Aktuality

Zahájení dlouhodobé výstavy "Č. P. 176 - Thunovský palác v proměnách staletí" (26. 4. 2022)
Vernisáž proběhla ve středu 27. dubna od 15.00 hodin v předsálí hlavního jednacího sálu Poslanecké sněmovny za účasti první místopředsedkyně Poslanecké sněmovny paní Věry Kovářové.

THUNOVSKÝ PALÁC - č. p. 176

 

 

Díky své dlouhé historii, kdy byl svědkem mnoha důležitých okamžiků parlamentního vývoje, je Thunovský palác s č. p. 176 symbolem českého sněmovnictví. Poslanci zde zasedají již více než sto padesát let. Parlamentní život se totiž v Thunovském paláci začal rozvíjet už na počátku 60. let 19. století, kdy byl hlavní sál adaptován pro zasedání českého zemského sněmu.

Prostřednictvím původních stavebních plánů, archivních fotografií a dobových uměleckých děl přináší výstava unikátní pohled na sídlo Poslanecké sněmovny, jehož historii mapuje od 17. století do současnosti. Přibližuje také až v poslední době doceněnou tvorbu předních českých umělců konce 20. století - svítidla, gobelíny, zrcadlové stěny, sochařská díla.

Další zajímavostí jsou srovnávací řady fotografií různých sálů, dvorů i architektonických detailů. Některá místa bezpečně poznáte, jiná se ale za více než sto let změnila skoro k nepoznání.

Celá výstava je rozčleněna do těchto částí:

  • Panel 1 - Umění v nově zrekonstruované budově ČNR
  • Panel 2 - Thunovský palác do roku 1918
  • Panel 3 - Thunovský palác 1918 - 1942
  • Panel 4 - Thunovský palác 1945 - 1989
  • Řady srovnávacích fotografií z exteriéru, interiéru i detailů budovy

Výstavu připravila odborná pracoviště Kanceláře Poslanecké sněmovny z fondů a sbírek Archivu Poslanecké sněmovny, Národního archivu a dalších významných paměťových institucí. Doplňkem celé výstavy bude dokončovaný katalog, který výstavu dále zpřístupní široké veřejnosti.Navigace sekce Aktuality

Digitální repozitář

Digitální archiv parlamentních dokumentů

Digitální repozitář


ISP (příhlásit)