Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(Jednání pokračovalo v 14.30 hodin.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Vážené kolegyně, vážení kolegové, přeji hezké odpoledne.
Dalším bodem našeho pořadu jsou
209.
Ústní interpelace
které jsou určené předsedovi vlády České republiky a ostatním členům vlády.
Dnes bylo za účasti ověřovatelů vylosováno pořadí poslanců, v němž budou vystupovat a podávat ústní interpelace nejprve na předsedu vlády Petra Fialu či na vládu České republiky, a to v čase od 14.30 do 16 hodin, na ostatní členy vlády pak od 16 do 18 hodin. Seznamy poslanců podle vylosovaného pořadí byly publikovány na webových stránkách Poslanecké sněmovny. Upozorňuji všechny poslance a interpelované členy vlády, že pokud budou vyčerpány interpelace na předsedu vlády Petra Fialu, bude ihned zahájen blok interpelací na ostatní členy vlády.
Nyní dávám slovo poslankyni Taťáně Malé, která byla vylosována na prvním místě, aby přednesla ústní interpelaci na předsedu vlády České republiky Petra Fialu ve věci odchody klíčových zpravodajců ÚZSI. Dále se potom připraví pan poslanec Radek Koten. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Taťána Malá: Děkuji za slovo, paní předsedající. Dobrý den, pane premiére. Je to pár týdnů, co nás varovala BIS před tím, že Českou republiku čeká zhoršení bezpečnostní situace v návaznosti na možný konec války na Ukrajině. I když se tuto zprávu snažili někteří vládní politici bagatelizovat, tak my i bezpečnostní komunita ji bereme vážně a je poněkud znepokojující, že krátce po varování BIS jsme se dozvěděli, že v posledních měsících opustili Úřad pro zahraniční styky a informace dva velmi zkušení klíčoví zpravodajci, kteří se přesunuli do soukromého sektoru, konkrétně do jedné vlivné zbrojařské společnosti. Dále by měl odcházet také náměstek této služby, který řešil většinu důležitých úkolů, a aby toho nebylo málo, tak se dlouhodobě spekuluje také o možném odchodu ředitele tohoto úřadu. Není přitom tajemstvím, že o podobném kroku uvažuje i řada dalších zaměstnanců ÚZSI, a to především proto, že necítí dostatečnou podporu, a především nejsou dostatečně motivováni, aby zůstali ve státních službách.
Toto je problém, který by měl jednoznačně být řešen okamžitě a důkladně, a já jsem ihned poté, co jsem se tyto informace dozvěděla, tak jsem svolala na toto téma sněmovní komisi pro kontrolu rozvědky. Bohužel pan ministr Rakušan se z jejího jednání omluvil, a tak mi nezbývá než využít této příležitosti a probrat to zde. Je pro mě neuvěřitelné, že vláda, která vlastně vašimi ústy od začátku konfliktu na Ukrajině říká, že jsme ve válce, jen nečinně přihlíží tomu, že lidé, kteří byli vycvičeni za naše peníze, měli přístup k citlivým informacím, odejdou pracovat pro zbrojařskou společnost.
Já bych chtěla znát, jaké kroky chystá vaše vláda a vedení ÚZSI, aby zabránili dalším odchodům a zajistili stabilitu a kontinuitu v této klíčové službě. Chtěla bych vědět, jakým způsobem zajistí vaše vláda, aby tajné a citlivé informace, kterými disponují příslušníci tajných služeb, nemohly být zneužity v privátním sektoru a případně (Předsedající: Čas.) neohrozily národní bezpečnost, a jak chcete zajistit ekonomickou stabilitu zaměstnanců tohoto úřadu.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Příště poprosím o dodržení času. Děkuji vám. Nyní má slovo předseda vlády Petr Fiala. Máte slovo.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Dobrý den. Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vítám všechny, kteří nás sledují na pravidelných ústních interpelacích, kde rád odpovídám na podané otázky poslanců. Když jsem ale, vážená paní poslankyně, viděl váš dotaz a jeho název, tak jsem si nejprve řekl, že se vám někdo naboural do mailu, anebo že se jedná o vtip, protože není možné, nebo zdá se mi zvláštní, že byste chtěla tuto věc skutečně řešit veřejně na plénu Poslanecké sněmovny, zvlášť jako předsedkyně stálé komise pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace, tedy jedné ze zpravodajských služeb naší země, si myslím, že nemůžete považovat za rozumné, věřím tomu, snažím se tomu věřit, abychom takto citlivé věci, věci, které se týkají fungování tajné služby, diskutovali veřejně na plénu Sněmovny v přímém přenosu televize. Opravdu si myslíte, že toto nějak pomůže bezpečnosti České republiky? Že takový krok je v zájmu naší země a občanů, že toto je normální, že se v demokratické zemi probírají tyto otázky na veřejném plénu? Já si myslím, že ne.
Kontrolu zpravodajských služeb máme zajištěnu. Ke kontrole zpravodajských služeb existují zřízené instituce, instituce, jejímž jste členem a kde je na místě se o těchto věcech bavit a kde je to správné dokonce se o těchto věcech bavit. A předpokládám, že to děláte. Na vaši interpelaci v uvozovkách k odchodu klíčových pracovníků ÚZSI mohu říct pouze to, co mi dovoluje formát veřejného projednávání. Jako premiér nemám poznatky o odchodu klíčových zpravodajců. Z minulosti však vím, že zpravodajci odcházeli a odcházejí, budou odcházet ze všech zpravodajských služeb. Dělo se to za vlády ANO, děje se to za každé vlády. A pokud nyní někdo odchází, tak při znalosti erudice pana ředitele generála Posoldy bych předpokládal, že to nejsou žádné odchody mimořádné nebo negativně ovlivňující službu. Ale co tuto službu může negativně ovlivňovat, tak je veřejné zpochybňování její kondice.
A to bych tedy rád, abychom se tomu vyhnuli. Na detaily i na ty věci, na které se ptáte, vám jistě odpoví ředitel ÚZSI generál Posolda, který je vámi jako předsedkyní stálé komise pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace pozván na neveřejnou, to bych třikrát podtrhl, neveřejnou schůzi, kde určitě budete mít možnost si udělat obrázek o personální situaci, která tam je.
Jenom pro občany, kteří nás sledují: Úřad pro zahraniční styky a informace je zpravodajskou službou České republiky, jejímž prvořadým cílem, snahou, úkolem je zabezpečovat pro ústavní činitele, orgány státní správy České republiky včasné, objektivní, kvalitní zpravodajské informace, které mají původ v zahraničí a jsou důležité pro bezpečnost a ochranu zahraničních, politických, ekonomických zájmů České republiky. Smyslem práce úřadů je chránit Českou republiku proti hrozbám, kterými jsou mezinárodní terorismus, proliferace zbraní hromadného ničení a jejich komponent, ekonomická zločinnost, různé formy politického extremismu a podobně. A říkám to tady proto, že to dobře ilustruje - toto zadání - charakter tohoto důležitého orgánu bezpečnostního a také to vysvětluje, proč není možné, proč není možné probírat některé věci veřejně a proč by to bylo ohrožením bezpečnostních zájmů České republiky. A taky to v zahraničí nikdo nedělá. Hnutí ANO se občas ohražuje, když říkáme, že je pro tuto zemi v některých svých aspektech bezpečnostním rizikem, ale právě takovýmito věcmi ukazujete, že smysl pro bezpečnost České republiky vám opravdu chybí.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane premiére.
Táži se paní poslankyně, chce-li položit předsedovi vlády, doplňující otázku? Chce, tak prosím, máte slovo. ***