Neautorizováno !


 

(11.10 hodin)
(pokračuje C. Svoboda)

Odráží se to v rezolucích Rady bezpečnosti, deklaracích Evropské rady a v dalších dokumentech, které se týkají podstaty věci.

Česká republika v této oblasti je velmi aktivní. Také se podařilo úsilím České republiky dostat organizaci Hamás na seznam organizací, které podporují mezinárodní terorismus. Tato problematika je velmi živá a citlivá, je potřeba proto vždy vědět, kdo a jak financuje mezinárodní terorismus. Abychom ale byli v tomto boji úspěšní, abychom mohli účinně bojovat proti terorismu, je potřeba, abychom se jasně postavili těm, kteří financují terorismus. Z tohoto důvodu se otevře opět v Poslanecké sněmovně debata o trestněprávní odpovědnosti právnických osob.

Všichni si vzpomínáme, jak bouřlivá debata na toto téma byla v minulosti. Doufám, že dojdeme ke kompromisu, který bude přesně specifikovat určité skutkové podstaty, na které se bude vztahovat možná odpovědnost právnických osob. Pokud budeme pokračovat nadále v koncepci toliko odpovědnosti fyzických osob, vždy bude mezinárodní společenství pokulhávat, protože nebude moci řádně dokázat všechny znaky skutkové i formy zavinění, pokud jde o páchání této trestné činnosti. To, že financování terorismu je trestné, o tom svědčí i náš trestní zákon, protože podle trestního zákona v § 95 konstatujeme, že financování teroristických útoků je samostatnou skutkovou podstatou trestného činu. Musíme být v tomto i konzistentní s naší vnitrostátní právní úpravou, která považuje financování terorismu za trestný čin.

Z tohoto důvodu, vážené kolegyně, vážení kolegové, si vás dovoluji požádat o podporu v ratifikačním úsilí této Mezinárodní úmluvy o potlačování financování terorismu ze dne 9. prosince 1999, protože to je jeden z účinných nástrojů, které můžeme použít v boji proti největšímu nebezpečí, kterému čelíme, a tím mezinárodní terorismus nepochybně je.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Nyní prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení pan poslanec Jan Kavan.

 

Poslanec Jan Kavan: Vážená paní předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, Česká republika je zásadním a trvalým odpůrcem všech forem terorismu, ať směřují k podpoře jakýchkoli, byť i třeba oprávněných požadavků.

Předložená úmluva o potlačování financování terorismu sleduje jeden z nejdůležitějších prostředků k likvidaci terorismu. Je zřejmé, že potlačení nebo aspoň ztížení možnosti financování povede k omezení finančních zdrojů, kterými světový terorismus disponuje. Jsem přesvědčen, že úmluva je důležitý krok správným směrem. Neřeknu samozřejmě nic nového, když připomenu obecně známou skutečnost, že bez finančního zajištění není převážná většina největších teroristických útoků vůbec proveditelná. Omezení možnosti financování této trestné činnosti se proto nutně musí příznivě projevit nejen z hlediska globálních zájmů, ale i z hlediska zájmů každého jednotlivého státu.

Úmluva sama důsledně respektuje právní řády účastnických států. Přes drobnou výhradu ke znění článku 8 odstavec 3 - zdá se mi totiž málo etické vzhledem k závažnosti úmluvy upravovat touto úmluvou i rozdělení zisků z konfiskací - považuji text úmluvy za naprosto odpovídající zájmům České republiky i jejího postoje k terorismu.

Poněkud směšně naopak působí ta část předkládací zprávy, která hledá umělé překážky v naplňování úmluvy v podobě neexistence trestní odpovědnosti právnických osob. Autoři předkládací zprávy by se měli naučit respektovat tento zákonodárný sbor. Jestliže tento sbor odmítl v minulém období návrh zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, jistě věděl, proč tak činí. Není pravdou, že Česká republika není schopna náležitě plnit závazek stanovený v článku 5 úmluvy, jak se tvrdí v předkládací zprávě. Naopak článek 5 přímo ponechává na účastnických státech, zda v případech odpovědnosti právnických osob zvolí právo trestní, občanské nebo správní v souladu se svými vnitrostátními předpisy. Zajímalo by mě, a to bohužel předkládací zpráva neuvádí, v kolika případech zatím náš stát podle autorů nemohl účinně zasáhnout proti financování terorismu vzhledem k neexistenci zákona, který oni považují za tolik potřebný.

Mé výhrady k předkládací zprávě ale nemohou otřást mým přesvědčením o potřebnosti přistoupit k této úmluvě.

Dovolte mi, abych upozornil ještě na jednu záležitost. Jedním z rozhodujících zdrojů financování terorismu ve světě je nelegální obchod s drahými kameny. Česká republika je účastníkem Kimberleyského procesu, nadnárodní organizace, která hledá mimo jiné účinné cesty k potírání tohoto nelegálního obchodu. Obávám se, že zatím jsme účastníkem málo aktivním. Chtěl bych proto apelovat na příslušné ministry zahraničních věcí a financí, aby věnovali daleko výraznější pozornost našemu podílu na činnosti této organizace. Je totiž mnoho indicií, které nasvědčují tomu, že v mnoha případech je naše republika tranzitní zemí alespoň některých takovýchto obchodů. Bylo by totiž málo platné přistupovat k významným úmluvám, pokud bychom nedokázali účinně napomáhat odstraňování jevů, které potom účinnost takovýchto úmluv oslabují.

Jak bezpochyby vyplývá z mých slov, přistoupení České republiky k mezinárodní úmluvě o potlačování financování terorismu plně podporuji. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Otevírám obecnou rozpravu, do které nemám žádnou písemnou přihlášku. Ptám se, zda se do obecné rozpravy hlásí někdo z místa. Pan poslanec Exner. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Václav Exner: Paní místopředsedkyně, členové vlády, dámy a pánové, dovolte mi, abych se ohradil proti tvrzení pana ministra Cyrila Svobody, že terorismus je privatizován. Pro krátkost uvedu jen dva státy, které používají tento způsob také jako státní terorismus - Spojené státy americké a Izrael. (Potlesk z řad KSČM.)

Souhlasím také s přístupem, který pan zpravodaj Kavan má k problematice, že Česká republika prozatím není schopna náležitě plnit závazek stanovený v článku 5, který se týká odpovědnosti právnických osob v souvislosti s financováním terorismu. Nicméně jsem toho názoru, že je potřeba tuto otázku v souvislosti s právě projednávanou mezinárodní úmluvou znovu ověřit především v ústavněprávním výboru. Proto navrhuji, aby Sněmovna souhlasila s přidělením tohoto tisku k projednání také ústavněprávnímu výboru.

Jsem toho názoru, že všechny trestné činy, které by se v souvislosti s financováním terorismu mohly vyskytnout a být v jurisdikci České republiky, máme naším trestním zákoníkem postiženy. Připomněl bych dokonce, že jestliže některý z takových trestných činů je vykonán v rámci organizované skupiny, což by mohl být případ, že to provede právnická osoba, kde se takového trestného činu zúčastní více osob, potom jsou prakticky ve všech případech stanoveny pro tento případ zvýšené sazby.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP