§ 33

(1) Chovatelská organizace vypracuje podle pokynů orgánů veterinární péče návrh

a) pohotovostního plánu ochranných a zdolávacích opatření pro případ výskytu velmi nebezpečných nákaz zvířat,

b) ozdravovacího plánu ke zdolání stanovených nebezpečných nákaz, hospodářsky významných jiných hromadných onemocnění a poruch reprodukce zvířat.

(2) Organizace, která vyrábí, zpracovává, ošetřuje, skladuje a přepravuje živočišné produkty, vypracuje podle pokynů orgánů veterinární péče

a) pohotovostní plán veterinárních hygienických opatření pro případ výskytu velmi nebezpečných nákaz zvířat,

b) program hygienických a sanitačních opatření.

(3) Plány uvedené v odstavci 1 předkládá organizace, která je vypracovala, ke schválení orgánu veterinární péče.

§ 34

(1) Organizaci a výkon veterinární péče v působnosti federálního ministerstva národní obrany, federálního ministerstva vnitra, ministerstva vnitra České socialistické republiky a ministerstva vnitra Slovenské socialistické republiky upravují ve shodě s tímto zákonem uvedené ústřední orgány státní správy.

(2) Při plnění úkolů veterinární péče postupují ústřední orgány uvedené v odstavci 1 v úzké součinnosti s orgány veterinární péče. V dohodě s nimi organizují a provádějí odborné veterinární úkony sledující předcházení velmi nebezpečným a nebezpečným nákazám zvířat a jejich zdolávání a poskytují si navzájem informace o nákazové situaci.

(3) V oboru své působnosti činí veterinární služba ústředních orgánů uvedených v odstavci 1 mimořádná veterinární opatření, jež odpovídají opatřením stanoveným orgány veterinární péče.

§ 35

Federální ministerstvo zemědělství a výživy v dohodě s ministerstvy zemědělství a výživy republik upraví obecně závazným právním předpisem podrobnosti o

a) veterinárních požadavcích na péči o zdraví zvířat, zejména na prostředí, ošetřování a jejich plemenitbu,

b) předcházení nákazám a jiným hromadným onemocněním zvířat a jejich zdolávání,

c) tom, které nákazy se považují za velmi nebezpečné a nebezpečné a která jsou jiná hromadná onemocnění zvířat,

d) veterinární asanaci,

e) veterinárních podmínkách prodeje živočišných produktů na tržištích a prodeji potravin živočišného původu vyžadujících zvláštní péči.

§ 36

(1) Zrušují se:

1. zákon č. 66/1961 Sb., o veterinární péči;

2. vyhláška ministerstva zemědělství, lesního a vodního hospodářství č. 154/1961 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o veterinární péči, ve znění vládního nařízení č. 128/1967 Sb., vyhlášky č. 156/1968 Sb. a vyhlášky č. 69/1974 Sb.;

3. vyhláška ministerstva zemědělství, lesního a vodního hospodářství č. 49/1963 Sb., o poskytování náhrad a podpor při některých škodách vzniklých opatřeními proti nákazám a jiným hromadným onemocněním hospodářských zvířat;

4. vyhláška ministerstva zemědělství a výživy č. 156/1968 Sb., o veterinárním vyšetření domácích porážek některých jatečných zvířat, ve znění vyhlášky č. 123/1970 Sb. a vyhlášky č. 124/1970 Sb.;

5. směrnice federálního ministerstva zemědělství a výživy ze dne 22. 2. 1980, čj. FM 015 - 19/1980, o veterinární péči v chovech zvířat (reg. v částce 11/1980 Sb.);

6. směrnice federálního ministerstva zemědělství a výživy ze dne 7. 12. 1978, čj. FM 015 - 849/1978, o veterinární péči při zabezpečování zdravotní nezávadnosti a biologické hodnoty potravin a surovin živočišného původu (reg. v částce 1/1979 Sb.);

7. výnos federálního ministerstva zemědělství a výživy ze dne 18. 8. 1977, čj. FM 015 - 664/1977, jímž se stanoví veterinární podmínky pro dovoz, průvoz a vývoz zvířat, potravin a surovin živočišného původu a krmiv, popřípadě předmětů, které mohou být nositeli původců nákaz (reg. v částce 20/1977 Sb.).

(2) V § 7 písm. c) zákona č. 60/1961 Sb., o úkolech národních výborů při zajišťování socialistického pořádku, se vypouštějí slova "nebo nákazami zvířat".

§ 37

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1988.

Důvodová zpráva

I. Obecná část

Zajišťování vysoké úrovně výživy lidu je úkolem zásadního politického významu jak se zřetelem k jejímu vlivu na vzestup životní úrovně, tak se zřetelem k rostoucí strategické úloze potravin ve světovém měřítku. Z toho důvodu věnují Komunistická strana Československa a orgány našeho státu trvalou pozornost proporcionálnímu rozvoji socialistické zemědělské velkovýroby i potravinářského průmyslu z hlediska důsledného uplatňování kursu XVI. a XVII. sjezdu strany na zvyšování soběstačnosti ve výrobě potravin i dalších zemědělských výrobků.

V zájmu úspěšného naplňování tohoto strategického cíle orientují závěry XVI. a XVII. sjezdu KSČ, navazující zasedání ÚV KSČ a Dlouhodobý program rozvoje odvětví zabezpečujících výživu lidu naši socialistickou zemědělskou velkovýrobu - jmenovitě živočišnou - na urychlený růst její intenzity a efektivnosti, především na zlepšování její struktury, zvyšování užitkovosti hospodářských zvířat a snižování ztrát se zvláštním důrazem na rozvoj chovu skotu. Vyžadují důsledné zabezpečování přijatého bílkovinného programu i postupné uskutečňování programu biochemizace. Našemu potravinářskému průmyslu ukládají hlavně zdokonalování procesu zhodnocování surovin včetně odpadů a vedlejších produktů, dosažení vyšší kvality a nutriční hodnoty i širšího sortimentu výrobků odpovídajících racionální výživě a zájmům spotřebitelů a soustavné snižování ztrát jak ve výrobě, tak při skladování surovin i hotových výrobků.

Značný podíl na plnění těchto náročných úkolů zemědělskopotravinářského komplexu - a také z toho vyplývající spoluodpovědnost za ně - mají i biologické služby včetně služby veterinární. Zvýšení úrovně jejich práce je jedním z nástrojů moderní a efektivní zemědělské velkovýroby, zejména rychlejší intenzifikace zemědělství a zvyšování výnosů a užitkovosti.

Základní poslání veterinární péče je dáno hlavně jejími úkoly

- při ochraně zdraví hospodářských zvířat jako rozhodujícího předpokladu a racionálního využívání jejich biologického potenciálu a v tomto smyslu i jednoho z rozhodujících faktorů intenzifikace živočišné výroby,

- při zabezpečování zdravotní nezávadnosti a biologické hodnoty potravin a surovin živočišného původu,

- při ochraně státního území před zavlečením původců nákaz a jiných hromadných onemocnění zvířat nebo látek škodlivých zdraví lidí a zvířat ze zahraničí.

Rozšiřují se též úkoly veterinární péče v rámci společenského úsilí o tvorbu a ochranu životního prostředí (především z hlediska jeho eventuálního znečišťování zdroji živočišného původu).

Zdokonalení a zvýšení účinnosti veterinární péče je závislé na všestranném vytváření podmínek pro úspěšné plnění jejích náročných úkolů. Nezbytnou součástí těchto podmínek je také taková právní úprava, která je zárukou aktivního působení práva jako nástroje regulování společenských vztahů v oblasti veterinární péče ve shodě s cíli zemědělské politiky a politiky výživy lidu, stanovenými Komunistickou stranou Československa ve shodě s potřebami dalšího rozvoje zemědělskopotravinářského komplexu.

Veterinární péče v Československé socialistické republice je nyní právně upravena zákonem č. 66/1961 Sb., o veterinární péči, a řadou nižších právních předpisů vydaných k jeho provedení v letech 1961 - 1963 a 1977 1980.

Základy nynější právní úpravy veterinární péče byly tedy položeny v době ukončení prvé etapy výstavby naší veterinární služby na socialistických principech (zahájené vydáním zákona č. 187/1950 Sb., o zdokonalení živočišné výroby a vládního nařízení č. 99/1952 Sb., a organizaci veterinární služby a o některých veterinárních opatřeních), v době upevňování a rozvíjení socialistických výrobních vztahů v našem zemědělství.

Tyto právní předpisy plnily po svém přijetí úspěšně svou úlohu a napomáhaly rozvoji socialistické veterinární péče i socialistické státní veterinární služby v souladu s potřebami socialistické společnosti, zemědělství i potravinářské výroby. Svědčí o tom konkrétní výsledky práce na úseku veterinární péče, jako např. ozdravení chovů hospodářských zvířat od brucelózy a tuberkulózy, snížení výskytu dalších nebezpečných nebo velmi nebezpečných nákaz zvířat, ochrana státního území před slintavkovými vlnami, omezení výskytu nemocí přenosných ze zvířat na člověka i nemocí z potravin, přenesení těžiště z oblasti pasivní léčby do oblasti aktivní prevence, prohloubení veterinárního hygienického dozoru a specializace ve veterinární činnosti i v součinnosti s ostatními biologickými službami apod.

S odstupem více než dvaceti let se však výrazně změnily výrobně ekonomické podmínky v zemědělskopotravinářském komplexu a v konfrontaci s nimi se ukazuje stále více, že byla některá ustanovení zákona č. 66/1961 Sb., o veterinární péči, i právních předpisů vydaných k jeho provedení postupně překonána. Stalo se tak zejména v důsledku

a) rychlého rozvoje výrobních sil, širšího pronikání vědeckotechnického pokroku do výroby, postupujícího procesu koncentrace, specializace a industrializace socialistické zemědělské velkovýroby a vyššího stupně zhodnocování surovin v potravinářském průmyslu,

b) vytvoření nové soustavy orgánů státního hospodářského řízení zemědělství (nyní okresních a krajských zemědělských správ) a od národních výborů oddělené soustavy veterinárních organizací a zařízení.

Zásadní přeměny, které směřují k integraci zemědělství s průmyslem na základě vyšší úrovně výrobních sil a širšího uplatnění poznatků vědy a techniky, k růstu koncentrace výroby cestou specializace a k prohloubení společenské dělby práce a mezipodnikové kooperace, jakož i nové způsoby zpracovávání a hospodárného zhodnocování surovin v potravinářském průmyslu soustředěném do velkovýrobních provozů, ovlivnily všechny stránky výroby.

Podstatně se změnily podmínky, v nichž žijí a produkují hospodářská zvířata. Změny v technologii živočišné velkovýroby vedly ke vzniku nových chovatelských režimů s vyšší "zranitelností" hlavně v industrializovaných provozech ve velkokapacitních stavbách. Zdravotní stav hospodářských zvířat, v posledním období zlepšený z nákazového hlediska, je v nich vystaven novým rizikům souvisejícím s rostoucími nároky na odolnost zvířat ve vztahu k jejich specifickému zatížení, jež plyne ze změněného životního prostředí a změněného životního rytmu. To vyžaduje mj. zvýšení úrovně řízení živočišné výroby, užší sepětí veterinární péče s plněním výrobních úkolů a aktivní přístup k ochraně zdraví hospodářských zvířat, závislý stále více na komplexním pojetí a uskutečňování prevence jako vědecky zdůvodněného systému společenských (nejen veterinárních) opatření, jakož i účinnější kontrolu všech činitelů, které působí na zdravotní stav a užitkovost hospodářských zvířat a na rozsah celkových a specifických ztrát.

Z rozšíření způsobů zpracovávání surovin a jejich maximálního zhodnocování a ze zvýšeného nebezpečí intoxikací a reziduí cizorodých látek vyplývá potřeba prohloubení kontroly zdravotní nezávadnosti a biologické hodnoty ve všech fázích výrobního procesu v živočišné výrobě i potravinářském průmyslu s důrazem na kvalitu základní potravinářské suroviny, hygienu provozu a tzv. chemickou zdravotní nezávadnost. Zdokonalení této kontroly je v zájmu zvyšování výroby zdravotně nezávadných a biologicky hodnotných potravin a předcházení ztrátám, důslednějšího uplatňování požadavků racionální výživy i včasného využívání poznatků z této kontroly v živočišné výrobě.

Zejména v důsledku těchto okolností dochází k modifikaci obsahu, rozsahu, metod a forem veterinární činnosti. Před orgány veterinární péče byly postaveny nové veterinárně zdravotní a hygienické otázky, kvantitativně i kvalitativně nové úkoly, které již nemají adekvátní vyjádření v zákoně č. 66/1961 Sb., o veterinární péči.

Organizace a řízení veterinární péče byly podle zákona č. 66/1961 Sb., o veterinární péči založeny na tom, že nositeli úkolů veterinární péče v místech, okresech a krajích byly národní výbory, že okresní a krajská veterinární zařízení byla zařízeními okresních a krajských národních výborů a že odbornou veterinární činnost zajišťovaly okresní národní výbory odborně způsobilými veterinárními pracovníky svých okresních veterinárních zařízení. Rozhodování o opatřeních v oblasti veterinární péče bylo převážně záležitostí okresních národních výborů (které však mohly pověřovat odborně způsobilé veterinární pracovníky svých okresních veterinárních zařízení k tomu, aby činili některá z těchto opatření).

Po vydání zákona č. 32/1963 Sb., o organizaci řízení zemědělství, který vytvořil novou soustavu řízení zemědělství s výrobními zemědělskými správami jako základními články, a po vydání vládního nařízení č. 33/1963 Sb., kterým se vyčleňovaly některé organizace a zařízení z řízení národních výborů, byla vyčleněna také okresní veterinární zařízení z okresních národních výborů a krajská veterinární zařízení z krajských národních výborů.

V dalších letech byly postupně ustaveny státní veterinární správy ministerstva zemědělství a výživy České socialistické republiky a ministerstva zemědělství a výživy Slovenské socialistické republiky a jim byla podřízena okresní veterinární zařízení; krajská veterinární zařízení se stala organizačními součástmi státních veterinárních správ ministerstva zemědělství a výživy české socialistické republiky a ministerstva zemědělství a výživy Slovenské socialistické republiky (původně jako jejich krajská oddělení). Tato organizační struktura platí dosud, není však v souladu s platnými právními předpisy.

To jsou rozhodující důvody pro novou právní úpravu veterinární péče. K nim pak přistupují i další vyplývající hlavně z toho, že některá ustanovení platné právní úpravy veterinární péče vyžadují aspoň určitou dílčí změnu, popřípadě že některá ustanovení jsou v této právní úpravě stále naléhavěji postrádána.

Návrh nové právní úpravy sleduje zejména

- širší vymezení obsahu a rozsahu veterinární péče i jejích hlavních úkolů v souladu s jejím posláním v současné etapě vývoje společnosti,

- důslednou orientaci veterinární péče na komplexní prevenci jako soubor opatření, která napomáhají k udržování a zlepšování zdraví zvířat, k zvyšování jejich reprodukčních a produkčních schopností, k zvyšování výroby zdravotně nezávadných živočišných produktů, k snižování ztrát a k intenzivnější ochraně zdraví lidí a životního prostředí,

- úplnější a ucelenější stanovení požadavků veterinární péče na chov hospodářských zvířat a na výrobu, zpracovávání, ošetřování, skladování a přepravu živočišných produktů a tomu odpovídajících úkolů státní veterinární služby a povinností chovatelských a zpracovatelských organizací,

- umožnění výkonu některých odborných činností při plnění úkolů veterinární péče veterinárními lékaři a veterinárními techniky socialistických organizací, které chovají zvířata,

- prohloubení veterinárního hygienického dozoru se zvláštním zřetelem na tzv. chemickou zdravotní nezávadnost a zvýšení úlohy orgánů veterinární péče při zabezpečování zdravotní nezávadnosti krmiv,

- zdokonalení veterinární ochrany státního území,

- zavedení sankcí za porušení povinností stanovených právními předpisy o veterinární péči.

Z hlediska ústavně právního se opírá návrh zákona o veterinární péči o ustanovení čl. 18 písm. c) ústavního zákona č. 143/1968 Sb., o československé federaci, ve znění pozdějších ústavních zákonů. Působnost orgánů České socialistické republiky a Slovenské socialistické republiky na úseku veterinární péče bude souběžně upravena zákony české národní rady a Slovenské národní rady.

II. Zvláštní část

K § 1:

Účel zákona je ve srovnání s dosavadní právní úpravou formulován šířeji. V souladu se základními směry zemědělské politiky a politiky výživy lidu klade důraz nejen na ochranu zdraví zvířat, růst živočišné velkovýroby a výroby zdravotně nezávadných živočišných produktů, ale také na ochranu zdraví lidí (zejména před zoonózami a alimentárními nemocemi), která je hlavním cílem veterinární péče.

Význam veterinární péče a její mnohostranný vliv na život společnosti činí z ní záležitost celé společnosti, všech orgánů, organizací a občanů.

K § 2:

Obsah a rozsah veterinární péče jsou vymezeny jen zčásti tradičně se zdůrazněním prevence při péči o zdraví zvířat. Její přednostní zaměření na preventivní působení vyplývá z toho, že její těžiště není a nemůže být v následných negativních (zakazujících, omezujících apod.) opatřeních, ale ve včasných pozitivních veterinárních opatřeních, která směřují zejména k prohlubování aktivní tvorby a ochrany zdraví zvířat a k dokonalému řízení jejich reprodukčních funkcí v zájmu zvyšování výroby zdravotně nezávadných živočišných produktů a intenzivnější ochrany zdraví lidí.

Dělba působnosti mezi orgány veterinární péče a orgány hygienické služby při zabezpečování zdravotní nezávadnosti živočišných produktů a při ochraně zdraví lidí před zoonózami a alimentárními nemocemi respektuje stav vytvořený právními předpisy o péči o zdraví lidu a zákonem č. 66/1961 Sb., o veterinární péči a předpokládá vzájemnou úzkou spolupráci těchto orgánů.

Nově se poukazuje na podíl veterinární péče na vytváření zdravých životních podmínek a na omezování nepříznivých ekologických změn. Veterinární péče se tak stává stejně jako v jiných socialistických zemích - nezastupitelnou součástí společenského úsilí o komplexní ochranu a tvorbu životního prostředí a jeho jednotlivých složek, tj. půdy, vody a ovzduší, jakož i vegetace a fauny.

K § 3 a 4:

Výkon státní správy na úseku veterinární péče a provádění odborných veterinárních úkonů přísluší státu, který je zabezpečuje prostřednictvím svých orgánů. Vedle federálního ministerstva zemědělství a výživy, jehož působnost na úseku veterinární péče stanoví tento zákon, přísluší úkoly v této oblasti orgánům veterinární péče a jim podřízeným specializovaným organizacím, a to v rozsahu, který stanoví zákony ČNR a SNR.

Výjimkou ze zásady, že výkon odborných veterinárních činností náleží státu, je ustanovení § 3 odst. 3. Podle něho budou některé z odborných veterinárních úkonů (především na úsecích prevence a léčby zvířat) vykonávat také socialistické organizace, které chovají zvířata, svými veterinárními lékaři a veterinárními techniky (podniková veterinární služba). Podmínky pro umožnění tohoto způsobu zajišťování odborných činností při plnění úkolů veterinární péče vytvořila hlavně postupující koncentrace, specializace a industrializace živočišné velkovýroby. Měla by přinést prohloubení komplexní prevence zvýšením úrovně plnění povinností ukládaných právními předpisy o veterinární péči chovatelským organizacím i užší sepětí výkonu odborných veterinárních činností s výrobou a řízením její biologické části.

Podrobnosti o úkolech chovatelských organizací v souvislosti s výkonem odborných veterinárních činností jejich veterinárními lékaři a veterinárními techniky a vzájemné vztahy mezi těmito organizacemi a orgány veterinární péče upraví prováděcí předpis.

K § 5:

Rozhodující úlohu z hlediska zdraví zvířat (jmenovitě hospodářských) a jeho ochrany mají prostředí, ošetřování, výživa, plemenitba a hospodářské, popřípadě jiné využívání zvířat; z toho také vyplývají hlavní povinnosti chovatelů. Potvrzují to i poznatky o tzv. ztrátách neinfekčního původu a o jejich souvislostech s výrobně ekonomickými podmínkami (se specifickými podmínkami v industrializované a koncentrované živočišné velkovýrobě).

Pod pojmem chovatel se rozumí každý (organizace i občan), kdo k jakémukoli účelu - třeba jen přechodně chová zvíře (zvířata).

Hospodářskými zvířaty podle tohoto zákona jsou zvířata využívaná k hospodářským účelům, zejména skot, prasata, ovce, kozy, hrabavá a vodní drůbež, lichokopytníci, králíci, kožešinová zvířata, ryby a včely.

Chovateli ostatních zvířat se rozumějí chovatelé jiných než hospodářských zvířat, zejména zvířat chovaných v domácnostech občanů a zvěře.

K § 6:

Cílem tohoto ustanovení je chránit zvířata před týráním nejen pracovníky chovatelských organizací nebo jednotlivými chovateli, ale každým, kdo s nimi přijde do styku.

Pod pojmem "týrání" se tu rozumí zlé nakládání se zvířetem, jež je projevem hrubé necitlivosti a bezohlednosti a způsobuje zvířeti nepřiměřenou bolest, poškození zdraví nebo smrt, anebo jinou vážnou újmu.

Týrání zvířat zakládá skutkovou podstatu přestupku (§ 29 odst. 2 písm. b)).

K § 7:

"Přemísťování" zvířat je širším pojmem ve srovnání s "přepravou", která je jen jedním z nejdůležitějších a nejobvyklejších způsobů přemísťování zvířat. Přemístěním se rozumí každá - trvalá i dočasná - změna místa, v němž je zvíře chováno, provedená jakýmkoli způsobem a k jakémukoli účelu.

Přemísťování zvířat je spojeno se zvýšeným rizikem šíření nákaz a jiných hromadných onemocnění zvířat. Z toho důvodu se zpravidla vyžaduje k přemístění zvířete souhlasu orgánu veterinární péče udělovaného vystavením veterinářního osvědčení.

Podmínky přemísťování zvířat jsou diferencovány z hlediska účelu a způsobu přemísťování, druhu zvířat apod. Se zřetelem k tomu se jejich podrobnější úprava ponechává prováděcímu předpisu; v něm bude zejména výslovně stanoveno, v kterých případech bude přemístění zvířete možné pouze na základě vydaného veterinárního osvědčení.

K § 8:

Regulace režimu svodů zvířat k různým účelům vychází z potřeby stanovení záruk proti veterinárně zdravotním rizikům souvisejícím s jejich konáním.

Orgánům veterinární péče přísluší, aby určením veterinárních podmínek vytvořily předpoklady pro důsledné dodržování požadavků veterinární péče tam, kde hrozí zvýšené nebezpečí rozvlékání nákaz nebo jiných hromadných onemocnění zvířat.

K § 9:

Činnost při vzniku podezření z nákazy, popřípadě jiného hromadného onemocnění zvířat je pojímána jako aktivita všech, kdož mohou a mají přispět k včasné realizaci nezbytných opatření. Z toho důvodu se požaduje i od chovatele (a platí to především pro chovatelskou organizaci), aby se nespokojil jen s oznámením takového podezření orgánu veterinární péče, ale podle svých znalostí a možností iniciativně provedl vhodná organizační, karanténní a podobná opatření, která napomáhají zejména zamezení šíření nákazy nebo jiného hromadného onemocnění zvířat a zmenšování potenciálních ztrát.

Splněním obecných povinností stanovených v odstavci 1 není dotčeno plnění povinností uložených příslušným orgánům tímto zákonem a předpisy vydanými na jeho základě a právními předpisy o péči o zdraví lidu.

Výčet velmi nebezpečných a nebezpečných nákaz zvířat a vymezení pojmu "jiné hromadné onemocnění zvířat" je věcí prováděcího předpisu.

K § 10:

Základní povinnosti při výrobě, zpracovávání, ošetřování, skladování a přepravě živočišných produktů se v zájmu náležité ochrany spotřebitele vztahují na každého, kdo se na této činnosti podílí, tj. nejen na organizace potravinářského průmyslu, ale i na jiné organizace a občany.

Obdobně jako při péči o zdraví hospodářských zvířat je i při výrobě živočišných produktů a zacházení s nimi položen důraz především na prevenci.

V zájmu vyloučení, popřípadě snížení zdravotních rizik, jež vyplývají z rostoucího používání chemických látek v zemědělské prvovýrobě i ve zpracovatelském průmyslu, jakož i ze "samovolného" vstupu těchto látek do výrobního procesu ze životního (zemědělského i průmyslového) prostředí, se zvyšuje význam dozoru zaměřeného na sledování tzv. chemické zdravotní nezávadnosti živočišných produktů.

K § 11 - 13:

Jatečnými zvířaty se rozumějí i zvířata určená k jatečným účelům, zejména skot, prasata, ovce, kozy, hrabavá a vodní drůbež, lichokopytníci a králíci.

Prohlídka jatečných zvířat a masa, jež probíhá způsobem přesně stanoveným pro jednotlivé druhy jatečných zvířat v celém procesu jejich zpracovávání (před porážkou, při porážení i po poražení) a vyúsťuje v rozhodnutí příslušného veterinárního lékaře o mase (z hlediska jeho poživatelnosti, podmíněné poživatelnosti či nepoživatelnosti), zaručuje uvádění jen zdravotně nezávadného masa a masných výrobků do oběhu. Přiměřeně to platí i o mase jiných zvířat (hlavně zvěře a ryb).

Ve srovnání se současným stavem se prohlubuje dozor nad výrobou a zpracováváním mléka. Sleduje se tím postupně přiblížení úrovně dozoru nad zdravotní nezávadností mléka a mléčných výrobků úrovni dozoru nad zdravotní nezávadností masa a masných výrobků.

Jatečná zvířata, jejichž maso je určeno pro potřeby vnitřního trhu nebo zahraničního obchodu, se porážejí zásadně na jatkách (režim tzv. domácích porážek upraví prováděcí předpis), jatečná zvířata nemocná na sanitních jatkách (v sanitním oddělení jatek).

Vhodnými dopravními prostředky k přepravě živočišných produktů jsou zejména chladírenské a izotermické dopravní prostředky s povrchem ložní plochy a bočních stěn ze zdravotně nezávadného, nepropustného a dobře čistitelného a dezinfikovatelného materiálu.

K § 15:

Význam zabezpečování zdravotní nezávadnosti krmiv je dán významem správné výživy pro zdraví a užitkovost hospodářských zvířat a pro výrobu zdravotně nezávadných živočišných produktů. Pozornost se věnuje - jako v souvislosti se zabezpečováním zdravotní nezávadnosti živočišných produktů - hlavně tomu, aby byla vyloučena, popřípadě snížena.rizika, která vyplývají z používání chemických látek v zemědělské prvovýrobě, při konzervaci, jiných způsobech ošetřování, dalších úpravách a skladování krmiv, anebo která "samovolně" vstupují do procesu výroby krmiv. Nejvyšší přípustná množství cizorodých látek v krmivech (znečišťujících, přídatných, reziduí pesticidů) stanoví prováděcí předpis.

Při výkonu veterinárního dozoru nad zdravotní nezávadností krmiv se sleduje i vliv krmiv určitého složení a vlastností na rozvíjení fyziologických funkcí a na celkový stav organismu zvířat se zřetelem na optimální využití jejich biologického potenciálu.

Dosud nepoužívanými krmivy se rozumějí krmiva, jež obsahují látky dosud nepoužívané ke krmení zvířat, anebo při jejichž výrobě byly využity nové technologické postupy.

Jejich ověřování se provádí pod dozorem orgánu veterinární péče, popřípadě za jím stanovených podmínek; jeho účelem je zjistit, zda ověřované krmivo nemá nepříznivý vliv na zdraví zvířat a zdravotní nezávadnost jejich produktů.

K § 16 a 17:

Nároky na veterinární ochranu státního území rostou s rozvojem vnějších ekonomických vztahů a s přihlédnutím ke geografické poloze republiky.

Větší část dovozu, průvozu a vývozu zvířat, živočišných produktů a krmiv, jakož i předmětů, které mohou být nositeli původců nákaz, se uskutečňuje na základě podmínek stanovených mezinárodní smlouvou (dohodou), podle okolností a potřeb doplňovaných podmínkami stanovenými ve vydaném veterinárním povolení. Toto povolení nebude podle prováděcího předpisu vyžadováno jen k dovozu, průvozu a vývozu některých druhů neobchodního zboží přepravovaného v cestovním styku, poštou, vlakem jako cestovní zavazadlo či spěšnina nebo na letecký nákladní list (např. některých druhů zvířat, potravin živočišného původu tepelně zpracovaných, zpracovaných kožešin a kůží a preparovaných loveckých trofejí).

Jinak zákon stanoví pouze základní požadavky veterinární péče na dovážená a provážená zvířata, živočišné produkty a krmiva. Úprava podrobnějších podmínek, stejně jako umísťování dovezených zvířat v karanténě a odděleného uskladňování živočišných produktů a krmiv, se svěřuje prováděcímu předpisu.

Pohraniční veterinární kontrola se provádí obvykle společně s pohraniční, celní, popřípadě rostlinolékařskou prohlídkou na nádražích, na silničních přechodech, v přístavech a na letištích, jimiž přichází zboží na území republiky nebo je opouští, popřípadě na vyclívacích poštách, tzv. nácestných střediscích, stanicích mezinárodních kusových zásilek apod. V rámci spolupráce socialistických států se na základě příslušných dohod v některých místech praktikuje provádění společné pohraniční veterinární kontroly.

Pohraniční veterinární kontrola spočívá zpravidla v kontrole dokladů (přepravních a průvodních listin) a ve vyšetření zvířat nebo prohlídce živočišných produktů a krmiv.

Ustanovení o povinnostech dopravních organizací a pošty korespondují s obdobnými ustanoveními celních předpisů (§ 36 odst. 1, § 37 odst. 1 a 3 celního zákona č. 44/1974 Sb.).

K § 18:

Ustanovení o veterinárních léčivech a přípravcích vychází zejména z toho, že

- výroba veterinárních léčiv se zajišťuje jen zčásti v organizacích v působnosti ministerstev zemědělství a výživy republik (převážně v působnosti jiných ústředních orgánů státní správy, jmenovitě ministerstev zdravotnictví republik),

- převážná část veterinárních léčiv a přípravků je zahrnována mezi léčivé přípravky, které podléhají registraci podle vyhlášek ministerstev zdravotnictví republik o registraci hromadně vyráběných léčivých přípravků.

Se zřetelem na svůj vliv na organismus zvířat i na živočišné produkty podléhají veterinární léčiva a přípravky nejen vnitropodnikové kontrole, ale také objektivní, vrcholné odborné kontrole z hlediska jejich účinnosti a neškodnosti. Tuto kontrolu provádějí jednak státní ústavy pro kontrolu léčiv (podle ustanovení § 63 odst. 2 zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu), jednak i ústavy pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv.

K § 19 - 21:

Veterinární asanační činnost zabezpečovaná organizacemi (zařízeními) pověřenými prováděním veterinárních asanačních úkonů je rozdělena do tří úseků; její těžiště je však ve svozu a zpracovávání, popřípadě neškodném odstraňování konfiskátů živočišného původu. Odchyt a utracení, popřípadě karanténování toulavých psů, koček i jiných zvířat jsou opatřeními důležitými z hlediska předcházení šíření nákaz zvířat a ohrožení zdraví lidí zoonózami (především vzteklinou). V zájmu odstranění pochybností zákon výslovně stanoví, že konfiskáty živočišného původu jsou ve vlastnictví státu.

Zejména pro obsah živočišné bílkoviny se konfiskáty živočišného původu racionálně zpracovávají ke krmným účelům, popřípadě jinak průmyslově využívají.

Zdravotním rizikům vyplývajícím z manipulace s konfiskáty živočišného původu i jejich hospodářského významu odpovídají povinnosti organizací a občanů týkající se hlášení, třídění, ošetřování a ukládání konfiskátů živočišného původu.

Od organizací, které jsou uvedeny v § 20 odst. 1, a od občanů se vyžaduje, aby podle okolností konkrétního případu (podle toho, o jaké zvíře se jedná, jakým způsobem uhynulo) hlásili výskyt konfiskátu živočišného původu příslušnému orgánu veterinární péče a postupovali podle jeho pokynu, zejména do odvozu uložili konfiskát na vhodném místě.

K § 22:

Veterinární dozor vykonávají orgány veterinární péče ve všech fázích výrobního procesu v zemědělské prvovýrobě, ve zpracovatelském průmyslu (tedy nikoli jen ve vztahu k finálním výrobkům) nad dodržováním podmínek a plněním povinností, které jsou stanoveny právními předpisy o veterinární péči a - jde-li o podmínky a povinnosti k zabezpečení zdravotní nezávadnosti živočišných produktů právními předpisy o péči o zdraví lidu. K specifickým formám tohoto dozoru patří také prohlídka jatečných zvířat a masa, veterinární vyšetření jiných zvířat a jejich masa, veterinární vyšetření mléka a pohraniční veterinární kontrola. Takto vykonávaný veterinární dozor je základním nástrojem prosazování společenských zájmů orgány veterinární péče.

S výkonem veterinárního dozoru úzce souvisí vydávání závazných pokynů; orgány veterinární péče jimi ukládají odstranění zjištěných nedostatků.

Zákony ČNR a SNR stanoví, které orgány veterinární péče a jakým způsobem vydávají závazné pokyny.

K § 23:

Veterinární opatření uvedená v tomto ustanovení mají charakter opatření mimořádných, jež jsou ukládána za mimořádných situací uvedených v odstavci 1.

Zákony ČNR a SNR stanoví, které orgány a jakým způsobem ukládají tato veterinární opatření.

K § 24:

Výrazně preventivní funkci budou plnit i závazné posudky orgánů veterinární péče k některým stavbám a zařízením, k zavádění některých nových strojů, technologických a pracovních postupů a k návrhům některých technických norem. Jejich obligatorní vyžadování a závazná povaha přispějí k tomu, aby byly náležitě a včas respektovány požadavky veterinární péče a aby nebyly event. nedostatky odstraňovány teprve dodatečně s vynakládáním zbytečných nebo neúměrných nákladů, popřípadě po způsobení zbytečných ztrát.

Vydávání závazných posudků orgánů veterinární péče je určitou obdobou vydávání závazných posudků orgánů hygienické služby (§ 4 zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu).

K § 25 - 26:

Odborné činnosti při plnění úkolů veterinární péče mohou vedle absolventů vysokých škol veterinárních a středních odborných škol veterinárního oboru vykonávat také někteří další pracovníci, jako např. farmaceuti, chemici, biologové, technici, laboranti apod.

Ustanovení o specializační přípravě veterinárních lékařů a jiných formách dalšího vzdělávání veterinárních pracovníků vychází z dosavadní praxe (blízké praxi uplatňované při dalším vzdělávání lékařů a farmaceutů).

Oprávnění pracovníků orgánů veterinární péče jsou nezbytná k náležitému plnění jejích úkolů.

K § 27 - 31:

Dodržování povinností vyplývajících z právních předpisů o veterinární péči spočívá dosud převážně jen na odborné autoritě veterinárních pracovníků a na odpovědnosti a uvědomělém přístupu vedoucích hospodářských pracovníků chovatelských organizací a organizací zacházejících s živočišnými produkty a krmivy k plnění úkolů veterinární péče. To se mnohdy považuje za nedostatek, a proto se přistupuje k úpravě sankcí za porušení povinností stanovených tímto zákonem a prováděcími předpisy. Vymezují se jednotlivé skutkové podstaty a stanoví se pokuty v diferencované výši; v případě přestupků je možno uložit i důtku.

Při určení výše pokuty organizacím se přihlíží hlavně k obdobnému ustanovení zákonů národních rad o plemenitbě hospodářských zvířat (§ 23 odst. 1 zákona ČNR č. 86/1972 Sb. a § 25 odst. 1 zákona SNR č. 110/1972 Sb.).

Event. postih organizace se nedotkne zejména odpovědnosti jejích pracovníků (členů) podle pracovně právních (družstevně právních) předpisů.

Při určení výše pokuty občanům se bere zřetel jednak na celní předpisy (§ 85 odst. 2 a § 86 odsť. 2 celního zákona č. 44/1974 Sb.), jednak na připravovanou novou právní úpravu přestupků.

K ukládání a vybírání pokut v blokovém řízení jsou již v současné době oprávněni někteří veterinární lékaři veterinárních organizací, ovšem jen na základě pověření okresním národním výborem (§ 2 vyhlášky ministerstva vnitra č. 61/1961 Sb., o blokovém řízení, ve znění pozdějších předpisů). Toto řešení je však nedostatečné a nedůsledné (uplatňované nejednotně a v různém rozsahu).

Zákony ČNR a SNR stanoví, které orgány jsou oprávněny ukládat pokuty, popřípadě důtky.

K § 32:

Poskytování podpor k úhradě nebo zmírnění škod, popřípadě nákladů vzniklých provedením ochranných a zdolávacích opatření, jakož i škod vzniklých uhynutím zvířat v důsledku nákazy nebo jiného hromadného onemocnění zvířat, a poskytování náhrad ušlého výdělku osobám zdržujícím se v obci, popřípadě v objektech, na něž se vztahují ochranná a zdolávací opatření, byla dosud upravena jen prováděcím předpisem (vyhláškou ministerstva zemědělství, lesního a vodního hospodářství č. 49/1963 Sb.).

Se zřetelem na povahu a dopady těchto právních vztahů upravují se nyní v zákoně a jen úprava podrobností se ponechává prováděcímu předpisu.

K § 33:

Pohotovostní plány ochranných a zdolávacích opatření pro případ výskytu velmi nebezpečných nákaz zvířat a ozdravovací plány ke zdolání stanovených nebezpečných nákaz, hospodářsky významných jiných hromadných onemocnění a poruch reprodukce zvířat, které vypracovávají chovatelské organizace, se osvědčují a plní významnou úlohu při zdolávání velmi nebezpečných a nebezpečných nákaz a jiných hromadných onemocnění zvířat.

Obdobnou úlohu v organizacích potravinářského průmyslu plní pohotovostní plány veterinárních hygienických opatření pro případ výskytu velmi nebezpečných nákaz a programy hygienických a sanitačních opatření.

Plány uvedené v odstavci 1 a 2 schvalují orgány veterinární péče určené v zákonech ČNR a SNR.

K § 34:

Při úpravě vzájemných vztahů mezi orgány veterinární péče a veterinární službou v působnosti federálního ministerstva národní obrany, federálního ministerstva vnitra, ministerstva vnitra České socialistické republiky a ministerstva vnitra Slovenské socialistické republiky se vychází v podstatě z nynějšího stavu; větší pozornost se věnuje konkrétní součinnosti a jednotnému provádění ochranných a zdolávacích opatření, veterinárních hygienických opatření, opatření k zabezpečení zdravotní nezávadnosti krmiv a opatření k veterinární ochraně státního území.

Toto ustanovení se netýká sborů nápravné výchovy, které nemají vlastní veterinární službu; jejich potřeby na úseku veterinární péče zajišťují, tak jako dosud, orgány veterinární péče.

Finanční dopad

Výkon některých odborných činností podnikovou veterinární službou povede k postupnému a přiměřenému snížení příjmů z ročních paušálních náhrad, jež tyto organizace platí dosud za veterinární úkony prováděné pro jejich potřeby veterinárními organizacemi. Předběžně se počítá s tím, že v těchto případech bude výše roční paušální náhrady snížena na cca 30 - 40 nynější výše.

Předpokládané omezení veterinárního vyšetření jatečných zvířat (prasat, ovcí a koz) určených k spotřebě ve vlastní domácnosti jen na vybrané případy sníží příjmy z úplat za veterinární vyšetření těchto zvířat (podle příslušných cenových předpisů 36 Kčs včetně cestovního paušálu u prasat, 20 Kčs včetně cestovního paušálu u ovcí a koz). Tyto příjmy činily v roce 1985 v České socialistické republice cca 8 068 000 Kčs, ve Slovenské socialistické republice cca 4 482 000 Kčs, v roce 1986 ve Slovenské socialistické republice cca 3 640 000 Kčs; v České socialistické republice se od 1. 1. 1986 na základě změny účtové osnovy nesledují již tyto příjmy odděleně, ale jen v rámci příjmů od obyvatelstva celkem (tj. za veterinární léčiva, za domácí porážky a ostatní).

Snížení těchto příjmů bude kompenzováno jednak snížením nákladů na činnost orgánů veterinární péče (zejména v důsledku přechodu některých jejích veterinárních pracovníků do funkcí veterinárních lékařů a veterinárních techniků socialistických organizací, v důsledku provádění některých odborných činností při plnění úkolů veterinární péče v některých socialistických organizacích vlastními veterinárními lékaři a veterinárními techniky a v důsledku snížení počtu úkonů spojených s veterinárním vyšetřováním jatečných zvířat určených ke spotřebě ve vlastní domácnosti), jednak příjmy z uplatňování sankcí (pokut) za porušení povinností stanovených právními předpisy o veterinární péči.

Se zřetelem k tomu nebude realizace nové právní úpravy veterinární péče spojena se zvýšenými nároky na plán pracovních sil, ani s novými požadavky na státní rozpočty.

V Praze dne 7. května 1987

Předseda vlády ČSSR

Místopředseda vlády a ministr

zemědělství a výživy ČSSR


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP