Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno !


(19.40 hodin)
(pokračuje Aleš Juchelka)

Z členů vlády je omluven Marek Výborný, a to od 15.40 do 17 hodin, a to z pracovních důvodů.

 

Já otevírám sněmovní tisk číslo 716. Je to

 

11.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 247/2014 Sb., o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 716/ - druhé čtení

Z pověření vlády předložený návrh zákona uvede místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Já vás poprosím, pane ministře, abyste se ujal slova.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Já se pokusím být stručný. Jsme ve druhém čtení u tohoto sněmovního tisku. Snažíme se tady udělat nějaké logické změny v případě fungování dětských skupin z hlediska administrativy, zjednodušení. Potom se přihlásím k jednomu pozměňovacímu návrhu, který to posune i významně kupředu z hlediska digitalizace.

Zároveň tady také zavádíme nový princip, který funguje v zahraničí, například v Německu, a to je takzvaná sousedská dětská skupina, takový zvláštní typ péče o děti v rámci podobného principu, jako fungují dětské skupiny. Od toho si slibujeme to, že bychom díky tomuto institutu mohli doplnit území tam, kde nám chybí kapacity pro děti předškolního věku, kde nám chybí kapacity mateřských školek i dětských skupin, tak abychom touto formou mohli podpořit rodiče, když řeší to dilema, jakým způsobem zajistit péči o své děti a zároveň už návrat do zaměstnání, takže proto jdeme touto cestou zřízení sousedských dětských skupin.

Dále tady upravujeme některé části z hlediska kompetencí MPSV - Úřadu práce právě v návaznosti na kontrolu, kontrolování těchto sousedských dětských skupin. Takže to jsou ty podstatné věci, které tato novelizace přináší.

Kdybych to měl shrnout do několika málo vět - výrazné rozšíření podpory rodičů z pohledu zajištění služeb péče o jejich děti a umožnit konečně dobře slaďovat rodinný, osobní a pracovní kariérní život v běžné praxi. To jsou asi ty podstatné důvody, proč tuto novelizaci realizujeme. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro sociální politiku jako výboru garančnímu. Dále byl tisk přikázal výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Usnesení výborů byla doručena jako sněmovní tisky 716/1 až 4.

Nyní prosím, aby se ujala slova zpravodajka výboru pro sociální politiku paní poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková, která v tuto chvíli zastupuje zpravodajku Marii Jílkovou, a informovala nás o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnila. Prosím.

 

Poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková: Vážený pane místopředsedo, vážené dámy, vážení pánové, dovolte mi, abych vás seznámila s průběhem projednání. První čtení proběhlo 28. 6. na 108. schůzi. Návrh zákona byl přikázán k projednání výboru pro sociální politiku a vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu přerušil jednání k tisku dne 5. 9. Usnesení bylo doručené poslancům jako sněmovní tisk 716/1. Garanční výbor pro sociální politiku přerušil také jednání k tisku dne 5. 9. a usnesení doručené poslancům bylo jako sněmovní tisk 716/2. Následně výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu projednal návrh zákona bez stanoviska a vydal 25. 9. usnesení, sněmovní tisk 716/3, na který se odkazuji, a garanční výbor pro sociální politiku projednal návrh zákona s pozměňovacími návrhy a vydal 25. 9. usnesení, sněmovní tisk 716/4, který vám byl doručen. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji. A vy zůstáváte u mikrofonu, poněvadž tím druhým výborem byl - věda, vzdělání, kultura, mládež a tělovýchova, kde jste taktéž zpravodajkou, a já vás požádám, abyste nás informovala o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnila. Prosím.

 

Poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková: Vážený pane místopředsedo, já už jsem to odůvodnila v jedné zpravodajské zprávě.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ale přečíst to musím, takže výborně.

Tak v tom případě já otevírám obecnou rozpravu, do které se přihlásil jako první pan poslanec Jiří Havránek. Pane poslanče, prosím.

 

Poslanec Jiří Havránek: Já vám děkuji, pane místopředsedo. Kolegyně, kolegové, krásný večer i ode mě. Já taktéž budu velmi krátký. Jelikož v tomto návrhu zákona je otevřen také v části druhé zákon o daních z příjmů, rozhodl jsem se tohoto využít a předložit zde opravu jednoho problému, který nastává, konkrétně v § 15b odst. 7, kdy z textu ustanovení zákona o daních z příjmu nelze dovodit, že se v případě převodu prostředků na nový produkt - a týká se to spoření na stáří - spořicí doba sčítá. Současná právní úprava tak ve svém důsledku omezuje poplatníky převodu prostředků mezi jednotlivými daňovými podporovanými produkty spoření na stáří stejného druhu nebo v převodu prostředků z penzijního připojištění se státním příspěvkem na daňově podporované doplňkové penzijní spoření. Tento stav je v rozporu s ustanovením pro změnu § 27 odst. 4 zákona č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním spoření, ve znění pozdějších předpisů, podle kterého se při převodu peněžních prostředků poplatníka na nový produkt spořicí doba započítává.

Opravou dochází k řešení této lapálie. Z důvodu odstranění výše uvedeného rozporu, kdy z pohledu daňové podpory produktu se spořicí doby nesčítají, a z pohledu doplňkového penzijního spoření ano, se tedy navrhuje v § 15b zákona o daních z příjmů zakotvení nového odst. 7, který přesně stanoví podmínky, za kterých se budou spořicí doby při změně poskytovatele nebo produktu stejného druhu sčítat pro účely posouzení, zda nemá dojít k navrácení daňové podpory podle příslušného zákona.

Já jen doplním, že samozřejmě tento pozměňovací návrh vznikal pod dohledem Ministerstva financí. Děkuji za pozornost a samozřejmě se k němu přihlásím v následné rozpravě.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji, pane poslanče Havránku. Vaše vystoupení vyvolalo faktickou poznámku pana poslance Ondřeje Babky. Pane Babko, prosím.

 

Poslanec Ondřej Babka: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Já budu reagovat na to, co tady teď sdělil kolega Havránek. Já jsem si jenom letmo prošel ten jeho pozměňovací návrh a musím konstatovat, že za mě se jedná o přílepek, ale na to už jsme tady poslední dobou od vás zvyklí, takže za mě jenom tolik. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Pan poslanec Havránek se taktéž přihlásil s faktickou poznámkou po vystoupení pana poslance Babky. Prosím, pane Havránku.

 

Poslanec Jiří Havránek: Já budu úplně rychlý. Zareaguju čistě na to nepěkné slovíčko přílepek. Myslím si, že věcí nás jako poslanců, pokud dochází k nějakému problému, já ho zde nazval lapálií, diskrepancí, problémem mezi dvěma ustanovení jednoho zákona, je příkladné a správné využít možnosti toho, že tento návrh je otevřený, tudíž to nepěkné slovíčko přílepek ve chvíli, kdy ten zákon je otevřen, myslím, že bylo, pane kolego, zbytečné. Ale už nebudu dále zdržovat a těším se na další projednávání.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji. Tím jsme vyčerpali faktické poznámky a Jana Bačíková je tou, která v tuto chvíli zaujme místo před mikrofonem, aby nás seznámila se svým pozměňovacím návrhem. Prosím.

 

Poslankyně Jana Bačíková: Pane předsedající, kolegyně, kolegové, já mám pozměňovací návrh z mého pera, potom Niny Novákové, Martina Dlouhého a Michala Rataje pod číslem 5299. Týká se toho, že v návaznosti na zvýšení rodičovského příspěvku na 350 000 za zkrácení toho čerpání na tři roky při péči o děti se navrhuje zvýšit částku dávky, kterou mohou zvolit rodiče, kterým nelze stanovit denní vyměřovací základ, nebo mají denní vyměřovací základ nižší, než je navrhovaná částka, a mohou si to zvýšit z 13 000 na 15 000 korun.

Dále se navrhuje umožnit těhotné ženě čerpat rodičovský příspěvek již před narozením dítěte. To ustanovení směřuje na ženy, které nemají nárok na peněžitou pomoc v mateřství a jsou už tak ve vysokém stupni těhotenství bez dávky nebo jejich vyměřovací výše peněžité pomoci v mateřství je minimální. Částky vyplacené před narozením dítěte se započítávají do celkové výše rodičovského příspěvku a náleží rodiči při péči o poté narozené dítě.

Navrhuje se účinnost úpravy týkající se rodičovského příspěvku stanovit k 1. červenci 2025 a účinnost nároku na rodičovský příspěvek v těhotenství k 1. lednu 2027 tak, aby bylo možné technicky zajistit jeho realizaci, a tak, aby byla obdobná jako u ostatních dávek sociální podpory. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP