Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno !
(19.30 hodin)
(pokračuje Marian Jurečka)
To znamená to, abychom upravili osvobození od daně zdravotních benefitů, které by měly zůstat osvobozené stejně jako do konce roku 2023. Tento krok byl projednáván se zaměstnavateli i odborovými svazy, má jednoznačnou podporu. Byl projednán i s kolegy z Ministerstva financí a tato navrhovaná právní úprava by měla nabýt účinnosti od (nesrozumitelné) 2025.
Tak, a potom mám také ještě druhý pozměňovací návrh, který se týká tématu dohod o provedení práce, kdy s tímto pozměňovací návrhem se ruší úpravy týkající se dohod o provedení práce provedené zákonem č. 163/2024 Sb, které měly nabýt účinnosti dnem právě 1. ledna 2025, tedy ruší se takzvaný režim oznámené dohody.
V zákoně o nemocenském pojištění se dále navrhuje odvozovat každoročně hranicí příjmů pro účast na nemocenském pojištění u DPP od průměrné mzdy. To je to, aby tady tato částka nebyla dlouhé roky fixně stanovena zákonem, ale aby byla svázána právě s průměrnou mzdou. V roce 2025 by činila tato hranice odvozená od 25 % průměrné mzdy 11 500 korun. Současná hranice příjmů pro vznik účasti na nemocenském pojištění u DPP je fixní a nereflektuje růst mezd v ekonomice. Přitom se příjmy zaměstnanců každoročně zvyšují, proto se navrhuje tuto hranici odvozovat od průměrné mzdy.
Navrhuje se úprava § 6 odst. 4 zákona o daních z příjmů tak, aby toto ustanovení bylo s účinností od 1. (ledna?) 2025 v souladu se zněním § 7h (?) zákona o nemocenském pojištění, upravujícím nemocenské pojištění osob činných na základě DPP. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji a v tuto chvíli paní zpravodajka Jana Bačíková. Ještě pořád se nacházíme v obecné rozpravě. Prosím.
Poslankyně Jana Bačíková: Já si dovolím, kolegyně, kolegové, vás ještě trošku zdržet, protože bych ráda přidala nějaké své neformální osobní shrnutí k tomuto tisku. Já už jsem ve svém prvním čtení vlastně avizovala, že ta navrhovaná opatření na tom chráněném trhu práce opravdu nepovažuji za marginální a od začátku jsem upozorňovala, že je opravdu potřeba se této oblasti věnovat a věnovat se tomu dostatečně. Proto jsem také ráda, že vlastně vedle standardního projednávání na výborech, a to jak na sociálním, tak na hospodářském, proběhnul kulatý stůl, který byl za účasti řady zaměstnavatelů, zástupců Ministerstva práce a sociálních věcí a ta debata byla opravdu velmi přínosná a přinesla nám řadu poznatků z praxe a z terénu.
Ta novela zákona o zaměstnanosti je určitě vedena dobrou vůli, o tom není v žádném případě pochyb, a já chápu, že ministerstvo některými návrhy reaguje na příklady jednotlivých excesů, kdy dochází k zneužívání nebo chcete-li, k nadužívání příspěvků a já jsem připravena tato opatření určitě podpořit, ale současně musím říct, že se jedná o opatření plošná, která dopadnou drtivě na většinu dobře fungujících firem. Nejsou to opatření koncepční a taková, která by dokázala pokrýt individuální potřeby jednotlivých chráněných dílen a jejich zaměstnanců, například i v závislosti na míře jejich postižení a schopnosti pracovat. Naším zájmem musí být, aby každý člověk navzdory svému postižení dostal šanci zařadit se do pracovního života, i když s omezením. No a k tomu potřebujeme samozřejmě stabilní chráněné dílny a firmy, které umí tato místa vytvářet. Děkuju.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji. V tuto chvíli nevidím nikoho, kdo by se ještě hlásil do obecné rozpravy. Tak já ji v tuto chvíli končím.
Zeptám se ještě na závěrečná slova pana ministra, zdali chce? Ne, paní zpravodajka taktéž ne.
Zahajuji podrobnou rozpravu. Připomínám, že pozměňovací návrhy přednesené v podrobné rozpravě musí být vždy odůvodněny. V tuto chvíli tedy poprosím pana poslance Dlouhého, který je přihlášen jako první do podrobné rozpravy, aby se přihlásil ke svým pozměňovacím návrhům. Prosím.
Poslanec Martin Dlouhý: Dobrý den, děkuji za slovo. Já se tímto přihlašuji k pozměňovacímu návrhu 5260, který se týká omezení na výši, na hodinovou sazbu pracovního asistenta, a odůvodnění, aby nedocházelo k určitým excesům, jsem již uvedl v obecné rozpravě.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji, pane poslanče. Igor Hendrych je další, kdo se hlásí se svými pozměňovacími návrhy do podrobné rozpravy, prosím, pane poslanče.
Poslanec Igor Hendrych: Tak děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Jak jsem již avizoval v obecné rozpravě, přihlašuji se ke dvěma pozměňovacím návrhům, které jsem zde v obecné rozpravě již odůvodnil, myslím si, že poměrně podrobně, a jsou evidovány pod sněmovním tiskem. Ta první 5392 a ta druhá pod sněmovním tiskem 5391. Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji. Vojtěch Munzar je dalším poslancem, který se přihlásí ke svým tiskům v podrobné rozpravě.
Poslanec Vojtěch Munzar: Děkuji, já se přihlašuji k jednomu tisku pod sněmovním dokumentem 5430, stručně jsem ho tady osvětlil v obecné rozpravě a bližší zdůvodnění najdete právě v tomto tisku. Děkuju.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuju. A posledním do podrobné rozpravě je přihlášen, tak předposledním, pan poslanec Vít Kaňkovský a po něm ještě pan ministr Marian Jurečka. Prosím.
Poslanec Vít Kaňkovský: Dobrý večer, vážený pane místopředsedo, pane ministře, milé kolegyně, kolegové, dovolte mi, abych se přihlásil k pozměňovacímu návrhu pod číslem sněmovního dokumentu 5394 jde o pozměňovací návrh, který podávám společně s kolegou Martinem Dlouhým, kolegyní Janou Bačíkovou a kolegyní Pavlou Pivoňka Vaňkovou a týká se digitalizace žádostí. Zejména se jedná o úplnou digitalizaci podávání žádosti o zprostředkování zaměstnání a žádosti o podporu v nezaměstnanosti, a to prostřednictvím informačního systému v oblasti zaměstnanosti, a to buď přímo klientem nebo formou asistovaného podání žádostí u Úřadu práce. Dále jde o částečnou digitalizaci podávání ostatních podání a dalších úkonů vůči Úřadu práce. Vedle již uvedených možností je také možno použít datovou schránku nebo listinnou podobu a ještě některé další, už spíše technicistní úpravy. Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji. Pane ministře, máte slovo. Prosím.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, jak jsem avizoval, v obecné rozpravě jsem odůvodnil pozměňovací návrhy, které jsou v systému už nějaký ten den a jsou pod sněmovními dokumenty číslo 5293, 5294. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji. A ještě se přihlásil s přednostním právem do podrobné rozpravy... Ano, Marek Benda.
Poslanec Marek Benda: Vůbec ne s přednostním právem, jako drobný poslanec zcela běžného charakteru. (Předsedající: Určitě.) Omlouvám se, nemám návrh nahraný v systému, to znamená, že na něj nemohu odkázat. Už se to tady stalo dneska několikrát, ale je to opravdu tím, jak jsme měnili program a čekali jsme, že některé věci budou dříve, některé později.
Já mám jednu drobnou změnu, která byla řešena už v usnesení příslušného výboru, a to v zákoně o zaměstnanosti v § 98. Na konci písmene u) byla doplněna slova, která měla řešit státy, nebo jurisdikce, které nepokládáme tak úplně za státy. Jedná se samozřejmě převážně o Tchaj-wan. Asi všichni víte, že tohle je moje srdeční záležitost. Myslím, že znění, které tam bylo doplněno na výboru, není zcela nejpřesnější a navrhuji, aby tam bylo jiné znění. A to tak, že v § 98 na konci písmene u) se doplňují slova: "je-li to v zájmu České republiky, za stát se považuje také jiná samostatná jurisdikce a za občana také fyzická osoba, která je za občana samostatné jurisdikce považována podle právních předpisů této samostatné jurisdikce". Je jasné, že by to nadále zůstalo na rozhodování vlády, která obecně vyhlašuje, že by tam zároveň musela zohlednit tento zájem České republiky, ale výslovně by se neříkalo, že to není stát. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji, pane poslanče. V tuto chvíli nevidím, že by se do podrobné rozpravy hlásil někdo z lavic poslaneckých, takže já končím podrobnou rozpravu.
Je zájem o případná závěrečná slova? Pane ministře? Není taktéž.
Končím druhé čtení tohoto návrhu zákona.
Než otevřu další bod, přečtu omluvy. Od 18 hodin se z pracovních důvodů omlouvá pan poslanec Andrej Babiš, Richard Brabec celý jednací den ze zdravotních důvodů, Jaroslav Dvořák od 14 do 17 hodin z pracovních důvodů, od 17 hodin poté ze zdravotních důvodů. Ivana Mádlová bere zpět svou omluvu od 14 do 16 hodin ze zdravotních důvodů. Je tady přítomna. Zdenka Němečková Crkvenjaš je omluvená celý jednací den z rodinných důvodů, Jan Síla od 16.45 ze zdravotních důvodů, Pavel Svoboda od 19 hodin z pracovních důvodů, Helena Válková od 19.15 z osobních důvodů. ***