Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(14.40 hodin)
Poslankyně Taťána Malá: Já děkuji za vaši odpověď, pane premiére, a nepřekvapil jste mě. Jsem mírně v šoku, že nečtete média a že informace, které jsou naprosto veřejně dostupné, o odchodech zpravodajců, neberete vážně a situaci v ÚZSI bagatelizujete. Nicméně pokud hovoříte o tom, že bychom to neměli projednávat na veřejném plénu - já se domnívám, že mé otázky, které tady padly, tak byly poměrně dosti obecné a myslím si, že jste mohl na ně nějakým způsobem odpovědět. Nicméně říkáte, že problém v rozvědce nevidíte, že o personální situaci nemáte žádné informace, nebo nemáte o těch odchodech informace. Já je mám a mají je všichni občané České republiky, protože já čerpám z naprosto veřejných zdrojů. Ale pokud tedy je tohle problém z vašeho pohledu tady projednávat, tak bych se chtěla zeptat, jestli se tedy zúčastníte jednání komise, která zasedne (Předsedající: Čas.) příští týden v úterý ve 3 hodiny odpoledne?
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Pan premiér vám odpoví. Prosím, máte slovo.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Já věřím, že se veškeré informace, které požadujete, dovíte na vašem zasedání Stálé komise pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace a tam je v neveřejném formátu určitě prostor pro to, aby se všechno projednávalo.
Já znovu bych chtěl občany České republiky ujistit: všechny naše bezpečnostní a zpravodajské služby pracují profesionálně, bez problémů. Žádné personální odchody jejich činnost neohrožují. Nenahrávejme cizím mocnostem a všem, kteří to nemyslí s naší zemí dobře tím, že budeme veřejně zpochybňovat jejich činnost, dávat za pravdu nějakým zprávám, které se někde objevují. Ano, lidé odcházejí, odcházejí ze zpravodajských služeb, je to zcela normální. Jiní tam zase přicházejí, ale dobře fungující zpravodajskou službu toto žádným způsobem neohrožuje. Já tady nebudu nic potvrzovat ani vyvracet, já jsem se zachoval tak, jak se má zachovat předseda vlády, ale zachoval jsem se taky tak, jak jsem měl zachovat každý odpovědný politik.
Máme vytvořeny mechanismy kontroly, kterými kontrolujeme naše zpravodajské služby a bezpečnostní orgány, máme na to vypracovány režimy neveřejné, které vlastně brání tomu, aby se informace, které nepatří do toho veřejného prostoru právě z důvodu ochrany bezpečnosti, obrany naší země, aby se do něj nedostávali, a toto bychom všichni měli respektovat.
Myslím, paní poslankyně, že mi rozumíte, že chápete, o co jde. Že se sice snažíte tady vést nějaký politický boj, ale tohle zrovna - tohle zrovna fakt není téma, kde bychom ho vést měli. Myslete na bezpečnost České republiky a myslete v tomto smyslu na naše národní zájmy. A jednejte tam, kde vám to přísluší a kde určitě budete mít i moji podporu (Předsedající: Čas.), abyste se na tyto věci ptala.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. S další interpelací vystoupí poslanec Radek Koten, který byl vylosován na 2. místě a bude interpelovat předsedu vlády Petra Fialu ve věci krácení důchodů nomenklaturním kádrům. Připraví se pan poslanec Radovan Vích. Prosím, máte slovo.
Poslanec Radek Koten: Dobrý den, dámy a pánové, vážený pane premiére, dovolte mi, abych se vás zeptal na názor ve věci tedy snižování důchodů bývalým nomenklaturním kádrům - ať už to byli soudci, předsedové Senátu, zda to, zda to tedy byli nějací komunističtí pohlaváři. Například například to mohli být i třeba policisté, kteří - nebo vojáci - kteří sloužili u Pohraniční stráže a tak dále.
On to připravil pan ministr Jurečka z Ministerstva práce a sociálních věcí a chtěl jsem se zeptat, zda tedy po těch 35 letech je tedy tady ten záměr - protože jak jsem se dočetl v médiích, je tento záměr rozšířit okruh těch lidí, kterých bylo v současnosti asi 177, nyní tedy se to bude rozšiřovat až o dalších 2 500 lidí. Tak jsem se chtěl zeptat, zda tedy to podle tedy bude platit na všechny stejným metrem, anebo zda tedy si skutečně myslíte, že ta retroaktivita toho zákona, tedy že bude nějakým způsobem zpětně tady určovat vinu a bude za to tedy odebírat nějakou určitou část toho důchodu, který ti lidé mají, tak zda si myslíte, že takovýmto způsobem je to správné?
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Slovo má nyní předseda vlády Petr Fiala. Prosím, pane premiére.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Vážený pane poslanče, tento krok je nepochybně správný a my jsme se k němu zavázali v našem programovém prohlášení, kde mimo jiné stojí, že se zasadíme o dokončení vyrovnávání české společnosti s minulostí komunistického režimu, včetně případů přetrvávajících příjmových nespravedlností mezi utlačovateli a utlačovanému řádnému fungování institucí zřízených pro studium, demokracii, vyšetřování totality a připomínky odkazu oběti totalitních režimů. Konec citátu.
To je závazek, který jsme udělali. Proto jsme také včera na vládě na základě návrhu Ministerstva práce a sociálních věcí jednali o novele zákona a o organizaci a provádění sociálního zabezpečení a tu jsme také podpořili.
Tento návrh rozšiřuje okruh osob, které v období od 25. února 1948 do 17. listopadu 1989 působily jako představitelé komunistického režimu a kterým má být z tohoto důvodu snížena procentní výměna starobního důchodu.
Ten okruh osob je nově rozšířen a týká se osob, které působily ve specifických útvarech v rámci vedení Komunistické strany Československa nebo v některých regionálních strukturách. A některé příslušníky z řad vedoucích funkcionářů bezpečnostních složek SNB, StB, pohraniční stráže a lidových milic. Tady bych chtěl říct, že jde stále o ty vyšší - nejvyšší představitele institucí udržujících a prohlubujících minulý režim, který likvidoval lidi, likvidoval je individuálně, likvidoval je systémově.
A pokud vezmeme v úvahu jen úzké hledisko důchodu, tak vysocí představitelé měli díky vysokým platům lepší důchody, což bylo v kontrastu s tím, že kritici režimu nemohli pracovat. Nemohli mít slušné peníze, byli vyhazováni z práce - a to nemluvím o pronásledování vězení a dalších věcech, mluvím tady jenom o aspektu důchodu. My jsme v prvním kroku navýšili osobám bojujícím za svobodu a demokracie důchody. Ale vás zajímá ten druhý aspekt. To je snížení důchodů u předem schválených skupin komunistických funkcionářů. Tady dojde k snížení o 300 korun za každý započatý rok výkonu funkce těchto představitelů. Účinnost toho opatření na snížení starobních důchodů se navrhuje od 1. září letošního roku. A snížení bude provedeno od splátky důchodů splatné v listopadu 2026. Klíčovou podmínkou pro to snížení důchodů - to není nějaké libovolné rozhodnutí - je, aby byl ten představitel zařazen na seznamu, který je vypracován. A celý ten návrh nakonec byl dlouhodobě připravován a promýšlen, včetně připomínkového řízení, které proběhlo, a bylo to provedeno ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů, Archivem bezpečnostních složek a tak dál.
Vy jste tady zmiňoval ty osoby, kterých se to týká. No, ono se to týká třeba vedení Komunistické strany Československa, lidi, kteří byli členy Ústřední kontrolní revizní komise, vedoucí jednotlivých oddělení ÚV KSČ, která neprováděla podpůrné činnosti. Týká se to - já jsem tady použil slovo regionální struktura, ale co tím myslíme? No, myslíme tím třeba církevní tajemníky okresních a krajských výborů, ideologické tajemníky - a tady se snad shodneme, že ten jejich podíl na udržování režimu a potlačování jiných názorů byl silný a mimořádně negativní. ***