Aktuality

17. 11. 1990 - George Bush ve Federálním shromáždění (13. 11. 2020)
30 let od historicky první návštěvy prezidenta USA na území Československa

Před 30 lety navštívil americký prezident George Bush Československo, vystoupil ve Federálním shromáždění a připojil se k oslavám výročí 17. listopadu.

Stal se tak historicky první americkým prezidentem, který vstoupil na území Československa. Nabitý program jeho jednodenní návštěvy kromě setkání s prezidentem Václavem Havlem, předsedou vlády Marianem Čalfou a kardinálem Františkem Tomáškem zahrnoval i návštěvu Federálního shromáždění a proslov k poslancům obou sněmoven.
Za přítomnosti prezidenta republiky, předsedů a členů vlád a dalších významných hostů byl přivítán a uveden k řečnickému pultu předsedou Federálního shromáždění Alexanderem Dubčekem.

George Bush ve Federálním shromáždění - 17. 11. 1990

 

Úvodní řeč předsedy FS Alexandera Dubčeka:

Začátek uvítacího proslovu A. Dubčeka (celý stenografický záznam v Digitálním repozitáři)

 

V následujícím emotivním projevu (celé znění) vyjádřil prezident Bush obdiv k odvaze v boji za svobodu a podporu USA na cestě Československa k demokracii a prosperitě. Svá slova podložil konkrétními návrhy finanční pomoci a zmínil chystané podpisy obchodních dohod týkajících se např. přístupu k americkému trhu. Jeho proslov byl několikrát přerušen potleskem.

Projev G. Bushe G. Bush, V. Havel a A. Dubček Poslanci FS

 

Kompletní fotodokumentace z návštěvy G. Bushe ve Federálním shromáždění 17. 11. 1990 je dostupná v Digitální badatelně Archivu Poslanecké sněmovny:

 

Zvon svobody:
Symbolickým vyvrcholením návštěvy byla účast amerického prezidenta na oslavách výročí 17. listopadu na Václavském náměstí v Praze. Stotisícový dav naslouchal a aplaudoval proslovu George Bushe, který na závěr svého vystoupení nechal třikrát rozeznít Zvon svobody, repliku slavného originálu, kterou daroval československému lidu.

G. Bush na Václavském náměstí

 

Návštěva G. Bushe také na Youtube kanálu Poslanecké sněmovny:Navigace sekce Aktuality

Digitální repozitář

Digitální archiv parlamentních dokumentů

Digitální repozitář


ISP (příhlásit)