Neautorizováno !


 

(11.40 hodin)

Poslanec Josef Janeček: Musím říci, že je mi trochu líto vystoupení pana místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí Ing. Škromacha, protože musím říci, možná tím bude překvapen, že s jeho resortem se mi spolupracovalo dobře. Myslím si, že v tomto volebním období se podařilo, a byly to poslanecké iniciativy, ve spolupráci s resortem udělat takové věci, jako bylo urychlení adopcí, utajené porody, podpora náhradní rodinné péče atd. V okamžiku, kdy se ta věc začne takto nešťastně politicky vyhrocovat, dostaneme se přesně tam, kam bychom neměli. Bude totiž z toho boj, na kterém všichni zúčastnění prohrají. Místo toho, abychom se pozitivně podívali na to, zda skutečně rodině nemůžeme pomoci, zda tam nejsou nějaké mezery, zda není náhodou dobře mít takový střechový zákon, uděláme z toho válku, co lidovci, co sociální demokracie atd.

Domnívám se, a to je fakt, že v této Poslanecké sněmovně existují různé názorové proudy. Potom nějaká forma je nějakou výslednicí. Ale současný právní stav přece je takový, že je výhodné být nesezdán, a to přesto, že třeba fakticky lidé spolu žijí. Bohužel trend je takový, protože se o úplné rodině nemluví, a je to v tabulce, která je přiložena v návrhu zákona, že stále více a více dětí se rodí mimo rodinu. Ono to má své dopady. O tom by vám mohli vykládat sociální kurátoři, lidé, kteří se pohybují mezi teenagery na ulicích, jaké jsou kořeny těchto problémů. Problém dětí je jenom částečně ekonomická situace. Velkým problém dětí je skutečnost, že nežijí v úplné funkční rodině.

Když zde náš milý místopředseda vlády kritizuje KDU-ČSL za to, že podporuje úplnou rodinu, protože v jeho očích jsou si všechny formy rovny, tak se domnívám, že to je trochu nepochopení problému. My jsme nikdy nezpochybňovali a nezpochybňujeme různé formy podpory existencí forem, které existují ve společnosti, jakkoli jsou neúplné. Ale cíl, kterého bychom chtěli dosáhnout, je, aby úplná rodina byla podporována, protože předává dalším generacím obrovskou duševní a společenskou hodnotu. Velkým problém totiž, a to si málo uvědomujeme, je, že nedokážeme ocenit existenci a budování mezilidských vztahů. Dětem dnes často právě schopnost tyto vztahy a umění navazovat dlouhodobé pevné mezilidské vztahy chybí. Právě díky roztříštěnosti, díky tomu, že tyto trendy ve společnosti podporujeme. Dokonce různí psychologové na to už mají diagnózy. Pozorují, jak se věci ve společnosti šíří.

Byl bych rád, abychom řekli ano, samozřejmě podporujeme všechny ženy, které se ocitly v životě samy se svými dětmi, ale chceme, aby těchto případů bylo vynuceno co nejméně, aby to, co bychom považovali za normální, tj. úplná rodina, bylo podporováno.

Pan ministr zde řekl, že připravil zprávu o rodině. To je velice dobře. To jsme chtěli už na počátku volebního období. Jestli si vzpomínáte, když jste zamítali onen původní návrh, bylo tam, že Ministerstvo práce a sociálních věcí bude každé dva roky předkládat takovou zprávu o rodině. Bylo by to velice dobře. To, že to je dnes uděláno a že na tom mají podíl náměstci za KDU-ČSL, je samozřejmě velmi dobře. Byl bych rád, aby to nebylo náhodně, ale aby to byla skutečně povinnost bez ohledu na to, kdo na ministerstvu zrovna je, bez ohledu na to, jaký vztah k rodinné problematice má, ale aby to byla povinnost, aby Poslanecká sněmovna měla právo alespoň každé dva roky si takovou zprávu vyžádat. Když se podíváme do programu dnešní schůze, vidíme tam spoustu různých zpráv. Domnívám se, že naprostá většina z nich má pro tuto společnost nižší hodnotu, než by měla kvalitní zpráva o situaci české rodiny.

Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane poslanče. Slovo má pan kolega Kalousek, připraví se pan kolega Škromach.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Kolegyně a kolegové, nebudu reagovat na invektivy o dírách ani nebudu plakat nad tím, že pan místopředseda Škromach většinou nepochopil odborné argumenty, které padaly na koaličních jednáních. Myslím, že to je standardní, tomu už nikdy jinak nebude.

Dovolte, abych se pozastavil nad výtkou o farizejství při schvalování rodičovského příspěvku, kdy bylo řečeno, že byl naplněn program sociální demokracie a my si teď farizejsky přivlastňujeme onu zásluhu. Pokud tomu tak skutečně bylo, pokud to byla priorita sociální demokracie, proč prosím pěkně dvakrát po sobě sociální demokracie úporně hlasovala proti tomuto návrhu? Až poté, kdy bylo zřejmé, že její negativní hlasy nestačí, proč pak najednou hlasovala pro? Takto se prosazují programové priority, že jsem dvakrát proti, potom pro? Tady to přirovnání asi velmi kulhá.

KDU-ČSL nic takového nedělá. KDU-ČSL o tématech hlasuje konzistentně a jednotně. Neměníme své názory ze dne na den, ať už se to týkalo účtenek za padesát korun, ať se to týkalo hlasování o rodičovském příspěvku. Či nás snad něco podobného čeká u trestního zákoníku? To děláte vy. Vám nedělá problém o jedné věci hlasovat v úterý tak a ve středu onak. Pak se asi těžko někdo orientuje v tom, co jsou vaše programové priority, ale to už je váš problém. Já nejsem váš volič.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Slovo má pan ministr Škromach. Další přihlášku nevidím.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Zdeněk Škromach: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, myslím, že tady asi je možné zhodnotit postoj jednoznačně z toho hlediska, že sociální demokracie vnímá přece jen rodinu v širším měřítku, než ji vnímá pan poslanec Janeček, který vnímá rodinu pouze jako svazek manželský. Myslím si, že zvýhodnění pro institut manželství je dáno v různých zákonech, včetně daňových zákonů, společné zdanění manželů apod., což mimochodem také byla jedna z volebních priorit sociální demokracie. Zároveň i s KDU-ČSL, kteří měli podobný programový požadavek, ale to je prolínání pravice, levice, středu atd.

Pokud jde o to zajímavé, docela mě zaujalo tvrzení pana poslance Janečka, že chce, aby to, co se dnes dělá, co už funguje, aby bylo jisté v zákoně. Zřejmě má obavu, že by možná v budoucnu některá vláda to nemusela dělat. Zřejmě je to příprava na budoucí volební koalici s pravicí. Dobře. Chápu, že pan Janeček to takto vidí.

Třetí věc. Pokud jde o hlasování, myslím si, že tady skutečně jsem se musel usmát, protože na rozdíl od KDU-ČSL, která neustále na všech jednáních, a to prostřednictvím jejího předsedy, prosazuje vyrovnaný státní rozpočet, nejmenší dluhy veřejných financí, tak samozřejmě i ministr financí za koaliční vládu, kde KDU je členem, musel přihlížet i v návrzích, které předkládají jednotliví poslanci, k tlakům našich koaličních partnerů, kteří nutí vládu k co nejmenším veřejným výdajům.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP