Příloha č. 1 k č. j.: OV-67/A-90


Útvary složky StB podle rozkazu MV ČSSR č. 12/1988:

1. Hlavní správa rozvědky SNB

2. Hlavní správa kontrarozvědky SNB

3. Hlavní správa vojenské kontrarozvědky

4. Správa sledování

5. Správa ochrany stranických a ústavních činitelů SNB

6. Správa zpravodajské techniky SNB

7. Správa kontrarozvědky SNB Bratislava

8. Zvláštní správa SNB

9. Správa vyšetřování SNB

10. Správa pasů a víz SNB

Příloha č. 2 k č. j.: OV-67/A-90


Úřad FMV pro správní

službu a legislativu

V Praze dne 24. dubna 1990


Informace

Věc: Předkládání legislativních návrhů

Legislativní činnost FMV je v hlavních rysech založena plánem legislativní činnosti, který byl předložen dne 9. 2. 1990 I. místopředsedovi vlády ČSFR J. Čarnogurskému.

Plán předpokládá, že v I. pololetí r. 1990 budou federální vládě předloženy tyto návrhy:

březen - návrh zákona o cestování do ciziny (splněno, dne 23. 4. 3. 1990 byl návrh federální vládou schválen),

červen - komplex zákonů nahrazujících dosavadní úpravu obsaženou zejména v zákoně o SNB, tj. zákon o zpravodajské službě,

zákon o používání zpravodajsko-technických prostředků,

zákon o policii,

zákon o Pohraniční policii,

zákon o služebním poměru,

zákon o Úřadu FMV na ochranu ústavy a demokracie.

U všech těchto zákonů byly zpracovány teze a předloženy ministru vnitra ke schválení; v rámci resortu se připravují jejích paragrafovaná znění.

Mimo plán byla vládě ČSFR předložena novela zákona č. 102/1971 Sb., o ochraně státního tajemství, která je nyní podle rozhodnutí vlády projednávána v připomínkovém řízení.

Vedle toho je v připomínkovém řízení projednáván návrh novely zákona č. 40/1974 Sb. a o některých opatřeních k zabezpečení vyřizování přestupků v oboru působnosti federace (jde o přestupky)

V návaznosti na přijetí

a/ ústavního zákona o státních symbolech bude připraven návrh zásad zákona o státním znaku a státní vlajce,

b/ branného zákona, popřípadě zákona o živnostenském podnikání, bude připraven návrh zásad zákona, kterým se mění a doplňuj zákon č. 75/1957 Sb.. o občanských průkazech.

II. V prvním pololetí roku 1991 bude vládě České a Slovenské federativní republiky předložen k projednání návrh zásad zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 135/1982 Sb., o hlášení a evidenci pobytu občanů.

Plán legislativní činnosti federálního ministerstva vnitra v roce 1990 a výhled pro rok 1991 zpřesněný ke dni 28. 4. 1990

I. V roce 1990 budou vládě České a Slovenské federativní republiky k projednání předloženy

1. návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 102/ 1971 Sb., o ochraně státního tajemství, zákon č. 47/ 1956 Sb., o civilním letectví /letecký zákon/, ve znění zákona č. 43/1976 Sb. /úplné znění č. 127/1976 Sb./, a nařízení vlády České a Slovenské federativní republiky, který se mění nařízení vlády Československé socialistické republiky č. 148/1971 Sb., o ochraně hospodářského a služebního tajemství;

květen 1990


2. návrh zákona č. 40/1974 Sb., o Sboru národní bezpečnosti, a o některých opatřeních k zabezpečení vyřizování přestupků v oboru působnosti federace;

květen 1990


3. zákon o policii;

červen 1990


4. zákon o Úřadu FMV pro ochranu ústavy a demokracie;

červen 1990


5. zákon o zpravodajské službě;

červen 1990


6. zákon o pohraniční policii;

červen 1990


7. zákon o používání zpravodajsko-technických prostředků;

červen 1990


8. návrh zásad zákona o výkonu zadržení a zajištění;

prosinec 1990


9. návrh zásad zákona o zbraních a střelivu.

prosinec 1990


v oboru správy federálních orgánů).

Pro ministra vnitra ČSFR byly zpracovány podklady pro novelu zákona o služebním poměru (šlo však o podklad pro iniciativu poslanců). Obdobně FMV spolupracovalo i u další iniciativy poslanců - novely zákona č. 147/1983 Sb., o zbraních a střelivu. V této oblasti FMV připravilo též prováděcí vyhlášku k této novele, která je předložena panu ministrovi ke schválení.

Pro 20. jednání ROS byl zpracován za účasti ÚSSL návrh materiálu "Zásadní organizační změny v útvarech SNB" a bude projednán dne 22. května 1990.

Ředitel Úřadu FMV pro správní
službu a legislativu
pplk. JUDr. Jiří Svoboda




Příloha č. 3 k č. j.: OV-067/A-90


VLÁDA ČESKOSLOVENSKÉ SOCIALISTICKÉ REPUBLIKY




Výtisk č. 23
Počet listů: 1


USNESENÍ

PŘEDSEDNICTVA VLÁDY ČESKOSLOVENSKÉ SOCIALISTICKÉ REPUBLIKY

ze dne 4. ledna 1990 č. 3

o začlenění vojenské kontrarozvědky do podřízenosti federálního ministerstva národní obrany.

Předsednictvo vlády

I. schvaluje vyčlenění vojenské kontrarozvědky z působnosti federálního ministerstva vnitra a její začlenění do podřízenosti federálního ministerstva národní obrany;

II. ukládá

1. ministrům národní obrany a vnitra realizovat schválené opatření formou dohody mezi oběma ministerstvy;

2. ministru národní obrany

a) předložit Radě obrany státu návrh na zrušení Statutu III. správy SNB - vojenské kontrarozvědky;

b) zpracovat postavení a působnost vojenské kontrarozvědky a návrh předložit do 31. ledna 1990 předsednictvu vlády ke schválení;

III. zmocňuje ministra národní obrany řídit vojenskou kontrarozvědku.

Provedou: ministři národní obrany a vnitra.

Příloha č. 4 k č. j.: OV-67/A-90


Správa StB Praha

2a odbor - 3. oddělení

V Praze dne 16. 3. 1977


NÁVRH

na opatření k signatářům CHARTY 77, kteří poskytli interview pracovníkům anglického rozhlasu.

Dne 5. 9. 1977 vysílala anglická rozhlasová stanice ve vysílání pro ČSSR interview se signatáři CHARTY 77. Interview pracovníkům anglického rozhlasu poskytli, dle vytěžení anglického záznamu Zdeněk URBÁNEK, Jitka BIDLASOVÁ, Julius TOMIN a Marta KUBIŠOVÁ.

Z uvedených signatářů Zdeněk URBÁNEK a Marta KUBIŠOVÁ, kteří jsou na zdejším odboru zájmem StB rozpracování bylo vytěžením anglického záznamu zjištěno, že obhajovali text CHARTY 77. Ve své obhajobě k CHARTĚ 77 odpovídali obezřetně na kladené otázky, aby tak nenaplnili skutkovou podstatu tr. činu pobuřování podle § 100 tr. zákona a poškozování zájmů republiky v cizině podle § 112 tr. zákona. Vzhledem k těmto skutečnostem navrhuji provedení profylakticko rozkladného opatření s cílem:

1) Provést zpravodajsky pohovor se Zdeňkem URBÁNKEM a Martou KUBIŠOVOU k zadokumentování zjištěných poznatků s jejich vytěžením o podrobnostech uskutečněného interview.

2) Zápis o výpovědi jmenovaných bude součástí dokumentace ostatního písemného StB materiálu k navržení souhrnných opatření, které budou zpracovány do 15. 10. 1977.

Zápis o pohovoru se Zdeňkem URBÁNKEM a Martou KUBIŠOVOU Vám zašleme k Vaší informaci.

Vypracoval: mjr. Novotný


Obvodní správa SNB

Praha 4

V Praze dne 6. ledna 1979


Správa StB

2a odbor

Praha

BEDNÁŘOVÁ Otta a spol. - sdělení

Počet listů: 1

Přílohy 0

Jmenované byl v roce 78 odebrán OPKSZ Praha 4 částečný invalidní důchod. Proti rozhodnutí se BEDNÁŘOVÁ odvolala a Krajská komise soc. zabezpečení dne 25. 4. 79 původní rozhodnutí potvrdila. BEDNÁŘOVÉ nebyla uznána ani změněná pracovní schopnost což znamená, že nemá nárok být zaměstnána v družstvu META. Rozhodnutí je pravomocné.

Její syn BEDNÁŘ Jiří byl příslušníky OS SNB Praha 4 přistižen v dubnu v blízkosti svého zaměstnání v Praze 3 při dopravním přestupku. BEDNÁŘOVI, který odmítl zpočátku předložit doklady, byl rozhodnutím DI OS-SNB Praha 4 zadržen řidičský průkaz. Proti tomuto zákroku podal BEDNÁŘ stížnost u Obvodní dopravní prokuratury v Praze 2, kde nyní prokurátor JUDr. LANGR zkoumá oprávněnost zákroku příslušníka OS SNB Praha 4. Rozhodnutí DI bude ve druhé instanci posuzovat DI MS-VB Praha a u DI OS-SNB Praha 3 je v případě kladného vyjádření obou orgánů /prokurátor a DI MS-VB Praha/ projednáno vyřízení BEDNÁŘOVA přestupku s výsledkem zadržení řidičského průkazu na 6 měsíců.

Podobné opatření je prováděno vůči manželce Jiřího BEDNÁŘE roz. PAPOUŠKOVÉ.

Zást. náč. OS SNB Praha 4 - StB




/por. Novotný Václav/


Příloha č. 5 k č. j.: OV-67/A-90


kpt. JUDr. KRÁLKA Michal

VSRS 2. oddělení OAI

V Praze dne 8. 12. 1989


Náčelník OAI VOS MV

Úřední záznam

Dne 27. 11. 1989 jsem se v ranních hodinách dostavil /na základě telefonického pokynu svého nadřízeného/ na ÚV KSČ - do informační místnosti. Zde jsem se přítomné pracovnici představil a po chvíli si mne převzal mně neznámý pracovník aparátu ÚV a odvedl do jedné z místností ve II. patře budovy. Zde mi sdělil, že budu zhodnocovat veškerý denní tisk z hlediska situace ve státě. Toto zhodnocení jsem mu pak každý den v odpoledních hodinách odevzdal. Očekával jsem, že má práce se bude týkat spíše bezpečnostních otázek, než "tiskových".

Po 10 dnech, když se situace nijak nezměnila, jsem tomuto pracovníku sdělil, že nadále nehodlám pobývat v budově ÚV, neboť považuji tuto svoji práci za zcela neopodstatněnou a zbytečnou vzhledem k tomu, že mají dosti rozsáhlý vlastní aparát a já mám dostatek vlastních služebních úkolů /převzít oddělení a zajišťovat jeho chod/. Z těchto důvodů hlásím nástup zpět na své pracoviště.

kpt. JUDr. KRÁLKA M.






Příloha č. 6 k č. j.: OV-67/A-9


Vážený pan

RSDr. Andrej Sámel

náměstek ministra vnitra

FMV

Praha

V Praze dne 28. dubna 1990


Vážený pane náměstku,

považuji za svou povinnost vyhovět podnětu pana majora JUDr. M. Mošny a sdělit Vám svůj dojem z vyšetřování, které vůči mně dr. Mošna vedl v r. 1981. Dr. Mošna sice byl povinen uskutečnit v mém bytě domovní. prohlídku a byl nucen se mnou uskutečnit výslech, ale během celého jednání se choval naprosto korektně, neprojevoval žádnou iniciativu, která by měla zhoršit moji situaci. Naopak dával najevo jistou míru zahanbení za to, že mu jeho nadřízení uložili povinnosti o jejichž smyslu a oprávněnosti zřejmě vnitřně pochyboval. Měl jsem příležitost setkat se během uplynulých 20-ti let s mnoha pracovníky Státní bezpečnosti a chtěl bych Vás informovat o tom, že mjr. Mošna se od většiny z nich odlišoval maximálně slušným chováním, kulturou svého vystupování a myslím, že nepřeženu, když řeknu, že i jistými sympatiemi vůči mně nebo alespoň snahou porozumět mému jednání.

Sděluji Vám tuto informaci proto, že se domnívám, že by mohla přispět k objektivnímu zhodnocení činnosti dr. Mošny ve strukturách Státní bezpečnosti.

S pozdravem




Příloha č. 7 k č. j.: OV-67/A-90






Příloha č. 8 k č. j.: OV-67/A-90


MINISTR VNITRA
ČESKOSLOVENSKÉ SOCIALISTICKÉ REPUBLIKY
JUDr. Richard SACHER


V Praze dne 2. dubna 1990
Č. j.:. OV-0017/K-90
Výtisk číslo: 2
Počet listů: 2


Pokyn

federálního ministra vnitra k zajištění ochrany údajů v evidencích statisticko evidenčního odboru vnitřní a organizační správy federálního ministerstva vnitra.

V zájmu zajištění stability politického vývoje nařizuji s okamžitou platností:

1. Vyjmout z ústřední evidence SEO VOS FMV evidenční karty, které se týkají

a) prezidenta republiky,

b) členů federální vlády, vlády České republiky a vlády Slovenské republiky,

c) poslanců Federálního shromáždění,

d) poslanců České národní rady, Slovenské národní rady a předáků politických stran.

2. Vyjmout archivní materiály uložené v operativním archivu SEO VOS FMV, které se vztahují k výše uvedeným osobám.

3. Uložit registrační protokoly do plechových obalů a tyto zapečetit. Změny v registraci řešit náhradním způsobem s využitím lístkovnice a na počítači.

4. Evidenční karty, archivní materiály a registrační protokoly uložit do zvláštního fondu SEO VOS FMV.

5. Okamžitě signalizovat ministru vnitra ČSFR všechny případy, kdy lustrace směřuje do okruhu osob, uvedených v bodu 1 tohoto pokynu.

Ministr vnitra ČSFR





Obdrží:

Výtisk č. 1 -protokol ministra

Výtisk č. 2 - SEO VOS FMV


MINISTR VNITRA
ČSSR
JUDr. Richard SACHER


V Praze dne 3. dubna 1990
Č. J. OV-0019/K-90
Výtisk č. 1


Vnitřní a organizační správa FMV

SEO

Praha

Věc: Pokyn ministra vnitra ČSFR

S okamžitou platností zastavuji veškerou lustraci (vyjma požadavků ÚOS VOS FMV) v ústřední operační evidenci SEO VOS FMV.

Rovněž tak zakazuji poskytnout jakékoli archivní materiály bez mého souhlasu.

Ministr vnitra ČSFR

JUDr. Richard SACHER







Příloha č. 10 k č. j.: OV-67/A-90


Statut

odborné komise federálního ministra vnitra
pracovní verze
II. varianta


I.

Základní ustanovení

Federální ministr vnitra zřídil svým rozkazem č. 12/90 odbornou komisi, jako iniciativní a kontrolní orgán v celém rozsahu působnosti federálního ministerstva vnitra. Tato komise si podle potřeby vytváří podřízené odborné komise v centrále MV a na středním článku řízení Sboru národní bezpečnosti, Pohraniční stráže a vojsk MV, jako odborové komise (dále jen "oborové komise). Na odbornou komisi ministra se hledí jako na Centrální odbornou komisi ministerstva (dále jen "Centrální komise"). Jejího předsedu jmenuje federální ministr vnitra.

II.

Působnost komise

Činnost komise se řídí rámcovým dlouhodobým pracovním záměrem, vyjádřeným

- konkrétně formulovanými náměty

- rámcovými nebo cílovými tezemi.

Pracovní záměr je obsažen v plánu komise, zpracovaném na pololetí.

Práce komise spočívá v činnosti

a) iniciativní:

- podle složek a součástí - (např. součinnost kriminální policie a služby pořádkové, dopravní a správní Veřejné bezpečnosti)

- náměty sociologické, případně sociálně psychologické

- náměty z oboru řídící a organizátorské práce

- náměty k propagaci práce a činnosti bezpečnostních složek a nového postavení a koncepce MV

- otázky a materiály, které reflektují veřejné mínění

b) expertní:

Pod expertní výkonnou částí práce Centrální komise se rozumí:

- oponování připravených materiálů jiných zpracovatelů

- přání ministra

- přání vedení popř. náměstků

c) kontrolní a rozborové:

Kontrolní činností i činností rozborovou dbá na to, aby rozkazy a pokyny ministra byly důsledně plněny. Sleduje jejich výsledky a zjištěné konfrontuje se zamýšlenými cíli a záměry.

Za tím účelem spolupracuje s náčelníky složek útvarů a služeb MV, jakož i s náčelníky teritoriálních součástí Sboru národní bezpečnosti v rozsahu působnosti, svěřené federálnímu ministerstva vnitra a je oprávněna vyžadovat jejich součinnost jak osobní účastí, tak zpracováním informací a podkladových materiálů.

III.

Složení komise

Centrální komisi tvoří její předseda, tajemník a vedoucí odborných sekcí, kteří představují stálý aparát komise v počtu 6 - 10 osob a dále poradci ministra a přizvaní pracovníci podle povahy věci. V komisi pracují odborníci, vybraní nikoliv podle součástí bezpečnostního aparátu, ale podle pracovních či výzkumných problematik. Ke spolupráci je trvale přizván tajemník BBV FS a obč. komise.

IV.

Jednání komise

Činnost Centrální komise organizuje a řídí předseda, jmenovaný federálním ministrem vnitra, jemuž za výsledky práce komise odpovídá. Předseda Centrální komise jmenuje vedoucí jednotlivých sekcí (předsedy oborových komisí) podle složek a součástí MV.

Oborové komise řídí předsedové - členové Centrální komise, kteří si vytvářejí pracovní kolektivy ze zkušených pracovníků složek a součástí a z členů, jmenovaných náměstky ministra. Ze činnost oborových komisí odpovídá každý předseda předsedovi Centrální komise a o výsledcích průběžně informuje příslušného náměstka ministra.

Komise jedná v plénu podle potřeby - nejméně však 1 x měsíčně, k posouzení zpráv, informací a výsledků své práce, zejména návrhů a námětů pro práci FMV a útvarů v působnosti FMV.

Centrální komise úzce spolupracuje s Občanskými komisemi.

Oborové komise se scházejí podle potřeby. Jednání Centrální komise se účastní jen předseda komise oborové. Při ukončení zadaného námětu jsou přizváni na jednání Centrální komise všichni její členové.

Jednání komise řídí její předseda.

Pořad za sedání připravuje tajemník komise, který také podle pokynů předsedy, jednání komise svolává.

O přijatých závěrech komise pořizuje tajemník zápis, který podepisují všichni členové komise.

Každý předseda oborové komise pověří prací tajemníka jednoho člena.

V.

Závěrečná ustanovení

Platnost tohoto Statutu se vyhlašuje dnem vydání.

V Praze dne ... března 1990
Stanislav Padrůněk
promovaný historik
předseda Centrální odborné komise
federálního ministra vnitra


Schvaluji:federální ministr vnitra
JUDr. Richard Sacher



Příloha č. 11 k č. j.: OV-67/A-90





Příloha č. 12 k č. j.: OV-67/A-90


Seznam příjemců materiálu

Návrh pracovního plánu vedení FMV do konce I. pololetí t. r.

PŘÍSNĚ TAJNÉ

2. NÁVRH - OPRAVENÝ


Návrh na zpracování koncepce čs. bezpečnostního aparátu v nových podmínkách činnosti

PŘÍSNĚ TAJNĚ

Výtisk číslo PřevzalDatum
ministr
JUDr. R. Sacher1
I. nám.
plk. JUDr. V. Ciklamini2
I. nám.
JUDr. I. Průša3
nám.
plk. JUDr. Jar. Procházka4
nám.
RSDr. plk. A.Sámel5
předseda bran. a bez. výboru FS
dr. Ladislav Lis6
Rada KC OF
dr. O. Hromádko
Stanislav Padrůněk
prom. historik8
plk. dr. Jan Peřina9
prof. dr. Zd. Jičínský
ZDE11





Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP