(10.30 hodin)
(pokračuje Sobotka)
To, co je vládou předloženo, není důchodová reforma! My to budeme opakovat stále dokola. Toto není důchodová reforma. Je to pouze vznik podnikatelské příležitosti pro soukromé fondy a je to nový spořicí produkt pro ty, kdo jsou současně mladí a současně bohatí. A tyto dvě podmínky musí nastat společně. To znamená, to není důchodová reforma!
Vládní návrh, tak jak je tady předložen, neřeší situaci 70 % ekonomicky aktivních. Vláda se stará o 10 % lidí s nejvyššími příjmy, kteří vydělávají 40 % měsíčně a více. Pokud máte nižší než průměrnou mzdu, tak pro vás tato reforma připravena není, ale zaplatíte ji vyšší DPH. A i když dosahujete na průměrný plat v této zemi, zapomeňte na to, že je tato reforma připravena pro vás. Ale budete platit dražší bydlení, léky, potraviny, dražší cestování veřejnou dopravou! A pro koho vlastně vláda tyto změny uskutečňuje? Pro majitele penzijních fondů! Majitelé penzijních fondů, to jsou nejčastěji zahraniční finanční investoři. A vláda také toto spoření připravuje pro ty nejbohatší, pro které je výhodné, aby omezili svoji povinnou solidaritu v průběžném systému, jak koneckonců uvádí jeden z představitelů penzijních fondů. Říká: Jako potenciální účastníci nám vycházejí lidé s vyšším než průměrným platem. A jiný představitel penzijních fondů k tomu dodává: Bude to výborný nástroj na získávání klientů s nadprůměrnými příjmy. A já myslím, že to je úplně nejlepší charakteristika celé téhle takzvané důchodové reformy. Není to důchodová reforma! Vy, kdo nemáte průměrný anebo máte jenom průměrný plat, tak na to zapomeňte, že vláda na vás v důchodové reformě myslí. Na vás vláda nemyslí! Tohle není důchodová reforma, ale je to vynikající nástroj na získávání klientů s nadprůměrnými příjmy pro stávající finanční instituce. Proč by to penzijní fondy nepodporovaly? Ale k čemu to bude 70 procentům ekonomicky aktivní populace, která nemá na to, aby si v těchto fondech spořila nebo to je pro ni krajně nevýhodné?
Ano, vláda myslí na lidi s nejvyššími příjmy. Jenomže právě tito lidé, kteří mají nejvyšší příjmy, přirozeně mají většinou řadu možností, jak investovat, řadu možností, jak si naspořit, jak se na stáří ekonomicky zabezpečit. Tito lidé mají přirozeně mnohem více možností než pracující rodiny ze středních vrstev, než rodiny, které se musí starat o děti, s průměrnými příjmy nebo třeba matky samoživitelky. Reforma je nespravedlivá. Pomáhá jen 10 % populace. Reforma je tu jen pro ty, kdo jsou současně mladí a současně i bohatí. A ti ostatní jim ji budou muset zaplatit.
Jenže ani ti, kdo mají to štěstí a jsou současně mladí i bohatí, tak se nemohou na druhý pilíř ve skutečnosti stoprocentně spolehnout. Máme tady globalizovaný kapitalismus, finanční krize a máme tady ratingové agentury, které se čas od času dopouštějí chyb. Deriváty, akcie, dluhopisy, které ještě včera vypadaly jako investiční trhák, se mohou během 24 hodin v dnešním světě změnit jenom ve virtuální bublinu, která nemá žádnou reálnou hodnotu. To je dnešní svět finančních a kapitálových trhů. Naše vláda, pokud jí to dovolíme, pošle ročně 20 mld. korun do černé díry finančních trhů a bude věřit, že za třicet čtyřicet let se tyto prostředky vrátí a vrátí se rozhojněné a zúročené. Myslíte si, že během příštích třiceti čtyřiceti let už se nevyskytnou žádné nové kolapsy světové ekonomiky, že se nevyskytnou žádné nové finanční krize? Já si myslím, že se to nestane! Svět není ideální a zažili jsme to i v uplynulých letech. Ale pokud uvěříte této vládě, pokud se zúčastníte systému tzv. druhého pilíře a dojde na finanční krize, tak máte smůlu, ale máte možnost v roce 2030, až vám nebudou vyplaceny vaše peníze z fondů, tuto reformu reklamovat u současného ministra financí Kalouska a u současného premiéra Petra Nečase. A přeji vám hodně štěstí s touto reklamací v roce 2030!
Na jednu věc se ale můžete spolehnout. I když se vám vaše peníze z fondů nevrátí, tak marže z vašich úspor ve druhém pilíři budou dávno utraceny, protože poplatky se platí průběžně a marže se utrácí také průběžně. Manažeři těchto fondů dostávají plat, dostávají roční odměny, dostávají tantiémy a to musí někdo zaplatit! A zaplatí to ti lidé, které uloví reklamní kampaň, která se nepochybně v příštích měsících rozjede. Vláda tím, co navrhuje, pokud jí v tom nezabráníme, nahrazuje jistotu státních penzí vyplácených z průběžného systému nejistotou globálních finančních trhů. A ta nejistota je objektivní, existuje tady a zažili jsme finanční krizi!
Já myslím, že je dobré také občas vyjít ven z Poslanecké sněmovny a podívat se na reálný život. Většina lidí na důchodové spoření nemá. Nečasova vláda radí lidem, aby si více spořili, aby se připojistili, a vytváří pro ně kvůli tomu druhý pilíř. Jenže rozjíždí tento projekt v době, kdy lidé mají stále hlouběji do kapsy. Stagnují reálné mzdy. Ve veřejném sektoru dokonce reálné mzdy klesají. Tomu odpovídá i nepříznivý vývoj spotřeby domácností. Česká ekonomika zpomaluje. Nikdo neví, jaký bude hospodářský růst ve skutečnosti v příštím roce. Máme vysokou nezaměstnanost, která stagnuje, a problém na trhu práce mají nejenom absolventi škol, ale také a zejména lidé v předdůchodovém věku. Vláda vysává peníze z domácností i svou vlastní aktivitou: zdražuje veřejné služby, zvyšuje poplatky ve zdravotnictví, zdražuje vlastně všechny typy poplatků a chystá dokonce školné. A další ranou pro výdaje domácností bude zvýšení daně z přidané hodnoty. A odkládat si navíc 2 % z platu je pro většinu pracujících rodin se středními příjmy, které s starají o děti, absolutně nepředstavitelné! Ale vládě podle všeho o pracující rodiny s dětmi nejde! Spíš o zisky majitelů penzijních fondů.
Vy jste si pro start této reformy vybrali tu nejhorší možnou dobu. Jestli na vás mohu v něčem apelovat, a možná je to zbytečné, ale přesto to chci při této příležitosti udělat, pane premiére, odložte zavedení tzv. druhého pilíře, protože zavádět tzv. druhý pilíř v období ekonomické nejistoty, v období nestability na finančních trzích, to už je skutečný hazard, to už je skutečná neodpovědnost. Já si myslím, že to je apel, který by měl dnes tady na půdě Poslanecké sněmovny zaznít.
Tím, že vláda vyvede peníze ze státního penzijního systému do soukromých fondů, vlastně trvale destabilizuje naše veřejné rozpočty. Je to velký paradox této reformy, protože máme vládu, která o sobě říká, že je vládou rozpočtové odpovědnosti, a ve skutečnosti rozpočtově destabilizuje státní průběžný důchodový systém. Důchodový účet je dneska v deficitu kolem 30 mld. korun ročně a místo toho, aby vláda důchodový účet na příjmové straně stabilizovala, tak mu pustí žilou. To znamená k 30 mld. přibude ještě dalších 20 mld., které půjdou do soukromých fondů, a pak to vláda musí zalepit zvyšováním DPH. A dneska nikdo neví, kde se zvyšování DPH zastaví, protože na jednu stranu čteme v zákoně 17,5 % a ten, kdo si dnes přečte noviny, tak tam vidí rozhovor s předsedou vlády a předseda vlády neříká DPH 17,5 %. Předseda vlády připouští, že DPH může být dokonce 19 %. To znamená, kde se zdražování a zvyšování nepřímých daní zastaví? Každý rok přijde státní průběžný systém o 20 mld. korun a vzniklá rozpočtová díra bude zalátána zdaněním spotřeby těch, kteří na žádné spoření možná ani nikdy mít nebudou. Sjednotí se DPH. Nikde v EU kromě Dánska není jedna sazba DPH. To znamená, čeká nás ještě další experiment!
Chtěl bych připomenout vládě, která zvyšuje DPH a říká, že to dělá kvůli důchodové reformě, že ještě v roce 2006 byly potraviny a léky v naší zemi zdaňovány jen 5 %. Pak přišla vláda pravice a zdanění se zvýšilo až na 10 %. Nyní bude 17,5 % a zítra možná 19. To znamená, že zdanění dodávek tepla, potravin, léků a bydlení se ztrojnásobí v době, kdy reálné příjmy domácností stagnují. No to je samozřejmě sociálně absolutně nepřátelský krok vůči středním vrstvám a vůči nízkopříjmovým skupinám. ***