Chtěl bych jménem Klubu poslanců Federálního shromáždění - členů Československé strany lidové - i jménem naší strany prohlásit, že se k tomuto závazku připojujeme, stavíme se za programové prohlášení federální vlády a bude i naší snahou, aby toto prohlášení nezůstalo jen na papíře, ale reálně a konkrétně se projevilo v rozvoji naší společnosti. Jak se praví v základním programovém dokumentu, poslání Československé strany lidové sdružuje ve svých řadách především křesťansky smýšlející občany a vede je k činorodé účasti na výstavbě socialismu.
Sedmé zasedání ÚV KSČ mimo jiné zdůraznilo - a 10. zasedání ÚV KSČ to plně potvrdilo - že věřící jsou v naší zemi plnoprávnými občany, že jejich náboženské potřeby mohou být uspokojovány v souladu s ústavními zákony a že nic nestojí v cestě ani jejich aktivní účasti v dalším rozvoji naší vlasti.
Znovu bylo potvrzeno, že církve jsou součástí struktury naší společnosti a že je zájem rozvíjet s nimi i nadále dobré vztahy. Je pochopitelné, že vztahy prohlubující důvěru, budou nacházet výraz v odpovídajícím zdokonalování norem, které je právně zakotvují. Proto budeme rovněž usilovat o. to, aby se principy, vyjádřené na 10. zasedání ÚV KSČ ve vztahu k věřícím občanům, promítly také do praktického života společnosti. Uvádění v soulad křesťanského myšlení členů s jejich aktivní účastí na budování a rozvoji socialismu chápeme jako specifický úkol Československé strany lidové v našem politickém systému. Význam tohoto úkolu spočívá i v tom, že podle zveřejněných údajů se asi jedna pětina naší populace hlásí k náboženské ideologii, která do jisté míry ovlivňuje asi jednu třetinu obyvatel, z kteréž sociální skupiny se hlásí občané do Československé strany lidové.
Členové Československé strany lidové ocenili, že na návrh politických orgánů byl 28. říjen zákonným opatřením předsednictva Federálního shromáždění vyhlášen státním svátkem a že byl tento den oslaven manifestací v Praze na Václavském náměstí a v dalších městech republiky, že na počest tohoto výročí byla otevřena výstava Poklady archivů České koruny. Tyto významné akce umocnily v našem lidu duch socialistického vlastenectví, hrdost na bohatou kulturní minulost našich národů. Je naší povinností na tyto hodnoty navazovat, činorodou prací je dále rozvíjet.
Proto musíme jednoznačně odsoudit vystoupení protispolečenských živlů, které se pokusily narušit důstojný průběh oslav 70. výročí vzniku republiky ke svému protisocialistickému vystoupení. V této souvislosti je velmi politováníhodné, že existují a stále se aktivizují snahy o zneužití náboženských motivů pro útoky proti socialistickému Československu a že jsou tyto snahy často inspirovány či někdy dokonce organizovány ze zahraničí. Bylo tomu tak i před 28. říjnem, kdy protisocialistické živly byly k vystoupení na Václavském náměstí podněcovány cizími rozhlasovými stanicemi a jak se ukázalo byla tato akce z cizích prostředků ze zahraničí i financována. Litujeme, že k takovým akcím, jakou byla rovněž podpisová kampaň věřících římskokatolické církve, k níž rozhlasová stanice Hlas Ameriky dávala návody a instrukce, jak postupovat při jejím organizování, někteří představitelé římskokatolické církve mlčí a vyvolává se tak dojem, že s tímto počínáním mlčky souhlasí.
Rozhodně odmítáme všechny pokusy zneužít náboženství, církve a věřících proti socialismu a narušovat tak úsilí o přestavbu a další rozvoj společnosti. Tím, že Československá strana lidová odmítá politický klerikalismus a zneužívání věřících a náboženství, se samozřejmě nezříká křesťanského myšlení, to by bylo proti našemu vnitřnímu přesvědčení a v rozporu s naší politickou opodstatněností v Národní frontě. Náš politický systém je výrazem socialistického pluralismu založeného na principech socialistické demokracie a vyjadřujícího mnohost, ale také různost zájmů a tudíž i názorů. Uplatňovat specifické zájmy a názory svých členů při účasti na formování a realizaci politiky je nejen naším právem, ale i povinností. Musí však jít vždy o zájmy, které nejsou v rozporu se zájmy socialismu nebo dokonce proti němu. Na adresu těch, kdo by se domnívali, že je možno Československou stranu lidovou postavit proti socialismu, do nějaké opozice proti němu, říkáme otevřeně, že nikoliv. S postupující přestavbou společnosti se chce naopak Československá strana lidová ještě více a lépe podílet na socialistickém rozvoji naší vlasti a chce v něm svoji aktivitu stále prohlubovat a obohacovat společnost o hodnoty, které jsou nám vlastní.
Stále více si uvědomujeme, jak významná je právě v současné době politickovýchovná práce, neboť přestavba společnosti vyžaduje také přestavbu myšlení, změnu společenskopolitického klimatu, a k tomu přispívat, vidíme v současnosti jako jeden z hlavních našich úkolů.
Soudružky a soudruzi poslanci, přestavba naší společnosti, jak zdůraznil i soudruh Adamec v programovém prohlášení vlády, se nemůže a také nebude odehrávat jen v oblasti národního hospodářství, ale ve všech oblastech společenského života. Přestavba musí postupovat v určitých podmínkách a za určitých předpokladů, tyto podmínky je třeba znát a především vytvářet. Výrazně tomu musí napomáhat výchova a kultura, a to znamená, že se přestavba musí také do výchovy a kultury promítat. Musím se ale přiznat, že právě v těchto oblastech příliš velký krok kupředu nevidím. O problémech situace ve školství jsme i ve výborech pro kulturu a výchovu mnohokrát diskutovali, dávali jsme svá doporučení a návrhy, ale jejich realizace příliš vidět není. Jedním z předpokladů přestavby je skoncovat s filozofií průměrnosti. O tom jsme hovořili nejen ve výborech, ale i zde na plenárním zasedání. To ovšem chce začít s výchovou směřující k podávání co nejlepších výsledků od samého začátku výchovně vzdělávacího procesu. Ale mám pocit, že naše školství tápe. Vezměte například letošní prvňáčky. Už v mateřských školách je připravovali na příští ohodnocení ve škole. Přišli do prvních tříd a v prvních třídách je zrušeno známkování. S tím je možno plně souhlasit. Místo toho se děti hodnotili za snahu, píli a dobré výsledky různými razítky, hvězdičkami apod. Děti si na to zvykly, jsou ctižádostivé, snaží se o co nejlepší výsledky, je to pro ně vzpruha, podporuje to soutěživost. Ale během října to školy podle nějakých instrukcí bez vysvětlení opět zrušily. Ani rodiče s tím nesouhlasí, přicházejí za námi jako za poslanci a ptají se proč. Jak vypadají učitelé v očích malých dětí? Rozhodně to nepřispívá k posílení jejich postavení a společenské prestiže a děti to může vést k určité lhostejnosti a ztrátě motivace už v první třídě základní školy.
Dovolte, abych ocenil, že vláda věnuje tentokrát otázkám kultury a výchovy ve svém programovém prohlášení více pozornosti než tomu bylo v předchozích obdobích. Ale ani v oblasti kultury nemůžeme být plně spokojeni, a to tím více, když víme, že ve společnosti všeobecně poklesla schopnost osvojovat si hodnoty umění, že estetická výchova byla léta opomíjena. Estetická výchova musí sehrát svoji úlohu vůči celým společenským skupinám našich občanů i vůči jednotlivcům. Velmi odpovědnou funkci mají v tomto směru všechny sdělovací prostředky, zejména Československá televize. Ne vždy a ne ve všech pořadech plní svoji funkci pozitivního estetického vzoru a nejlepšího příkladu mládeži, někdy se naopak dostává z obrazovky popularizace takovým jevům, které ve společnosti neradi vidíme. Nesmíme zapomínat, že napodobování různých vzorů je u mládeže její přirozenou zákonitou vlastností. Vše, co se dostane na obrazovku, má punc oficiality, je sledováno nejen milióny dospělých, ale i mládeže a dětí.
O to aktivněji je nutno přistupovat k některým požadavkům z hlediska esteticko-výchovného působení. Mnoho v tomto směru očekáváme od připravovaného celospolečenského programu estetické výchovy. Postrádáme však ve výborech pro kulturu a výchovu informace, jak pokračovaly práce na jeho přípravě. Kultura začíná architekturou a urbanismem, vytvářením kulturního pracovního a životního prostředí, pokračuje péčí o kulturní památky, estetický vzhled našich obcí a měst, ochranou přírody a končí uměleckou tvorbou. Kultura má neoddiskutovatelný vliv na mravní tvář společnosti a tady vidím ještě velký dluh. Je třeba dávat nové impulsy a k tomu chceme přispět i v našich výborech.
Stavíme se za programové prohlášení
vlády a budeme podporovat jeho realizaci, nové přístupy,
nové myšlení. Je třeba dát vládě
čas, aby mohla předložit výsledky. Na
10. zasedání ÚV KSČ bylo řečeno,
že proti pochybnostem a jednostranným nebo zjevně
nesprávným názorům je nutné
nestavět kategorická tvrzení, ale vyargumentované
závěry. Nejlepší odpovědí
na všechny pochybnosti, váhání a nedůvěru
i všem nepřátelům socialismu bude promyšlený,
ale rozhodný další postup přestavby
společnosti.
Předseda FS A. Indra: Děkuji poslanci Andršovi.
Nyní bude hovořit poslanec Říman,
připraví se poslanec Riško.
Poslanec SN J. Říman: Vážený soudruhu předsedo Federálního shromáždění, vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, významnou pro naši vědu a pro náš základní výzkum zvláště důležitou komponentou programového prohlášení vlády ČSSR je zdůraznění úlohy a významu urychlení vědeckotechnického pokroku jako nástroje přestavby. To proto, že naše věda, náš základní výzkum, rozvíjené v akademii, na našich vysokých školách a také v některých resortech - i když dnes představuje kapacitně jen něco přes desetinu celostátní vědeckovýzkumné základny - má v procesu přestavby, při urychlování celospolečenského pokroku, své zvláštní místo, své zvláštní poslání. Dnes i zítra věda každého státu, malého či velkého, bez ohledu na politický systém země, vždy představuje prvotní prostředek státu, nezbytný k přenosu poznatků vědy celosvětové, kterých se zmocňuje, které rozšiřuje a přenáší prostřednictvím své vlastní badatelské činnosti.
Hlavním, celospolečensky zaměřeným těžištěm práce soudobé vědy ve světě, je předstihové vytváření poznatkové a metodické základny podmiňující zrod a rychlý přenos principiálních inovací ve výrobních technologiích, ve výrobních procesech a servisech, stejně jako její přímá účast na vytváření poznatkové a metodické základny, nezbytné pro racionální ovlivňování žádaného rozvoje společnosti v jejích strategicky důležitých uzlech.
Jaká je situace z takových hledisek v naší vědě dnes? V naší vědě, v jejím základním výzkumu, můžeme dnes registrovat pozitivní trendy v posunu v její kvalitě i v její praktické výslednosti. Naše věda je s to reagovat dobře na nové směry vědy ve světě.
Akademii se podařilo ve spolupráci s vysokými školami i resorty rychle rozvinout a dokonce i v praxi uplatnit buněčné a genové inženýrství již v 7. pětiletce. V 8. pětiletce jsme založili a rozvíjíme na bázi našich tradic makromolekulární chemie principy naší budoucí molekulární elektroniky. Také v 8. pětiletce byl založen a rozvinut náš výzkum supravodivosti, naše bílkovinné a enzymové inženýrství a přenos genů na úrovni živočišných buněk. Také jsme reagovali podle našich stávajících možností na zajištění naší původní poznatkové základny, kterou dnes potřebujeme k předcházení a případnému zvládání nové civilizační choroby, která se ve světě šíří, známé pod označením AIDS, to je získaného imunitního selhání.
V prvních dvou letech 8. pětiletky vzrostla aktivní licenční politika, rozvíjená v akademii, o 23 % ve srovnání se 7. pětiletkou a ČSAV se toho času podílí 29,7 % v celostátním měřítku na prodeji aktivních licencí s reálnými předpoklady dalšího vzrůstu. Na této aktivitě se v podstatě podílí po odečtení podílu složky společenských věd asi 5 % kapacit naší celostátní vědeckovýzkumné základny.
V roce 1987 se také poprvé v historii ČSAV podařilo přímo v praxi uplatnit 52 vynálezy, vzniklé na půdě našeho základního výzkumu. Tyto konkrétní výsledky, které dnes mohou být doplněny o desítky dalších, orientovaných na potřeby naší praxe, jsou také přímým odrazem upřímného úsilí naší vědy konkrétně prací reagovat na závěry posjezdových zasedání ÚV KSČ, zvláště důležitých pro činnost naší vědy, jako bylo 5. a zejména však 7., 9. a 10. zasedání.
V přímé souvislosti s tím jsme v minulém roce také uskutečnili komplexní prověření efektivity práce všech našich pracovišť s hodnocením jejich úrovně, s hodnocením celospolečenského přínosu a také stavu připravenosti řešit úkoly nové. Tato prověrka také vyústila v řadu koncepčních strukturálních a kádrových opatření, která jsou realizována.
V 8. pětiletce také pokračujeme systematicky a účelově v restrukturalizačních aktech v naší základně, zaměřených na zvýšení přizpůsobivosti naší vědy řešit nové a nově na úrovni doby. Tyto restrukturalizace, odehrávající se na bázi existující základny, ústí do vzniku nových výzkumných útvarů i celých pracovišť a v úzké spolupráci s výrobní sférou, s vysokými školami a s celospolečenskou praxí. Takovým způsobem došlo v 8. pětiletce k založení a rozvoji našeho nového ústavu strojírenských technologií, určeného také pro úzkou spolupráci se Škodovými závody v Plzni, našeho nového ústavu výzkumu skla a keramiky určeného pro nové speciální potřeby praxe na úseku skelných a keramických materiálů, našeho nového ústavu biologie půdy, doplňujícího komplex ekobiologického výzkumu v jihočeském biologickém centru v Českých Budějovicích, našeho nového sociálně ekonomického ústavu v Ústí nad Labem a k řadě dalších menších restrukturalizačních změn.
To činíme proto, že vědu chápeme jako otevřený, dynamicky se přetvářející systém, který si vyžaduje také trvale racionální ovlivňování a usměrňování svého rozvoje. O tyto naše přístupy v tomto směru projevila zájem Sovětská akademie věd, také však švédská a japonská věda.
Zvláštní zřetel věnujeme přípravě mladých vědeckých kádrů, ale také potřebám rekvalifikace vědecky dozrálých kádrů. Proto od začátku tohoto roku ve všech vědních oblastech naší základny zavádíme postupně u nás osvědčené formy skupinového školení s cílem prohlubovat specializaci a současně rozšiřovat mezioborovou řešitelskou přizpůsobivost, což se dnes týká přístupů ve všech vědních oblastech včetně úseku společenských věd.
Podařilo se nám také v 8. pětiletce za vydatné podpory stranických a státních orgánů zlepšit ekonomické podmínky pro naši mladou generaci úpravou platů pro studijní pobyty a aspiranty s celostátní platností.
Soustředěnou pozornost věnujeme mezinárodní spolupráci, ze jména spolupráci s vědou Sovětského svazu, naším prvním partnerem a zde jsme také vytvořili ve spolupráci s federálním ministerstvem financí podmínky pro dlouhodobé roční pobyty našich 30 špičkových vědeckých pracovníků i s rodinami, prozatím na úseku moskevských ústavů Akademie věd SSSR pro práci na 8 vy braných společných programech spolupráce, návazných přímo na komplexní program vědeckotechnického pokroku. Také jsme zlepšili možnosti přímých styků meziústavních, mezi pracovišti našimi a pracovišti Akademie věd SSSR a NDR.
Ovšem, účinnost vědecké práce si dnes žádá daleko cílenější styky naší vědy se špičkovou celosvětovou vědou. I v tomto směru bylo v 8. pětiletce dosaženo dalšího pozitivního posunu rozšířením kontaktů naší vědy s dnes kvalitní vědou čínskou a se špičkovou vědou japonskou.
V těchto aktivitách, jako vůbec ve všech aktivitách naší vědy, se snažíme pohybovat daleko koncepčněji, vybraněji, soustředěněji a sevřeněji než dosud, nikoliv plošně, ale metodou hlavního článku a také soustavně. Proto také dnes usilujeme o to, aby naše věda jako věda země malého až středního rozsahu, která je integrální součástí socialistického společenství, ve svém dalším rozvoji a orientaci vykazovala daleko zřetelněji než dosud prohlubování své specializace, přistupovala k ní na základě svých nejlepších tradic a z nich rozvíjela tradice nové, příznačné pro nové trendy vědy celosvětové.
Takový přístup k rozvoji naší vědy má totiž nejlepší předpoklad pro úspěšnou dělbu práce v rámci socialistického společenství, také však i předpoklad pro dobré umístění naší vědy v rámci vědy celosvětové. Současně však je třeba v nezbytné míře zajišťovat kvalitní výzkum sledovatelný, schopný zabezpečovat na dobré expertízní úrovni pro náš aplikovaný výzkum a praxi přenos poznatků z těch úseků celosvětové vědy, které naše věda sama nerozvíjí, které se však mohou stát nebo se již staly jádrem nových inovací a jejich možného licenčně podmíněného přenosu do československé praxe. Na tomto úseku, stejně tak jako v řadě jiných, je právě velmi významná co nejužší spolupráce akademie a vysokých škol. Té věnujeme vážnou pozornost, považujíce vysoké školy a akademii za nejbližší pracovní partnery, přímo za spojené nádoby jak ve výzkumu, tak v pedagogickém procesu. Tuto spolupráci máme také dnes zakotvenou i do řady společných pracovišť a do společného využívání našeho potenciálu.
Dnes také usilujeme o promyšlenější přístup k přeměně nehmotného realizačního výzkumu vědy v hmotný realizační výstup v praxi. Proto také hledáme novou kvalitu ve společenské objednávce. Takovou, která je s to současně stimulovat jak rozvoj praxe, tak i rozvoj vědy, která je schopna navodit dialektickou jednotu vědy a praxe a vůbec vědy a společnosti, přirozeně výhodnou pro obě strany. Právě zde je klíč nebo jeden z důležitých klíčů úspěšné přestavby.
Novou kvalitu společenské objednávky, jak dnes vidíme, může dodat jen přímý dialog vědy a praxe o nejvýhodnějších a nejúčinnějších formách spolupráce - co kdy dělat, jak a proč. dělat. Z takového dialogu také mohou vyplynout nikoliv náhodné spolupráce diktované nepředvídatelnými akutními potřebami praxe, ale spolupráce se střednědobými a dlouhodobými výhledy na zásadní výrobkové inovace. Z těchto hledisek chceme přistoupit ke zpřesnění spolupráce se Státní komisí pro vědeckotechnický a investiční rozvoj, s ministerstvy v jejich nových kvalitách, koordinačních a koncepčních, formulujících a ovlivňujících potřeby směrování rozvoje společnosti prostřednictvím státních programů, ale také přímo státními zakázkami s adresnou účastí naší vědy.
Přistoupili jsme již z těchto hledisek ke zpřesňování naší spolupráce s vybranými výrobními podniky, klíčovými pro rozvoj naší ekonomiky. V souvislosti s tím také připravujeme i podmínky ekonomicky návratné pro účast naší vědy na této spolupráci. Tak se zamýšlíme dnes nad koncepčními přístupy existující spolupráce akademie v krajích, ale také přímo v hlavním městě Praze - jak v rovině její průmyslové základny, tak v rovině Národního výboru hlavního města. Nástin takových systematičtějších přístupů, koncepčnějších přístupů ke spolupráci akademie s Prahou, která již dnes není malá - chceme ještě v tomto roce projednat s vedením městského výboru strany a s vedením městského národního výboru. V podstatě půjde o koncepčnější přístup ke spolupráci vědy s městem v několika rovinách:
Za prvé v rovině podniků, které svou výrobou zásadně ovlivňují rozvoj a činnost národní ekonomiky jako ČKD Praha, Aero Československé letecké závody, Závody elektrotepelných zařízení, Laboratorní přístroje, Mlékárenský průmysl, Spofa, Ústav sér a očkovacích látek, Sempra, o. p., Osiva, šlechtitelské a semenářské závody.
Za druhé v rovině vybraných pražských organizací a institucí, které svou činností zásadně ovlivňují rozvoj hlavního města. To je národní výbor hl. m. Prahy, pražská zdravotnická výzkumná základna, národní podnik Metrostav, Státní ústav památkové péče, Dopravní podnik hlavního města Prahy. V těchto případech půjde o systematičtější využívání koncepční spolupráce, expertizní činnosti i servisní činnosti. Sem patří i komplexnější zajišťování důležitých otázek rozvoje města, včetně ochrany životního prostředí. Zde chceme také iniciovat, a to v úzké spolupráci s ostatní pražskou výzkumnou základnou ve zřizování malých specializovaných výrobních podniků ve vybraných oblastech specializovaných výrob, využívajících rychleji již existujících výsledků naší vědy na úrovni přístrojových a materiálových prototypů, technologických i procesních principů nebo dokonce úkonových speciálních programů. Takové malé specializační podniky se mohou stát také jádrem našeho specializovaného průmyslu a podnikání pro vědu, který ve světě lukrativně ekonomicky prosperuje, představuje v podstatě výrobu inovací a přitom sám o sobě rozvoj vědy vždy pohání. Tyto přístupy také mohou dát i novou kvalitu Pražské výzvě k organickému oboustranně prospěšnému spojení vědy s praxí a praxe s vědou na území hlavního města.
Vážené soudružky a soudruzi poslanci, pozitivní posun v aktivitách akademie v 8. pětiletce je také přímým odrazem pomoci, kterou nám poskytuje vedení naší strany a přímý zájem generálního tajemníka soudruha Miloše Jakeše o naši práci. Československá akademie věd je dnes připravena se plně a podle svých nejlepších sil podílet na plnění předloženého programu vlády. Zajištění plné účasti a naší vědy jako celku na přestavbě si však dnes vyžaduje i aktivnější přístup k naší vědě, k jejím potřebám ze strany vlády, nové kvality spolupráce se Státní komisí pro vědeckotechnický a investiční rozvoj, aktivních přístupů k vědě ze strany všech členů vlády a zejména si vyžaduje přímého zájmu o práci a sledování přímo práce naší vědy předsedou vlády. To naše věda dnes očekává od nové vlády. To také potřebuje pro svoje nejúčinnější uplatňování v rozvoji naší socialistické společnosti.