Úterý 20. října 1987

Výroba traktorů má v našem státě bohatou tradici. Značka Zetor je uznávanou značkou u nás i v zahraničí. Průzkum v našem největším podniku Zetor Brno prokázal, že inovační proces probíhá na solidní úrovni a v mnoha ukazatelích se daří držet krok se světem. Například měrná spotřeba pohonných hmot u inovovaných typů klesá a může se klidně měřit s mnohými renomovanými značkami světa. I veletrh v Brně prokázal, že soudruzi usilovně pracují na širším využití vhodného měřícího ústrojí pohonných hmot tak, abychom v provozu mohli jednoduchým způsobem porovnávat spotřebu nafty na jednotlivé operace a provádět včas potřebná technická i technologická opatření. Věříme proto, že tento úkol bude ke spokojenosti zemědělců i ostatních brzy plně dořešen a že bude i cenově dostupný a hlavně, že bude brzy na trhu.

Hodně se hovoří o vhodnosti pneumatik na traktorech, ale i na nákladních autech a ostatních mechanismech pro polní práce v souvislosti s rostoucí devastací půdy. Jde o velmi závažný problém celosvětového charakteru, který je v našich podmínkách znásoben nedostatečným organickým hnojením v minulosti, využíváním těžké mechanizace ve velkém rozsahu, ale i konstrukcí stále těžších strojů pro mnohé operace.

Vedoucí pracovníci v Brně nemohli dát odpověď na tuto otázku, protože jde o výrobu jiného resortu. Přimlouvám se, aby i v tomto směru se konečně "ledy pohnuly" dopředu. Správně se soudruzi v Zetoru zamýšlejí nad problematikou zvyšování pojezdové rychlosti traktorů, agregaci přívěsů. Na náš dotaz, co by potřebovali nejvíce, zněla jednoznačně odpověď: naplňovat usnesení vlády Československé socialistické republiky a České socialistické republiky z let 1976, 1978, 1981 o dalším rozvoji podniku a výrobě traktoru unifikované řady III. Podle těchto usnesení měla sériová výroba této řady naběhnout již v roce 1986. Podle závěru průzkumu a informací generální ředitelství Agrozetu možno očekávat první výrobky v příštím roce a sériovou výrobu až v roce 1991. Nezapomeňme, že svět kráčí rychle dopředu a chceme-li držet krok v zájmu rozvoje našeho zemědělství i exportu traktorů, je nutné dále se neusnášet, ale plnit to, co bylo již usneseno.

K ostatním zemědělským strojům na základě průzkumu chci říci, že vypracovaná Soustava zemědělských strojů se realizuje v mnoha položkách pomalu, na nízké technické úrovni, bez možnosti konkurence se světem. U mnoha strojů jednoznačně stále převládá nadvláda výrobce nad spotřebitelem a držíce se zkušenosti "lepší něco než nic" jsme v provozu nuceni kupovat stroje a technologie, které nevyhovují současným požadavkům a trendům.

Základním úkonem v zemědělství je zasetí. Na veletrzích a výstavách jsou předváděny desítky různých typů a značek secích strojů na obiloviny, cukrovku, ale bohužel pro nás nedostupných. Věřím, že i náš monopolní výrobce secích strojů obilovin Agrozet Roudnice na tyto výstavy vysílá zástupce a že nám brzy nabídne stejně hodnotné typy na úrovni Amazone a dalších. Kapitolou samou pro sebe je mechanizace pro pěstování tradiční plodiny - cukrovky.

Jestliže jsme v úrovni výnosů a výtěžnosti na jednom z posledních míst v Evropě, je to z velké části vinou i strojírenství. Dlouhé roky hovoříme o potřebě kvalitních secích strojů pro přesný výsev v dostatečném množství a do dnešního dne tento nedostatek není v zemědělství dořešen. Ano, něco dovážíme ze zahraničí, pochopením JRD Cífer a některých dalších přidružených výrob JZD se vyrábějí v menším množství sečky typu Becker, ale těch je stále málo. Každý zemědělský podnik nemá možnost devizového krytí a výroba kvalitního secího stroje československé výroby je stále jen ve slibech. Obracím se se žádostí na zainteresované instituce i osoby, aby tato již trapná záležitost byla co nejdříve dořešena. Nechci zde rozvádět problémy se sklizňovou technikou pro cukrovku, o které se stále diskutuje, ale bez podstatného výsledku. Jsem toho názoru, že řešení tohoto problému by se mělo stát taktéž poučením pro naše odborníky a odpovědné pracovníky. V praxi chybí kompletní technologické linky pro sklizeň řepy ke krmným účelům.

Velmi náročným úsekem zemědělství je sklizeň slámy, a to i z hlediska dalších následných operací a správné agrotechniky. Když jsem jel dnes vlakem, viděl jsem u nás na některých polích ještě nesklizenou slámu.

Ke sklizni se dnes používají v Československu různé technologie méně či více vhodné. Náš podnik vlastní první rok lis na obří balíky typu Heston 4800. Tato technologie je v prvé řadě výkonná a navíc doslova přinutí nás veškeré práce plně mechanizovat. Zamýšlíme se po zkušenostech z letošního roku, proč například v rámci RVHP nebyla již dříve zakoupena licence této nebo obdobné technologie, nebo nebyl vyvinut obdobný mechanismus, který by s úspěchem mohl pracovat doslova od Černého moře až k Baltu. Před třemi lety nás soudruh ministr Toman informoval, že se vedou jednání o výrobě těchto lisů v ČSSR, ale zřejmě náš resort byl na probojování této koncepce slabý.

V návaznosti na řešení životního prostředí, kvality potravin i ekonomiky nutno upozornit, že vážně zaostáváme ve výrobě kvalitní aplikační techniky pro použití chemických přípravků v rostlinné výrobě. Zemědělské podniky mnohdy odsuzují agrochemická střediska, která tyto práce většinou provádějí, za nekvalitní práci. Dokonce je slyšet hlasy, abychom vrátili veškerou tuto činnost zemědělským organizacím, ale dosavadní stav techniky, na kterém je z velké a převážné části kvalita odvislá, je již neúnosný. V posledním období na řešení pracuje například Agropodnik Gottwaldov, jsou navázány kontakty se známou dánskou firmou. Půjde o to, aby se řešení tohoto vleklého problému urychlilo.

Ve světě jde rychle dopředu automatizace výrobních procesů v živočišné výrobě. Před několika týdny jsem měl možnost navštívit zemědělské podniky v Itálii a tam jsem viděl plně mechanizované a automatizované výkrmny prasat, kde obsluha celý proces krmení jen kontrolovala. Velice radikálně se řeší ve světě u větších chovů vzduchotechnika, jejíž účinnost má rozhodující vliv na zdravotní stav, kvalitu a jakost masa i efektivnost chovu. Musíme uznat, že v těchto oblastech dlouhodobě zaostáváme, o automatizaci a využití výpočetní techniky víc hovoříme než konáme. Tady očekáváme daleko větší iniciativu od Agroprojektu a našich výzkumných pracovišť.

Z hlediska dopadu na životní prostředí, hlavně spodní vody, musím upozornit na pomalé a nedokonalé řešení v odstraňování a využití exkrementů z velkochovu zvířat, hlavně prasat. Jen díky iniciativě a možno říci osobní statečnosti bývalého ředitele závodu Velkovýkrmny Třeboň soudruha poslance Kalkuse, jeho spolupracovníků i některých jiných, bylo na tomto jistě složitém úseku dosaženo dílčích pozitivních výsledků. Jde však o ojedinělé případy bez širší návaznosti. Těmto problémům ze strany zainteresovaných organizací a pracovníků byla a je věnována nedostatečná pozornost a všechny těžkosti a dopady jsou ponechány na bedrech pracovníků prvovýroby.

Nutno s povděkem konstatovat, že proti minulosti se zlepšila situace na úseku náhradních dílů, i když i tady přetrvávají pro nás provozáře mnohdy těžko pochopitelné problémy. Uvedu jeden příklad za všechny: V současném období sklizně kukuřice na siláž jsou logicky zvýšeny nároky na opravy všech druhů řezaček včetně nejrozšířenější SPZ 35 - Toron, výrobek Agrozetu Prostějov. Některé součásti a náhradní díly se dovážejí z Polské lidové republiky. Potřebovali jsme nutně na statku alespoň jeden kus nového bubnu. jako náhradní díl. Pracovníky Agrozetu Olomouc mi bylo řečeno, že bubny nejsou a nikdo neví, kdy a v jakém množství budou protože jejich partner z PLR nepokryl sjednané dohody za 1. čtvrtletí. Nutně se musím ptát, na jaké úrovni jsou vzájemné dohody a smlouvy uzavírány, kdo je uzavírá a kdo za jejich neplnění odpovídá. Co dělali odpovědní pracovníci? Spokojili se celého půl roku s konstatováním, že polská strana své závazky 1. čtvrtletí nesplnila?

Poukázáním na některé problémy nechci vůbec shazovat a snižovat poctivou a obětavou práci tisíců dělníků, vedoucích pracovníků, konstruktérů našich strojírenských podniků. Pravdu měl soudruh ministr Luhový - a průzkum to plně potvrdil - že je potřebné strojírenství a tedy i zemědělské daleko lépe vybavovat špičkovým strojním zařízením, zkvalitnit dodávky materiálu, mnohde chybí i stavební kapacity i pracovníci. Průzkum ukázal na nepořádky v dodavatelsko-odběratelských vztazích, kdy například Agrozet Zetor Brno má několik set dodavatelů z celé republiky a všechny sladit není jistě jednoduchý úkol. Správně bylo na minulých schůzích hovořeno i o rezervách v technické politice přímo v provozech, z hlediska malé péče o svěřené stroje, zanedbávání denní údržby atp. Jistě mnohé uváděné problémy bude řešit přijetí zákona o podniku a družstevního zákona. Dáte mi jistě za pravdu, že na nové zákony nemusíme čekat, že mnohé rezervy a nedostatky vyplývají ze subjektivních přístupů, malé odpovědnosti, malé odbornosti, prostě z atributů, které sebelepší zákon nemůže sám změnit.

V souvislosti s probíhající diskusí o nových zákonech bych chtěl upozornit na jeden moment, který nás v zemědělství trápí a je objektivního charakteru. V návaznosti právě na zemědělské strojírenství jde o prudké zvýšení velkoobchodních nákupních cen strojů, náhradních dílů a zařízení v posledních letech. Nebudu uvádět konkrétní příklady, ty každý zainteresovaný zná. Tento růst cen samozřejmě ovlivňuje rentabilitu a míru zisku zemědělských podniků, hlavně těch, které nemají dobře zavedenou přidruženou výrobu. Přitom výkupní ceny zemědělských produktů z pochopitelných politických důvodů dlouhá léta stagnují.

Soudružky a soudruzi, Severomoravský kraj, známý spíš uhlím a ocelí, dosahuje i přesvědčivých výsledků v zemědělství. Přes ztížené klimatické podmínky bylo v letošním roce dosaženo druhé nejvyšší sklizně obilovin v historii, vynikajících výsledků bylo dosaženo v produkci řepky, je předpoklad splnit výrovu cukrovky i všechny ukazatele v živočišné produkci. Jsem přesvědčen, že severomoravští zemědělci po vzoru horníků a hutníků, pod vedením krajské stranické organizace, úkoly této pětiletky beze zbytku naplní. Věříme, že nám v tom naši partneři ze strojírenství i z ostatních odvětví budou plně nápomocni.

Předsedající místopředseda SL A. Hůla: Děkuji poslanci Římanovi. Slovo má soudružka Železniková, připraví se poslanec Fanta.

Místopředsedkyně SL E. Železniková: Vážený súdruh predseda, vážené súdružky a súdruhovia poslanci, milí hostia, pri prerokúvaní problematiky strojárstva a elektrotechnického priemyslu je vhodné nadviadzať aj na ich význam a ničím nenahraditeľný podiel na rozvoji potravinárskych výrob.

II. zasadanie ÚV KSČ v októbri 1984 sa zaoberalo úlohami a dlhodobým rozvojom poľnohospodárstva a ďalších odvetví zabezpečujúcich výživu ľudu. XVII. zjazd KSČ potom zhodnotil činnosť potravinárskeho priemyslu v 7. päťročnici ako úspešnú, ale zároveň naznačil, že výroba potravín sa pomaly prispôsobuje požiadavkám spotrebiteľov na pestrejší sortiment výroby s vyššími úžitkovými hodnotami, dlhšou trvanlivosťou a vyššou úrovňou balenia.

Správa ÚV KSČ zároveň konštatovala, že rýchlejšie uspokojovanie potrieb v tejto oblasti sťažuje nedostatok progresívnych technologických zariadení, baliacej techniky a obalových materiálov. Aj keď plánovaný rozsah investícií za minulú päťročnicu bol i tu prekročený o 17 % a v priebehu päťročnice boli uvedené do prevádzky niektoré dôležité spracovateľské kapacity, technická úroveň potravinárskeho priemyslu a jeho kapacitné možnosti stále zaostávajú za rýchlym rastom poľnohospodárskej produkcie. Uvedené problémy naďalej pretrvávajú.

Začiatkom 8. päťročnice bolo v potravinárskom priemysle okolo 16 % z celkového objemu základných fondov odpísaných. Doba obratu u strojných základných fondov sa pohybuje medzi 25-30 rokmi oproti optimu 17,5 roka.

V nedostatočne vybudovanej výrobnotechnickej základni potravinárskeho priemyslu, predovšetkým na spracovanie rastlinnej produkcie, sú na mnohých úsekoch a zvlášť v sezónnych špičkách preťažované výrobné kapacity, kde v závislosti od poľnohospodárskej produkcii sa pracuje so značnými výkyvmi v množstve, kvalite i čase dodávok. Bezprostredným dôsledkom je časté skracovanie technologického procesu a pochopiteľne i zníženie kvality výrobkov.

Potravinársky priemysel vo svete i u nás trvalo rozvíja a zdokonaľuje sortiment, technológiu i techniku. V súčasnosti dosahuje značnú šírku a rôznorodosť 3-5 tisíc rôznych výrobkov, vyše 200 základných technologických postupov v mnohých špecifických úpravách a kombináciách, na jednotlivých odboroch sa vyrába na 8-12 tisíc druhov strojov a zariadení.

Poznatky svetovej vedy a techniky sa vyvíjajú rýchlejším tempom než stačí československý potravinársky priemysel zatiaľ absorbovať vplyvom obmedzených faktorov a podmienok. Dodávateľské odvetvia nespĺňajú niektoré požiadavky rastu úžitkových hodnôt a kvality prostriedkov, nevyhnutných pre výrobu potravín.

Zo zahraničných príkladov vyplýva veľmi podstatný a u nás prakticky nedocenený radikálny vplyv automatizácie riadenia na koncepciu výstavby a modernizáciu potravinárskych závodov. V ČSSR dochádza v tejto oblasti k izolovaným riešeniam, ktoré narážajú na rad problémov, ako napr. technická úroveň riadiacich prvkov, ich nekompletnosť a nespoľahlivosť.

Povojnová delimitácia potravinárskeho strojárstva do krajín RVHP a orientácia VHJ Chepos, predovšetkým na výrobu chemických zariadení, vytvorili pre československý potravinársky priemysel nepriaznivú situáciu, ktorá si vynútila postupne rozvíjať vlastnú rezortnú, odvetvovú a odborovú výrobu strojov a zariadení, doposiaľ bez dostatočného materiálneho, technického a personálneho vybavenia a spôsobila značnú závislosť od dovozu techniky z kapitalistických štátov.

Situácia vo výrobe a vývoji strojov a zariadení sa zlepšuje len veľmi pomaly. Trvajú problémy zo zúžených výrobných programov, dlhých termínov dodávok, nižších parametrov a vysokých cien. Niektoré ďalšie problémy vyplývajú z nekoordinovanosti dodávok strojov a prostriedkov nutných pre ich prevádzku, najmä obalov, ďalej z nadväznosti technického a technologického výskumu a vývoja. Intenzita reprodukcie základných prostriedkov klesá, rozsah likvidácie zastaralých základných prostriedkov postupuje neúmerne pomaly. V oblasti medzinárodnej spolupráce chýba potravinárom i dodávateľom techniky hlbšie poznanie o kvalite a rozsahu výrobkov ostatných socialistických štátov.

Aj keď došlo k zvýšeniu investičných prostriedkov v 8. päťročnici v porovnaní so 7. päťročnicou o 29 %, treba brať do úvahy, že súčasné reprodukčné ceny sú 3x vyššie, ako evidované ceny základných prostriedkov.

Pri kontrole uznesenia vlády č. 12/1983, ktoré vytypovalo líniu dodávok československého strojárstva pre potravinársky priemysel sa konštatuje, že u organizácií Federálneho ministerstva hutníctva a ťažkého strojárstva nie je potvrdených 17 % dodávok, v rezorte Federálneho ministerstva všeobecného strojárstva 9 % a Federálneho ministerstva elektrotechnického priemyslu 20 % dodávok.

Model strojárskych závodov stále preferuje vysokú sériovosť, malú náročnosť na predvýrobné etapy a kooperácie, je nepružný aj 4 roky dopredu je nutné nárokovať dnes bežné zariadenia. Predpokladať, že sa podarí ešte v priebehu 8. päťročnice presadiť zvýšenie dodávok strojov a zariadení pre potravinársky priemysel, je nereálne a je zrejme žiadúce zamerať pozornosť všetkých zainteresovaných na prípravu 9. päťročnice, a to tak v oblasti technického rozvoja, ako aj v príprave investišnej výstavby.

Organizácie strojárskych rezortov svojou výrobou nepokrývajú pre rad odborov potrebu strojov. Ich výroba sa sústreduje na stroje a zariadenia pre pivovary, cukrovary, mliekárne, mlyny a pekárne (ostáva ešte 7 odborov), ale aj to nie v celom sortimente, prednosť majú stroje a zariadenia, ktoré majú väčšiu sériovosť a možnosť exportu.

Z toho dôvodu sa zvyšuje význam vlastných strojárskych kapacít rezortu poľnohospodárstva a výživy. Sú to organizácie Strojobal Hradec Králové a Strojárne potravinárskeho priemyslu Bratislava, obe s pôvodným poslaním na vykonávanie opráv, výrobu náhradných súčiastok a na výrobu unikátnych strojov.

S ohľadom na uvedené okolnosti aj jednotlivé odbory potravinárskeho priemyslu postupne budujú vlastnú základňu. Tak napr. Cukrovarnický priemysel vo vlastných kapacitách zabezpečuje vyššie objemy výroby strojov, než dostáva zo strojárskych rezortov.

V súčasnej dobe, žiaľ, nemožno hovoriť o deľbe práce medzi strojárskymi rezortmi socialistických krajín, kde základnou bariérou je cenová politika. V rámci krajín RVHP bude naďalej dôležitá otázka záväznosti a v budúcnosti tiež úroveň špecializačných zmlúv.

Súdružky a súdruhovia, samostatnou kapitolou v tomto procese je problematika vedeckotechnického rozvoja. Strojárske organizácie zabezpečujú technický rozvoj u odborov potravinárskeho priemyslu iba tie, ktoré výrobne zabezpečujú.

V súčasnej dobe sa preto snažia tak strojárske organizácie rezortu poľnohospodárstva a výživy, ako aj samotné VHJ potravinárskeho priemyslu o vybudovanie vlastných kapacít. Proces nie je jednoduchý, pretože pôvodné určenie a zameranie strojárskych kapacít rezortu poľnohospodárstva a výživy bolo diametrálne odlišné od súčasného stavu a vlastné výskumno-vývojové kapacity minimálne. Naskytá sa pritom otázka, či takéto riešenia sú vôbec spoločensky najefektívnejšie.

Na základe spomínaného uznesenia vlády ČSSR č. 12/1983 sa podarila koordinácia plánu rozvoja vedy a techniky medzi organizáciami Federálneho ministerstva poľnohospodárstva a výživy. Zatiaľ nedošlo k zmene prístupu organizácií rezortu Federálneho ministerstva elektrotechnického priemyslu, ktoré odmietajú účasť pri riešení úloh a jednajú iba na základe jasne formulovaných požiadaviek po obchodnej línii, odmietajú i technickú pomoc pri spracovaní návrhov automatizačných i riadiacich systémov. To spôsobuje, že strojárske i potravinárske organizácie musia budovať špecializované pracoviská a získavať nových odborníkov.

Okrem toho, že sa vedeckotechnický rozvoj potravinárskeho priemyslu potýka s bežnými problémami, ako je to aj u ostatných rezortov, v rozboroch sa najčastejšie zvýrazňuje problém zložitostí v materiálno-technickom zásobovaní, ktorý má v pláne najnižšiu prioritu a ďalej vplyv zdĺhavej administratívy, nutnej pre otvorenie úloh technického rozvoja. Tak sa stáva, že prevažný čas sa venuje administratívnemu zmluvnému zabezpečovaniu vrátane MTZ a najkratší čas zostáva na samotné riešenie.

Na druhej strane, ako ukázalo nedávne rokovanie predsedníctva odboru výživy Československej akadémie poľnohospodáskej, jednotlivé odbory potravinárskeho priemyslu budú musieť zvládať mnohé členité rôznorodé, mnohotvárné a rozsiahle úlohy, korigovať doterajšie menej úspešné postupy. Je jednoznačné, že k tomu je bezpodmienečne nutná spolupráca všetkých zainteresovaných partnerov, aby mohla byť zabezpečená komplexnosť štruktúry výskumu (chémia, inžinierstvo, stavba strojov) až po poloprevádzky a skúšobne.

Optimalizovať bude nutné i v nadväznosti na poľnohospodárstvo, vnútorný obchod, ekológiu a v neposlednom rade i na ekonomiku.

Súdružky a súdruhovia, nezanedbateľná je úloha výskumu a vývoja aj vo vzťahu k zdraviu človeka z hľadiska ergonómie, hygieny a bezpečnosti práce. Technická úroveň strojov výrazne ovplyvňuje pracovné prostredie v potravinárskom priemysle. Zavádzaním nových strojov sa, žiaľ, rozširuje počet rizikových pracovísk najmä pre hlučnosť. Technologické linky bývajú nekompletné a mnohé úkony treba nahrádzať ručnou, mnohokrát namáhavou prácou žien. Nemožno teda pripustiť, aby vývoj i výrobcovia nezahrňovali aj tieto otázky do komplexu riešení a nemali by byť v tomto smere udeľované výnimky ani výrobcom strojov, ani ich užívateľom. Zdravie človeka je na prvom mieste, a je to práve potravinársky priemysel, ktorý je na nechvalne druhom mieste v percentách absencie z titulu chorôb po baníctve a energetike - samozrejme aj z mnohých iných vplyvov. Iste však nemožno tolerovať, aby nový stroj produkoval 113 decibelov hluku a následne sa hľadali nové, finančne náročné riešenia.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP