(23.10 hodin)
(pokračuje Jana Pastuchová)
Při vypořádání zásadních připomínek se podle informací kritika snesla z více vládních míst. Proti návrhu se v připomínkovém řízení postavily i některé odbory Úřadu vlády a změnu nechtějí ani města a obce. A teď zde budu citovat kolegyni, vaším prostřednictvím, paní předsedkyni Sdružení místních samospráv České republiky, paní Elišku Olšákovou, která řekla: Jsme proti jakémukoliv financování, než s jakým obce počítaly. Většinou jdete do projektu s tím, že víte, jakou dostanete podporu a kolik vás to bude stát. Tady by se ale najednou změnily podmínky v průběhu daného období.
Já bych chtěla - to jsou slova, mám je také tedy z médií, ale ono se to netýká teď u této vlády jenom tohoto rezortu, ale vidíme, že podmínky v průběhu období se tady mění ze dne na den. Proti návrhu se postavila i Akademie věd České republiky. Ministerstvo financí v připomínkovém řízení však většinu připomínek odmítlo, jelikož se jedná o strategii vlády promítnutou do opatření spojených s konsolidačním balíčkem.
Takže název: Financování sociálních služeb. Není to obstrukční bod, je to odpověď na to, co nám tady předvádíte, s tím, že nám rušíte interpelace, takže i mí další kolegové, kteří si myslím, že mají důležité body, které se mohly projednat ve čtvrtek v řádných interpelacích, teď budou chtít zařadit na pořad této schůze. A žádám o zařazení po již pevně zařazených bodech, protože opravdu teď nemám přehled o tom, kdo co jak zařazoval. Děkuju.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, paní poslankyně, a další řádně přihlášenou je paní poslankyně Babišová. Poprosím pana poslance Maška, poté pana poslance Kohoutka. Děkuji.
Poslankyně Andrea Babišová: Děkuji, pane místopředsedo, za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vzhledem k tomu, že již nám byly několikrát v tomto volebním období zrušeny interpelace, nezbývá mi než mou původní interpelaci na pana ministra Válka navrhnout jako samostatný bod na jednání dnešní schůze Poslanecké sněmovny.
V polovině července letošního roku vypukla aféra pod názvem IKEM. Tato aféra je v této chvíli ještě pořád živou kauzou a velice ráda bych se jí dneska zabývala. V polovině července jsme byli upozorněni v médiích na to, že v Institutu klinické a experimentální medicíny panuje jakési dusno. Respektovaní profesoři medicíny nám sdělili, že na ně ředitel nemocnice IKEMu Michal Stiborek vyvíjí nepřípustný nátlak. Co nám na to odpověděl pan ministr Válek? Nemám žádné zásadní zprávy z nitra nemocnice o tom, že by tady byla nějaká zásadní napjatá situace. Podle dokumentů a svědectví ovšem takové zprávy měl. Došlo ke schůzce pana ministra s uznávanými odborníky, zde se pan ministr vyjádřil následující otázkou: A proč to nedáte novinářům? Tak později popsal schůzku uznávaný kardiochirurg Jan Pirk. Zní to jako rezignace na jeho povinnosti, a toto bylo pouze první dějství.
Druhé dějství se nám odehrálo v polovině srpna. Byli to investigativní novináři Seznamu.cz, kteří odhalili, že šéf nemocnice Stiborek má či měl výnosný, eticky pochybný vedlejší byznys, půjčuje miliony za horentní úroky. Ministr Válek jeho jednání bagatelizoval a označil ho za dobrého ředitele s podporou jeho zaměstnanců. Etickou rovinu úvěrového byznysu nechal úplně stranou, což lze považovat za minimálně politicky krátkozraké. Mezitím pan ministr však udělal další chybu. Nechal se oklamat informací, že pan ředitel Stiborek je držitelem nejpřísnějších bezpečnostních prověrek. Ve skutečnosti měl pouze to nejnižší prověření, které Národní bezpečnostní úřad uděluje, ale ani to pana ministra nepřinutilo, aby se zorientoval v situaci. Namísto šéfa, byť pověřeného, posunul Stiborkova náměstka Jiřího Malého. Doprovodil ho slovy, že dosavadní muž číslo 2 má být tím, který situaci v IKEMu uklidní, a přidal hlášku, že nechce výběr nového plnohodnotného ředitele nijak uspěchat.
Poslední dějství nám začalo před týdnem, kdy do instituce, která má být výkladní skříní zdravotnictví, napochodovali vyšetřovatelé hned ze dvou policejních útvarů, a to z Generální inspekce bezpečnostních sborů a z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Ti první se věnují nátlaku, který měl pan Stiborek na své podřízené údajně vyvíjet, a ti druzí se zaměřují na finanční zločiny. Přesto pan ministr Válek opět situaci zlehčoval s tím, že morálně odsouzeníhodné kauzy bývalého ředitele se netýkaly toho, co dělal v rámci IKEMu, ale toho, co dělal mimo IKEM. Mluvil tak v době, kdy už v nemocnici leželo povolení k domovním prohlídkám a on díky němu mohl mít další informační náskok, který ovšem nevyužil a opět neproměnil. A tak se ani nestačil divit, když jsme se z médií dozvěděli, že i pan náměstek Malý je na soupisce podezřelých a že vyšetřovatelé úřadovali i v jeho pracovně, i jemu byl zabaven mobilní telefon, i u něj proběhla domovní prohlídka, a že zkoumaná podezření se přímo dotýkají nemocnice, neboť ve hře je i podezření na korupci a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Proto musel ministrův mluvčí po pár hodinách uklidňovat situaci, že ministr nového ředitele IKEMu řeší.
Pan ministr Válek je vláčen událostmi a není pánem situace, jak by se od pana ministra očekávalo. Věděl, že v IKEMu je napjatá atmosféra, přesto neudělal vůbec nic, a byl to premiér Fiala, který se nakonec snažil hasit velkou válku v IKEMu rozhovorem s přednosty oddělení a samotným ředitelem. Problém jménem IKEM pan ministr Válek od sebe pouze odkopával. Ten se mu vrátil jako bumerang a zasáhl ho přímo mezi oči.
Prestižní nemocnice IKEM nyní již potřetí mění šéfa. Zodpovídá za pětimiliardový rozpočet, vysoce specializovanou léčbu i špičkový výzkum ředitel Stiborek, náměstek Malý a nyní vrchní ředitelka sekce pro ekonomiku a zdravotní pojištění na Ministerstvu zdravotnictví Helena Rögnerová. A proto se pana ministra Válka zeptám, zdali v této chvíli je situace v IKEMu stabilizovaná, zdali mají špičkoví odborníci vhodné podmínky pro svoji práci a v jakém časovém horizontu chce vypsat výběrové řízení na pozici ředitele IKEMu.
A proto, pane místopředsedo, navrhuji zařazení bodu na jednání dnešní schůze Poslanecké sněmovny s názvem Řešení liknavosti ministra zdravotnictví k situaci v IKEMu jako první bod po pevně zařazených bodech. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Píši si první bod po pevně zařazených bodech. Poprosím, aby vystoupil pan poslanec Jiří Mašek. Máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Jiří Mašek: Vážený pane místopředsedo, vážení páni ministři, kolegyně a kolegové, máme za sebou poměrně kratší než jindy letní dovolenou. Sešli jsme se tady po období, které bylo poznamenáno některými mediálními kauzami. Některé z nich bych si dovolil připomenout. Byla to například kauza politického náměstka Koláříka na Ministerstvu vnitra, respektive v budově zařízení Ministerstva vnitra, které se jmenuje Spiritka, a došlo tam k jakési potyčce mezi jeho přítelkyní a jeho manželkou. Podotýkám, bylo to v budově Ministerstva vnitra. Našlo se nějaké řešení, pan Kolářík opustil svoji funkci, ale přesto to zaujalo poměrně velkou pozornost a byla z toho mediální kauza.
Další kauzou byla kauza primátorky Vaňkové a její fotografie, kde byl verifikován - nejprve to popírala, ale později to přiznala, že to je reálná fotografie a byla přítomna překupování drogy, která se jmenuje kokain. Na fotce jsou i peníze. Opět tomu média věnovala poměrně velkou pozornost. ***