Zásada č. 21

Nebyl-li pracující zaměstnán přede dnem vzniku nároku na invalidní důchod spolu s přičtenou dobou aspoň 25 roků, činí invalidní důchod 2 % PMV za každý rok zaměstnání a přičtené doby.

Odůvodnění:

Dosavadní způsob výpočtu důchodu, který vyhovuje, se nemění. Výše důchodu se stanoví obdobně jako výše poměrného starobního důchodu.

Pracující, kteří ani s dobou přičtenou od vzniku invalidity do věku 60 (u žen 57) let nezískají 25 roků zaměstnání, jsou zpravidla občané, kteří vstoupili poprvé do zaměstnání až v pozdějším věku. To se týká především žen z domácnosti. Ročně je takových důchodů přiznáváno více než 600.

Zásada č. 22

Částečný invalidní důchod činí polovinu invalidního důchodu; přitom však neplatí zásada o výši invalidního důchodu zvýšeného pro jediný zdroj příjmu.

Odůvodnění:

Zachovává se dosavadní způsob výpočtu částečného invalidního důchodu, v němž není nutné přijímat změny.

Zásada č. 23

Vznikla-li plná (částečná) invalidita následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, zvýší se invalidní důchod vypočtený podle předchozích zásad o 10 % a částečný invalidní důchod o 5 % PMV.

Odůvodnění:

Dosavadní stav se osvědčil, a proto se nenavrhuje jeho změna.

Zásada č. 24

Vznikne-li u poživatele invalidního (částečného invalidního) důchodu dodatečně souvislost daného stupně invalidity s pracovním úrazem nebo nemocí z povolání, považuje se vznik invalidity pro pracovní úraz nebo nemoc z povolání za nový vznik nároku na dávku.

Odůvodnění:

Upravuje se postup pro případy, kdy v důsledku dodatečně vzniklé souvislosti plné nebo částečné invalidity s pracovním úrazem nebo nemocí z povolání dochází ke vzniku nároku na invalidní (částečný invalidní) důchod,

Zásada č. 25

Občanu, který se stal plně (částečně) invalidním před vstupem do zaměstnání, náleží invalidní (částečný invalidní) důchod, jestliže byl poté zaměstnán po dobu potřebnou pro nárok na tento důchod v kterémkoliv období 10 roků; u pracujícího mladšího 24 roků činí potřebná doba 2 roky.

Pracujícímu, který se stal plně (částečně) invalidním po vstupu do zaměstnání, nebyl však zaměstnán po dobu potřebnou pro nárok na důchod před vznikem plné (částečné) invalidity, vzniká nárok na invalidní (částečný invalidní) důchod ode dne získání doby potřebné pro nárok na tento důchod; potřebná doba se zjišťuje z kteréhokoliv období 10 let dokončeného po vzniku plné (částečné) invalidity.

Občanu, který se stal plně invalidním před dovršením věku, v němž končí návštěva základní školy, a nemohl být zaměstnán vůbec nebo po dobu potřebnou pro nárok na důchod, náleží invalidní důchod od dovršení 18. roku věku.

Pracující, jemuž dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav značně ztěžuje obecné životní podmínky, se považuje za částečně invalidního, i když jeho výdělek podstatně nepoklesl; takovému pracujícímu rovněž náleží částečný invalidní důchod, pro jehož podmínky a výši platí obecné zásady. Výčet zdravotních postižení, pro které lze v těchto případech důchod přiznat, bude uveden v příloze k prováděcí vyhlášce.

Odůvodnění:

Pokud jde o nároky občanů, kteří nesplňují všechny obecně stanovené podmínky pro nárok na invalidní (částečný invalidní) důchod, přejímá se dosavadní stav s jednou odchylkou, týkající se částečného invalidního důchodu pro značně ztížené obecné životní podmínky, který je dosud přiznáván pouze dobrovolně.

Upouští se od sledování sociální situace rodiny žadatele, resp. poživatele tohoto důchodu, které se stalo poslední změnou orientační příjmové hranice nepraktickým, a tím odpadl i jediný důvod pro dobrovolnost poskytování tohoto důchodu. Nárokovou dávku je ovšem třeba vázat na konkretizované podmínky, a proto bude výčet zdravotních postižení podmiňujících nárok na tento důchod uveden v příloze prováděcí vyhlášky,obdobně jako je tomu u seznamu nemocí z povolání.

Těchto důchodů se přiznává ročně asi 30. Jako nároková dávka bude částečný invalidní důchod přiznán i těm občanům, kterým dosud nemohl být přiznán (cca 300 občanů). Roční náklady na úpravu tak budou činit 3, 6 mil. Kčs.

Zásada č. 26

Je-li poživatel invalidního důchodu zaměstnán po vzniku nároku na důchod aspoň pět roků, vyměří se mu na jeho žádost invalidní důchod znovu z PMV vypočteného za kalendářní roky před vznikem nároku na nové vyměření, přičemž se nepřihlíží k výdělkům v letech, za které byl stanoven PMV pro výpočet důchodu. Do doby pěti roků zaměstnání se nezapočítávají náhradní doby a doby zaměstnání již zhodnocené pro nové vyměření invalidního důchodu podle předpisů dříve platných (§ 18 zák. č. 55/1956 Sb., resp. § 119 zák. č. 101/1964 Sb.), Invalidní důchod lze nově vyměřit jen jednou, pokud nebyl nově vyměřen podle dosud platného zákona a pokud nevznikl nárok na starobní důchod. Nové vyměření důchodu se posuzuje jako vznik nároku ke dni, od něhož se přiznává důchod. Důchod se nově vyměří nejdříve ode dne podání žádosti.

Podmínka trvání zaměstnání po dobu pěti roků se považuje za splněnou, jestliže poživatel invalidního důchodu utrpěl pracovní úraz, který mu trvale znemožnil výkon dosavadního zaměstnání.

Vdovský (sirotčí) důchod se na žádost vyměří též z invalidního důchodu, na který by měl zemřelý nárok po novém vyměření provedeném podle předchozích odstavců. V tomto případě se jako vznik nároku na nové vyměření považuje den úmrtí důchodce.

Odůvodnění:

Pro pracující poživatele invalidního důchodu se přejímá dosavadní zásada o novém vyměření jejich důchodu, jestliže byli po vzniku nároku na invalidní důchod alespoň 5 roků zaměstnáni. Nově se navrhuje, aby i pozůstalostní dávky byly vypočítány ze zvýšeného invalidního důchodu, jestliže zemře poživatel invalidního důchodu, který měl již nárok na nové vyměření tohoto důchodu, i když před svou smrtí o ně nepožádal. Předpokládá se, že tohoto opatření ročně využije asi 50 pozůstalých a náklady na důchody se tak zvýší v prvním roce o 0,03 mil. Kčs.

Zásada č. 27

Nejvyšší výměry invalidního důchodu vyjádřené v pevných částkách činí měsíčně

a) 3 800 Kčs, jde-li o pracujícího, který odpracoval aspoň 10 roků v zaměstnáních v hornictví se stálým pracovištěm pod zemí v uranových hlubinných dolech nebo aspoň 15 roků v zaměstnáních v hornictví se stálým pracovištěm pod zemí v ostatních hlubinných dolech, anebo se stal plně invalidním následkem pracovního úrazu či nemoci z povolání vzniklých v těchto zaměstnáních nebo v přímé souvislosti s nimi,

b) 3 250 Kčs, jde-li o pracujícího, který splní podmínky pro přiznání důchodu z I. pracovní kategorie a nesplňuje podmínky písm. a),

c) 2 900 Kčs, jde-li o pracujícího, který splní podmínky pro přiznání důchodu z II, pracovní kategorie a nesplňuje podmínky písm. a) nebo b),

d) 2 800 Kčs v ostatních případech.

Nad hranice uvedené pod písm, c) a d) náleží zvýšení za dobu zaměstnání v hornictví se stálým pracovištěm pod zemí v hlubinných dolech, nejvýše však do částky 3 250 Kčs.

Omezení 90 % čistého neredukovaného PMV platí obdobně jako u starobního důchodu.

Odůvodnění:

Částka nejvyšších výměr invalidního důchodu je navrhována shodně jako u starobního důchodu.

Zásada č. 28

Minimální výměra invalidního důchodu činí 500 Kčs měsíčně, i když v těchto případech přesáhne 90 % čistého PMV.

Odůvodnění:

Navrhuje se minimální výši invalidního důchodu zvýšit obdobně jako u starobního důchodu a netrvat ani v těchto případech na omezení hranicí 90 % čistého PMV.

Ročně je přiznáváno kolem 300 invalidních důchodů v minimální výměře. Jejich zvýšení si vyžádá v prvním roce 0,1 mil. Kčs.

Zásada č. 29

Důchod za výsluhu let náleží

a) výkonným letcům (velitelům letadla, pilotům, navigátorům, palubním mechanikům, radiotelegrafistům, radiotelefonistům a palubním průvodčím) a výsadkářům-instruktorům ve Svazu pro spolupráci s armádou;

b) pracovníkům vybraných profesí z oblasti řízení letového provozu v resortech dopravy a národní obrany;

c) sólistům opery, sólistům hudebních divadel, vokálním sólistům Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého a Vojenského uměleckého souboru kapitána Jána Nálepky;

d) dirigentům a členům orchestrů státních operních scén, dirigentům a členům státních symfonických orchestrů a profesionálních komorních souborů a profesionálním koncertním umělcům sólistům;

e) sólistům baletu, choreografům a členům baletu státních divadel, Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého a Vojenského uměleckého souboru kapitána Jána Nálepky;

f) sólistům pantomimy;

g) artistům, jejichž zaměstnání je zařazeno do II. pracovní kategorie;

h) dirigentům a členům orchestru jiné než státní operní scény nebo jiného než státního symfonického orchestru, pokud přiznání důchodu za výsluhu let doporučí ministerstvo kultury republiky po projednání s příslušným výborem Odborového svazu pracovníků umění, kultury a společenských organizací a s příslušným uměleckým svazem podle umělecké úrovně umělce a uměleckého tělesa, jehož byl členem;

ch) tanečním umělcům reprezentačního uměleckého státního souboru určeného ministerstvem kultury republiky po projednání s příslušným výborem Odborového svazu pracovníků umění, kultury a společenských organizací a s příslušným uměleckým svazem.

Podmínkou pro nárok na důchod za výsluhu let výkonného letce je, že konal zaměstnání výkonného letce aspoň 25 roků a toto zaměstnání ukončil. Pro účely důchodu za výsluhu let se může doba skutečného zaměstnání výkonného letce hodnotit až dvojnásobkem.

Důchod za výsluhu let výkonného letce činí 50 % PMV, Získal-li výkonný letec více než 25 započitatelných roků, zvyšuje se důchod za výsluhu let od 26. roku zaměstnání o 3 % PMV za každý další rok uvedeného zaměstnání. Důchod se zvýšením činí nejvýše 75 % PMV.

Podmínkou pro nárok na důchod za výsluhu let pracovníka řízení letového provozu je výkon takového zaměstnání, které je zařazeno do II. pracovní kategorie, aspoň 25 roků a skončení tohoto zaměstnání. Základní výměra důchodu za výsluhu let pracovníka řízení letového provozu činí 50 % PMV, zvýšení nad 25 roků zaměstnání 3 % za rok a nejvyšší výměra 70 % PMV. Výkon profesí v řízení letového provozu nemá za následek ztrátu nároku na důchod za výsluhu let přiznaný výkonnému letci. Nedosáhne-li výkonný letec při skončení tohoto zaměstnání maximální procentní výměry důchodu za výsluhu let letce a nepožádá o výplatu tohoto důchodu, může si zvýšit nárok na tento důchod zaměstnáním v profesích řízení letového provozu, nejvýše však do 70 % PMV.

Podmínkou pro nárok na důchod za výsluhu let umělce je že byl zaměstnán (umělecky činný) po dobu

a) 20 roků jako sólista baletu, choreograf nebo artista;

b) 22 roků jako jiný taneční umělec;

c) 25 roků jako sólista opery státních nebo hudebních divadel anebo sólista pantomimy;

d) 30 roků jako dirigent, člen orchestru, koncertní umělec sólista nebo vokální sólista,

a toto zaměstnání ukončil, Při přestupu umělce do jiného oboru umělecké činnosti, v němž se vyžaduje delší doba zaměstnání pro vznik nároku na důchod než v dosavadním oboru, se doba dosavadního zaměstnání započítává do této delší doby.

Důchod za výsluhu let umělce činí 50 % PMV.

Pro určení PMV při výpočtu důchodu za výsluhu let se započítávají pouze výdělky ze zaměstnání zakládajících nárok na tento důchod; doba jiného zaměstnání se do období, z něhož se vypočítává PMV, nezahrnuje.

Důchod za výsluhu let se krátí při souběhu s příjmem z výdělečné činnosti o částku, o kterou úhrn důchodu a výdělku převyšuje PMV (neredukovaný), Průměr hrubých měsíčních příjmů pro krácení se stanoví za období nepřesahující 12 kalendářních měsíců. Krácení se provede podle příjmu dosaženého v uplynulém období nebo podle příjmu pravděpodobně očekávaného na základě oznámení organizace. Po uplynutí 12 měsíců výdělečné činnosti, event. za dobu kratší, se zjistí příjem důchodce v tomto období, který je rozhodující pro krácení v následujícím období. Výše kráceného důchodu se nemění, pokud nedojde ke změně průměrného hrubého příjmu, z něhož se vycházelo při krácení, o více než 50 Kčs. Po skončení výdělečné činnosti důchodce se důchod upraví na plnou výši ode dne následujícího po skončení výdělečné činnosti. Způsob krácení důchodu v souběhu s příjmem z výdělečné činnosti a určení, zda se přihlíží při stanovení PMV i k měsícům, ve kterých důchodce při trvání pracovního poměru neměl příjem, budou stanoveny v prováděcím předpise.

Odůvodnění:

Proti dosavadnímu stavu se rozšiřuje okruh profesí, pro jejichž pracovníky bude důchod za výsluhu let přiznán, a stanoví se pro ně některé podrobnosti.

Pracovníci řízení letového provozu vykonávají společensky vysoce důležité zaměstnání, na jehož kvalitě závisí bezpečnost letecké dopravy. Odpovědnost tohoto povolání klade mimořádné nároky na organismus a zdravotní schopnosti těchto pracovníků, což nachází odraz v požadavcích na jejich zdravotní stav, právně zakotvených v témže předpise, jako je tomu u výkonných letců. Tito pracovníci jsou též povinni se každý rok podrobit důkladné lékařské prohlídce v Ústavu leteckého zdravotnictví. Profese v řízení letového provozu jsou zařazeny do II. pracovní kategorie. Způsob krácení důchodu za výsluhu let s příjmem z výdělečné činnosti se mění obdobně jako u vdovského důchodu.

Odhaduje se, že nově získá nárok na důchod za výsluhu let ročně 10 pracovníků v oblasti řízení letového provozu a náklad na jejich důchody bude činit v prvním roce 0,1 mil. Kčs.

Zásada č. 30

Vdovský a sirotčí důchod náleží po pracujícím, který byl zaměstnán po dobu potřebnou pro nárok na invalidní nebo starobní důchod, nebo po pracujícím, který zemřel následkem pracovního úrazu (nemoci z povolání). Vdovský a sirotčí důchod náleží také po poživateli důchodu starobního nebo invalidního (částečného invalidního) nebo důchodu za výsluhu let.

Oboustranně osiřelému dítěti náleží sirotčí důchod, měl-li alespoň jeden z rodičů nebo z osob, na které bylo dítě převážně odkázáno výživou, v době smrti trvalý pobyt v Československé socialistické republice, i když nejsou splněny podmínky předchozích odstavců.

Jednostranně osiřelému dítěti náleží sirotčí důchod v minimální výměře, měl-li zemřelý rodič nebo osoba, na kterou bylo dítě odkázáno výživou, v době smrti trvalý pobyt v ČSSR nebo má-li pozůstalý rodič trvalý pobyt v ČSSR, i když nejsou splněny podmínky odst. 1 a 2.

Odůvodnění:

Okruh osob, z jejichž důchodového zabezpečení se odvozuje nárok na důchody pozůstalých, se nemění, stejně jako všeobecné podmínky nároku na tyto důchody.

Nejsou-li splněny všeobecné podmínky nároku na pozůstalostní důchody, nelze důchod přiznat. Jediná výjimka za současného stavu platí pro oboustranně osiřelé sirotky, jimž je možné přiznat sirotčí důchod, i když tyto podmínky splněny nejsou, měl-li alespoň jeden z rodičů, popř. z osob, na něž bylo dítě převážně odkázáno výživou, v době smrti trvalý pobyt v Československé socialistické republice. Pro jednostranně osiřelé děti taková možnost neexistuje. Z hlediska sociálního se však jeví jako odůvodněné za obdobných podmínek přiznávat sirotčí důchod i jednostranně osiřelým sirotkům, a to alespoň v minimální výši, aby tyto děti, přestože mají ještě druhého rodiče, nezůstávaly nezabezpečeny sirotčím důchodem.

Úprava se bude týkat ročně asi 100 sirotků, při její realizaci je však třeba počítat s tím, ze sirotčí důchod bude přiznán najednou asi 500 dětem. Tento počet se však nebude ani v budoucnu zvyšovat, neboť úbytky se přibližně budou rovnat přírůstkům nových důchodů, takže roční náklady se odhadují na cca 2,4 mil. Kčs.

Zásada č. 31

Vdova má nárok na vdovský důchod po dobu jednoho roku od smrti manžela. Po uplynutí této doby trvá nárok na vdovský důchod vdově, která splňuje některou z těchto podmínek:

- je plně invalidní,

- pečuje alespoň o jedno nezaopatřené dítě,

- vychovala alespoň tři děti,

- dosáhla věku 45 let a vychovala dvě děti,

- dosáhla věku 50 let,

- dosáhla ke dni smrti manžela, který zemřel následkem pracovního úrazu utrpěného při plnění pracovních úkolů v zaměstnání I. pracovní kategorie, věku 40 let.

Dítětem, podmiňujícím nárok na vdovský důchod, se rozumí dítě, které má po zemřelém nárok na sirotčí důchod, a dítě, které bylo v rodině před úmrtím manžela vychováváno.

Okruh dětí podmiňujících nárok na vdovský důchod bude blíže vymezen v prováděcím předpisu, Nárok na vdovský důchod vznikne znovu, splní-li se některé z podmínek do dvou roků po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod nebo do pěti roků, zemřel-li manžel následkem pracovního úrazu utrpěného při plnění pracovních úkolů v zaměstnání I. pracovní kategorie. Nárok na vdovský důchod vznikne znovu, splní-li se podmínka péče o dítě.

Nárok na vdovský důchod zaniká provdáním; při opětném ovdovění vznikne však nárok na dřívější vdovský důchod znovu jen, jestliže by vdově náležel, kdyby se znovu neprovdala, a jestliže neměla nárok na vdovský důchod po posledním manželu,

Vdovský důchod náleží při splnění obecných podmínek nároku i rozvedené ženě, jestliže byla v době smrti bývalého manžela odkázána na příspěvek na výživu, bez ohledu na to, jak dlouhou dobu byl manžel povinen tento příspěvek poskytovat. Vdově, která nežila s manželem delší dobu před jeho smrtí ve společné domácnosti a jejíž manželství přestalo plnit svou společenskou funkci, náleží vdovský důchod, jen pokud vdova měla v době smrti manžela vůči němu nárok na výživné.

Odůvodnění:

Podmínky nároku na vdovský důchod zůstávají v podstatě zachovány, Pokud jde o okruh dětí, jejichž vychování, resp. péče o ně, zakládá nárok na vdovský důchod, budou se za "děti" považovat nejen společné děti zemřelého manžela a vdovy, ale i děti, které mají určitý vztah k vdově nebo k jejímu manželovi - jsou to děti vdovy, jejichž otcem nebyl zemřelý manžel, a stejně tak i děti zemřelého manžela, jejichž matkou není vdova, které byly však vychovávány ve společné domácnosti manželů. Těmto dětem jsou na roven postaveny i děti osvojené, ať již osvojiteli byli oba manželé nebo jen jeden z nich. Nebude se přihlížet nadále k dětem narozeným, resp. převzatým do péče, po úmrtí manžela, s výjimkou dětí narozených po smrti otce, které mají po zemřelém nárok na sirotčí důchod. Úpravou se zajišťuje poskytování vdovského důchodu všem ženám pečujícím o nezaopatřené dítě, které bylo v rodině zemřelého vychováváno, bez ohledu na to, zda pobírá po zemřelém sirotčí důchod či nikoliv.

Úprava se bude týkat ročně zhruba 70 vdov a náklady na jejich důchody se odhadují v prvním roce na 0,3 mil. Kčs.

Další změna se týká nároku na vdovský důchod. Podle platného stavu nárok na vdovský důchod zanikne, odpadne-li podmínka jeho dalšího poskytování. Splní-li se však některá ze zákonem stanovených podmínek do dvou roků po zániku dřívějšího nároku (resp. do pěti roků), nárok na vdovský důchod vznikne znovu. V praxi se často vyskytují případy, ze děti s nárokem na sirotčí důchod začnou znovu studovat po době delší než jsou dva roky od skončení předchozího studia, a z důvodu přípravy na budoucí povolání studiem jim tudíž vznikne nárok na sirotčí důchod; nárok na vdovský důchod již nevznikl, protože od skončení dřívějšího nároku uplynuly více jak dva roky. Navržená zásada tuto tvrdost odstraňuje, neboť v těchto případech se jeví opodstatněným poskytovat i vdovský důchod, protože vdova pečuje o dítě, které pobírá sirotčí důchod, resp. o dítě, které bylo v rodině před úmrtím manžela vychováváno. Těchto vdov je ročně asi 30 a náklady na jejich důchody budou činit v prvním roce 0,16 mil. Kčs. Rovněž se mění ustanovení o poskytování vdovského důchodu rozvedené ženě. Podle současných předpisů náleží vdovský důchod rozvedené ženě v případě, že byla v době smrti bývalého manžela odkázána na příspěvek na výživu, a to až do skončení doby, do které měl bývalý manžel povinnost jej poskytovat. Návrh odpovídá změně zákona o rodině.

Zásada č. 32

Vdovský důchod činí 60 % důchodu

a) starobního nebo invalidního, na který by měl pracující (pracující důchodce) nárok v době smrti, podle toho, který z těchto důchodů je vyšší,

b) starobního, invalidního nebo důchodu za výsluhu let, na který měl nárok v době smrti nepracující důchodce.

Vdovský důchod po poživateli částečného invalidního důchodu, který nebyl zaměstnán, se vyměřuje z invalidního důchodu, na který by měl poživatel částečného invalidního důchodu nárok v době smrti, kdyby byl plně invalidní.

Vdovský důchod činí nejméně 450 Kčs měsíčně, jeho výše však nesmí přesáhnout výši důchodu zemřelého, z něhož je vyměřován.

Vdovský důchod rozvedené ženy a vdovy, která nežila s manželem v době jeho smrti ve společné domácnosti, nesmí být vyšší než příspěvek na výživu, resp. výživné; ustanovení o nejnižší výměře vdovského důchodu v obecných případech zde neplatí. Je-li vedle vdovy, která má nárok na vdovský důchod, také rozvedená žena, která má nárok na vdovský důchod, nesmí úhrn vdovských důchodů převyšovat důchod zemřelého; pokud by úhrn byl vyšší, snižují se tyto důchody poměrně.

Odůvodnění:

Způsob stanovení výše vdovského důchodu se v porovnání s dnešním stavem nemění. Zvyšuje se pouze minimální hranice vdovského důchodu ze 360 Kčs na 450 Kčs měsíčně. Současná hranice platí od roku 1964; k této částce náleží, stejně jako k ostatním důchodům, ještě zvýšení podle zákonných opatření z let 1979 a 1982 v úhrnné výši 70 Kčs měsíčně. Protože se tato zvýšení již nadále k vdovskému důchodu nebudou poskytovat a v souvislosti se zvýšením minima ostatních důchodů se navrhuje přiměřeně zvýšit i minimum vdovského důchodu. Ročně je přiznáváno kolem 200 vdovských důchodů v minimální výměře a její zvýšení si vyžádá v prvním roce 0,1 mil. Kčs.

Zásada č. 33

Je-li vdova výdělečně činná, krátí se vdovský důchod o polovinu částky, o kterou úhrn vdovského důchodu a průměru hrubých příjmů z výdělečné činnosti převyšuje měsíčně částku l 500 Kčs,

Vdovský důchod se nekrátí výdělečně činné vdově po dobu jednoho roku od smrti manžela, vdově, která pečuje aspoň o jedno nezaopatřené dítě, vdově, která je starší než 70 let, účastnici odboje nebo vdově po účastníku odboje. Průměr hrubých měsíčních příjmů pro krácení se stanoví za období nepřesahující 12 měsíců. Krácení vdovského důchodu pro souběh s příjmem z výdělečné činnosti se provede podle příjmu dosaženého v uplynulém období nebo podle příjmu pravděpodobně očekávaného na základě oznámení organizace. Po uplynutí 12 měsíců výdělečné činnosti, event. za dobu kratší, se zjistí příjem vdovy v tomto období, který je rozhodující pro úpravu vdovského důchodu pro další období. Výše kráceného důchodu se nemění, pokud nedojde ke změně průměrného hrubého příjmu, z něhož se vycházelo při krácení, o více než 50 Kčs.

Při skončení výdělečné činnosti vdovy se důchod upraví na plnou výši ode dne následujícího po skončení výdělečné činnosti. Způsob krácení vdovského důchodu v souběhu s příjmem z výdělečné činnosti, jakož i určení, zda se přihlíží při stanovení PMV i k měsícům, ve kterých vdova neměla příjem při trvání pracovního poměru, bude v prováděcím předpise.

Odůvodnění:

Krácení vdovského důchodu s příjmem z výdělečné činnosti se zachovává s ohledem na funkci vdovského důchodu. Nemění se ani hranice pro úhrn důchodu s příjmem z výdělečné činnosti. Rovněž se nenavrhují změny, pokud jde o důvody zakládající nekrácení vdovského důchodu. Při krácení vdovského důchodu se však v rámci zjednodušení upouští od systému zálohové výplaty důchodu a jeho následného vyúčtování. Ročně je třeba krátit pro souběh s příjmem téměř 20 tisíc vdovských důchodů. Administrativně složité zpětné vyúčtování zálohově vypláceného důchodu a s tím spojené vykazování, srážení, event. vymáhání vzniklých přeplatků, navržená úprava odstraní. Návrh povede ke zhospodárnění důchodového řízení, ke zjednodušení administrativy nejen u plátců důchodů, ale i organizací a orgánů spojů. Náklady na administrativu této agendy jsou značné a rovněž provádění výpočetní technikou je velmi náročné. Navrhovaná úprava přispěje ke srozumitelnosti rozhodování, posílí sociální jistoty vdov a bude mít kladný dopad na veřejnost. Povede i ke snížení nákladů spojených s prováděním přeplatkové agendy.

Zásada č. 34

Sirotčí důchod náleží vlastnímu nebo osvojenému dítěti zemřelého pracujícího nebo důchodce. Sirotčí důchod náleží také dítěti, které zemřelý převzal do péče nahrazující péči rodičů, jestliže dítě bylo v době jeho smrti na něj převážně odkázáno výživou, kterou dítěti nemohou ze závažných příčin zajistit jeho rodiče.

Sirotčí důchod náleží do skončení povinné školní docházky. Poté náleží sirotčí důchod nejdéle do 26. roku věku, jestliže dítě

a) se soustavně připravuje na budoucí povolání předepsaným výcvikem nebo studiem, nebo

b) nemůže se připravovat na budoucí povolání nebo být zaměstnáno pro nemoc, nebo

c) pro dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav je neschopno se soustavně připravovat k budoucímu povolání anebo je schopno se k němu připravovat jen za mimořádných podmínek, anebo

d) pro dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav je neschopno vykonávat soustavné zaměstnání nebo výkon takového zaměstnání by vážně zhoršil jeho zdravotní stav.

Nárok na sirotčí důchod zaniká osvojením dítěte; nárok se obnovuje zrušením osvojení.

Prováděcí předpis stanoví pojem soustavné přípravy dítěte na budoucí povolání po skončení povinné školní docházky.

Odůvodnění:

Okruh dětí, kterým náleží sirotčí důchod, se nemění. Rovněž tak se v podstatě nemění podmínky pro vznik a trvání nároku na sirotčí důchod.

Zásada č. 35

Sirotčí důchod jednostranně osiřelého dítěte činí 30 % a oboustranně osiřelého dítěte 50 % starobního nebo invalidního důchodu, na který by měl zemřelý pracující nárok v době smrti, podle toho, který z těchto důchodů je vyšší.

Sirotčí důchod jednostranně osiřelého dítěte činí 30 % a oboustranně osiřelého dítěte 50 % starobního, invalidního důchodu nebo důchodu za výsluhu let, na který měl nepracující důchodce nárok v době smrti.

Sirotčí důchod po poživateli částečného invalidního důchodu, který nebyl zaměstnán, se vyměřuje z invalidního důchodu, na který by měl zemřelý nárok v době smrti, kdyby byl plně invalidní.

Sirotčí důchod jednostranně osiřelého dítěte činí nejméně 400 Kčs měsíčně, sirotčí důchod oboustranně osiřelého dítěte nejméně 600 Kčs měsíčně,

Je-li více osiřelých dětí, nesmí být sirotčí důchod žádného z nich nižší než poměrný díl připadající na jedno dítě z úhrnu výchovného.

Odůvodnění:

Přejímá se dosavadní konstrukce výpočtu důchodu, pouze se zvyšují jeho nejnižší výměry.

Ročně se přiznává 1600 sirotčích důchodů v nejnižších výměrách; jejich zvýšení si vyžádá v prvním roce 0,3 mil. Kčs

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP