Výbor pro evropské záležitosti
Aktuality
Přijetí p. Pierra Lellouche (12. 10. 2010)Pátek 15.10. 2010 od 9.30 hod. v zasedací místnosti VEZ, Sněmovní 3. Info z přijetí uvnitř.
Přijetí francouzského státního tajemníka pro evropské záležitosti p. Pierra Lellouche se za VEZ zúčastnili př. Jan Bauer a mpř. Jaroslav Lobkowicz. Za Senát se zúčastnili sen. Luděk Sefzig a sen. Pavel Trpák. Ze zahraničního výboru byla přítomna posl. Lenka Andrýsová a posl. Václav Kubata.
Př. VEZ J. Bauer nejprve popsal situaci v ČR (po významných parlamentních volbách)
a zdůraznil, že v koaliční vládě je evropská problematika významně vnímána.
P. Lellouche se nejprve zabýval vztahem národních parlamentů k Evropskému parlamentu v kontextu Lisabonské smlouvy. Hovořil rovněž o finančních mechanismech a ekonomické regulaci. V souvislosti s novým diplomatickým systémem zmínil společnou zahraniční politiku, která se zatím příliš nerealizuje. Předmětem dalšího hovoru byla rovněž politika vůči Iránu, vztahy s Čínou (požaduje reciprocitu), neexistence společné evropské průmyslové politiky a společného postupu v otázkách jaderné energetiky a vědy. Závěrem P. Lellouche ocenil partnerství Francie a ČR a vyzdvihl nezbytnou úlohu EU – avšak je třeba i určitá opatrnost, aby se EU nezacyklila a nežila jen sama pro sebe, zejména, aby rozhodnutí byla činěna v zájmu občanů EU. Proto musí být národní parlamenty stále aktivně zapojeny do kontroly EU a projevovat iniciativu.
J. Bauer krátce zmínil nadcházející nejtěžší úkol vlády – stabilizovat veřejné finance a dodržovat rozpočtovou kázeň. Dále zmínil organizaci evropských záležitostí na vládní úrovni – uvažuje se o funkci státního tajemníka, což je francouzský model. Dále
J. Bauer představil systém projednávání evropských záležitostí v Poslanecké sněmovně Parlamentu (včetně úlohy výboru pro evropské záležitosti), nicméně připustil, že evropská témata nejsou u české veřejnosti ani u médií příliš populární.
Př. senátního Výboru pro EU L. Sefzig hovořil o kontrole subsidiarity prováděné národními parlamenty – dosažení souhlasného stanoviska dostatečného počtu parlamentních komor pro vystavení oranžové či červené karty Evropské komisi je velmi obtížné. Uvedl to na příkladu Návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady ohledně podmínek vstupu a pobytu státních příslušníků třetích zemí za účelem sezónního zaměstnání, ke kterému senátní výbor vydal odůvodněné stanovisko a konstatoval, že je v rozporu s principem subsidiarity. Jde sice o jednu z mnoha směrnic, ale alespoň z edukativních důvodů je důležité se parlamentní kontrole věnovat, jelikož se jedná o poslední nástroj, který byl národním parlamentům ponechán. Dále se L. Sefzig vyslovil proti unifikaci ekonomik EU, proti celním protektivním opatřením a proti společné průmyslové politice. Zdůraznil, že nechce, aby se z EU stal izolovaný ostrov.
Rovněž P. Lellouche zastává názor, že Brusel by neměl příliš kontrolovat a nařizovat.
J. Bauer závěrem poděkoval J. Lellouchovi za podporu české kandidatury ohledně sídla GSA – Galileo.