(Schůze pokračovala v 18.38 hodin.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, nyní budeme pokračovat v přerušené 20. schůzi Poslanecké sněmovny. Náhradní karty a omluvy poslanců platí tak, jak bylo řečeno dnešní jednací den na 20., respektive 22. schůzi. Jenom doplním ještě jednu omluvu, která je mezi 17.30 a 18.15 z pracovních důvodů od paní předsedkyně Aleny Schillerové.
Konstatuji, že body 1, tedy sněmovní tisk 186 - podporované zdroje energie, první čtení, a 5 - návrh na ukončení stavu pandemické pohotovosti schváleného pořadu byly projednány na 22. schůzi, nebudeme o nich tedy již jednat.
Nyní budeme pokračovat projednáváním bodu číslo
2.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 592/1992 Sb.,
o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 166/ - prvé čtení
Projednávání tohoto bodu jsme přerušili dnes v obecné rozpravě. Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujali za navrhovatele pan ministr financí Zbyněk Stanjura, kterého tady nevidím, a nevidím... máme tady jednoho ministra sice, ale nemáme pana předkladatele, takže poprosím, aby kolegové zajistili účast pana předkladatele. A jak vidím, tak zpravodaj pro prvé čtení, pan poslanec Tom Philipp, již místo u stolku zpravodajů zaujal.
Připomínám, že jsme odhlasovali podle § 59 odst. 1 a 2 omezení řečnické doby na deset minut s tím, že poslanec k téže věci může vystoupit nejvýše dvakrát. Nyní budeme pokračovat v přerušené obecné rozpravě, kde byl během svého vystoupení přerušen pan poslanec Oldřich Černý a z jeho vystoupení zbývalo 5 minut 40 vteřin zhruba, proto prosím pana poslance, aby pokračoval ve svém projevu. Prosím, máte slovo.
Poslanec Oldřich Černý: Děkuji opětovně za slovo, paní předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážený pane ministře, já bych si dovolil své přerušené vystoupení ukončit za nás, za hnutí SPD, výzvou k vládě České republiky a ke všem koaličním poslancům.
Zdravotnictví se opět dostává i z výše uvedených důvodů na hranu svých možností jak kapacitních, tak i těch finančních, což je to, o čem tady debatujeme celou dobu. A proto, vážená vládo, jestli nechcete zapříčinit finanční kolaps našeho českého zdravotnictví a nechcete, aby se na vás vzpomínalo jako na původce omezení zdravotní péče pro naše občany a na původce méně a méně dostupné péče, tak na vás tímto apeluji, abyste se znovu zamysleli a našli přijatelná řešení a nehnali české zdravotnictví do propasti. Děkuji vám za pozornost.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. Takže nebyl nutný ani zbývající čas. Nyní tedy je přihlášený v obecné rozpravě pan poslanec Jiří Kobza, připraví se pan poslanec Kamal Farhan. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jiří Kobza: Děkuji, paní předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, vážený pane ministře, dovolte mi, abych se také vyjádřil k vládnímu návrhu na poměrně brutální osekání veřejné podpory zdravotnictví pro letošní rok, protože nic jiného ten vládní návrh, jak snížit prakticky o čtvrtinu výši pojistných odvodů do systému veřejného zdravotního pojištění za takzvané státní pojištěnce, v praxi není. A navíc jde o návrh, který má začít platit už od 1. července letošního roku, a tak by nás docela zajímalo, jestli vláda má nějaké informace nebo předpoklady o tom, že ke konci června přijde takové hospodářské oživení, taková konjunktura, takové zvýšení daňových výnosů mezd, a tím pádem i povinných odvodů, které tuto díru, těch 14 miliard, zaplní. Jedná se snad o předpoklady výnosů z daně spotřební anebo z daně z přidané hodnoty. Víme, že díky vysokým cenám pohonných hmot tyto výnosy jsou na skutečně vysoké výši. Pokud ovšem tyto informace nemají, bylo by rozumné ten návrh stáhnout, protože je to hazard se zdravím našich občanů, s našimi zdravotníky, zaměstnanci ve zdravotnictví, kteří si takovéto zacházení od státní moci v žádném případě nezaslouží. ***