Hlava druhá

Sociální činnost podniku

Sociální rozvoj pracovního kolektivu

§ 57

/1/ Předpokladem a účinným prostředkem k dosažení úspěšného plnění hospodářských úkolů podniku, rozvíjení pracovní iniciativy, činorodé časti pracovníků na společenském a politickém životě pracovního kolektivu, jakož i dalšího upevňování socialistického způsobu života pracovníků je uskutečňování aktivní sociální činnosti podniku jako jedné z jeho základních povinností.

/2/ Podnik uskutečňuje svoji sociální činnost ve spolupráci s orgány Revolučního odborového hnutí a s dalšími organizacemi Národní fronty a národními výbory.

§ 58

/1/ O čerpání prostředků z fondu kulturních a sociálních potřeb rozhodují společně podnik a příslušný orgán Revolučního odborového hnutí.

/2/ Podnik financuje svoji sociální činnost i z dalších zdrojů, jejichž tvorba je závislá na plnění pracovních úkolů každého pracovníka, celého pracovního kolektivu a tím i na konečných výsledcích hospodářské činnosti podniku.

§ 59

/1/ Podnik je povinen vytvářet pro své pracovníky podle svých možností co nejlepší pracovní a sociální podmínky, zejména zdravotní, bytové, kulturní, tělovýchovné, sportovní a branně technické činnosti, jakož i plnit další úkoly v oblasti všestranné péče o pracující.

/2/ Podle svých možností umožňuje podnik svým bývalým pracovníkům - důchodcům, aby využívali péči, kterou poskytuje svým pracovníkům.

§ 60

Podnik plánuje své úkoly v oblasti sociální činnosti souběžně s plánováním hospodářských úkolů v rámci svého hospodářského plánu. Vybrané úkoly stanovené tímto piánem jsou zahrnovány do kolektivní smlouvy uzavírané mezi podnikem a příslušným orgánem Revolučního odborového hnutí. Jménem podniku uzavírá kolektivní smlouvu ředitel.

§ 61

Podnik pečuje o výchovně-vzdělávací proces a poskytuje podporu a pomoc školám a školským zařízením. Činí tak s přednostním zaměřením na modernizaci obsahu vzdělávání a výchovy pro budoucí povolání a s přihlédnutím ke svým hospodářským potřebám.

Práce a mzda

§ 62

K prvořadým povinnostem pracovníků podniku patří svědomité a iniciativní plnění pracovních úkolů, zvyšování efektivnosti a produktivity práce, zlepšování jakosti a technickoekonomické úrovně výrobků, prohlubování kvalifikace podle potřeb podniku, dodržování pořádku a kázně, ochrana majetku v socialistickém vlastnictví, efektivní hospodaření se svěřenými prostředky, dodržování zásad bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a předpisů vztahujících se k práci, kterou vykonávají.

§ 63

/1/ Podnik vytváří a používá mzdové prostředky v závislostí na výsledcích své hospodářské činnosti podle mzdových předpisů, vnitřních mzdových předpisů a kolektivní smlouvy. Podnik je povinen zainteresovat své vnitřní jednotky a pracovní kolektivy na tvorbě mzdových prostředků podle jimi dosahovaných hospodářských výsledků.

/2/ Podnik odměňuje pracovníky podle vykonávané práce /kvality, společenského významu a množství/ a uplatňuje motivačně účinné formy mzdy tak, aby výdělky pracovníků důsledně vyjadřovaly zásluhy o konečné výsledky činnosti jednotlivých pracovníků, pracovních kolektivů vnitřních organizačních jednotek /závodů, provozů, dílen a podobně/, jakož i celého podniku. Přitom u mezd hrazených z nákladů postupuje podle mzdových předpisů, u mezd hrazených z fondu odměn postupuje podle svých vnitřních mzdových předpisů a kolektivní smlouvy.

/3/ Podnik je povinen vytvářet všestranné podmínky pro účinnou osobní hmotnou zainteresovanost pracovníků, zejména dbát o objektivní a úplnou základnu norem spotřeby práce i ostatních technickohospodářských norem.

/4/ V zásadních otázkách týkajících se odměňování práce podnik spolupracuje s orgány Revolučního odborového hnutí v souladu s jejich pravomocí.

Kádrová a personální práce

§ 64

Výběr, přijímání, rozmisťování, přípravu a hodnocení pracovníků provádí podnik tak, aby splňovali potřebné politické, odborné a morální předpoklady pro výkon příslušné funkce.

§ 65

/1/ Podnik podle svých potřeb a celospolečenských zájmů získává žáky ke studiu ve středních odborných učilištích a v souladu s celospolečenskými zájmy zabezpečuje materiálně technické, personální a další podmínky pro přípravu mládeže na dělnická povolání.

/2/ Podnik pečuje o další zvyšování kvalifikace svých pracovníků. K tomu účelu vytváří svá vzdělávací zařízení a spolupracuje se školskými zařízeními a dalšími výchovně vzdělávacími institucemi.

§ 66

/1/ Podnik dbá o to, aby co nejlépe využíval kvalifikaci svých pracovníků. Zabezpečuje, aby pracovní zařazení pracovníků odpovídalo jejích schopnostem, kvalifikaci a zdravotnímu stavu.

/2/ Podnik zajišťuje zapracování pracovníků nastupujících do prvého zaměstnání po ukončení přípravy na povolání a dbá na zapracování všech ostatních nastupujících pracovníků.

/3/ V souladu s prováděnými strukturálními změnami, modernizacemi a rekonstrukcemi, vědeckotechnickým rozvojem a zdokonalováním řízení podnik zabezpečuje změny kvalifikace a další zvyšování odborné, politické a kulturní úrovně svých pracovníků.

§ 67

Podnik pravidelně zabezpečuje, případně provádí ověřování způsobilosti /atestaci/ k výkonu zastávané pracovní funkce vybraného okruhu odborných pracovníků. Okruh funkcí, kterých se pravidelné ověřování způsobilosti týká, způsob jeho provádění, délku období, za které se provádí, a další náležitosti podnik blíže upraví ve svém pracovním řádu.

§ 68

Při provádění organizačních a racionalizačních změn je podnik povinen nejpozději 3 měsíce předem upozornit na připravované změny všechny pracovníky, kterých se budou týkat, a nabídnout jim změnu dosavadního pracovního zařazení, popřípadě v součinnosti s národními výbory nebo příslušnými ústředními orgány účinně napomáhat k zabezpečení možnosti zaměstnání v jiném podniku nebo organizaci tak, aby byla zaručena jejich práva stanovená Ústavou československé socialistické republiky a dalšími obecně závaznými právními předpisy.

Část VI.

Ustanovení společná, přechodná a závěrečná

§ 69

Pokud se v obecně závazných právních předpisech užívá pojmu

a/ státní hospodářská organizace, rozumí se jím též státní podnik podle tohoto zákona, není-li stanoveno jinak;

b/ střednědobý, popřípadě prováděcí státní plán rozvoje národního hospodářství a střednědobý, popřípadě prováděcí hospodářský plán socialistické organizace, rozumí se jím pětiletý, popřípadě roční státní plán hospodářského a sociálního rozvoje a pětiletý, popřípadě roční hospodářský plán socialistické organizace včetně státního podniku podle tohoto zákona.

§ 70

V podnicích, vzniklých podle tohoto zákona, je zakladatel povinen zabezpečit svolání prvního shromáždění, jakož i přípravu volby ředitele a rady na tomto prvním shromážděný nejpozději do 60 dnů od vzniku podniku. Do dne nástupu nového ředitele vykonává funkci dosavadní ředitel, popřípadě zakladatelem pověřená osoba v rozsahu stanoveném zakladatelem.

§ 71

Vláda československé socialistické republiky upraví nařízením finanční hospodaření státních podniků.

§ 72

Federální ministerstvo financí upraví obecně závazným právním předpisem způsob odpisování základních prostředků a způsob financování rozvoje a podnikové společenské spotřeby státních podniků.

§ 73

/1/ S cílem přispět k vyrovnání rozdílného stupně odepsanosti základních prostředků státních podniků může vláda Československé socialistické republiky stanovit pro období do 31. 12. 1995 přerozdělení odpisů mezi státními podniky prostřednictvím státního rozpočtu.

/2/ Vláda československé socialistické republiky může pro období do 31. 12. 1990 stanovit pravidla pro dodatkové odvody a příděly ze zisku a odpisů formou přerozdělení na úrovni odvětvových ústředních orgánů podle osmého pětiletého plánu.

§ 74

Vláda Československé socialistické republiky může stanovit odchylnou úpravu od ustanovení tohoto zákona, týkajících se hospodářské činnosti a socialistické samosprávy ve státních podnicích federálního ministerstva národní obrany, federálního ministerstva financí, federálního ministerstva vnitra, ministerstva vnitra ČSR a ministerstva vnitra SSR, pokud to vyžaduje povaha činnosti těchto podniků.

§ 75

Účinnost

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. července 1988.

Přehled zákona o státním podniku

Preambule

Část I.: Úvodní ustanovení § 1 a 2
Účel zákona§ 1
Podnik, jeho společenské poslání a pracovní kolektiv § 2
Část II.: Postavení a řízení podniku § 3 - 12
Stát a podnik§ 3
Právní postavení podniku § 4
Vnitřní organizace podniku § 5
Majetkové postavení podniku § 6
Finanční postavení podniku § 7 a 8
Samofinancování§ 8
Státní plán§ 9
činnost podniku a socialistická zákonnost § 10
Socialistická samospráva pracovního kolektivu a účast pracujících na rozvoji a řízení podniku § 11
Spolupráce podniku s národními výbory a volební programy Národní fronty § 12
Část III.: Zakladatel podniku, vznik a zánik podniku § 13 - 24
Hlava první: Zakladatel podniku § 13 - 17
Zakladatel§ 13
Práva a povinnosti zakladatele§ 14
Zvláštní režimy hospodaření § 15 - 17
Útlumový program§ 15
Konsolidační program§ 16
Přímá správa § 17
Hlava druhá: Vznik a zánik podniku § 18 - 24
Vznik podniku§ 18
Zakládací listina§ 19
Zakladatelská iniciativa podniku § 20
Rozdělení, sloučení a splynutí podniku § 21
Zánik podniku§ 22
Oznamovací povinnost§ 23
Dohoda zakladatelů§ 24
Část IV.: Řídící orgány podniku a socialistická samospráva § 25 - 35
Řídící orgány podniku § 25
Ředitel§ 26 a 27
Orgány socialistické samosprávy a její vnitřní organizace § 28 - 35
Shromáždění § 29
Rada a její působnost§ 30
Funkční období a složení rady § 31
Jednání a rozhodování rady § 32
Účast zakladatele na jednání shromáždění a rady § 33
Závaznost usnesení§ 34
Další vedoucí pracovníci podniku § 35
Část V.: Hospodářská a sociální činnost podniku § 36 - 68
Hlavní první: Hospodářská činnost podniku § 36 - 56
Hospodářský plán § 36
Hospodářské smlouvy § 37
Vědeckotechnický pokrok§ 38
Nákup a prodej§ 39
Finanční hospodaření a ceny § 40 - 43
Fondy podniku§ 40
Úvěr§ 41
Dotace a subvence§ 42
Ceny§ 43
Zahraničně hospodářská činnost § 44 a 45
Tvorba a ochrana životního prostředí a racionální využívání přírodních zdrojů § 46 - 49
Systém informací§ 50
Kontrolní činnost§ 51
Roční účetní závěrka § 52
Sdružování prostředků a činností § 53 - 56
Hlava-druhá: Sociální činnost podniku § 57 - 68
Sociální rozvoj pracovního kolektivu § 57 - 61
Práce a mzda§ 62 a 63
Kádrová a personální práce § 64 - 68
Část VI.: Ustanovení společná, přechodná a závěrečná § 69 - 75
Účinnost zákona§ 75



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP