(15.20 hodin)
(pokračuje Starec)
Je zcela zřejmé, že ten, kdo zpracovával příslušný návrh zákona, který se týká krajského zřízení nebo uspořádání, měl nepochybně na mysli tuto záležitost.
Děkuji za možnost vystoupit a prosím řídícího, aby potom postupoval podle návrhů, které tady zazněly. V podrobné rozpravě k tomuto prvnímu čtení bych potom předložil návrhy vlády jako legislativně technické návrhy.
Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji. Otevírám obecnou rozpravu. Táži se, zda se do ní někdo hlásí. Není tomu tak. Obecnou rozpravu končím.
Jsme v situaci, kdy nebyla podána námitka proti projednávání podle § 90 odst. 2. Musím povolat do sálu zbytek sněmovny. Nyní rozhodneme podle § 90 odst. 5 o pokračování projednávání tohoto návrhu. Odhlašuji vás a žádám vás o novou registraci.
Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna souhlasí s pokračováním jednání o sněmovním tisku 763 tak, aby s ním mohl být vysloven souhlas již v prvním čtení."
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 33 z přítomných 143 poslanců 128 hlasovalo pro, 5 proti. Návrh byl přijat. Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas.
Nyní otevírám podrobnou rozpravu, do které se jako první hlásí pan poslanec Starec. Jinou přihlášku zatím nemám. Jestliže se nikdo další nepřihlásí, dal bych hned potom hlasovat o návrhu zákona jako celku, takže vás prosím, abyste zde zůstali.
Poslanec Martin Starec: Vážený pane předsedo, jak jsem slíbil ve svém úvodním zpravodajském vystoupení ke sněmovnímu tisku 763, předložil bych zde legislativně technické návrhy, které plynou z doporučení vlády, sněmovní tisk 763/1, takto:
1. V ustanovení § 20 odst. 8 - bod 2 novely - na konci věty druhé slovo "zvolen" nahradit slovem "uveden" a uzavřít.
2. V ustanovení § 20 odst. 11 - bod 3 novely - ve druhé větě slovo "ročně" nahradit slovem "měsíčně" a uzavřít.
Tyto dva legislativně technické návrhy podávám v duchu § 90 odst. 6. Děkuji.
Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji. Táži se, zda se ještě někdo další hlásí do podrobné rozpravy. Není tomu tak. Podrobnou rozpravu končím. Nevím, zda si přeje předkladatel vystoupit se závěrečným slovem. Nepřeje.
Budeme hlasovat o přednesených návrzích. Slovo má pan zpravodaj.
Poslanec Martin Starec: Jedná se o dva legislativně technické návrhy. Můžeme o nich hlasovat společně. Protože jiný návrh ze sálu nezazněl, navrhuji, abychom nejprve hlasovali o obou legislativně technických návrzích najednou a pak o návrhu zákona jako o celku.
Předseda PSP Václav Klaus: Dám nejdříve hlasovat o dvou legislativně technických návrzích pana poslance Starce.
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 34 z přítomných 153 poslanců hlasovalo 141 pro, nikdo proti. Návrh byl přijat.
Poslanec Martin Starec: Nyní bychom mohli hlasovat o zákonu jako o celku.
Předseda PSP Václav Klaus: Budeme hlasovat o návrhu jako celku. Přednesu návrh usnesení:
"Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s návrhem poslanců Bendy, Cyrila Svobody, Pavla Svobody, Šplíchala, Doležala a Kladívka na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 763, ve znění schválených úprav.
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro tento návrh, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 35 z přítomných 155 poslanců hlasovalo 137 pro, 2 proti. Návrh byl přijat. S návrhem zákona byl vysloven souhlas.
Děkuji zástupci předkladatelů i panu zpravodaji.
Přecházíme k bodu
21.
Návrh poslanců Zuzky Rujbrové a Vojtěcha Filipa na vydání zákona,
kterým se mění zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád),
ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
/sněmovní tisk 680/ - prvé čtení
Stanovisko vlády jsme obdrželi jako sněmovní tisk 680/1. Prosím o klid v sále! Prosím, aby předložený návrh uvedla paní poslankyně Rujbrová.
Poslankyně Zuzka Rujbrová: Pane předsedo, členové vlády, kolegyně a kolegové, v květnu loňského roku odmítla tato sněmovna vládní návrh novely zákona č. 141/1961 Sb., ve znění pozdějších předpisů, tedy velkou vládní novelu trestního řádu. Přestože jsme z toho byli podezíráni, nestalo se tak a jsem přesvědčena, že v tomto směru byl přístup všech poslaneckých klubů shodný z toho důvodu, že bychom sledovali jiný cíl, než který vláda prezentovala ve své důvodové zprávě. Tím cílem mělo být zefektivnění soudního řízení trestního z hlediska zjednodušení, zrychlení a snížení nákladů.
Důvodem odmítnutí tohoto návrhu byla skutečnost, že mezi odbornou veřejností i na půdě této sněmovny byla vedena poměrně rozsáhlá diskuse, při níž zaznělo mnoho protichůdných názorů a velmi často byly vyslovovány pochybnosti o tom, zda zrušením institutu vyšetřování a přenesením značné části dokazování před soud prvního stupně, kdy současně měly být soudy prvního stupně zatíženy poměrně rozsáhlou částí agendy, kterou do té doby vykonávaly soudy krajské, nedojde k nežádoucímu přetížení okresních soudů, které by při současném personálním a materiálním vybavení nebyly schopny tento proces ve skutečnosti zajistit. Mohlo by dojít ke kontraproduktivní ztrátě důkazní hodnoty důkazů, které by byly prováděny se značnou časovou prodlevou od spáchání trestného činu, i ke skutečnosti, že by některé trestné činy nemusely být s časovým odstupem objasněny vůbec.
***