Výbor pro evropské záležitosti
Aktuality

Zpráva o přijetí pana Güntera Verheugena, místopředsedy Evropské komise (11. 3. 2008)


Dne 6. března se na půdě výboru pro evropské záležitosti uskutečnilo setkání poslanců a senátorů Parlamentu ČR s místopředsedou Evropské komise panem Günterem Verheugenem. Za hospodářský výbor PS se zúčastnil jeho předseda Mgr. Oldřich Vojíř, Ph. D., za výbor pro evropské záležitosti PS místopředseda Petr Krill, místopředsedkyně Gabriela Kalábková a poslanec Aleš Rádl, za výbor pro záležitosti evropské unie Senátu senátorky Alena Gajdůšková a Jana Juřenčáková a za výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu jeho místopředseda Josef Vaculík.

Diskuse se nejprve týkala nadcházejícího předsednictví ČR v Radě EU, přičemž G. Verheugen ujistil přítomné, že Česká republika jako taková, a její ekonomika rovněž, jsou vnímány jako silné a důvěryhodné. Nikdo proto nemá sebemenší pochyby o tom, že se ČR zhostí svého předsednictví bez problémů, přestože tuto zkušenost bude absolvovat poprvé. Upozornil zároveň členy parlamentu, aby dbali na udržení vyváženosti vztahů mezi vládou a parlamentem, neboť z vlastní zkušenosti je mu známo, že zejména v době předsednictví mohou vlády inklinovat k posilování vlastní pozice, a to především v otázkách zahraniční politiky. Poukázal rovněž na fakt, že rok 2009 bude rokem přechodů a aktuální předsednictví proto bude muset sehrát důležitou roli stabilizátora. Bude mít tedy silnější pozici, než by se na první pohled mohlo zdát.

Dalším diskutovaným tématem se stala Lisabonská strategie, přičemž G. Verheugen podotknul, že on sám ji nazývá raději „Partnerstvím pro růst a zaměstnanost“, neboť je tím lépe vystižena její podstata. Vyjádřil své přesvědčení, že vývoj poslední doby, kdy ekonomická situace v Evropě je příznivější než ta ve Spojených státech amerických, jednoznačně potvrzuje, že tato strategie je prospěšná a je tedy žádoucí v ní pokračovat. Hlavní díl pozornosti je přitom podle něj potřeba věnovat politice zaměřené na malé a střední podniky. Jejich podporu by měla přinést rovněž iniciativa „Better regulation“, která by měla přispět k redukci a zjednodušení legislativy podle motta „Better, cheaper, less“.

G. Verheugen se vyjádřil rovněž k problematice energetiky, přičemž vyjádřil výslovnou podporu pozici zastávané Českou republikou. Podle jeho názoru je otázka nastavení příslušného energetického mixu výsostnou zodpovědností každého státu, a je pouze na něm, zda do něj zahrne i atomovou energii či nikoli. V diskusi k oblasti výzkumu a vývoje G. Verheugen připustil, že na tomto poli Evropská unie vychází ve srovnání např. s Japonskem, USA, ale třeba také s Indií, velmi slabě. Zdůraznil, že pokud nebude Evropa konkurenceschopná v této oblasti, potom není možné očekávat, že dosáhne konkurenceschopnosti ani v oblastech jiných.

Na závěr setkání byla otevřena i otázka přijetí eura, přičemž v této souvislosti G. Verheugen ujistil přítomné, že Komise na ČR nebude nijak naléhat a stanovení termínu přijetí této jednotné evropské měny ponechá zcela na ní.

Zapsala Lenka Mozgová



ISP (příhlásit)