje peníze ještě někdy uvidí.
Důchodový systém je součástí sociálního zabezpečení a působí na něj řada parametrů: nadimenzování tvorby pilířů, úroveň prorodinné politiky, vývoj plodnosti, prodlužování délky života, otázka kvality života, příjmová solidarita, úroveň aktivní politiky zaměstnanosti a tři body - výše důchodového věku, výše důchodové dávky a výše pojistné sazby. Státní důchodový pilíř je povinný pro všechny občany, průběžně financovaný, je státem garantovaný.
Sociální demokracie zásadně odmítá Drábkův nevydařený pokus o rozbití státního průběžného důchodového systému. Tento systém v sobě zahrnuje vysokou míru rizika, kdežto státní systém průběžného financování v sobě zahrnuje prvky solidarity a prvky garantování výplaty důchodových dávek.
Rozhodně sociální demokracie nesouhlasí s vyvedením 30 mld. ročně do soukromých rukou. Je to vytvoření obrovského kšeftu pro soukromý sektor. Sociální demokracie nesouhlasí s tím, aby nízkopříjmové a středněpříjmové skupiny občanů platily svými zvýšenými životními náklady vyšší důchody pro 10 % vysokopříjmových občanů. Zkrátka nesouhlasíme s tím, aby se zásadním způsobem lidem zvyšovaly ceny životních potřeb, které lidi potřebují nezbytně nutně ke svému životu každým dnem. Už dnes jsou v mnohých rodinách napjaté rozpočty téměř na neúnosnou míru.
Sociální demokracie odmítá, aby náklady reformy byly hrazeny pouze těmi nízkopříjmovými a středněpříjmovými skupinami občanů. Sociální demokracie odmítá, aby náklady reformy byly hozeny pouze a pouze na bedra těch obyčejných pracujících občanů, lidí středně- a nízkopříjmových skupin občanů. Sociální demokracie odmítá naprosto nespravedlivě rozvržené náklady reformy mezi občany, tak jak nám je předkládá vláda. Zkrátka nesouhlasíme s tím, že vláda nadržuje pouze nejbohatším. Nesouhlasíme s tím, aby se zde zbídačovala většina občanů! Reformy musí být spravedlivé, a ne tak, jak si je představuje vláda! A proto klub sociální demokracie podporuje stanovisko Senátu na zamítnutí zákonů souvisejících s důchodovou reformou.***